Sběratel kostí

Sběratel kostí https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234682/mid_lincoln-rhyme-sberatel-kosti-plR-234682.jpg 5 2891 470

Případy Lincolna Rhyma série

První případ legendárního Lincolna Rhyma! Lincoln Rhyme býval brilantním kriminalistou, géniem na poli forenzní analýzy. Pak přišel nešťastný úraz, po kterém je Rhyme zcela nepohyblivý a emocionálně na dně. Schopnost bravurního úsudku a dedukce mu naštěstí zůstala, a tak může policii pomáhat při pátrání po sériovém vrahovi, který děsí celý New York. Pachatel se zjevně rozhodl hrát s vyšetřovateli zvrácenou hru na kočku a myš: záměrně nechává na místě činu drobné stopy a pohřbívá své oběti typicky morbidním způsobem. Jako by byl přesvědčen o vlastní nepolapitelnosti; jako by pro něj byly spáchané vraždy prostředkem k souboji s vyšetřovateli. Vlastně jen s jedním z nich... Lincoln Rhyme je sice ochrnutý, ale géniem zůstal. S pomocí špičkové laboratorní techniky a hlavně s přispěním začínající policistky Amélie Sachsové postupně prochází labyrintem stop a vodítek, které mu Sběratel kostí předložil. Rhyme se bude muset ponořit hodně hluboko do temnot šílencovy mysli, aby zachránil před krutou smrtí další nevinné oběti...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Domino

The Bone Collector , 1997

Kubajzz
26.01.2023 5 z 5

Kdysi jsem to viděl jako film, v hlavní roli Denzel Washington. A musím říct, že knížka byla teda 100x lepší :-) Přečteno za 2 dny, nedalo se od toho odejít. Rozhodně doporučuji a jdu na další díl :-)

Atara16
03.01.2023 5 z 5

Konečně jsem si po letech přečetla první díl aneb jak to všechno začalo. Zase díky čtenářské výzvě :-)

Margherita_N
25.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Jak se dostávají krimisérie do zdejšího žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih? Přesně takhle jsem Sběratele kostí našla a nechápu, že se krčí někde na 75. místě, zatímco ho předběhli všichni Carterové, ač se zdejší charismatický a bystrý Lincoln Rhyme s Carterovým nijakým Robertem Hunterem nedá srovnávat. Po dlouhé době jsem byla z krimiknížky nadšená, protože to odsýpalo, bylo to akční, žádné zbytečné rozjímání a popisy. Smysl to dávalo - až na ten konec Když se autor dostal do bodu, kdy sériový vrah přišel na scénu, pustil se do klišé s vysvětlováním překombinované motivace, ze které nakonec vylezlo, že to vlastně bylo divadýlko pro jednu osobu. Nicméně oceňuju spoustu napínavě zachráněných a poměrně malé množství mrtvých. A těším se na další díl série, který navzdory sebevražedným sklonům hlavního vyšetřovatele, ochrnutého při nešťastné události ve službě, slibuje jeho přítomnost.

