Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2348 462

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

Etule
Etule
14.06.2020 4 z 5

Mám tuhle bandu prostě ráda. Jak Carla, tak Asada - toho tedy o chloupek více. Jen na Rose jsem si ještě úplně nezvykla, ale naštěstí mi ani vyloženě nevadí nebo nekazí dojem ze čtení. Musím říct, že jsem nad půlkou knihy nechápavě vrtěla hlavou, jak se něco takového může vůbec dít. Přestože mi nakonec došlo to, jak to dopadlo ve vyprávění v minulosti bylo to až téměř na konci a před finálním odhalením, takže jsem byla ráda, že to nebylo vyloženě předvídatelné. Na konci jsem si s autorem nahlas povídala, což já u Olsena dělám běžně, když ho poslouchám jako audioknihu, protože mi vždycky dost drnká na nervy. :D Těším se na další díl. Mám v plánu se podívat i na filmy, ale bohužel jsem zjistila, že je to zfilmované jen do tohoto dílu, což mi přijde jako hrozná škoda. Ale aspoň něco. Je mi jasné, že knihám se to nemá šanci vyrovnat, ale vybrali celkem sympatické herce, na které se dá hezky dívat, tak proč si příběhy nezopakovat. :)

Tabby
Tabby
06.06.2020 4 z 5

Další zajímavý případ oddělení Q, které sahá až do politiky a fanatismu a moci některých lidí.
Mé oblíbené postavy se vyvíjejí a ukazují další své stránky, hlavně Asad.
Střídání kapitol minulosti a ,,přítomnosti " mě baví a vše se odkrývá v pravý čas a to udržuje moji pozornost.
Trošku mi už vadí stereotypní konec, kdy je někdo z jednotky v ohrožení života, ale to neovlivní můj zážitek z knihy, protože konečné rozuzlení je nepředvídatelné a překvapivé. :)

mol378
mol378
04.06.2020 5 z 5

Knihy téhle série ode mě vždy na začátku vyžadují soustředění a poctivě se tak po stou stránku musím začíst - pak už to jede. Po dost odlehčeném Nesmírném bylo tohle docela drsné. Opět mrtvol na mnoho hrobů, ale události, které k zabití těch lidí vedly, byly docela hnusné - zneužívání systému, zneužívání lidí, pokusy o eugeniku v nacistickém stylu, prachsprostý primitivismus a bezohlednost. Asad jako vždy tajuplný, ale sympatický, Rose střelená, ale výkonná a zábavná, Carl trochu váhavý, ovšem vždy morálně na pravém místě. Sehraný tým. I film podle této knihy natočený je dobrý, výborně obsazený. Sháním další knihu série a těším se na ni.

ElikaS
ElikaS
29.05.2020 3 z 5

Bylo to moje první setkání s autorem a myslím, že ne poslední. Příběh byl drsný, ale velmi zajímavý, komplikovaný a nepředvídatelný.

JiříSvoboda
JiříSvoboda
26.05.2020 5 z 5

Kniha, velmi rozdílná než film, přesto podle mě daleko lepší a jednoznačně druhý nejlepší díl série

esfinge
esfinge
24.05.2020 5 z 5

Nejlepší díl série. Viděla jsem i film a i ten byl skvělý.

Drem
Drem
19.05.2020 4 z 5

Tahle kniha mě bavila víc než Zabijáci i když ani ti nejsou k zahození. Zajímavý a překvapivý konec. Líbí se mi i to, co spousta lidí na těchto knihách kritizuje a to je trošku "jiný" vyšetřovatel. Je líný, nejradši by jen seděl a kouřil nebo se někde zašíval, je neakční, většinu dobrých nápadů napadne jeho dva podřízené. Bez nich by byl úplně zbytečný. No a co? Je spoustu šéfů, kteří jsou totálně mimo a přesto jsou na dobré pozici a výš než ti chytří :) Mně to právě proto přijde víc uvěřitelné. Film jsem neviděla a neuvidím, ty dva předchozí mi úplně stačily - děs, s knihou nemají nic moc společného.

perpe2a
perpe2a
07.05.2020 5 z 5

Další díl ze série oddělení Q. Velmi dobrá série, inteligentní, nepřekombinované. Super čtení, jednoznačně doporučuji a těším se na další díly.

danica6371
danica6371
16.04.2020 3 z 5

Poměrně poklidně plynoucí detektivka. Zajímavé téma, ale flashbacky mě začaly časem otravovat.

mekkinka
mekkinka
14.04.2020 5 z 5

Zajímavé téma! A překvapivý konec... Moc se mi kniha líbila

Art82
Art82
28.03.2020 4 z 5

Další super díl jen mě to přišlo až moc rozvlekle.

