Vrazi bez tváře

Vrazi bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154251/bmid_pripady-komisare-wallandera-vrazi-b-Yfx-154251.jpg 4 598 109

Jednoho lednového mrazivého rána zazvoní inspektoru Wallanderovi telefon. Vypadá to na rutinní případ. Když však detektiv přijíždí na osamocenou švédskou farmu, objevuje krvavou lázeň. Starší muž byl mučen a ubit. Farmářova žena, škrcená zvláštním uzlem, umírá vzápětí v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat „cizinec“. Jediné slovo, které rozpoutá vlnu násilí proti žadatelům o azyl z nedalekého uprchlického tábora. Události se chopí média a začnou hrát na národní strunu, což vyhovuje různým střetům, které zapříčiní laxní přístup státních orgánů. Netrvá to dlouho a jeden z nich skončí podpálením tábora a chladnokrevným zavražděním somálského uprchlíka. Má však komisař opravdu sledovat stopu cizinců? Vždyť bratr zavražděné ženy odhalil nové skutečnosti, které vyšetřování Wallanderova týmu komplikují. Tlak na komisaře se zvyšuje, je třeba jednat rozhodně, s chladnou hlavou a nenechat se vtáhnout do pasti všudypřítomné xenofobie. Série Wallander: https://www.pitaval.cz/serie/483-wallander... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Mördare utan anksikte , 1991

Karborund
Karborund
08.02.2017 3 z 5

Začátek knihy navodil silnou emoční atmosféru, která časem vyprchávala jako pára nad hrncem.Wallanderovi nelze upřít snahu případ vyřešit, ale jeho postava moje sympatie prostě nemá.Téma nadčasové, bonus s výraznou českou stopou nepotěšil.

Živa23
Živa23
08.11.2016 4 z 5

Příjemná, čtivá kniha. Doporučuji.

sagasir
sagasir
02.11.2016 5 z 5

Vrazi bez tváře, vrazi s tváří

Máme zde další kriminální sérii s jedním hlavním vyšetřovatelem? Musím říct, že ano a je to jenom dobře. I zde totiž neočekávejte nic jiného než kvalitu. Mankell se ptá, jestli opravdu stačí jedno jediné slovo a všechna zloba se obrátí proti těm, kteří nejsou na daném místě úplně doma. Bohužel se zdá, že ano. Samotného komisaře si rozhodně zamilujete. Je to takový morous nejistý, kterému utekla žena a ani alkohol už mu nepomáhá. Přesto je to sympaťák.

Mankell do svého příběhu opět tahá trochu politiky a ukazuje, jaká je společnost. Dokonce sám autor přiznává, že je tak trochu rasista a přistěhovalci mu zrovna nevoní. To však nic nemění na tom , že Mankell tento žánr umí a neprávem je mnohdy odsouván na druhou kolej například oproti Larsu Keplerovi. Nutno tedy říct, že se vám do ruky dostane kvalitní příběh s kvalitním hlavním hrdinou. Pokud by se vám komisař Kurt Wallander moc zalíbil, tak nabízím možnost vidět ho ve dvou vizuálních úpravách. Oba seriály nesou název Wallander, jeden je ze švédské produkce a druhý z britské.

tinkal
tinkal
24.10.2016 4 z 5

Napinava,dobre napsana detektivka.Urcite si prectu dalsi pribeh detektiva Wallendera

mispulin
mispulin
23.10.2016 4 z 5

Moje první kniha od autora. Nebylo to až tak špatný, ale je znát, že kniha vyšla již před 25-ti lety. Myslím, že by si kniha zasloužila trochu lepší hodnocení...
Určitě si přečtu další příběhy Wallandera.

