Prázdné křeslo

Prázdné křeslo https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60043/bmid_lincoln-rhyme-prazdne-kreslo-RL0-60043.jpg 4 1445 228

Případy Lincolna Rhyma série

Věhlasný kriminalista Lincoln Rhyme přijíždí se svou spolupracovnicí Amélií Sachsovou do Severní Karolíny, aby se zde podrobil operaci, která by mu mohla navrátit hybnost. Krátce po příjezdu se na Rhyma obrátí šerif nedalekého městečka a prosí jej o pomoc při řešení zapeklitého případu. Proti němu však tentokráte nestojí profesionální zabiják, ale nevyzpytatelný šestnáctiletý chlapec, vysmívaný pro svůj vzhled a chorobnou posedlost hmyzem. Nejzdatnějším Rhymovým soupeřem se ovšem nakonec nestává „Hmyzoun“, nýbrž protivník z nejsilnějších: Amélie Sachsová. Ta se totiž pouští do velmi riskantního pátrání na vlastní pěst, při kterém postupně vycházejí najevo nové okolnosti. Oba hlavní hrdinové tak nyní stojí proti sobě. Avšak zvítězit může pouze jeden. Dotisk v r. 2007 a 2009... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Domino

The Empty Chair , 2000

BlackBlade
BlackBlade
24.07.2018 5 z 5

Detektivní romány s LR+AS jsou skvělé a Prázdné křeslo to jen potvrzuje. Dalo by se říct, že skoro už klasické "závěrečné zvraty" jsou v tomto příběhu reálné, takže za mě 5/5. Dobrá kniha, dobrá detektivka.

Martink@
Martink@
24.06.2018 4 z 5

Topka od Deavera to pro mě nebyla, pořád jsem se nemohla začíst a udržet u příběhu pozornost dlouhodobě. Ale to neznamená, že je špatná, jen se mi nějak zrovna netrefila do nálady...Ani se mi moc nezdálo celé to městečko, všichni ti "sršni”... Co se mi, ale líbilo, bylo to, že Rhym a Sachsová byli přemístěni do jiného prostředí, to bylo příjemné zpestření.

moudivlacek
moudivlacek
16.06.2018 5 z 5

Wow!!! Tak tomu říkám opravdu thriller či dokonalá detektivka! Sice jsem tušila, že s Garrettem to nebude takové, jak to vypadá, a že Rhyme s Amélií udělají vše, aby našli pravdu, ale ten závěr ... , ten je prostě nepřekonatelný. Jeden zvrat za druhým. Vydechla jsem si až s posledním řádkem s posledním slovem.
Zároveň jsem se tu dozvěděla opravdu plno zajímavého o světě hmyzu. A někdy by se člověk od něj mohl opravdu učit.
Musím udělat jen jediné - doporučit knihu všem milovníkům dramat.

LaKrec
LaKrec
09.05.2018 5 z 5

Ha, supr...
Nečekané se stalo skutečností a Sachsová se kousla a zamotala Lincolnovi hlavu...

astroweb
astroweb
08.05.2018 5 z 5

Všechny hvězdičky. Jeden z nejlepších autorových románů.

t.adm
t.adm
01.05.2018 5 z 5

Zajímavý příběh, obě dějové linky (zdraví Lincolna a pátrání) super, typické „deaverovské“ zvraty ke konci. Kladně hodnotím upozornění na „pesticidy“, lidé by obecně o tomto temátu měli více přemýšlet. Jinak při čtení knihy mi lítal Hmyzoun mezi klaďasy a záporáky jako ping-pongový míček :D, což bylo fajn, člověk byl pořád překvapený a nemohl činit unáhlená rozhodnutí.
Prázdné křeslo byla má třetí kniha od Deavera (čtu popořadě) a zatím se mi líbila nejvíc.

KK26
KK26
26.03.2018 5 z 5

Super zvraty jako vzdycky s timto autorem. Absolutni pecka za me.

mysce
mysce
22.03.2018 5 z 5

Lincoln Rhyme, newyorský kriminalista přijíždí do malého města v Severní Karolíně, aby se zde podrobil operaci, která by mohla zlepšit jeho zdravotní stav. Místní šerif ho přesvědčí, aby policii pomohl s hledáním dvou unesených dívek.
Tady na dusném jihu, v kraji plném močálů, spletitého bludiště vodních toků, starých chatrčí a podivných legend, je všechno jinak, než a co je Rhyme zvyklý. V cizím prostředí, jako stvořeném pro tajemný a ponurý příběh, má značně svázané ruce a navíc o profesionalitě místních policistů nemá zrovna valné mínění.
„Normální pravidla na sever od Paquo neplatí pro nikoho. Pro ně ani pro nás. Najednou se přistihnete, že po někom střílíte, aniž byste ho předtím varovala, a přidá vám to naprosto normální.“
Místo činu bylo ohledáno nedbale a spousta důkazů je zničena. Podezřelým je mladý podivín Garrett Hanlon, kterému všichni přezdívají „Hmyzoun“, kvůli jeho zálibě v entomologii. Amélie Sachsová, Rhymova partnerka a spolupracovnice, se společně s místními policisty vydává po horké Garrettově stopě.
Jedno překvapující odhalení střídá další, ještě více šokující a je opravdu těžké knihu odložit. Jeffery Deaver dostál své pověsti a na konci knihy nenechal kámen na kameni...

