Marco

Marco https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/bmid_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4 1763 363

Případy oddělení Q série

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Marco Effekten , 2012

Mandlevest
02.03.2021 5 z 5

Nevím jak Vy, ale já si v tomto období, plném chaosu, zmatku, neštěstí a zmaru velice pečlivě vybírám, co budu číst. Hledám prostě knihy, které mě alespoň trochu potěší. S dalším případem oddělení Q jsem pravda trochu otálela, ale nakonec se to vyplatilo, ač by se dle hodnocení mých oblíbených nezdálo. Možná právě proto, že jsem věděla do čeho jdu, že příběh je trošku jiný než ty předešlé. Mě ohromně bavil a to jako napínavě dobrodružné čtení, ale také jako čtení inteligentně zábavné, jak je u této "svaté trojice" zvykem. Usmívala jsem se často a hodně a alespoň chvíli nevnímala vše kolem a to není vůbec málo. Takže bez váhání plný počet a na další příběh této originální, výborné série se moc těším.

Nočnípták
19.02.2021 4 z 5

Podle zdejších komentářů jsem začala číst od nejslabší knihy ze série. Přesto se mi četla dobře. Bylo zde sice pár nelogických věcí, ale zase nějak moc mně to nevadilo. Děj předchozích dílů nebylo nutné znát, příběh byl ucelený. Carla mám přes všechny jeho nedostatky docela ráda. Postava Asada je zvláštní. Jeho tajemstvím zahalený život bude mít určitě příště logické vysvětlení. A Marcovi jsem držela palce, aby to dokázal.

Canney
08.02.2021 3 z 5

Po vynikajícím čtvtém dílu přišlo zklamání. Možná jsem po Složce 64 měla přehnané očekávání, ale faktem je, že spousta věcí na téhlé knížce zarážela nebo dokonce štvala.
Přitom začal pátý díl velice slibně. Autor nám představil Marca, který se svou rodinou žije v Dánsku nelegálně. Je mu zakázáno chodit do školy a spolu s ostatními dětmi v rodině je nucen krást. Což se Marcovi od jakživa příčilo. A když náhodou uslyší koverzaci mezi hlavou rodiny a jeho otcem, ve které se dozví jaké plány s ním mají, tak uteče. Marcův příběh je velkou součástí případu Oddělení Q.
Já vím, že Carl umí být kretén, ale to co předváděl v téhle knížce bylo neskutečný. Nad jeho výroky jsem se často pozastavovala. Chápu, že to v osobním životě teď neměl zrovna lehké, ale něktéré ty poznámky si vážně mohl odpustit.
Dále se mi tento díl zdál neskutečně překombinovaný a natahovaný. Zvláště ten konec.

Jessybelle
07.02.2021 4 z 5

Psáno trochu jinak, tentokrát si oddělení Q trochu odpočinulo... Zajímavý náhled do gangu, i když věčné Marxovy útěky, někdy až neuvěřitelné, byly trochu moc... Nicméně kniha se čte výborně, i osudy jednotlivých hrdinů postupují, pokud tedy čtete díl po díle...

janina66
26.01.2021 4 z 5

Oddělení Q je velice čtivá série. Mně se naopak tento příběh líbil, bylo to trochu zase něco jiného. Uznávám, že honění Marca bylo trochu přehnané, ale tato linka se mi líbila. Co zde ale chybělo, bylo pátrání Karla a spol. Spíše jim to vše spadlo tentokráte do klína samo.

DK197
18.01.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Tato kniha mi tématem sedla ze všech nejméně. Ale za to autor nemůže. Já prostě nemám ráda svět úředníků, financí a politiky. Právě proto mě nejvíce táhla Marcova dějová linka a osobní životy hlavní trojice. Kde bylo možná trochu víc emocí, než jsme zvyklí, což by mohlo vadit zejména pánům, ale mě vůbec ne. Tento příběh je ovšem roztříštěn do více úhlů pohledu, než jen Marca a Carla. A je to dobře, protože příběh je natolik zašmodrchaný a spletitý, že bez toho bychom nepochopili, jak to vlastně všechno bylo. A že to bylo dost zajímavé. Konec mi na tváři vyvolal škodolibý úsměv. Hezky to autor se všemi vymyslel

Anna27
15.01.2021 5 z 5

Občas mi příběh Marca přišel přehnaný, ale příliš mi to nevadilo. Akorát při představě, že po mně jde nějaký rodinný gang, tak se stěhuji do úplně jiného města/země (obzvlášť, když Marco uměl několik jazyků) a vůbec se nepohybuji na známých místech. Olsen umí čtenáře zaujmout, je to čtivé, napínavé, prostě této sérii nic nechybí, má jen málo nedostatků. Určitě doporučuji.

