Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

karol.cadex
01.03.2022 4 z 5

Třetí díl = nejslabší díl? Ono to sice pěkně odsejpá, že člověku ani nepřijde, kolik to vlastně má stran, je tam akce a napětí a drámo a různý morální otázky, je tam toho prostě dost. Ale tak si říkám, jestli už to není trošku předimenzované? Jako jo, na konci to pěkně do sebe zapadne a vlastně jsem to nedočetla nijak nespokojená. Jen jsem se párkrát ztratila, pak se zase našla, pak jsem četla trochu vaty, pak najednou Cárl tam řeší svoje existenciální problémy, který nedořeší ani kdyby tahle série měla těch dílu šestnáct...
Absolutně mě irituje Carlovo exmanželka, tu bych nechala nejradši někde v sudu s rozpouštědlem. Nutně potřebuju vědět Asadovo historii, protože z filmů už si to nepamatuju, to mě autor taky neuspokojil. Linka s Rose a její sestrou Yrsou mě velmi pobavila, ale zas mám z toho v hlavně akorát nezodpovězený otázky, co jako bude.
Pan Jussi má hodně bujnou fantazii, to se mu upřít nedá. Pořád ale i přes to, co jsem napsala, je to jedna z nej detektivních sérií, co jsem kdy četla.

m.valova
21.02.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem sehnala tento díl a i když si už přesně ty předešlé nepamatuji,zorientovala jsem se docela rychle.Téma sekt a takového nábožeství za hranou už je samo o sobě hrozné,a co všechno zlo kolem člověka dokázalo způsobit a kolik krutosti a nelidskosti v někom může být je naprosto hrozné.Četlo se mi to s nelehkým srdcem,protože bohužel spousta věcí na které kniha poukazuje tak skutečně asi funguje.Jinak definitivně tuto sérii řadím mezi oblíbené,a čekám jak se postavy nadále budou rozvíjet.

Vlak7
06.02.2022 3 z 5

Dlouhé, dlouhé, zbytečně dlouhé. Téma mi nebylo sympatické, hlavní hrdinové v závěru hranicili s nesmrtelnosti,... někdy méně je více. Dávám 3*, a doufám, že sudé díly knih tohoto autora budou pokračovat 5 hvězdami, jak jsem hodnotila právě jeho druhou knihu (Zabijáci).

Ticiana
27.01.2022 5 z 5

Skvělá, nemohla jsem se odtrhnout. Film si uz moc nepamatuju a možná je to dobre. Vzkaz v láhvi je docela autenticky, náboženské dogmata a to, co z toho muže později vzniknout. Min se mi líbila linka se zharstvim. Konec mohl byt trosku delší, to autor nechal na nás. Tesim se na další díly.

Majto
11.01.2022 4 z 5

Ako viacerým tu, aj mne trvalo kým som prekonal počiatočné tempo knihy. No potom už sa to čítalo samotné. Potešilo ma, že autor rozšíril dej o ďalšie roviny (síce občas pôsobili trošku rušivo), čo tiež pomohlo celkovému vyzneniu. Mierne ma rozladil "pokus" o zatknutie v tradičnom nemotornom duchu, ale inak som spokojný.

FilipHaring
07.01.2022 4 z 5

Veľmi dobre prepracovaná kriminálka. Vyrazne sa odlišuje od filmoveho spracovania.

Nikusha
06.01.2022 3 z 5

Řekla bych, že jsem udělala chybu, že jsem četla třetí knihu série, jelikož mi hodně spojitostí unikalo. Vlastně všechna ta vedlejší omáčka kolem, životy vyšetřovatelů a ten případ těch požárů + prsteny na malíčcích (wtf?). Popravdě to už jsem prostě jen přelétla očima a zajimala mě jen linka toho únosu. Celý ten příběh byl dobře promyšlený, napětí gradovalo a člověk nevěděl jak se to vyvrbí. Může to být super série, ale mně ve finále nezlákala a do dalších dílů se nepustím.

ujira
05.01.2022 5 z 5

Byla to moje seznamovací kniha s dánským autorem severské krimi, s jeho Případy oddělení Q a byla to dobrá volba.

krejcovka76
01.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Další z parádních kousků autora. Velmi realistický příběh až mě z toho mrazilo, že vše se může stát. Všechno do sebe zapadalo, kousek po kousku se oddělení blížilo ke zdárnému konci. Jen jsem trochu doufala, že opět nedojde k žádnému závěrečnému boji a zranění detektivů. Být to vše ve skutečnosti, tak hlavní hrdina je po celé sérii zralý na invalidní důchod :-) Ale asi tak to má, pro větší spád a vzrušení, být. Děkuji za další skvělý počin a Marco už čeká ......

