Vzkaz v láhvi

Vzkaz v láhvi https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132479/bmid_carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 5 2962 558

Případy oddělení Q série

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Flaskepost fra P , 2009

VeFab
01.08.2021 5 z 5

Nejlepší díl.

tulip131
20.07.2021 3 z 5

Carl, Asad, Rose a Yrsa, tým za všechny prachy a další rozlousknutý případ. Oddělení Q začíná zářit. A tentokrát bylo vyšetřování okořeněno množstvím masařek, které skoro měly druhou vedlejší roli. Za zmínku stojí Asadovo tajemství s bydlením, rodinou, hned se vrhnu na další díl.

Bubo19
11.07.2021 4 z 5

Tato kniha pro mě byla oříšek. Koupila jsem si ji kdysi, když jsem jela na vlně severských detektivek, ale pak jsem se lekla tématu. Teď jsem se do ní pustila a musím říct, že kolem stran 60 až 160 jsem to chtěla vzdát, vyprávění vraha a jeho manželky mě děsilo a část z policie mi přišla spíš jako z blázince, nikdo se nechoval normálně. Pak se to ale pěkně rozjelo a i přes ten hrůzostrašný příběh jsem se začetla a byla zvědavá, jak to dopadne. Takže nakonec dávám 4 hvězdičky.

Lka
03.07.2021 5 z 5

Audio :
V pořadí 3 díl ze série se mi velice líbil. Byla jsem napjatá od začátku až do konce. Vypadá to, že každý díl je lepší a lepší. Vrhám se na další...

Jessybelle
20.06.2021 5 z 5

Carla mám ráda, i když se občas jeví jako lenoch, co má nohy na stole, není to žádný superhrdina, ale má všech pět pohromadě. Jeho kolegové z oddělení Q prostě stojí za to. S každým dílem se o nich dozvídáme více...
Při představě toho, o čem tento díl je, mi běhá mráz po zádech.
Tento díl rozhodně stojí za přečtení. Tak neváhejte a jděte do toho...

olle3
18.06.2021 4 z 5

Verdikt: Padouch odporný, prostředí temné a detaily morbidní. Perfektní!

Maevie
14.06.2021 3 z 5

I přes četné pozitivní ohlasy si nedokáži ke kriminálkám od Adlera-Olsena najít cestu. A jsou to především postavy, které mi čtenářský zážitek kazí. Carl Morck je typ detektiva, který rád odpočívá na pracovním stole s nohama na stole, nebo kouká, jak tohohle stavu co nejdříve dosáhnout. Přesto ale v závěru vše hladce (a s velkou pomocí náhod) vyřeší. Postavy Asada a Rose/Yrsy se v tomto díle také jaksi utrhly ze řetězu. Přestože je jejich chování nanejvýš záhadné, autor ho nijak nevysvětluje a Carl Morck přechází.

martineden
20.04.2021 5 z 5

Mám celou sérii moc ráda, výborné hlavní postavy vyšetřovatelů.

jejda.majda
18.04.2021 5 z 5

Pro mě zatím třetí a zároveň nejlepší Olsenovka ze série Případy oddělení Q. Už dlouho jsem takhle žádnou knihu nehltala. Olsen to prostě umí!

Vlastně bych neřekla, že by až tak moc šlo o propracovanou zápletku a nečekaný vývoj celého příběhu, i když obecně byly zatím všechny příběhy vymyšleny velmi zajímavě a netuctově.

Mnohem větší plus ale vidím ve výborně vypracovaných charakterech postav a jejich pohnutkách. U Olsena totiž vždy téměř od začátku víte, kdo je vrah. To ale knize vůbec nic neubírá, právě naopak. V rámci příběhu sledujete jak příběh vraha, tak příběh detektiva a ty se na konci oba spojí. Všechny postavy jsou pro vás velmi reálné a nikdy to není jen někdo, kdo šel náhodou kolem.

Kniha mě úplně pohltila a jsem ráda, ze mám před sebou ještě 5 dalších dílů série, protože věřím, že se mám určitě ještě na co těšit!

TaNya_
16.04.2021

(SPOILER) Opět to nedosahovalo kvality prvního dílu. Linka vraha "Chaplina", jeho manželky i sektářské rodiny je ale mnohem zajímavější než linka hlavní postavy. Je to trošku na škodu.

Nunynka
21.03.2021 5 z 5

Dala bych něco mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Mám ráda detektiva i jeho potrhlé asistenty. Líbí se mi,že v každém díle trochu poodkryje nějaké tajemství na sebe i na kolegy a dokonce mě ani nevadí,že pachatel je vlastně znám od začátku. Je to takový pan Columbo. A co se mi líbí moc,že to není žádný superhrdina,který se k pachateli prostřílí a trochu zde hrají roli i náhody. Hned jdu na další díl. Doufám,že opět nebudu zklamaná.

JiříM
13.03.2021 4 z 5

Zajímavé, jak každý telefonuje a nikdo nenabíjí. ????

archivářka115
07.03.2021 4 z 5

Ze začátku mi to připadalo zmatené, ale když se děj rozjel, tak to bylo super.