trudoš
trudoš
20.09.2016 3 z 5

Co se Vrahům bez tváře nedá upřít, je dobrý začátek a pěkně rozehraný zločin zabití dvou obyčejných farmářů v důchodu. Jenže pak začal děj nesmyslně klopýtat, přičemž vyšetřování policie ustrnulo ve slepém oťukávání jedné teorie po druhé, až se nakonec povedlo kápnout na tu pravou. A i když je vyústění zajímavé a mrazivě realistické, z nějakého mně nepochopitelného důvodu nijak nesouvisí s původně nalezenými, především pak detailně zachycenými, stopami. Pravidla detektivky jako by byla Henningu Mankellovi pro smích.
Autor svéhlavě kombinuje psychologický román s detektivkou, přičemž u mě nezafungovala ani jedna rovina. Jenže to už je můj problém se skandinávskou krimi celkově - raději mám zápletku s činnými hráči, než mudrování nad zkažeností vesmíru a osobní dramata vůbec. Slavný dojem tak ve mně nezanechala ani postava Kurta Wallandera, věčného stěžovatele na těžkosti života. Ovšem zapeklitý případ vyřešil (sice pomocí náhody, ale budiž), pročež nějaké ty body u poroty přeci jen má.

Kraken126
Kraken126
02.07.2016 2 z 5

První díl série komisaře Válendra. Hlavní hrdina komisař Válendr mi sklonem k alkoholu a způsobem života připomíná postavu komisaře Harry Houle od JO NESBA. Jo Nesbo je ovšem mnohem dokonalejší ve všech ohledech. Tento první díl je poměrně slabý. Pachatelé se objeví až na konci příběhu a zápletka je hodně přitažená za vlasy. Nicméně, číst se to dá a audio kniha je skvěle namluvena a poslech je neskutečným požitkem.

Gooverka
Gooverka
27.05.2016 3 z 5

Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Detektivní případ, ne tak zajímavý, s aktuálním uprchlickým tématem.

GreenMagritte
GreenMagritte
12.05.2016 2 z 5

Vrazi bez tváře oscilují mezi dobrým čtením, nudou i patosem. Chybělo mi napětí, které se nepodařilo vybudovat i navzdory kulise drsného severského počasí, které obvykle funguje jako polovina úspěchu. Zatímco v Číňanovi dobře fungují historické pasáže a prokreslení osobního života soudkyně, postava Wallandara je v tomto smyslu spíše chudší.

Většinu českých čtenářů musí notně nadzvednout ze židle pasáž o údajných běžencích z Československa, Lotharu Kraftczykovi a Andreasu Haasovi...

Jordyz
Jordyz
31.03.2016 4 z 5

Tak tato kniha od autora určitě patří k těm lepším. Krásně se četla, nečekané rozuzlení celé zápletky, napínavá...spokojenost.

sophieczech
sophieczech
22.03.2016 3 z 5

Moje první kniha od Mankella; snažím se vždycky začít číst spisovatele od jeho první knihy v sérii. Už dlouho čtu jen severskou krimi, ale u téhle knížky jsem se musela ze začátku dost nutit, abych ji dočetla. Připadalo mi, že se stále nic neděje. Od půlky čtivější, spád rychlejší a zajímavější. Takže dám šanci i dalším Wallanderům.

Aymira
Aymira
20.03.2016 3 z 5

Pomalý začátek, svižný střed a opět pomalejší závěr. Jinak vcelku příjemné čtení, snad jen ten závěr mi přišel takový trošku z ničeho, jako by se autor rozmyslel až ke konci knihy, koho chce vlastně udělat vrahem. Jinak vcelku příjemné čtení, ale postavy mohly být více rozpracované. Celé to působí dosti stroze. A v závěru mi vadila jistá jména.

Horacia
Horacia
04.03.2016 4 z 5

Kniha s napětím, čtivá a bez zbytečné krutosti, které je v současné severské literatuře tolik. Hlavní hrdina je člověk se svými klady a zápory a řeší stejné potíže jako každý z nás, "obyčejných lidí".

sosna
sosna
04.03.2016 3 z 5

Rozhodla jsem si na doporučení známých přečíst si Mankella hezky od začátku. Vrazi bez tváře byli fajn - řekla bych dobře řemeslně zvládá detektivka se sympatickým kominsařem Wallanderem. Nebylo to nic, co by mi vyloženě vyrazila dech a zvedlo ze židle, ale bylo to příjemné čtení a na Mankella nezanevřu.

MAXA71
MAXA71
25.02.2016 4 z 5

Úplne nečakaný koniec. Dej bol dobrý.