Mája777
Mája777
21.03.2020 5 z 5

Lepší a lepší, všechno další už jste tady napsali. Už u prvního dílu jsem věděla, že budu číst dál.

intelektuálka
intelektuálka
13.03.2020 4 z 5

Když jsem knihu dočetla, vybavila se mi slova klasika:

" ....je něco shnilého ve státě dánském..."

Pak jsem přečetla životopis autora - vystudoval politologii - a v této knize velmi dovedně skloubil několik žánrů....

Nástin dánské společnosti, kriminální zápletku a přítomnost neonacismu - i s rasovou segregací ...

Pomsta ženy má svůj smysl - kdo by chtěl být pouze složkou s číslem ???

Velmi mne baví svérázné postavy oddělení Q a jejich humor....

Doporučím a časem sáhnu po dalším titulu.

Nickky
Nickky
07.03.2020 5 z 5

Oddělení Q je zpátky v plné síle, aby se zabývalo dalším nevyřešeným případem. Autor se drží svého stylu a vypráví příběh ve více časových rovinách. V té první sledujeme příběh Nete, ženy pocházející z asociálního prostředí, jejíž charakter hluboce poznamenaly traumatizující zážitky z dospívání. Ve druhé časové rovině se vracíme k naší oblíbené, i když poněkud nesourodé, trojici z oddělení Q. „Chemie“ mezi Carlem, který má problémů nad hlavu, a jeho intuicí vyzbrojeným pomocníkem Asadem funguje na výbornou. Doplňuje je Rose, schopna pracovat snad kteroukoli denní nebo noční hodinu.
Napínavé a dramatické scény jsou vyváženy (někdy až cynickým) humorem. Toho je tu občas vážně potřeba, zvlášť když uvážíte, že to, co se dělo v minulosti ženám na ostrově Sprogø, není žádná fikce, nýbrž krutá realita.

ber
ber
04.03.2020 5 z 5

Za sebe musím říct čím dál, tím lepší. Kniha je napínavá až do konce s takovou tou třešničkou na dortu a hlavně je protkaná jemným humorem, který celý knihu pěkně okořenil a pozvedl.

jprst
jprst
27.02.2020 5 z 5

Obvykle se tvorba autorů pohybuje v křivce lepší - horší, ale další kniha tohoto autora to vyvrací. Opět dobré, či spíše ještě lepší.

petulka.sasanka
petulka.sasanka
19.02.2020 5 z 5

Oddělení Q. si každou knížkou více a více získává mou pozornost. I přesto, že všichni hrdinové jsou dle mého názoru naprosto nemožní. Tato knížka určitě patří mezi zajímavé a nápadité a to včetně svého konce ;-).

tami1
tami1
12.02.2020 5 z 5

Další originální případ Oddělení Q.
Výborně napsaná, čtivá, napínavá detektivka. Závěr byl naprosto luxusní.
Doporučuji!

Petraadeen
Petraadeen
11.02.2020 5 z 5

Az teraz som zistla, ze kniha patri do serie. Tym sa mnohe vysvetluje. Pred tym som nic od autora necitala, ale takmer vobec mi to nevadilo, lebo sa to da kludne citat aj samostane (az na jednu dejovu linku, ktorej nerozumiem).
Pribehovo silne. Ale trosku sa divim, ze autor nechal Gitte zit 23 rokov, ktore si (asi) ani nezasluzila, a to len kvoli necakanemu zvratu na zaver. No, stalo to za to, necakane zvraty ja mozem ! :)

Aligator805
Aligator805
07.02.2020 5 z 5

Opět skvělé čtení! Silný příběh. Skvělá trojice vyšetřovatelů. Tak snad v příštím díle trochu více o minulosti Asada.