Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2348 462

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

Polinka92
Polinka92
10.11.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila mnohem více než film. Celkem vtipné scény, například co se střevních problémů týče.

Katulinka69
Katulinka69
24.10.2020 4 z 5

Opět jedním dechem

iška
iška
23.10.2020 4 z 5

Bezvadné. Už jsem natěšená na další díl. Snad nám Covid nezavře knihovny nadlouho. Nejvíce mrazí z reálného podkladu.

Ira13
Ira13
08.10.2020 5 z 5

4.kniha od autora. Dobře propracovaná, více postav - občas jsem se trochu ztrácela, ale jen kvůli tomu, že jsou dánská. Neskutečné, co se ,,dělo,, docela nedávno. Zajímavé rozuzlení. Akorát pro hlavní postavy trochu dost štěstíčka

čef
čef
08.10.2020 5 z 5

Pro čtenáře detektivek je to jistě výborné čtení plné pátrání a napínavých scén. Některé jsou barvité s hororovou příchutí nápoje s blínem černým (Hyoscyamus niger). Máme zde opět také zábavné hlášky Asada o velbloudech a Rosiny úlety tak, jak jsme již zvyklí z předchozích dílů. Asi by již na severu a možná i jinde neprošla kniha bez úlitby bohům ekologů, lesbiček a milých přistěhovalců a boji proti pravicovým extrémistům, ale tady je to, alespoň pro mne, tak nějak ještě snesitelné.

eliska8413
eliska8413
30.09.2020 2 z 5

popravdě se mi už detektivky s tématem křivdy z mládí přejídají. V knize se člověk strašně ztrácí, zakomponovat do sebe hned 3 vyšetřování je prostě diletantismus. Navíc, když je řešení případu ještě popsáno jak od žáka páté třídy a rozuzlení si musí člověk tak nějak domyslet sám.
Carl se mi víc a víc protiví. Stejně tak náznak charakterů ostatních postav je prostě zfušovaný. Ono je vidět, že pan autor to seká jak Baťa cvičky a v podstatě nemá na knihu více než pár měsíců, tak to se pak člověk nemůže divit totálním přešlapům, slepým uličkám ve vyprávění, a zápletce - stala se mi kdysi křivda - teď mám peníze - tak ty oškliváky potrestám ošklivým způsobem. Protože tak to přece lidi s penězma dělají žejo.

Kate72
Kate72
21.09.2020 4 z 5

Moje prvotina od Olsena, takže nemohu porovnávat, jak která série byla povedenější. Každopádně tento díl byl docela čtivý, na mě trochu komplikovanější, ale jinak docela povedený.

Swiss
Swiss
10.09.2020 4 z 5

Je to dobrá detektivka, jen mě už trochu se.. irituje to věčný házení klacků pod nohy výtečným detektivům!

verense
verense
06.09.2020 5 z 5

Jojo, tohle byla jízda! Myslím, že žádného Evropana nemůže nechat problematika eugeniky nestranným, není to zas tak dávná historie, jak bychom si asi přáli. A možná je i dobře stále připomínat tyto samozvané "bohy", kteří se z vlastní (zlo)vůle ujali třídění lidí na ty "správné" a "špatné". Jak rádi bychom si mysleli, že tahle praxe skončila s pádem Hitlera, že? Leč realita je někde jinde...
A už autorovi odpustím i nesmrtelnost jeho vyšetřovacího týmu, asi bych mu hned tak neodpustila, kdyby někdo z té unikátní trojice přišel k úhoně.

mataj
mataj
31.08.2020 5 z 5

(audiokniha)... Co napsat, Jussiho Adler-Olsena a jeho oddělení Q jsem si moc oblíbila. Kniha se čte (poslouchá) velice dobře, je napínavá, má vtip i zajímavý příběh a nečekaný závěr. Nete mi bylo hodně líto a držela jsem ji pěsti. Už se těším s čím autor přijde v dalším díle.

ydnac
ydnac
31.08.2020 5 z 5

Skvělé jako vždy :-)

ViolettaCh.
ViolettaCh.
25.08.2020 5 z 5

Výborná kniha, kdy si i v tomto případě autor vybral a do detektivní podoby zpracoval neotřelé téma. Kniha byla velmi napínavá, přinesla i ohrožení detektivů, ale tam se dalo čekat, že se z toho vylížou - však je čekají další případy. Základní motiv knihy je inspirován skutečnými událostmi, což je pro mě novinka, že se takové věci v Dánsku v minulosti děly.

nicole1990
nicole1990
22.08.2020 5 z 5

Hodně dobře napsané téma teda šílené jenom ta představa, že bych musela zažít to, co ty ženy je hrozná. Konec teda překvapil takový konec jsem fakt nečekala.

