Hořící drát

Hořící drát https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45208/bmid_horici-drat-j9R-45208.jpg 4 760 120

Případy Lincolna Rhyma série

Je to zbraň neviditelná a současně všudepřítomná, bez níž by moderní společnost nemohla existovat: elektrická rozvodná síť. Vrah využívá obrovských a přesně mířených obloukových výbojů s tak vysokým napětím a teplotou, že se při ní taví ocel a lidé začínají hořet. V jiném případě zase vrah přehodí pár drátků a náhle může být vražedným nástrojem vana, počítačová klávesnice nebo obyčejná stolní lampa… První strašlivý útok, při němž se autobus městské hromadné dopravy proměnil v hromadu roztaveného kovu, považovali oficiální činitelé za teroristický útok. K vyšetřování byl okamžitě přizván Lincoln Rhyme, který i tentokrát vysílá do terénu Amélii Sachsovou a Rona Pulaského. Zatímco se útoky zběsilým tempem šíří po celém městě a na policii začínají docházet vyděračské dopisy, tým kriminalistů bojuje s časem a snaží se na základě minima důkazů dopadnout vraha. Anebo je vrahů víc…? Už tak složitou situaci ještě více komplikuje fakt, že Rhyme zároveň působí jako konzultant při vyšetřování dalšího případu, jehož protagonistou je muž s přezdívkou Hodinář – jeden z mála padouchů, jimž se kdy podařilo z Rhymovy sítě uniknout.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Domino

The Burning Wire , 2010

renefer
06.12.2013 4 z 5

Deaver opět nezklamal. Další perfektní detektivka, jen by to chtělo trošku změnit schéma. Ti, kteří od něj už něco přečetli, vědí, že vrahem nikdy není ten, koho od začátku sledujeme, ani ten, kdo se objeví téměř před koncem knihy, ale někdo úúúplně jiný a motiv - tak ten se dá zjisit až na poslední stránce :-)
Musím ale přiznat, že konec této knihy mě opravdu vyděsil. Honem jsem zjišťovala,jestli je ještě nějaký další díl o Rhymovi - a je :-)

TedTonks
20.11.2013 5 z 5

Další vynikající příběh Lincolna Rhyme, tentokrát ještě promyšlenější. Děj se sice dal trošku dopředu odhadovat, ale pouze těm, kteří mají Deaverův styl už našprtaný. Když tuto skutečnost přehlédnu, je to perfektní detektivka, která se moc příjemně čte a člověk se při ní i něco naučí.

HanaNov
13.08.2013 5 z 5

Skvělé počtení, ostatně jako bývá u deaverovek zvykem...
Lincoln Rhyme opět nezklamal, donutil mě číst snad každou volnou minutku a v ostatních chvílích o příběhu přemýšlet. I když jsem se trochu ztrácela u popisů technických věcí souvisejících s fungováním a manipulací s elektrickou sítí (přece jen nejsem ten pravý technický typ), to mi ale radost z další rhymovky vůbec nezkazilo. Tahle série je prostě geniální - napínavý děj se vším všudy, strhující zvraty, rychlé tempo, nádherné kombinace, praktická nemožnost jakkoli odhadnout vývoj příběhu (natož pak vraha a jeho motiv!). V tomhle je prostě Deaver opravdovdový velmistr. Baví mě sledovat, jak jednotlivé knihy nenápadně propojuje využíváním momentů z předchozích dílů nebo odkazováním na postavy z jiných knih (třeba i z jiné série). A všechny tyhle detaily dokáže dále mistrně rozvinout ve fascinující hru s dychtivým čtenářem. Buďte si jistí, že u Deavera nic není zmíněno jen tak jako výplň, vždycky když se vám něco zdá nepodstatné, zbytečné nebo s dějem nesouvisejícící, vždycky se s tím ještě někdy někde (třeba i v jiné knize) setkáte. V Deaverových knihách je totiž všechno dokonale promyšlené. Ano, někdy je to hodně překombinované a trochu přitažené za vlasy, ale to je právě to, co mě na tomhle autorovi baví - to, jak geniálně a nápaditě zachází s materiálem a jak si tak se čtenářem hraje až do poslední stránky. V neposlední řadě je úžasné sledovat vývoj, jakým procházejí jednotlivé postavy, protože to je to, co je jakoby vytahuje ze stránek a oživuje.
Jsem zvědavá, jestli bude série s Linclnem Rhymem pokračovat ještě nějakým dalším dílem. Sice se na první pohled v Hořícím drátu jakoby uzavřela jedna éra, to by ale do dalších knih mohlo přinést nové možnosti a motivy.

Ormos Atalia
16.07.2013

Příběhy s Lincolnem Rhymem jsou mé nejoblíbenější, takže za mě palec nahoru :-) jen ten konec mě tak trochu překvapil, jelikož se tam objevila postava z jiné Deaverovské knihy, kterou jsem zatím nečetla, tudíž jsem neznala příběh toho tzv. Hodináře.

technik1965
05.07.2013 5 z 5

Keď som dočítal Hodinára, tak som čakal v ktorej knihe sa opäť objaví. Táto kniha bola zaujímavá až do konca, pekne sa to zamotalo a potom rozmotalo.

astroweb
19.05.2013 1 z 5

Podle m

lanusinka
21.04.2013 5 z 5

Míň podivných zákrutů a zvratů příběhu prospělo...

