Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2356 463

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

mi-380
17.09.2015 5 z 5

Úžasně čtivé a napínavé, až se na úkor dramatičnosti a napětí bohužel vytrácí humor oživující úvodní díly. Je neuvěřitelné, jaký dánská společnost udělala za půl století skok. Tvrdost až krutost namířená státem proti sociálně nepřizpůsobivým Dánům se po několika desetiletích mění v obrovskou toleranci k daleko méně přizpůsobivým imigrantům.
90 % (477 hodnocení, 93 %).

Skip
11.09.2015 2 z 5

Tohle pátrání po několika zmizelých osobách, do toho zamotaná eugenika a pokusy autora o břitké hlášky detektiva Carla Morcka působí chvílemi jako uspávadlo. Pak se to zas trochu rozhýbe, aby se vzápětí čtenář zase nudil nad textem. A přitom je to čtivě napsané… Ono je to asi svým způsobem umění psát čtivě prakticky o ničem.

koki.veru
10.09.2015 5 z 5

Stejně jako ostatní díly této série, i tento díl byl úžasný, čtivý a napínavý. Miluju knihy od tohoto spisovatele a okamžitě se jdu pustit do dalšího dílu.

konicekbily
04.09.2015 5 z 5

Moje druhá kniha od Adler-Olsena. Líbila se mi. Někdy jsem se v ději ztrácel - to bude tím, že knihy nečtu v pořadí. Ještě se k ní vrátím.

Lexina
18.08.2015

Další povedená detektivka..rozuzlení mě dostalo!..ale opět jsem si říkala, jak to ten Carl dělá, že se musí vždy ke konci knihy dostat do "nějakých potíží" :D určitě doporučuji.

Jana86
12.08.2015 5 z 5

Další zajímavá kniha, která měla děj a spád. Rozhodně stojí za přečtení.

amcb
10.08.2015 4 z 5

Pro mě hodně čtivá kniha s výborně zvoleným tématem. V každé době se najde někdo, kdo chce třídit, někdo třídí odpady, někdo zrno od plev. A nejděsivější je bezmoc, když vás mele soukolí státní správy a jeho pohunci.

kyssling
01.08.2015 4 z 5

Výborná detektivka, konec je na pět hvězd, ale celkově více než čtyři za průměrnější prostředek nemohu dát. Já nemám moc rád ty obří spiknutí, které se pak zhroutí během "chvíle", raději bych případy jako Vzkaz v láhvi nebo Žena v kleci ...

Michnicka
23.07.2015 4 z 5

Tak opět kniha nezklamala, jen mě mrzí ten konec, bohužel se o něm nemohu více rozepsat, protože nechci budoucím čtenářům nic prozradit. Nete mi bylo líto, i přesto že její pomsta byla krutá, ale v její smyšlené situaci i pochopitelná. KOnec byl velmi překvapivý. Carl a Asad byli úžasní! Carlovo popisování situací jeho vtipem nemá u nikoho konkurenci. Smála jsem se i nahlas, těším se na další!!

Teryy
12.07.2015 3 z 5

Jako ženu, mě některé pasáže vzaly. A běhal mi mráz po zádech. Ale našly se i místa, při kterých jsem se zasmála.
Dále mohla kniha mít méně, linií. Ze začátku se řešilo až moc příběhů. A jen málo z nich bylo dokončeno.

střapatá
10.07.2015 4 z 5

Žádný výrazný pokles ani vzestup kvality se nekoná, Olsen si stále drží laťku (podotýkám, že dost vysokou). Některé vtipy mi přišly celkem umělé, ale dost možná to způsobil překlad. Vadil mi uspěchaný konec, autor mohl trochu rozvést co se stalo s Čistým zítřkem a hlavně jak na tom Asad vlastně je. A co Hardy? Ticho po pěšině. Nu, nezbývá než začít další díl, Olsen již dokázal, že nezklame :)

sosna
23.06.2015 4 z 5

JAO mě prostě baví, umí psát poutavě, vystavět zápletku, popsat zajímavé typy lidí a téma xenofobie v Dánsku bylo nepochybně zajímavé. Při čtení o nucených sterilizacích v Dánsku se mi vybavily nucené sterilizace romských žen v 70. a 80. letech v ČSSR. Běhal mi vyloženě mráz po zádech. JAO nepíše jen detektivky, ale zárověň i knihy, které se Vás dotknou a donutí Vás přemýšlet.

Peršanka
10.06.2015 3 z 5

No, zas až takový zázrak to není. Oceňuji vtipné příměry, ale některé situace, například chování kolegy (?) Asada postrádají logiku. Takhle si práci policie nepředstavuji. Na druhou stranu je dobré, že autor zvedl ze země téma rasismu a selekce. Kdo by to do toho spořádaného Dánska řekl, že?

Prateri
25.05.2015 5 z 5

Napínavé jako všechny knihy pana Olsena a ten konec překvapivý, rozhodně nečekaný. A to se mi zdálo všechno jasné, o to větší z rozuzlení šok.

felia
20.05.2015 5 z 5

Skvěle píšící autor. Pro mě není děj tolik důležitý, jak způsob, kterým nás autor seznamuje se svými postavami a s jejich chováním. Paráda.

kachnch
29.04.2015 5 z 5

Další brilantní počin od Adlera Olsena. Knížka se mi líbila snad ještě více, než Vzkaz v láhvi a konec mě naprosto ohromil. Opravdu nemám slov, která bych napsala, mám pocit, že tato kniha je snad ani nepotřebuje.

Melaanie
18.04.2015 5 z 5

Dobra a pomalu se rozplétající zápletka, která byla fakt zajímavě vymyšlená.
Knížka se mi líbila, jako předchozí tři díly.

Slanka
09.04.2015 5 z 5

podle mého názoru nejlepší ze série, vážně třída :-)

Jordyz
03.04.2015 5 z 5

Teda tomu říkám překvapivý závěr :-) Prostě paráda, čtivé, napínavé, zajímavé téma.....určitě půjdu po dalším dílu....

Mycak
03.04.2015 4 z 5

Další případ Carla Morca mě dostal. Četlo se to samo a dobře. Závěr strhující.