Elapheg
15.10.2022 5 z 5

Na začátku komentáře, který bude jen kladný, bych rád poděkoval uživatelce: moudivlacek, která mně dodala odvahu pustit se do této série a bylo to skvělé. Viděl jsem sice asi 3 x film dávno, ale důležité věci jsem si už nepamatoval, takže některé věci v knize byly pro mne zcela nové. Myslím, že Sběratel kostí je možná nejlepší kniha z této série. Uvidíme, mám je doma a na druhý díl velmi brzy dojde, protože autor vystavěl sice místy drsný příběh, ale zcela s brilantní zápletkou. Na druhou stranu musím poznamenat, že míra brutality je na střední úrovni, takže sérii si hodlám přečíst celou. Lincoln Rhyme, policista, je po úrazu kvadruplegik, ale má encyklopedické znalosti a policie se na něj obrátí, aby jí pomohl při pátrání po zvrhlém sériovém vrahovi. Velmi nápomocná je také policistka Amélie Sachsová, která našla první oběť a zachránila prvotní důkazy na místě činu. Při pátrání po vrahovi vás autor provede všemi místy činu, budete s Amélií sbírat střípky důkazů, budete sledovat úvahy Lincolna Rhyma a vlastně budete mít pocit, že vyšetřování vedete spolu s hlavními hrdiny. Autor mě zcela uchvátil brilantností zápletky i knihy, je zde rozebrán i život Lincolna i Amélie, což atmosféru také zlepšuje. Zkrátka pro mne to byla jedna z nejlepších detektivek, které jsem letos četl. Jeffery Deaver u mě hodně stoupnul tímto dílem na žebříčku spisovatelů detektivek. Ještě jednou děkuji uživatelce: moudivlacek, děkuji autorovi samému a doporučuji všem, co mají rádi detektivvní žánr, protože tahle kniha se moc povedla. Brutalita zde je, ale k této knize prostě patří, ale ten způsob vyšetřování, odhalování vraha, které se táhne celou knihou to naprosto kladně vyvážil. Jednoznačně pět hvězd.

evelýny
24.09.2022 3 z 5

,,Věřit se dá jen nenávisti a kostem."

Kdo má být vlastně obětí? Jen pachatel 823 vše přesně ví.
Sokoli stěhovaví za oknem těžko napoví.

,,Místa činu jsou trojrozměrná."
Amélie Sachsová se tedy rozhlédla....

Šílené a mrazivé až do morku kostí.
Konec však rezonuje s pochybností.

Napínavé, paralyzovaně kvadruplegické, místy odporné, trochu překombinované, v konci nepravděpodobné. Přesto čtivé.
Lincoln Rhyme je prostě frajer, pro mě navždy spojený s podobou Denzela Washingtona :-).

Audiokniha: Jan Vondráček čte napínavě, emotivně variabilně.

Lálin59
23.09.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostal díky Čtenářské výzvě a musim říct, že toho vůbec nelituju. Je pravda, že volba hlavní postavy je, vzhledem ke zdravotnímu stavu trochu nezvyklá, ale právě to je možná její plus.
Těším se na další díly.

ozzak
29.08.2022 4 z 5

Skvělá ponura detektivka pátrání po sériové vrahovi prectena díky čtenářské výzvě

AlexandraBane
13.08.2022 2 z 5

Konec byl hodně přehnaný a vlastně mě celá kniha vůbec nebavila. Dočetla jsem jí jenom, proto abych se dozvěděla, jak to dopadne. Za mě zklamání

Dédečko75
06.08.2022 5 z 5

Seznameni s Rhymem a Sachsovou

Martina291086
20.07.2022 4 z 5

Nějak nemám ta správná slova... Příběh se dobře četl, až na nějaké malé pasáže, které opravdu ne... Jen mi přišlo, že autor se ke konci snažil vyhnat zápletku až do nebes a skončil akorát ve sklepě... Čtu další díly série a ještě uvidím, jaké bude celkové hodnocení...

david5746
10.07.2022 3 z 5

Četlo se dobře a rychle, ale celé to bylo takové zvláštní a s tím, jak autor příběhu nakládal a nakládal, tak prozměnu méně a méně uvěřitelné a finální série zvratů a odhalení už vlastně úplně mimo. Náhoda, že se do toho všeho dostala ještě terroristka, no to jako divný. A odhalení hlavního padoucha vlastně bylo jen pro to, že se padouch sám přišel nechat odhalit...
Pro mě žádná pecka, ale čtivá a lehce nadprůměrná.

Liss93
10.07.2022 5 z 5

Knihu jsem začala číst v rámci Čtenářské výzvy, ale jelikož je kniha v mém oblíbeném žánru, nebyl to žádný problém. Matně jsem si vybavovala filmové zpracování, které se od knihy samozřejmě liší, ale nedá se to srovnávat. Pokud vám nevadí brutální vraždy a neméně brutální popisy provedení těchto vražd, tak se vám kniha bude líbit, dá-li se to tak vůbec říct.

