Marco

Marco https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/bmid_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4 1763 363

Případy oddělení Q série

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Marco Effekten , 2012

Evik30
25.07.2016

I když příběh měl něco do sebe zas takové terno to nebylo. I když jsem se vžila do postavy Marca spousta věcí tam byla málo uvěřitelných. V kůži patnáctiletého kluka asi těžko můžete bojovat s mafiány, členy tlupy a podobnými "živly". Navíc když nemáte kde být, utečete z "takzvaného" domova a protloukáte se na ulici. Za mě takový menší "western", který sice není nijak literárně oceněn, ale rozhodně se při čtení nebudete nudit. A když tak si najděte jiného autora. Olsen už je prostě takový. Spojení jeho postav je víc než zavádějící . . .

Dumicek
12.07.2016 4 z 5

Dávám 4 hvězdy..Olsena zbožňuji, ale tady v tom díle mi něco vadilo a asi i chybělo. Kniha je napsaná prostě trochu jinak než na to, co jsme u autora zvyklý..humor za mě zas na 1 ten mě baví..Asad a jeho velbloudi :D atd..vadila mi hlavní postava Marca mi přijde až moc pohádková. Jinak čtivé to bylo o tom žádná, ale za mě proste slabší kniha autora.

čtenářP
04.07.2016 5 z 5

Olsen opět nezklamal, aneb velbloud druhého velblouda nepokouše :)

Cuprinka
02.07.2016 4 z 5

Zatím nejslabší knížka ze série, často to bylo dost zdlouhavé a začátek takový nudnější... ale začetla jsem se a přečetla a méně než čtyři hvězdičky za ni dát nemůžu :)

cori
28.06.2016 3 z 5

Vůbec nesouhlasím s názory, že se jedná o nejslabší díl série. Má sice jinou strukturu než předešlé díly, ale to mi vůbec nevadí. Carl ani Asad tentokrát nepřijdou k fyzické úhoně, pokud si tedy odmyslím Carlovo zlomené srdce. Oproti přešlým dílům (kromě Vzkazu v lahvi) není hlavním tématem pomsta, ale prachy. Mrzelo mě, že se vůbec nepokročilo v případě hřebíkového vraha. Carl při nehodě se zapalovačem a důkazy ukázal v pravém světle svou povahu.
SPOILER: trochu mi vadí, že ti největší grálové vždycky ve všech dílech přijdou o život a nikdo nejde bručet do vězení. Autor asi věří na boží mlýny.

marek1278
28.06.2016 5 z 5

Připojuji se i já s komentářem, že se asi jedná o "nejslabší" díl z celé série, ale přívlastek nejslabší je tady stejně na 5*, protože se čte zatraceně dobře a moc se těším na další díl, skvělé čtení :)

ewi
25.06.2016 5 z 5

pridavam sa k nazoru, ze Marco sa mi zda z celej serie zatial najslabsi...napriek tomu nejde nedat plny pocet hviezdiciek, tim Carl, Asad a Rose je skratka skvely a popravde velmi ma zaujimaju i ich "osobne" dejove linky ....

PetK
16.06.2016 4 z 5

Už je to chvíli, co jsem ji dočetla, pořád super, ale z celé série mi zatím přišla nejslabší... No už na mě čeká Nesmírný :-)
Celkově je tato série moje velmi oblíbená, opravdu povedená kombinace napětí, humoru a výborných plastických postav.

haluz
26.05.2016 5 z 5

Ze začátku trochu nuda, ale pak se to rozjelo a zase nešlo knihu odložit

kalache
01.05.2016 4 z 5

...Kývl na mladý pár,který v tomto pompézním prostředí nepůsobil nijak cizorodě.Částka vynaložená byť jen na samotný make-up,jehož silnou vrstvu měla mladá paní na sobě,by uživila středně velkou bangladéšskou rodinu dobrých pětadvacet let...

Chmur
01.05.2016 4 z 5

Tak nevýhodou všech delší sérií je opakování určitého vzoru. To se týká i příběhů oddělení Q. Navíc se Olsen stále nedokáže zbavit zbytečných a přehnaných akčních scén. Často porušuje určitou logiku a příliš si vypomáhá štěstím. Například elitním zabijákům z Afriky dal na prdel patnáctiletý klučík i dánský důchodce. To prostě působí divně. Navíc Marco má takové štěstí, že kdyby si vsadil v Lotu, tak hned na poprvé vyhraje jackpot. Naštěstí má Olsem skutečný vypravěčský dar. Takže jeho knihy, i když jsou chvílemi hloupé, nejsou nikdy nudné. Prostě super oddechovky. Navíc je to velmistr vtipných přirovnání, což opravdu oceňuji.

