Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

Biba_with_Book
28.02.2023 5 z 5

Moje prvni prectena knizka od tohoto autora. Zpocatku jsem se trochu bala poctu stran - jestli to bude mit spad, nebude to moc zamotany atd, ale uz od prvni stranky jsem se nemohla odtrhnout. Nechapu, jak dokazal udrzet napeti celych 550 stran, ale klobouk dolu teda.
Hlavni pripad, vedlejsi pripad pozaru, osobni zivoty vsech postav - vsechno skvele vyvazene.

PPardinio
21.02.2023 4 z 5

VZKAZ V LÁHVI měl za mě velice dobře propracovanou hlavní dějovou linku, která ve výsledku působila ve většině popsaných událostí uvěřitelně. V knížce se navíc autor nepustil do přehnaných akčních scén a závěr pronásledování vraha byl zdařile vygradovaný. Postavy vyšetřovatelů mě stále baví. Navíc tajemno nad Asadem a Rose naznačuje další zajímavé zápletky. Jsem zvědavý, co z této linie vzejde. Snad mě J.A.Olsen nezklame.

jan7760
08.02.2023 5 z 5

Príbeh ma zaujal, síce Carl pre mňa nemal takú charizmu, ako HH a JL, ale inak sa dalo. Možno pre mňa trochu zbytočná dejová linka s vypaľovaním objektov. Páčili sa mi Asadove "slovní hrátky". Určite sa poobzerám po ďalších autorových dielach.

jaroiva
07.02.2023 5 z 5

První dva díly mě moc nepřesvědčily, takže mi dlouho trvalo, než se dostala řada na tento. A ten už mě přesvědčil, že stálo za to se do něj pustit. Takže budu určitě v sérii pokračovat.
Podle štítků zde bych řekla, že je to stokrát ohrané téma, ale bylo to čtivé a bavilo mě to až do konce. Samotný konec už trochu míň, ale to nestihlo pokazit celkový dojem.

sgjoli
29.01.2023 5 z 5

Tahle série mne baví čím dál tím víc. A z těch tří dílů mne zatím tenhle bavil nejvíc. Poprvé, co dávám nějakému dílu z této série plný počet hvězd, protože to bylo prostě zasloužené.
Zajímavá svižná zápletka mne dokázala do sebe dost dobře pohltit. Téma sekt není sice v literatuře nové, ale přišlo mi zajímavé, jak se s tím autor popasoval v tomto případě. Zároveň ten padouch je dost psycho - s tím, že ale to jeho pozadí, proč se z něj stal padouch, mi přišlo zajímavé k zamyšlení. Byl by z něj padouch, kdyby se jeho dětství odehrávalo jinak, nebo to byl psychotik odjakživa?
Dost mne baví ta dynamika mezi členy týmu Q - navíc se tu setkáváme s novou postavou - sestrou asistentky Rose, která tomu zas dává nový rozměr. Jsem moc zvědavá, jak to autor rozpracuje dál v dalších dílech.
Knihu jsem poslouchala opět v audioverzi v interpretaci Igora Bareše, který opět odvedl skvělou práci. Nyní si už neumím představit, že by tuhle sérii namlouval někdo jiný.
Pokud vás bavily předchozí dva díly, tohle vás nejspíš bude bavit taky.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Kniha mě moc bavila, sympatické postavy, nechybí ani humor.

rekon
22.11.2022 5 z 5

Opět úžasné-tady není co dodat! Baví mě to od začátku do konce.

upol
06.11.2022 5 z 5

Zatím nejlepší kniha série. Moc mě to bavilo, jenom jsem četla a četla a četla....

haWranka
18.10.2022 4 z 5

Celou dobu jsem byla napnutá jak kšandy. Jsem ráda, že jsem poslouchala audioknihu, protože jinak bych asi přeskakovala. Ne z nudy, ale z touhy už už vědět, jak to s kterou postavou dopadne. Jen jsem byla trochu rozpačitá ze začátku knihy. Carl mi lezl na nervy a jeho osobní život mě vůbec nezajímal.

swayno
13.10.2022 5 z 5

Bože to bylo skvělý. Teď můžu omrknout film :)

Zulejka
05.10.2022 5 z 5

Doporučuji! Četla se jedním dechem, napínavá, poutavá, skvěle zpracovaná kniha. Chvílemi jsem se i pobavila a zasmála. Obdivuji i to, že autor děj zasadil do reálných míst, která dokázal popsat, měl dobře "zmapovaný terén" (hledala jsem místa, města, silnice,... dle popisu nebo názvu i na mapách, popis okolí většinou sedí :-)) Něco jsem opravdu našla, něco ne, něco přibližně, ale bylo to zajímavé :-) Aspoň vím, jak to asi vypadá v Dánsku. Prostě to nemá chybu.