michimuller
michimuller
28.02.2018 5 z 5

Deaver je prostě "pan spisovatel" příběh podle šablony nic není jak se zdá, všechno je jinak jak se jeví a dopadne to úúúúplně jinak, než kam to směřuje. A přesně tohle mám na jeho knížkách ráda. Postava Hmyzouna byla skvěle propracovaná a jeho postřehy ze života hmyzu dobré koření příběhu. Prostředí bažin a močálů Severní Karolíny příjemná změna pro standardně luxusně vybavené prostředí ve kterém se Rhyme obvykle vyskytuje. Audio kniha načtená Janem Vondráčkem 100% audio zážitek. Poslouchá se se zatajeným dechem.

mario.nette
mario.nette
17.02.2018 5 z 5

Moc hezky se to četlo, napínavý a nečekaný!

evismaior
evismaior
12.02.2018 4 z 5

80 % - Třetí případ Lincolna Rhyma a Amélie Sachsové je neotřelý v tom, že hlavní hrdiny vytáhl z jim dobře známého New Yorku a vhodil je kamsi do močálů Severní Karolíny, kde je pro ně mnohem obtížnější analyzovat důkazy. A to obzvlášť poté, kdy spád děje přiměje Amélii jednat v rozporu se zákonem i Lincolnovou intuicí. Antihrdina Garrett "Hmyzoun" byl rovněž velmi dobře napsaný, byť bylo celkem záhy jasné, jak to s ním asi ve skutečnosti bude. Navíc, jak už je u Deavera zvykem, se čtenář hlavní zápletku dozví tak nějak zničehožnic až ke konci, a byť je opět vcelku logicky postavená (a ekologické téma je navíc vděčné), mám u tohoto autora už tradičně problém, že od začátku začínám podezřívat všechny postavy na place včetně těch zdánlivě kladných, což se už trochu neoriginálně ukazuje jako správné - tady už jsem jen čekala, kde ještě bude do toho zapleten - a opět pak bylo vidět, jak účelově je text do té doby psán - ono to nevadí u postav, které čtenář vnímá jen zvnějšku, ale trochu to pak křičí u postav, kde jsou popsány i jejich duševní pochody, které pak příliš neodpovídají realitě (už jen taková drobnost, že poslední odhalená záporná postava přemýšlí jménem a příjmením o někom, kdo se pak nakonec ukáže, že je její přítel - čekala bych, že o lidech, se kterými člověk spí, bude přemýšlet jen pod jejich křestním jménem - jenže to by nám autor ohledně jejich vztahu napověděl moc brzy, že...). Nicméně úroveň příběhu je stále na detektivku velice slušná a čte se to moc dobře.

Kattunka
Kattunka
04.02.2018 5 z 5

Kniha neměla chybu, nečekané zvraty, napínavé až do konce. Doporučuji.

pavlina9305
pavlina9305
04.02.2018 5 z 5

Když je Vám ze začátku někdo strašně nesympatickej, nedejte na první dojem... A když je Vám někdo moc sympatickej...může se z něj vyklubat hajzl.. A to je přesně prázdné křeslo a další skvělá kniha Jefferyho..
Tohle prostředí mě hooodne bavilo...

Eidalon
Eidalon
23.01.2018 5 z 5

Knihy pana Deavera asi fanouškům žánru netřeba představovat, 37 titulů rozdělených do 7 skupin z nichž největší tvoří příběhy Lincolna Rhyma, jsem měl čest za těch 18 let přečíst v plném obsazení, přičemž tu poslední – Poslední hodina právě dorážím.

Většinu těch knih vlastním a rád se k nim čas od času vracím. Prázdné křeslo jsem četl poprvé někdy kolem roku 2002 a když jsem narazil na audio knihu, rozhodl jsem se si knihu znovu připomenout.

Deaver je mistr obratů a zápletek a Prázdné křeslo je ukázkou jeho mistrovství. I když je kniha z jeho spíše prvotní tvorby, je to podle mne brilantní dílo, které řadím k jeho nejlepším. Zdánlivě jednoduchý případ Hmyzouna, 16ti letého chlapce, ke kterému se Lincoln a Amélie s věrným ošetřovatelem Tomem dostanou jaksi mimochodem se postupně rozvíjí v neuvěřitelný příběh s koncem zcela nečekaným a s přesahem běžné detektivky, neboť pointa kniha má širší záběr.

