Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2356 463

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

Audrina
20.02.2023 5 z 5

Tohle byla už tradičně jízda. Detektivky ctu celkem výjimečně, ale Adler Olsen je bezesporu umí.
Závěr mě teda nadmíru překvapil, takové rozuzleni jsem upřímně nečekala.

sgjoli
29.01.2023 4 z 5

Hned potom, co jsem si vyposlechla předchozí díl Vzkaz v lahvi, musela jsem se pustit do dalšího dílu, protože jsem byla stále naladěná na tuhle sérii a chtělo se mi pokračovat. A ačkoliv tenhle díl hodnotím o 1 hvězdu méně než Vzkaz v lahvi, i tak jsem nakonec spokojená.
Abych pravdu řekla, byla jsem zpočátku poněkud zmatená, protože autor tu rozpracoval na začátku poměrně dost dějových linek, a tak mi chvilku trvalo, než jsem se zorientovala v ději, v postavách a i v časových posloupnostech -autor tu skáče nejen v dějových liniích, ale v jejich rámci i v různých časových obdobích. Takže to pro mne bylo trochu matoucí, což je právě ten důvod, proč jsem ubrala tentokrát jednu hvězdu v hodnocení. Nakonec jsem se ale zorientovala a už to pak byla zase jízda, jak jsme v této sérii zvyklí.
Autor tu rozpracovává dost nepříjemné a děsivé téma nedobrovolných sterilizací, na které se pak nabaluje řada dalších témat a otázek. Z toho, jak autor toto téma uchopil, je patrné, že nedobrovolné sterilizace odsuzuje, nicméně přitom (byť možná neplánovaně) čtenářům přináší řadu věcí k zamyšlení. V tohle tématu se neorientuju, takže absolutně netuším, jak je reálně možné, aby něco takového probíhalo i v reálném světě mimo fiktivní svět literatury, ale jako téma k diskuzi to je určitě podnětné a důležité.
Co mne na téhle sérii hodně baví, je to, že na pozadí toho případu, kterým se každá kniha zabývá, se autor věnuje i případu, v němž byl Morck zapleten a kvůli jehož výsledku nakonec oddělení Q v prvním díle vůbec vzniklo. I tenhle "případ na pozadí" se v jednotlivých knihách postupně vyvíjí a mne baví to sledovat. A přitom to neubírá na pozornosti tomu hlavnímu ději té které knihy, kterou právě čtete. Platí to tedy samozřejmě i pro tuto knihu.
Nakonec tedy 4 hvězdy, které mi přijdou adekvátní. Knihu jsem poslouchala jako audio, opět v podání skvělého Igora Bareše.

Kavohela
06.01.2023 5 z 5

Detektivka jako řemen. Přistihla jsem se, že čtu i ve tři ráno! :-)

Kubajzz
21.12.2022 5 z 5

Opět super čtení. A konec teda opravdu překvapil. Rozhodně doporučuji a jdu na další díl :-)

m.valova
06.12.2022 5 z 5

Carl,Asad a Rose,zajímavá různorodá trojka se kterou se člověk nenudí.Co se týče tohoto případu,tak musím říct,že mi nebylo moc dobře.Když si představím v jakém žijeme světě,kolik hrůz a zvěrstev lidstvo napáchalo a dodnes se tak děje a jak si hromada lidí stále myslí,že jsou něco víc než ostatní,je mi špatně a je to hrozný pocit.
Konec byl pro mě překvapivý a nečekala jsem ,že nás linka s Nete ještě může překvapit.
Určitě si nenechám ujít další díly této skvělé série.

DomYell
05.12.2022 5 z 5

Takhle velkou bombu nenajdete ani v Rusku, jak moc je to dobry. Prilepeny jsem k tomu byl, odtrhnout se bolelo. Musel jsem vedet, co je za dalsi a dalsi strankou a ten cas, kdy jsem musel jit spat, do prace a nebo se venovat necemu jinemu, to bylo utrpeni.
No a na zaver? Pockejte si na ten zaver. Ten je asi uplne nejlepsi!

rekon
22.11.2022 5 z 5

Čtvrtý díl v pořadí a laťka je stále nastavená hodně vysoko. Celé oddělení šlape jak hodinky s humorem sobě vlastním. Super!

haWranka
21.11.2022 5 z 5

Tohle byla naprostá bomba, za mě zatím nejlepší díl série. Ne vždy musí být vrah ten největší záporák - a že jich tu bylo! Líbilo se mi taky, že se Carl konečně nechoval jako blb a i vyšetřoval.

SadUnicorn
12.10.2022 5 z 5

Tohle je poprvé, co jsem narazila na sérii, kde je každá kniha lepší než ty předchozí. Složka 64 je rozhodně napínavé a strhující čtení. Hrozně se mi líbí, jak autor pracuje v několika časových linkách, kdy postupně odhaluje minulost, na kterou navazuje méně vzdálená minulost a na to vyšetřování v přítomnosti. Navíc se zde setkávámě s několika ožehavými tématy, jako je rasová hygiena, nedobrovolné sterilizace, potraty, znásilnění lékařem a segregace. A přestože se Nete chladnokrevně rozhodla mstít, fandila jsem jí. Zasloužili si to. Na konci knihy jsem byla napnutá jako struna a hltala jsem každou další větu. A musím říct, že to je po dlouhé době zvrat, který mě velmi překvapil a který jsem vůbec nečekala. Autor si to velmi chytře nechal až na úplný konec a skvěle to zapadalo. Doufám, že i ostatní knihy série budou pokračovat v nastolené úrovni.

marketa7
12.10.2022 5 z 5

Za mne výborné, byť drsné. Prostě Q oddělení, 4.díl. Doporučuji.

