Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2356 463

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

misantroop
06.05.2021 5 z 5

Čtvrtý díl série. Postavy se nám více přibližují, kromě hlavního případu kolem ostrova Sprogo se rozvíjí i linie událostí kolem Carla. O Asadovi stále nevíme moc, ale zase o trochu více než dříve.
Rozuzlení mě bavilo. Další dobrá rána do série Oddělení Q, která mě bavila. U čtvrtého dílu mohu už svědomitě říct , že jsem fanoušek.

TaNya_
21.04.2021

Tenhle díl byl lepší než dva předchozí i když i tady bych ocenila víc napětí a nevědomosti. Ale to odhalení na konci bylo příjemné. Navíc mě zajímá Assad a kde to teda vlastně bydlí.

Nunynka
25.03.2021 5 z 5

Knížku jsem začla číst hned po předchozím díle. A na začátku jsem se trošku zalekla. Těch případů a příběhu tam na mě bylo nějak moc. Trošku jsem se bála,že to bude hodně překombinované. Ale musím před Olsenem znovu smeknout. Všechno to do sebe zapadlo a bylo to moc čtivé a napínavé. A i nějaké to překvapení se tam objevilo. A hlavně nás autor stále nechává v napětí,jak je to vlastně s těmi jeho spolupracovníky. Kdybych měla další díl hned bych se do něj pustila.

tatjana1737
15.03.2021 3 z 5

(SPOILER) !!! POZOR SPOILERY !!!

I tuto knihu jsem viděla nejprve ve filmovém zpracování. S ohledem na zvolené téma jsem váhala, zda se pustit do čtení, ale zvědavost nad tím, jak se vyvíjí vztahy mezi postavami, zvítězila a Jussi Adler-Olsen opět prokázal, že píše lehkým perem, takže mne to tolik nezasáhlo jako docela surová adaptace. Jen obálka mi dávala zabrat, takže jsem knihu hned na začátku zabalila do novin, abych na ty zkrvavené rezavé nůžky nemusela myslet :-).

S hodnocením jsem váhala mezi 3 a 4 hvězdičkami, nakonec dávám 3,5 *. Z filmu jsem sice věděla, do čeho jdu, přestože byl děj upraven a pozměněn. Nette v knize na mne nepůsobila tolik jako oběť, na rozdíl od filmu, od začátku bylo jasné, kdo tajnou místnost v bytě realizoval. Ale objasnění "záměny" na konci jsem, "zkažena" filmem, nečekala. V tomto ohledu sice palec nahoru, ale filmové rozuzlení se mi líbilo víc, bylo smířlivější a happy endovější. V knize navíc na konci OPĚT všichni zlí umírají, nemluvě o tom, že Carl je překvapivě v pohodě z toho, jakého zážitku se mu na čajovém dýchánku dostalo. Jsem zvědavá, kdy nás autor přestane napínat a konečně se dozvíme, jak to bylo s vraždou na Amageru. Když si zpětně skládám všechny střípky k sobě, jak jsem knihy četla na přeskáčku, jsem napnutá jak kšandy.

zimka.r
12.03.2021 5 z 5

Opět pěkný díl! Tady se mi moc líbilo téma a to rozuzlení na konci ve mě vyvolalo WAU! Už se jdu vrhnout na další díl! :)

true.penny
14.02.2021 2 z 5

Bohužel velké zklamání. Po prvních dvou výborných dílech a ucházející třetím mne tento skutečně nenadchl. Autor má sice skvělé vypravěcí schopnosti, ale to tlačení na pilu v přidávání postav, dějových i časových linek mu dost ubližuje a tak nějak zapomíná, že má vyšetřovat případ. Řekla bych, že tento se v podstatě vyřešil sám, náhodou a skoro mrknutím oka.

jitka1585
11.02.2021 5 z 5

Další super kniha,Adler je výborný vypravěč.

Mike99
11.02.2021 5 z 5

Po krátké pauze jsem si dal 4. příběh. A opět super, z autora a jeho příběhů jsem stále nadšený. Jako podklad využil skutečnou kauzu týkající se instituce doktora Kellera na ostrově Sprogo, jinak děs běs. Autor v příbězích hodně popisuje dánské poměry (staré i nové), až jsem byl překvapen, co se tam všechno děje. Tentokrát Carl i Asad jsou několikrát v přímém ohrožení života, Carl podepsal rozvodové papíry, vztah s Monou se vyvíjí dobře. Hardy byl upozaděn, ale má šanci na drobné pokroky, Morten si našel partnera.