Lincoln a Amélie a celý policejní sbor ve fiktivním městu Tanner´s Corner je zmítán událostmi, děj se neustále vyvíjí a když si myslíte, že máte jasno, opět je vše jinak. Střídají se obrazy nejrůznějších situací ,kdy se dějová linie posouvá vpřed „očima“ mnoha postav, mezi kterými autor umně přepíná a postupně navazuje.

Ještě v poslední kapitole Vám autor zamotá hlavu posledním zvratem, ale nakonec je vše objasněno a vysvětleno. Skvělá práce, za mne plný počet hvězdiček.

PS – knihu vlastním, četl jsem ji a když jsem poslouchal její audio podobu, nestačil jsem se divit. Ikdyž jsem si naivně myslel, že má-li kniha 15 – 18 hodin poslechu je jedno, jak dlouho trvá, právě audio podoba Prázdného křesla mne vyvedla z omylu.

Režisér či kdo, knihu zkrátil cca o 15% - asi se musel vejít do nějaké stopáže, se s tím moc nepáral a tak Vám poslech chvílemi přijde nějaký divný, řady věcí zůstávají nedořešeny, nevysvětleny, ocitnete se v nějakém obraze a máte pocit, že Vám chybí data a nebo že je autor mírně zapomnětlivý.

Opak je pravdou, necitlivé zásahy a zkrácení děje o řadu situací z Vás dělají někoho, kdo asi zapomněl předchozí děj anebo za nesourodost děje soudíte autora, který je v tom ale opravdu nevinně.

Zde jen mohu složit poklonu genialitě pana Deavera, z této knížky nelze vystřihnout vůbec nic, vše má své místo, důvod, návaznost. A na druhou stranu, jaký má význam dělat audio slepenec z krásné knížky a tím ji degradovat o dva stupně níže - nedovedu pochopit a nebo naopak, to je tlak komerce tak silný?

A především čemu pak věřit, kdybych neměl originál knihy, neuvěřím, že je to možné . . . ale je, když Vás za pár let budou chtít vystřihnout z reality všedního dne ani nemrknete a předloží Vám co budou chtít schovaní za značkou renomovaného spisovatele s tím, že ví, že nikdo nebude prověřovat to, co autor skutečně napsal.

Již věřím panu Grygarovi, když tvrdí, že si nikdy nemyslel, že bude v roce 2018 muset tvrdě obhajovat názor, že je Země kulatá a ne, jak ji propagují na sociálních sítích některé náctileté komunity. Obzvlášť mne mrazí, když se třicetiletí rodiče netají názorem, že není třeba děti učit číst psát a počítat, vždyť technika a technologie to za ně vyřeší . . . a pak Vám do mailu napíší . . . Nevým jestli nabýdka bude cool . . . Bůh ochraňuj naši Zem . . . ( a to se autor těchto pěti slov honosí dvěma vysokoškolskými tituly)

Podlipna.b
Podlipna.b
26.12.2017

Dle mne nejlepsi z pribehu Lincolna Ryhma.

jana3526
jana3526
19.11.2017 5 z 5

Sberatel kosti nastavil latku hodne vysoko, druha kniha mne moc nebavila, ale tato byla skvela. Obzvlast zajimavosti ze zivota hmyzu. Tesim se na dalsi.

PetK
PetK
18.11.2017 4 z 5

Takové to, jak se od začátku zdá všechno jasné, ale nakonec sovy nejsou tím, čím se zdají být. Od dalších dílů se liší tím, že se neodehrává (z velké části) v Lincolnově bytě, ale v novém prostředí. A konec? No prostě naláká na další díl.

Huvra
Huvra
14.11.2017 4 z 5

Kniha byla výborná, i když jsem asi příliš zhýčkaná předchozími díly. Ty se mi líbily o kapku víc.
Skoro jsem se bála, že už mě konec ničím nepřekvapí. Co jsem si myslela? Vždyť čtu Deavera. Až mi ze zvratu běhal mráz po zádech. Nevím, proč se vůbec snažím nějak autora prokouknout, nejspíš to nikdy nezvládnu.

Vandiba
Vandiba
05.11.2017 5 z 5

Wow! Naprosto parádní. Kniha napínavá od začátku do konce. Deaver zase nezklamal!

hs777
hs777
25.09.2017 5 z 5

Třetí díl s Lincolnem a opět vynikající, i když tentokrát excelovala víc Amélie. Jak je u Deavera zvykem, zvratů je tam milión šest, takže co čtete na předposlední stránce zdaleka nemusí platit i na té úplně poslední. Rozhodně doporučuji.