Anna27
02.03.2021 5 z 5

Poslech audioknihy: Jan Bareš je stvořen pro tuhle sérii. Zní jako kdyby byl jedním z členů Carlova týmu. Tento díl mě neskutečně bavil. Byl to zajímavý příběh, plný napětí a čtenář čeká s očekáváním jak se to drama vyvine a i když znáte vraha dopředu, vůbec to neubírá na adrenalinu. Za mě skvělé. U autora mě ještě nezklamal ani jeden díl, všechny jsou super. Rozhodně se podívám i na filmy.

misantroop
27.02.2021 5 z 5

Třetí případ Oddělení Q v pořadí. Za mě opět za plný počet. Autora jsem si velmi oblíbil. Nechci spoilerovat a přidám tedy pár postřehů v bodech, které nic neprozradí.
- V tomto díle se opět více vybarvují charaktery postav z Oddělení Q a jejich okolí. Ve vzduchu se ale pořád vznáší trochu tajemství.
- Zajímavý námět je izolace náboženských sekt a spolků, stejně jako vystoupení z nich.
- Rozkrytí motivací, identit a modusu operandi zúčastněných je tu krásně vygradované do chvíle kdy vyústí v napínavý závěr.
- V knize se objevují aktuální témata tížící dánskou společnost.
Knihu nemůžu než doporučit a pokračuji v čtení série.

Kortez
19.02.2021 5 z 5

Audiokniha. Nevyhledávám prioritně severské detektivky, no občas nějakou zkousnu. Tady byla moje dychtivost po zajímavém příběhu naplněna, náboženské sekty, vydírání, únosy, vraždy dětí... Bylo tady všechno co mělo být a přitom ne úplně řezničina, co kvituji.

Nočnípták
19.02.2021 5 z 5

Případy oddělení Q čtu napřeskáčku, tak jak jsou volné v knihovně. Zatím mi to nevadí. Každý příběh je ucelený. To co je tam naznačeno jako linka táhnoucí se všemi díly není pro hlavní děj důležité. Tenhle díl se mi líbil mnohem víc než Marco.
Carl je opravdu takový normální, žádný superman. Někdy mě štval, přesto ho mám ráda. Severské thrillery ráda nemám, ale tohle byla docela normální detektivka. Navíc žádné problémy s alkoholem u hlavní postavy, které se u jiných autorů snad množí. Za 5*.

ladyba
09.02.2021 4 z 5

Skvělý příběh, výborně napsáno, jen ten závěr mi tentokrát přijde po tolika stránkách psychologického napětí odbytý.

Han-nah
18.01.2021 5 z 5

Je to pro mne sice první kniha ze série, ale to nevadí a dostala mě. Při čtení názvu se vzpomenu na dětství a různé filmy, kdy se vhodí láhev s banálním, ale pro nás velmi důležitým vzkazem do vody a čekat. Ale pro nás to byla jen hra a dobrodružství. V této knize je láhev podstata všeho.
Jeden z bratrů vhodí láhev se vzkazem do moře. Ta si pluje a pluje, až ji na úplně jiném místě někdo vytáhne. Ve Skotsku v zapadlé policejní stanici stojí další dloudou dobu na okně, "Až jednou". Láhev otevřou a v ní je dánsky napsaný dopis krví se žádostí o pomoc. Tímto se začínají rozvíjet různé linie napínavého děje. Tak, jak si myslele pachatel, že je chytrý, Tak parta úžasných detektivů z oddělení Q je lepší. Psychicky narušený člověk, který klame své přátele a okolí je vlastně zrůda. Ale proč se z něj stala se dozvídáme už v průběhu čtení. Je zde dobře popsána jeho rodina, vliv výchovy na jeho rozvoj. Kniha ukazuje nebezpečí různých sekt a náboženství. Nikdo neví, v jakém místě a do jaké rodiny se narodí. To pachatele neomlouvá od jeho činů, ale přesně vystihuje podstatu jeho chování.

Mike99
10.01.2021 5 z 5

Dlouho jsem sérii odkládal z důvodu znalosti filmové série, ale proč? Ten autor píše skvěle, je to vysoce návykové a nesrovnatelné s filmy! Velice originální případ ve smyslu uvažování pachatele, svým způsobem genialita mnohaletého "úspěšného byznysu". Z knihy jsem cítil i přes kladnou postavu Asada určitou frustraci z imigrační politika Dánska (gangy, Srbové).
Jinak novinky v postavách: Rose je schizofrenička, Asad toho hodně skrývá, Carl se úspěšně sbližuje s Monou, Harryho stav neměnný.
V knize více ironie, vtipných hlášek, což miluji. Co mne zarazilo, kolik náboženských sekt je v Dánsku (tedy pokud to nebyla fantazie autora). Autor jinak krásně popsal, jak prostředí může člověka neuvěřitelným způsobem determinovat v tom negativním smyslu.