Janinka1412
05.12.2021 5 z 5

Nejlepší díl ze série.

Mikik
29.11.2021 5 z 5

Tuhle sérii jsem si asi úplně zamilovala. Čistě náhodou jsem narazila na Zabijáky a teď jsem tuhle zhltla skoro na posezení. Líbí se mi Carl. I Asad. I jejich netradiční vztah. Autor skvěle umí vygradovat napětí. Těším se na další díl :-) . Mimo jiné doporučuji i filmové zpracování. :-) .

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Severské krimi fakt můžu :-) Asi ne tak zdařilé jako Žena v kleci, ale super, čtivé, napínavé, určitě doporučuji.

onyx84
24.11.2021 3 z 5

Jako celek je kniha fajn...ale...prvnich sto stran mě těžce nebavilo,poté se začalo něco dít a až do konce to jede...vůbec jsem nepobral,proč tam je linka Rose/Yrsa...budu doufat,že další díl to vysvětlí (každopádně ta holka mi fakt vadí)...téma knihy sekty a náboženství jsou jako mor,pro mě naprosto nepochopitelné,jak se někdo může nechat takhle zfanatizovat...zatím teda nejslabší díl...

Audrina
17.11.2021 5 z 5

Čte se velice dobře, Adler-Olsen totiž detektivky psát umí. Především oceňuju jeho schopnost gradace napětí a celkové vyústění

MARTh
23.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Vynikající, napínavé počtení... velmi se mi líbilo propojení popisu pátrání Carla s popisem pocitů a chování hlavního záporáka a lidí kolem něj. Nechyběl ani - pro Jussiho Adlera Olsena typický - suchý humor ("...do tašky si uložil služební pistoli. Se Švédy člověk nikdy neví...zvlášť když pocházejí z Dánska...")...a třešničkou na dortu je zapojení Rose/Yrsy :-) ...Za mě 5*, těším se na další pokračování případů oddělení Q

Mirin1349
18.10.2021 3 z 5

Sekty jsou obecně zajímavé téma, takže i díky tomu byl celý příběh velice čtivý. Carl i Asad jsou sympatičtí, ale Rose nějak nemůžu přijít na chuť a celá ta záležitost kolem ní mi přišla na hlavu postavená a silně nereálná. Kniha se mi četla dobře, ale zatím mi z celé série přišla nejslabší. S pokračováním si dám chvíli pauzu.

Hakate
12.09.2021 5 z 5

Jedna z TOP knih případů z oddělení Q.
Opět dokonalý příběh, zápletka, styl psaní a vše co má výborná kriminálka mít, Asadův humor je třešničkou na dortu.

marra82
03.09.2021 1 z 5

Už to tu někde zaznělo... je to celé takové nelogické. Vzniklé vyšetrování by měl zastřešit vyšetřoval, který je tak nějak uvolněně "dirty-lazy", a nejen kvůli tomu působí jeho Oddělení Q jako cirkus na kolečkách, které cestou tu a tam ztratí nějaké to kolečko, ale víceméně se přitom pohybuje dopředu. Pak je tu vrah, který vraždí pravděpodobně už celá desetiletí a nikdo ho nikdy strachy nenahlásil. Což je s podivem, protože celá ta zkušenost se nijak neprojevila na jeho skills, a tu a tam si dost zkomplikuje situaci. Nicméně, alespoň sena něm dá sledovat nějaká ta myšlenková linie příběhu, což normálně obstarává hlavně vyšetřovatel. Ale bohužel jen do chvíle, než mu vyhoděj z vlaku namísto výkupného jeho vlastní svršky. To ho zřejmě dost vykolejí, protože pak už se rozpadá i jeho linie, a někde tam jsem skončil i já...

ninano
21.08.2021 4 z 5

Klasický thriller z pera tohoto autora. Tým oddělení Q mi není příliš sympatický. A v těchto knihách je příliš šablon poplatných aktuálním trendům. Přesto patří tento díl k těm lepším.

Pralinka1910
04.08.2021 5 z 5

To byl teda opravdu šupec!
Napínavé do posledního řádku. Autoři psychologických krimi to mají dvojnásob těžké. Jednak musí mít příběh spád, aby se dobře četl, a ještě musí být uvěřitelný a logický.
Téma náboženských sekt je nadčasové. Byly, jsou a budou.
Stejně jako lidé duševně stigmatizovaní, kteří do nich vstupují.
Z tohoto pohledu i poučné …