Kocourek
11.01.2021 4 z 5

Trošíčku jsem byla v tomto dílu zklamaná, ale zase popis gangů, který určitě vychází z reality , to vynahradil. Už se těším na další ( až se zase otevřou knihovny) .

katst
09.01.2021 4 z 5

Slabší než předchozí díly, příběh mě úplně neoslovil.
Na druhou stranu mě oddělení Q stále baví.
Autor umí skvěle skloubit napětí, humor a ironické myšlenky Carla jsou příjemným zpestřením celé knihy...

Hakate
07.01.2021 5 z 5

Pátý díl případů z oddělení Q.
Carl, Rose Asad a nový člen týmu (nechci spoilerovat) se do toho opět pustí. Kniha má spád a opět vše, co má mít.
Olsen je záruka kvality.

ctenarkaEva
02.01.2021 4 z 5

Tenhle díl byl pro mě už zase zajímavý (na rozdíl od Složky 64, která mi nějak nesedla). Marcovi jsem fandila, i když některé situace byly až přehnané.

Polinka92
02.01.2021 4 z 5

Prvních několik desítek stran se mi táhlo, ale jinak Adler-Olsen nezklamal. Úžasný příběh

tatjana1737
30.12.2020 4 z 5

(SPOILER) CITÁT: Usadili se naproti muži, který nevypadal na lamače ženských srdcí. Byl bílý jako ředitel vápenky, měl prořídlé vlasy a opotřebované zuby. Kdyby se šarm dal měřit pomocí teploměru, u něho by se na stupnici blížil k absolutní nule. Prsteníček mu sice zdobil snubní prsten, ale manželka zřejmě nebude příliš kriticky založená.

!!! POZOR SPOILER !!!

Ke Vzkazu v lahvi jsem se dostala náhodou, bez znalosti předchozích dílů. Po přečtení jsem se o knize bavila se svojí knihomolskou matkou, která mi oznámila, že Adlera-Olsena už zná, některé jeho detektivky četla, jen si je dávala na přeskáčku podle toho, co zrovna v knihovně bylo volné, a chybí jí tak pouze časová posloupnost. Když jsem se zeptala, jestli nějaké další díly zrovna nemá vypůjčené, dala mi díl pátý. Knihu jsem rozečetla, abych zjistila, že první čtyři díly jsou zfilmované a skoukla první a čtvrtý. Posloupnost mi chybí taky, díky filmům mi jistojistě unikla kupa detailů a vedlejších linek, které se pro omezenou stopáž do děje na rozdíl od knihy nevešly, ale od četby další bichle mne to neodradilo.

Čeho si tentokrát cením hodně je absence nějaké výraznější surovnosti nebo úchylárny (zrovna Žena v kleci a Složka 64 nebyly ideálními filmy před spaním), ačkoli dějová linka mi tentokrát přišla hodně složitá a přemýšlela jsem, jak se z Dja dostaneme do Kodaně. Markův příběh byl takový lehce limonádový, ale navzdory velkému množství náhod a zvratů se to četlo dobře. Po přečtení však mnohem víc než nad Markem přemýšlím nad tím, co zůstalo mezi řádky a jen naznačeno. Nejen vývoj milostných eskapád hlavního hrdiny (dojde na prstýnek nebo zůstane u fotbalové obuvi, jejíž příčinu stále neznám?), ale dráždí mne zejména Asadova minulost a spojitost s novým šéfem. Zajímá mne i to, jak se bude vyvíjet Gordonova postava, a to navzdory tomu, že po dvou knihách a jednom filmu mi Rose zatím k srdci moc nepřirostla. Celé to hádání se a rýpání na oddělení Q mi pořád trochu uniká (stejně jako Carlovi). Nicméně Asad pro mne po shlédnutí filmů získal nový rozměr, neb na rozdíl od předlohy je to dlouhán - a navzdory obřímu nosu docela fešák.