SadUnicorn
03.10.2022 5 z 5

Tak tahle kniha rozhodně předčila své dvě starší sestry. Únosce/vrah je tajemný jak hrad v Karpatech a přestože čtenáři jsou jeho motivy jasnější než detektivům ani na konci knihy se přesné jasné vysvětlení PROČ nedozvíme. Ale vlastně mě to tak netrápilo, alespoň si zachoval auru tajemna. Vyprávění je skvěle dávkováno, oceňuji i vedlejší případ, na kterém má Assad možnost ukázat své schopnosti. Stejně tak linka s Rose a její sestrou mi nepřišla nijak rušivá, ale přišlo mi, že všichni včetně čtenáře krom Assada a Carla musí přece znát pravdu, jinak by jí nedovolili se jen tak hrabat v policejních složkách a databázích. No, mně to došlo hned.
Velmi mě bavilo prostředí náboženských sekt a stejně tak kapitoly s "Chaplinem" nebo jeho ženou. Stejně tak honička v autech za únoscem. Prostě tahle knih napětím jen srší. A rozhodně všichni chápeme, proč je Carl považován za starého protivu a morouse, se kterým nechce nikdo pracovat. To je něco, co mi u jiných detektivek třeba vadilo - hlavní hrdina byl popisován jako popudlivý morous, který nevychází s lidmi, ale v knize se většinou choval jako sympaťák. Carl ne. :)
Za mě plný počet a byla bych ráda, kdyby autor pokračoval v podobném duchu tajemných záporáků.

Bax9
08.09.2022 5 z 5

Jedu postupně, z těch tří dílů, které jsem poslouchala, mi tenhle přišel nejlepší. Neuvěřitelně napínavé. A to jsem si říkala, že ho vynechám, protože jsem viděla film a celkem si ho pamatuju. Nakonec jsem se rozhodla, že to zkusím, alespoň pro porovnání. No a kniha je teda úplně o něčem jiném! S filmem to nemá nic společného, až na únos sourozenců. Rozhodně doporučuji. Trochu mě rušila linie s požáry, ale příběh s únosy to naštěstí přebil.

Atara16
24.08.2022 5 z 5

Číst ....až dík konce nešlo se odtrhnout.

Obelix15
23.08.2022 5 z 5

Opět napínavý příběh od začátku do konce. Tato série baví zas a stále!

Kavalos
21.07.2022 4 z 5

Tenhle autor umí dobře pracovat s citlivými tématy. Každá kniha se mnou zatím vnitřně dost cloumala. Čte se moc dobře, stejně jako předchozí knihy.

Timkim
12.07.2022 5 z 5

Třetí díl a opět výtečný. Carl mi dost často leze svým chováním na nervy ...rozdá úkoly a jde si "odpočinout" ale Asad a jeho prupovidky a metafory jsou naprosto geniální. S tím tříhrbým velbloudem mě dostal.
Nějak si začínám zvykat, že v každé, tedy skoro každé knize se objevuje nějaká církev. Zde to bylo však ještě v pohodě a opět se mi stalo, že jsem chápal pachatelovy důvody. Ne že bych to schvaloval, ale chápal jsem ho.
Na další díl se těším, jsem zvědav jak to bude pokračovat s Vigou a Rose.

hana4834
31.05.2022 4 z 5

Tato kniha mě chytla už od začátku byla to síla. Konečně jsem severským detektivkami přišla na chuť..jen tak dál jsem zvědavá na pokračování.

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Velmi silná knížka, jež graduje až neskutečným způsobem. Olsen mě potřetí (po Ženě v kleci a Zabijácích) přesvědčuje, že momentálně asi fakt nemá, co se severských detektivních příběhů týče, konkurenci (ano, včetně Jo Nesboho). Jeho velkou devízou je určitě ten fakt, že s hlavní postavou (i když je to docela morous) budete jednoduše sympatizovat, ale nejen s ním, ale i s jeho dvěma kolegy, Asadem a Rose. Samotný příběh bych rozdělil na dvě části, ta první je celkem často prošpikovaná klasickým Olsenovým sarkastickým humorem, v té druhé už je humoru pomálu, ale příběhu to neškodí, naopak. No a ten závěr... četl jsem si dvě hodiny v kuse a dokud jsem to nedočetl, nedokázal jsem čtečku odložit, až tak mě to strhlo.

Eistee
15.04.2022 5 z 5

Napínavé a promyšlené. Příběh brná na citlivou strunu, navíc se odehrává ve velmi atraktivním prostředí nebezpečných sekt. Linka s Rose byla
už jen třešničkou na dortu. Povedené dílo.