Vobo
08.03.2013

Asi bych si tuhle knížku užil víc, kdybych nebyl postižený elektrotechnickým vzděláním.
Ale zas těžko říct, jestli celkové vyznění (zvlášť toho začátku) pomotal sám autor, nebo až překladatel (ne, "search engine" se opravdu běžně nepřekládá jako "vyhledávací motor").

derminator
27.02.2013 4 z 5

Tato kniha neměla chybu sice jsem asi 100 stran před koncem uhodl kdo je vrah a měl jsem pravdu ale i tak kniha je napínavá od začátku do konce dávám jí 80%.

Katuska001
23.12.2012 5 z 5

Deavera mám ráda a Rhymovky zvlášť. Jako vždy napínavý příběh od začátku až do konce.Ještě se navíc dozvíme plno zajímavostí o elektřině. Přestože vypadá už od půlky, že víme kdo je vrah, nakonec je vše jinak ;-).

jiricek72
17.10.2012 4 z 5

Celkem to ušlo..ale tekonec mi připadal odfláknutej a přitaženej za vlasy.Už když jsem vychvaloval Hodináře,tak jsem říkal,že by to chtělo pokračování..ale ten konec mě zklamal..ne úplně,ale čekal jsem lepší.Taky by mě zajímalo,jestli Deaver Rhyma ještě představí v dalším případu,v průběhu čtení vzpomínal snad na všechny případy,které Rhyme řešil.A ten úplný závěr mě v tom ještě víc utvrzuje.Doufám,že se mýlím.

malen
19.09.2012 4 z 5

zatím třetí kniha, co jsem od něj četla a vypadá to, že se stane mým oblíbeným autorem. Jen ten pachatel mne zklamal, ale jinak super

ferda
05.04.2012 4 z 5

Docela napínavé čtení, ale to "brilantní" odhalení pravého pachatele mě nějak nesedí.

čef
03.11.2011 3 z 5

Deavera mám rád a rhymovky zvlášť. Román je dobře vystavěn a není šablonovitý, udržuje napětí tak jak má, závěr je překvapivý a i dojemný. Přesto jako profesní elektrotechnik musím konstatovat, že technická stránka zápletky je hodně odfláknutá a tedy nevěrohodná, někdy až směšná. Těžko říci kolik se toho "ztratilo v překladu", asi hodně, ale ani autor jistě nemá svědomí čisté. Samozřejmě chápu, že laik píše pro laiky a tak nebudou všichni naprosto spokojeni, stejné ba i větší bláboly jsou například i v Haileyho Přetížení, ale zároveň to navozuje pro mne nepříjemnou otázku, kolik je toho takhle povrchního a nesmyslného i v ostatních oblastech v jeho dalších románech. Jenom pro ilustraci a poučení jeden z mnoha použitých nesmyslů - pára se do elektrického generátoru nepouští - to by dopadlo hodně špatně. Horší je, že ani popisované vraždy elektrickým proudem se takto jistě nemohly stát.

Alinore
22.09.2011 5 z 5

Mě teda začátek nudný nepřipadal. Hnedka začal děj - co víc si přát? Jinak až na pár pochybných informací, mě příběh naprosto ohromil. Poprvé mě knížka přinutila se bát. V mém případě zásuvky, kterou mám hned vedle hlavy u postele :DD.

martinkaLLL
02.05.2011 4 z 5

Napínavá knížka a spousta zajímavých informací o elektřině. Jen to má o jednu hvězdičku méně za začátek knihy, kdy je to tak trošku nuda.

st.me
05.04.2011 5 z 5

Jako vždy napínavý příběh od začátku až do konce, ale osobně mám raději jiné příběhy s Lincolnem Rhymem než byl tenhle.

Fiza
30.03.2011 4 z 5

Jakožto moje již mnohá Deavrovka, byla spousta zápletek pro mě předem jasných...nebo...né jasných, ale můj odhad byl nakonec většinou správný... Nicméně i po trošku kostrbatém a nudnějším začátku, byl zbytek knížky (po první čtvrtině asi) velmi čtivý, četl jsem v každou volnou chvilku a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o elektřině... Možná je to tím, že už mě Deaver nejspíš nemůže ničím překvapit, a proto dávám 'jen' za 4...

Clea6P
15.01.2011 4 z 5

Po čase jsem upravila svoje hodnocení: příjemné překvapení od Jeffery Deavera, ale nic co by mi utkvělo v paměti. Není to překombinované jako děj v jeho posledních knihách. Atmosféra a napětí se postupně zvyšuje, ale na zážitek třeba z Prázdného křesla nemá. Informace o elektřině jsou pro laika zajímavé, nedokážu posoudit technickou správnost. U autora oceňuji, že přináší vždy něco navíc k běžné detektivce. Nebezpečí elektřiny vlastně nevnímáme, já si ji uvědomím třeba za silné bouřky, někdy raději vypojuji přijímače. Bavil mě i děj ze soukromí Lincolna Rhyma, toho bylo v předchozím Rozbitém oknu poskrovnu. Můj celkový dojem: Hořící drát jsem si v soukromém žebříčku zařadila mezi ty lepší.

pistalka
20.12.2010 5 z 5

Hořící drát je první Rhymovka od Iluze, které můžu s čistým svědomím udělit 5*. Autor se do značné míry odprostil od mnohdy únavných zvratů a vystavěl skvělý příběh, ve kterém se nejen dovíte mnoho zajímavých věcí o elektřině, ale taky zabrousíte do problematiky obnovitelných zdrojů a mnohdy i přeceněného vlivu člověka v otázce globálního oteplování. A pokud máte kriminalistu Lincolna rádi, stejně jako já s nadšením uvítáte dvě poslední kapitolky.