Na rozdíl od Složky 64, kde dostalo na frak školství a zdravotnictví, tentokrát se Adler-Olsen rozhodl vypořádat s úředníky ve státní správě. Pro někoho, kdo je v podobné oblasti zaměstnán, docela zajímavé čtivo. Jen mne poněkud mrzelo, že ten jediný čestný ouřada zas tak čestný nebyl. Ale zvrat, který nakonec přišel, jsem nečekala, tušila jsem, že někdo dostane na frak, jen jsem nevěděla kdo. Trochu mi ten průměrný pán připomněl hrdinu 1. série seriálu Fargo. Úplně poslední kapitolou to autor zase zajímavě rozsekl, a i to se mi líbí. Zlo nezůstává nepotrestáno. Jen ten únos dívky už mi přišel jako nastavení v podstatě ukončeného příběhu.

Autor píše čtivě a moc se mi líbí jemný slovní humor, kterým oplývá. Pobavila jsem se v mnoha momentech, mezi který patřilo i štípání kolegy při výslechu svědka. Bohužel je to pro mne celé tak trochu fikce, už jen kvůli neustálým zmínkám o škrtech ve státním rozpočtu, které si trochu odporují s náklady, jež hrdinové předkládají účtárně. (Nemluvě o tom, že zde sice začnou řešit zmizení jednoho pána, ale nakonec vyšetřují aktuální vraždy a lezou do zelí kolegům.) Obávám se ale, že po filmech už knihám asi šanci nedám, leda s nějakým větším časovým odstupem. Ale je to moje škoda, že jsem se o případy oddělení Q připravila. Zvažuji, že bych celý box mamince zakoupila k svátku.

CITÁT: Z jednoho velblouda hříbě nevytřískáš.

Peter74
28.12.2020 5 z 5

Ďalšia skvelá kniha od Olsena.

Arella
22.12.2020 5 z 5

Tenhle kousek se mi zdál velmi zdařilý. Severská krimi je má oblíbená a Carl Mørck se svou partou patří k nejlepším! Děkuji!

mataj
28.11.2020 4 z 5

Pátý díl série měl opět neskutečný spád a napětí, hlavně co se týče života a útěku Marca před všemi pronásledovateli. Pozadí příběhu (korupce v dotacích) bylo taky celkem zajímavé, i když bylo víceméně od začátku známé. No a oddělení Q - Carl, Asad, Rose mě baví pořád. Jenom mám dojem, že tentokrát ani moc nevyšetřovali a všechno dostali na stříbrném táce (jakoby mimochodem). Nicméně kniha byla opravdu čtivá a akční, takže za mě super.

maris123
25.11.2020 4 z 5

Případ probíhá v několika časových rovinách a z pohledu čtenáře to Carlovi a jeho týmu trvá docela dlouho, než pochopí, o co celou dobu běží. Marco mě bavil a fandila jsem mu. Děj byl občas až moc akční a to mu ubíralo na věrohodnosti. Hvězda navíc za úplně poslední kapitolu.

Kjája
16.11.2020 3 z 5

Zápletka tohoto dílu mi přijde až moc zapletená, proto dávám o hvězdu méně než obvykle. Nicméně tuhle potrhlou partu neopustím a těším se na další případ.

Raada
12.11.2020 4 z 5

Poutavý děj, knihu jsem četla skoro jedním dechem. Určitě stoji za to.

čef
10.11.2020 4 z 5

Nechválím tak jako předcházející díly této jinak opravdu skvělé série oddělení Q. Příběh byl podle mne přetížen vedlejšími motivy a i ty, které patřily k hlavnímu proudu, byly až zbytečně rozvláčné. Akcí zde bylo dostatek, Morek zase bojuje s blbci v policii i se svými vztahy se ženami, Rose je odvázaná a Asad vtipný a důvtipný jako vždy, jen je toho tak nějak moc. Ale snad lepší než málo, ne?