klokan.1905
26.03.2016 5 z 5

Tak já jsem byl s příběhem Marca abosolutně spokojený ;-) Kam Jussi Adler Olsen sáhne, tak za mě vše super... Jeho knížky Vás prostě nutí číst ;-) No, přiznávám, že zítra sahám po šestém dílu... :-)
Celkem by mě zajímalo, co se asi děje u nás v republice u podobných dotacích... :-) Možná bysme se divili... :-) I když divili?! :-D :-D

Haen
26.03.2016 5 z 5

Za příběh, napětí, spád, postavy a humor, plný počet hvězdiček. Měla jsem obavy, že mě příběh patnáctiletého kluka nemůže zaujmout, ale četlo se mi to skvěle.

Aymira
16.03.2016 3 z 5

Za mě nejslabší z autorových knih. Vůbec jsem se do ní nemohla "začíst" a popravdě mě příběh nijak osobně neoslovil - v podstatě mi bylo jedno jak to dopadne, vůbec jsem nedokázala soucítit s postavami. Obvykle nemám chuť jít ani spát a čtu a čtu, ale tentokrát jsem dala vždy jen pár stránek a v klidu zbytek odložila na příští den.

střapatá
07.03.2016 4 z 5

Vlivem nepříliš nadšených komentářů a popisu knihy, který mě příliš nezaujal, jsem neměla moc velká očekávání. Přesto, nebo možná právě proto, se mi kniha líbila - až na začátek, který jsem musela doslova přetrpět. Humor jde oproti jiným dílům trochu stranou, ale alespoň není tak umělý jako v předchozí knize. Marco mi navíc vlezl pod kůži a trochu vedlejší role Carla a oddělení Q mi proto ani nevadila. Těším se na další díl :)

marlowe
23.02.2016 5 z 5

I "pětce" přiznávám plný počet hvězdiček – byť tentokrát si jednu malou výtku neodpustím. Při čtení jsem si totiž bohužel až příliš často uvědomoval u předešlých dílů sotva postřehnutelný, ale tentokrát už i pouhým okem dobře viditelný "šev" mezi zcela realisticky vykreslenými "vedlejšími" motivy (Marco, Eriksen, Zola atd.) na straně jedné a mezi často až na samu hranici absurdní grotesky vyšponovanou linií "policejního vyšetřování" na straně druhé. Jo, zasmál jsem se nesčíslněkrát všem těm "diskusím o velbloudech" jakož i ostatním trefným hláškám Asada, Mørcka, Rose a ostatních – ale prostě mi tohle věčné vtipkování nějak neladilo se "smrtelně vážným" zbytkem knihy…

david5746
21.02.2016 3 z 5

Příběh oddělení Q, který mě nebavil a patřičně nevtáhl do děje. Přemýšlel jsem, proč to tak je. Není to ani tak hlavní postavou, která svojí podstatou posouvá žánr trochu do scifi. Je to tím, že hlavní postava není Carl. Z Rose a Asada se pak staly postavy vyloženě okrajové. Vlastní vyšetřování nebude ani čtvrtina knihy, alespoň takový dojem z toho mám. Hlavní část jsou (dlouhé) sondy do duší Marca a ostatních, dlouhosáhlé honičky a obdobná vata.
Prostě jsem si zvykl na trochu jinou úroveň a jen doufám, že je to ojedinělý úlet.

lil16
05.02.2016 4 z 5

Velmi čtivá a napínavá kniha. Za mě slabší zápletka.

delfin69
28.01.2016 5 z 5

Přestože Oddělení Q miluji, bál jsem se, že toto téma mne moc neosloví ....ale je psáno velice čtivě , je originální ( nekopíruje detektivky na které za půl roku zapomenete, že jste je četli ). Doslova mne místy pohltilo a považuji to za jeden z nejlepších dílů série. Doporučuji.

january
17.01.2016 3 z 5

Jsem na rozpacích. Bylo to hodně napínavé a slovní přestřelky mezi Carlem, Asadem, Rose a dalšími členy policejního sboru byly suprové, a stejně tak mě bavil i Carlův osobní život. Nicméně nevěřím tomu, že by patnáctiletý klučina xkrát dokázal utéct nebo dokonce přeprat všelijaké kriminální živly včetně najatých černošských vojáků. Zvlášť když ho nakonec zpacifikovala a na policejní stanici dotáhla nějaká mamina. Jinak to luštění záhadných kódů, nalezení pokladu a epilog o Eriksonovi... přišlo mi to takové laciné.