Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

BernardBlack
23.11.2015 5 z 5

Hola hou...Olsenova posádka vyrazila na další seč (po vylovení vzkazu v láhvi:)Plavba je to přímá a zběsilá, moře je temné a vzdouvá se v bouři,přesto lod pevně drží pohromadě (nikde nic nedrhne a nepráchnivý:)
Starý lišák kapitán Morc a jeho plavčík Asad kolem sebe střílí-šíří "prach a broky" jako o život:), jen tu Rose bych okamžitě prodal do otroctví či hodil přes palubu:)
Každopádně na jejich příští výpravě určitě nebudu chybět..takže námořnické ahoooj

ilicka
22.11.2015 5 z 5

Jednoduché, ale nesmírně úderné. Kniha se nedala odložit. Body navíc získává Olsen za netuctové vyšetřující trio.

mysticblueriver
20.11.2015 5 z 5

Prostě skvělé!

Ebola
26.10.2015 4 z 5

Velice čtivé s důrazem na detaily, pečlivě vypracované charaktery postav a vystupňované napětí až do konce !

konicekbily
17.10.2015 5 z 5

Někde děj natahuje, komplikuje, ale je to výborné čtení.

aneta3874
15.10.2015 5 z 5

Setkání se starými známými, kteří jsou tentokrát nuceni cestovat více než je zdrávo. Jako obvykle výborná zápletka a skvělá gradace příběhu. Jenom by mě zajímalo, co autor zamýšlí s Assadovým osudem- "Ten chlapík se mi nějak nezdá"....

callahanh
12.09.2015 4 z 5

Těžko říct, zda je Vzkaz v láhvi nejlepší ze série Q, každopádně je pro ni zcela zásadní, protože po úvodních "pokusech" je kniha tentokrát psána trochu jinak. Zatímco dříve sledoval Adler-Olsen vždy jen dvě linie, které se protnuly ve finále, tady sleduje linie hned tři (až čtyři) a především nechává vyšetřovatele několikrát setkat s pachatelem, aniž by to oni věděli, čímž samozřejmě posouvá příběh na trochu jinou úroveň. Vyčítat mu, že kniha není až tak napínavá, asi není úplně fér, protože si myslím, že napětí potlačuje zcela záměrně a nechává si ho až na chvíle setkání policistů s pachatelem a pak ho vyšponuje na úplné maximum. Samotný závěr už je pak znovu strhující a oproti předchozím dílům poměrně realistický a ne až tak přehnaně akční (otevřený epilog, který může někoho hodně dojmout, je pak jen třešničkou na dortu). Velkou hodnotou Vzkazu v láhvi je také fantastická práce s hlavními postavami, protože Adler-Olsen kolem nich tvoří čím dál větší záhady (Kdo vlastně je Asad a jakou má minulost? Co se děje s Rose, která je pravděpodobně schizofrenní?), které vysloveně nutí shánět další a další díly a je zřejmé, že autor později chystá něco, kde dost věcí odhalí. Z tohoto důvodu se jednoznačně vyplatí (a je to i nutnost) číst oddělení Q postupně, protože jinak je až padesát procent celkového zážitku pryč. Měl-li bych knize něco vytknout, byl by to asi pomalý rozjezd a tentokrát ne tak strhující tempo jako v předešlých počinech, nicméně to jsou vlastně jen drobnosti, které na dojmech moc neubírají. Objektivně ale musím hodnotit trošku níž než u prvních dílů. 75%

Hanina61
21.08.2015 5 z 5

Sice čtu na přeskáčku, tohle byla moje první knížka od Adlera-Olsena, nicméně už mám z knihovny přinesenou další. A musím říct, že po Harrym Holeovi se Carl Morck stává mým dalším oblíbeným hrdinou. Těch posledních cca 150 stran jsem neviděla, neslyšela, nejedla a málem i nedýchala, a jen jsem bez přestávky četla. Těším se na další díly. :-)

Nevka
16.08.2015 5 z 5

Bezpochyby nejlepší díl série. Omáčka tam téměř nebyla (všechno se týkalo hlavní linie, a hlavně se dokresloval psychologický obraz pachatele za pomoci jeho života). Četl jsem opravdu jedním dechem, nepřeskočil ani jeden řádek popisu, a jednoduše jsem byl absolutně spokojený. Za mě nejlepší severská krimi :) Složka 64 mě zatím tak nechytla...

mi-380
14.08.2015 5 z 5

V pořadí třetí napsaný a naštěstí pro mě i třetí přečtený román z kodaňského policejního oddělení Q. Autor totiž umí (mimo jiné) naprosto perfektně dvě věci: Jednak nenápadně stupňovat napětí tak, že posledních 150 stránek se napětí mění na nepřetržitý tlak na nervovou soustavu čtenáře. A za druhé: Několika zajímavými událostmi a postavami spojuje všechny (v mém případě zatím tři) knihy, takže se vyplatí číst je postupně.
90 % (aktuálně 633 hodnocení, 94 %, 38. nejlépe hodnocená kniha).

Jana86
12.08.2015 5 z 5

Knihu jsem otevřela s očekáváním super čtení a nezklamala jsem se. Děj mě chytil a nehodlal pustit. Rozhodně dobrá a čtivá kniha.

koki.veru
04.08.2015 5 z 5

Další díl opět skvělý. Velmi se mi líbí jak postava Carla tak i Asada. Napětí, vraždy, vyšetřování, atd..... Hned se jdu pustit do dalšího dílu :)

endroo25
30.06.2015 3 z 5

Tenhle dil me moc nenadchl. Oproti zabijakum je to o level nizsi kvalita. Hlavni pribeh celkem zajimavy, ale jak uz tady nekdo psal - moc zbytecne omacky kolem.

Teryy
29.06.2015 4 z 5

Klasická detektivka. Nic nového. Jen jiný příběh. Opravdu napínavá mi přišla až 200 stran před koncem. Ale celkově bylo těžké ji odložit. Je to dobře napsané. A na taky hodně naturalistické.

kyssling
21.06.2015 5 z 5

Když přečtu detektivku za dva dny méně hvězd si nezaslouží ... Skvěle napsáno, děj odsýpá, postav není mnoho a jsou zajímavé. Bravo !

Glen808
03.06.2015 4 z 5

Zápletka je skvělá, kniha velmi napínavá, ale jedna věc mi kazila dojem. Je tam zbytečně mnoho "vaty", což zdržuje od hlavní dějové linie. Kdyby se škrtly alespoň problémy kolem azbestu v Carlově kanceláři, zbylo by více času na dotažení některých detailů z hlavního příběhu, jako např. proč Rose nepředala Carlovi důležitou informaci. Ale jinak doporučuju. Je to jedna z těch knih, které vám nechtějí dovolit jít spát.

sosna
22.05.2015 4 z 5

Vzkaz v lahvi je pro mě asi zatím nejlepší detektivkou od JAO. Carl s Asadem jsou týpci, které prostě žeru a tento příběh neměl chybu.

marek1278
04.05.2015 5 z 5

Co k téhle skvělé knížce napsat? Jedna z nejlepších a nejnapínavějších knih, které jsem kdy četl, od začátku do konce perfektní dílo, vřele doporučuji :)

vyvodka
27.04.2015 5 z 5

Moc dobré, zajímavá zápletka, napínavé, čtivé. Prostě dávám 5 hvězdiček, protože stálo za to si tuhle detektivku přečíst.

hadak
20.04.2015

Přidám se v komentáři k ostatním - vynikající, lepší, než předcházející dva díly. Doporučuji.