Joanne159
Joanne159
09.01.2016 4 z 5

Díla pana Mankella jsem vzala tak trochu pozpátku. Nejprve jsem přečetla Neklidného muže, poslední z knih o Kurtu Wallanderovi, potom se mi dostal do ruky Číňan. Kniha moc pěkná, ale komisař Wallander mi přirostl k srdci o trochu více. Proto jsem se rozhodla k němu vrátit a vzít to pěkně popořadě. Vrazi bez tváře jsou velmi příjemné čtení. Tempo není hektické, děj překombinovaný, jde o klasickou detektivku s poctivým vyšetřováním a charismatickým zhýralým komisařem. Rozuzlení je poněkud slabší (zvlášť jména zločinců Čecha pořádně nakrknou), ale v celku jde o dobrou knihu.

Wichita
Wichita
29.12.2015 3 z 5

Vrahy bez tváře mám doma bezmála rok, pátrat spolu s komisařem Wallanderem jsem po nich začala až před několika málo dny. Poslední dobou u mě severská krimi vede, nicméně Mankellovo dílo není ničím výjimečné a nenaplnilo má očekávání.
Klišé objevující se snad ve všech severských krimi, tj. rozvedený detektiv, alkoholik, neruda, nechybí ani zde.
Hlavní postava komisaře Wallandera je s přivřením očí docela sympatická a hlavně uvěřitelná. Příběh má jakýs-takýs spád, nicméně autorovi se nepodařilo mě vtáhnout do děje a nervózně si hryzat nehty při očekávání věcí příštích. Vrazi bez tváře je průměr průměrů, nenadchne, neurazí.
Další příběhy ze série si určitě přečtu, navzdory jejich hodnocení.

Gracian1964
Gracian1964
29.10.2015 4 z 5

Ide o moje prve stretnutie s Mankellom, teda stretnutie s Wallanderom...a dopadlo dobre, bolo to take realne a uveritelne, ziadny tazky superman a vsevedko...pacilo sa mi, ze dba na intuiciu...tie backgoundy, ktore niekto spominal, ze mu prekazali, tak ja vravim ze prave naopak, tie ma snad bavili este viac nez samotny pribeh a dufam, ze aj v dalsich knihach to bude podobne, pretoze mam rozhodne v plane precitat si viac...tak do toho!!!

callahanh
callahanh
07.08.2015 3 z 5

První setkání s Kurtem Wallanderem dopadlo poměrně slušně, i když mě úplně nepřesvědčilo. Mankell píše hodně stroze a stručně, což je někdy účinné, někdy by to naopak potřebovalo trošku rozvést, nicméně je kniha psána svěže a čtivě, takže je přečtena velmi rychle. Má hodně zajímavou a typicky severskou atmosféru, z níž na člověka dýchne trocha té zimy a samotný Wallander je zajímavou a charismatickou postavou, která je oproti současným severským detektivům tak trochu jiná, což je dost příjemné. Oceňuji, že Mankell se zaměřil spíše na realističnost a rutinní součást policejní práce, takže mnoho času tráví tím, že vlastně jen popisuje marné pátrání po "vyschlých" stopách a nutnost všechno zdokumentovat a zapsat. Kde ovšem dle mého selhává, je to, že z atraktivní zápletky nevytěžil úplné maximum a vrhl se trošku na tenký a kontroverzní led, když knihu zakončí ne úplně uspokojivě a SPOILER samotní pachatelé se objeví až někdy dvacet stran před koncem, což mi přijde malinko nepochopitelné KONEC SPOILERU. Taktéž mi některé věci přišly až moc na náhodu a s přílišným štěstím, což se k takto realisticky psané knize moc nehodí. Oceňuji také, že tu není příliš akce, protože Mankell ji popisuje zmatečně a moc ji nezvládá. Přes veškerou kritiku ale na tuto sérii nezanevřu a zkusím další díly, které jsou dle všeho lepší. 60%

Pet007
Pet007
13.07.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. Není to jen klasický příběh o zločinu, ale dotýká se i dnes velmi propíraného tématu migrace. S obyčejnými lidmi, kteří utíkají před bídou, přichází i zločinci. Uprchlíků je mnoho, v jejich evidenci je chaos, nenávist k nim vzrůstá...Nepřipomíná nám to něco?