Jenny055
Jenny055
21.08.2020 4 z 5

Celkom zaujímavý námet, kniha ma bavila, hoci som sa musela niekedy vracať, aby som sa zorientovala kto, kde, kedy a čo. V polovici som už ale bola vtiahnutá do príbehu a želala som si, aby všetky tie odporné "zrúdy" boli potrestané.

kachnat
kachnat
20.08.2020 2 z 5

Asi budu jedna z mála, která se nemohla začíst. Mám Olsena ráda, ale tento díl mi opravdu přišel jako nejslabší. Vzkaz v láhvi, žena v kleci - těmi jsme byla unešená. V tomto díle bylo na můj vkus politiky víc, než bylo nutné. Nápad super, Carl je prostě třída :-) Asad je asi nesmrtelný, to je jasný, jak už přede mnou někdo napsal :-) Děj se mi trochu vlekl, četla jsme knihu víc než týden. Snad bude další díl lepší.

qydko
qydko
10.08.2020 5 z 5

Pořád mi vrtá hlavou, jestli Asad není poslední Avenger nebo nepochází z Kryptonu...

Lavender756
Lavender756
28.07.2020 5 z 5

Po Vzkazu v láhvi a Ženě v kleci další výborný kousek. Příběh poutavý, akční v metodice vyšetřování a konec velmi překvapivý. Doporučuji! Přečtete každičké slovo.

TheSarcasm
TheSarcasm
16.07.2020 2 z 5

Tak já nevím. Když se dívám na vesměs nadšené komentáře čtenářů, mám pocit, že jsem četl jinou knihu. Přitom thrillery Jussi Adler-Olsena mám rád, Ženu v kleci považuji za jeden z nejlepších vůbec. Tato kniha se mi ale moc nelíbila. Nepochopil jsem proč se do toho motal příběh smrti Carlova strýce, nebo ten starý případ kdy byl Carl a jeho kolega postřelen, resp. zastřelen. Žádné souvislosti s vyšetřovanou záležitostí jsem si nevšiml. V postavách jsem se ztrácel a v těch časových rovinách taky. Ani pasáže věnující se Carlovu průjmu, či tomu jak mu klapalo z nosu do polévky mi moc vtipné nepřipadaly. Jsem se svým názorem v menšině, ale za mne zatím určitě nejslabší díl série.

Petrasuvicka
Petrasuvicka
15.07.2020 4 z 5

Námět super, čtivost bezva a závěrečný zvrat opravdu překvapil. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že detektiv Carl je tak trochu natvrdlej a že nebýt Asada, tak by si celej Carl neškrtl. Pak mě tam ruší, že se na pozadí rozpatlává spousta dějových vláken, které by tam být nemusely. Záhady kolem Asada, ochrnutý Hardy, rozvod a pan Kurkuma nebo záhada kolem Rosie. Beru, že to k tomu patří, že tyhle drobné děje provází celou Olsenovu sérii z oddělení Q. Jen mi to u těch případů přijde jako pěst na oko.

keiko33
keiko33
24.06.2020 5 z 5

Toto je moja prva kniha od autora, kedze prve tri som videla len filmy, ktore boli super. Mam rada severske krimi, su pochmurnejsie, strach viac prezivate. Hoci autorov humor to zjemnuje. Kniha ma dostala hlavne pribehom zalozenym na skutocnej historii o ostrove Sprogo o ktorej som nic nevedela. Ked si uz myslite, ze chora mysel Hitlera je maximum, zistite, ze podobnych sialencov bolo viac, aj ked nasledky neboli az take strasne. A to, ze sa take nieco dialo este aj po ukonceni druhej svetovej vojny mi hlava neberie a este s povolenim uradov. Ludia su proste nepoucitelni. Nemam velmi rada prelinanie casovych obdobi, no tu mi to vobec nevadilo. Autorov styl mi sadol. Pochmurna detektivka so stipkou humoru. A ked si uz myslite, ze viete co sa presne stalo a ako to dopadne, pride prekvapenie. Dvojka Carl a Asad su podarena dvojica, taki jing a jang a aby to nebolo nudne, pre ozivenie tu mame Rose. Skvela detektivka, tesim sa na dalsiu.