KnihoSny
28.06.2022 5 z 5

Možná je první kniha od spisovatele na doporučený kolegine v práci a musím říct skvělá volba nebo poslouchám hlavne v práci ale detektiva Lincolna Rhyma sem si zamilovala ani sama poradne nevím proč ale prostě to tam mám doporučuji bezim hned na druhý díl:D

gambinka87
21.06.2022 4 z 5

Přečteno jako audiokniha. Manžel Deavera hltá ve velkém, a když jsem objevila audioknihy, bylo mi jasné, do čeho se pustim. Postavy mne ze začátku oproti filmovým protagonistům trochu rozčilovaly, ale ke konci jsem si již zvykla a hned stáhla druhý dil. Těžko uvěřitelné, že by člověk mohl z daných stop něco takového určit.

Marek82
23.05.2022 4 z 5

Mám rád detektívky, ktoré mi dajú aj niečo viac, ako odpoveď na to, kto je vrah. V tomto príbehu je zaujímavá postava Lincolna Rhyma (dozvedel som sa, ako asi môže žiť a cítiť sa ochrnutý človek), reálie, história a miestopis Manhattanu a v neposlednom rade forenzné postupy a odhaľovanie súvislostí s až encyklopedickými vedomosťami. Americký štýl detektíviek (akcia, brutalita a prekombinovanosť) sa ani tu nezaprie. No práve spomínané presahy do histórie a forenznyých postupov za mňa odlíšili tento príbeh napríklad od detektíviek Chrisa Cartera. Porovnávať so severskými detektívkami ani nemá zmysel, tie sú viac o postavách, atmosfére a psychológii. Čiže presne o tom, čo tu zas chýbalo. Časom sa možno k sérii vrátim, lebo už viem, čo od nej čakať.

WolfIssen
19.05.2022 5 z 5

Nejsem znalcem detektivního žánru, ale počítám s tím, že tohle už je prostě klasika a jeden z vrcholů originální a napínavé krimi. Vybavuji si film s Denzelem Washingtonem a Angelinou Jolie, který byl ale oproti knize snad jen čtvrteční.

maryska09
17.05.2022 5 z 5

Dobře napsaná detektivka s nečekaným koncem, plná zvratů, napětí a překvapení. Doporučuji všem, kteří se rádi bojí.

helusa2
16.05.2022 5 z 5

Tak jasně - byla to tedy jízda…! Napínavé jak kšandy, plné zvratů, brutality pachatele, geniality bývalého policajta, šarmu chytré krasavice, trocha šmírácké zvědavosti ohledně života invalidy… Perfektně namíchaný koktejl! A já nevím, proč takové knížky čtu, když se pak bojím… :-D

iLuciferie
05.05.2022 3 z 5

Za mě celkem zklamání. Kdysi jsem viděla film (který si tedy asi mimo uplného začátku vůbec nepamatuji) a o přečtení knížky jsem uvažovala už v rámci asi posledních 3 čtenářských výzev, tak jsem si řekla, že si ji tedy konečně přečtu, když má tak vysoké hodnocení.. Bohužel mi však přišla jako absolutní průměr, ano, četla se dobře, ale to je tak asi vše. Škoda.

Timkim
04.05.2022 5 z 5

Tak jsem byl zvědavý, jak se kniha podobá její filmové předloze.....legrace. Teď zcela vážně. Mě se to líbilo. Mělo to nápad, náboj, žádnou stagnaci a umělé protahování děje. Oběti přibývaly jako na běžícím pásu. Co mi pak přišlo divné a uvědomil jsem si to až v závěru, bylo to, že celá kniha pojednává pouze časový úsek 3 dnů. Amelii jsem si docela oblíbil a Lincolna nesnášel skoro až do konce. V podstatě je to takový hrdina z donucení.
Rozhodně se pustím do jejich dalších vyšetřování.