Velbloud, který nedokáže současně kašlat a kadit, má problémy.

Vy si snad myslíte, že velbloudi šlapou do jezera, ze kterého pijí?

DK197
18.01.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Další kniha, další jiný příběh. Tentokrát mě hrozně bavila dějová linka z minulosti. Celý ten popis až do současnosti mě pohltil. Zajímavé bylo ovšem i vyšetřování a osobní životy a postoje postav. Mně celou dobu běžely hlavou dvě dosud nezodpovězené otázky - "Kdo je sakra Asad, co všechno má za sebou?" a "Jak to asi tehdy všechno bylo, když byl Carl postřelený..." Za mě povedený díl. A epilog tomu dodává nádech uvěřitelnosti, lidskosti. Tyto postavy nejsou z amerických akčních filmů, kde bez škrábnutí přežijí skok z letadla. Díky za to.

Mngwa
13.01.2021 5 z 5

Nekteří píšou, že měli problém se začíst, mě to naopak chytlo hned .. je pravda, že začátek může být trochu matoucí velkým množstvím dějových linek, ale neměla jsem pocit, že by to bylo na obtíž. Postupně se vše propojí, jak vychází na světlo jednotlivé skutečnosti. Viděla jsem už film, takže jsem předpokládala, že kniha bude mít stejnou temnou a chvílemi až depresivní atmosféru. Už jen proto, že jde o severskou záležitost. Proto jsem byla překvapená, že kniha je docela humorná a psaná s nadhledem. Nečekala jsem, že u dánské detektivky budu mít během čtení záchvaty smíchu. Autorův, potažmo Carlův sarkastický humor je prostě k nezaplacení. Když k tomu připočtu i zajímavý, originální a napínavý děj založený (bohužel) na skutečných událostech, tak nevyhnutelně dospěju k tomu, že je naprosto nezbytné si přečíst i další případy oddělení Q.

katst
09.01.2021 5 z 5

Nemůžu se od oddělení Q odtrhnout :-). Série je skvělá.

Hakate
07.01.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších příběhu z pera Olsena.
Skvěle propracovaný příběh, rozuzlení i zápletka, vše doplněno skvělými humornými poznámkami Adasa.

Anna27
06.01.2021 5 z 5

(SPOILER) To, jak se se ženami zacházelo je neuvěřitelné. Neměly žádnou hodnotu, rozhodovali o nich muži. Co řekli jiní byla pravda, co řekla žena byla lež. Téma bylo skvěle zvolené, bylo to napínavé i čtivé. V tomto díle se mi líbilo, že jsme se dozvěděli víc o soukromí Carla i Asada, tentokrát tu byl i humor, to mě mile překvapilo. Na knize bych trošku pozmenila ten konec, pač podle mě si Nete zasloužila za to, co prožila, sama tu pomstu vykonat do konce a neměla tu roli převzít Gitte, ta co jí po Curtovi vlastně nejvíc ublížila. Ale jinak opět super kniha, jdu hned na další díl. :)

munka
03.01.2021 5 z 5

Napínavý príbeh, trochu humoru a neočakávaný záver. Potešilo aj nahliadnutie do osobného života jednotlivých postáv či už rozvod Carla, konanie Rose alebo tajnosti Asada.

ctenarkaEva
02.01.2021

Předchozí díly se mi líbily, ale do tohoto jsem se bohužel nějak nemohla začíst.

Ava365
27.12.2020 3 z 5

Jak jinak, zase klasická šablona severských detektivek. Nepříjemný detektiv Morck tentokrát prokázal trochu více lidskosti, i tak si ho asi příliš neoblíbím.

AlbionFoxyFox
19.12.2020 5 z 5

Zápletka mě dostala, miluji Carlův humor a na konci jsem se nestačila divit. Skvělý příběh.

borupet
19.12.2020 4 z 5

Čtvrtý případ oddělení Q, dokonale vychytaná zápletka, překvapivý nečekaný konec. Za mě super. Akorát mám vždycky problém se začíst.

Nymfadora.T.
14.12.2020 5 z 5

Jako vždy dobré, z těch, co jsem zatím četla asi nejlepší...napínavé, pro mě překvapivý závěr...už se těším na další

Nepri
07.12.2020 5 z 5

Skvělá detektivka, celou dobu jsem byla napnutá jak struna. Doporučuji