Timkim
27.08.2022 5 z 5

Nooo, tak tuhle knihu budu asi rozdýchavat delší dobu. Ať již z pohledu Nete, která si prožila své peklo, nebo z pohledu "nacisticky" smýšlejících jedinců, kteří se ani po takové době neštítí absolutně ničeho. A klidně bych se vsadil, že se i v dnešní době děje to samé, jen se o tom nemluví. Líbilo se mi to střídání dějových linií a člověk díky tomu objeví souvislosti a motiv. A ten konec????? No tak ten to zazdil úplně a já zůstal jen koukat. Tak to jsem nečekal. Vážně povedeny díl.

linda2125
27.07.2022 5 z 5

Čtvrtý díl série Případy oddělení Q. Díl od dílu lepší.

Kyri
24.07.2022 4 z 5

Zajímavý pro mě byl kontext se skutečností nedobrovolných sterilizací ve Skandinávii. Příběhy z minulosti a o jednolivých traumatech hlavní hrdinky mi přišly jak "tajemství ze všech nejstrašnější" od Tří sester, ale vlastně je to možný scénář vývoje poruchy osobnosti ("já můžu dělat zlé věci, protože tamten mi před deseti lety šlápl na nohu"). Děj v současnosti je výrazně lepší a není předvídatelný. Zloun je strašně chytrý, ale ke konci dělá jednu blbinu za druhou. Ale to je taky klasika, když autor přepálí negativní postavu a ta je pak moc silná, musí ji nechat upadnout do spánku černého lotosu, aby ji hlavní hrdina mohl oddělat :).

littlestar
05.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha Složka 64 se mi vryje do paměti navždy ze dvou specifických důvodů.
1. Téma - v den, kdy jsem začal knihu číst, proběhla českým mediálním prostředím informace o ženách, které podstoupily nedobrovolnou stererizaci. Zarezonovalao ve mě tedy nejen téma samotné, ale ta nezvyklá souhra náhod

2. Souběžně s knihou jsem za al paralelně po částech sledovat i film. Většinou mám mezi filmem a knihou velký časový rozdíl, ale chtěl zkusit, jak se budou či nebudou doplňovat a k mému překvapení se film pouze volně inspiroval a jak dějové, tak i charakterové vykreslil jiný sled událostí.

Mě osobně se více líbila kniha. Do čtení jsem se zakousl a nepustil. Škoda jen, že jen ještě nenastal čas, kdy se autor více věnoval Carlovo "kauzám". Hodnocení: 85 %

A teď volám "Marco". A ostatní odpoví ...

georginaa
19.06.2022 5 z 5

Tak to byla síla a i po tolika letech zjistit, že se vše děje dál, to je fakt hnus. Carl jako vždy řeší věci po svém, nehledí na pravidla a když má přijít o Asada, začne bláznit. Jenže ke konci přizná své emoce, což se u něj jen tak nevidí a požádá ho, aby nikam neodcházel. Tyto případy jsou strhující a věruhodné, těším se na další díl.

andrii24
19.06.2022

(SPOILER) Zakročili. "Andělsky." Ďáblovými nástroji. Bílí výběrčí. Nordičtí služebníci pořádku. Proti přílivu vran a čápů. Čistě vzali do kleští život v plenkách. Náruč mateřskou položili pod macešky. Na revanš. Za tu prázdnou samotu. Za plentu. Večeři věčnosti.

hana4834
07.06.2022 4 z 5

Dobrá detektivka jen to prolínání času mi moc nesedlo

IVANA0123
23.05.2022 5 z 5

Stejně drsný a dechberoucí jako vždy. Možná tentokrát vážnější díl - trochu mi chyběly veselé Asadovy průpovídky, kterými se malinko šetřilo. Celkově se mi zdálo, že Asada i Rose bylo v knize méně, což mi bylo líto, ale jako celku to knize neublížilo. Jako vždy kniha běžela ve dvou rovinách, na což jsem si u Olsena už zvykla a nerušilo mě to. Námět byl hodně aktuální a rozhodně nutil k zamyšlení. Závěr jako vždy strhující a i přes drobné výtky je kniha skvělá a zaslouží si plný počet. 5*
(5/22)

ještěrka38
14.05.2022 5 z 5

Další ze série a opět skvělé.. Tahle dvojice detektivů mě prostě baví .

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Olsen svoji dvojici detektivů (no... detektiva a... Asada :-) tentokrát teda zrovna dvakrát nešetří, knížka se rozjíždí pěkně postupně, ale ke konci má tak neskutečný spád, a jedno velké překvapení, že budete lapat po dechu. Olsen opět potvrdil, že je současným králem severské krimi, aspoň teda pro mě, navíc každou svou další knihou tu laťku neustále zvedá, za což mu patří velký respekt. Tak jako za trefný ironický humor a schopnost přesně vykreslovat charaktery. Složka 64 není žádné čtení na zabití volného času, často je to solidní psycho, ale velice velice poutavé.