Vrazi bez tváře

Vrazi bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154251/bmid_pripady-komisare-wallandera-vrazi-b-Yfx-154251.jpg 4 598 109

Jednoho lednového mrazivého rána zazvoní inspektoru Wallanderovi telefon. Vypadá to na rutinní případ. Když však detektiv přijíždí na osamocenou švédskou farmu, objevuje krvavou lázeň. Starší muž byl mučen a ubit. Farmářova žena, škrcená zvláštním uzlem, umírá vzápětí v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat „cizinec“. Jediné slovo, které rozpoutá vlnu násilí proti žadatelům o azyl z nedalekého uprchlického tábora. Události se chopí média a začnou hrát na národní strunu, což vyhovuje různým střetům, které zapříčiní laxní přístup státních orgánů. Netrvá to dlouho a jeden z nich skončí podpálením tábora a chladnokrevným zavražděním somálského uprchlíka. Má však komisař opravdu sledovat stopu cizinců? Vždyť bratr zavražděné ženy odhalil nové skutečnosti, které vyšetřování Wallanderova týmu komplikují. Tlak na komisaře se zvyšuje, je třeba jednat rozhodně, s chladnou hlavou a nenechat se vtáhnout do pasti všudypřítomné xenofobie. Série Wallander: https://www.pitaval.cz/serie/483-wallander... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Mördare utan anksikte , 1991

gaaabi
30.11.2020 2 z 5

Je znát, že kniha je staršího data, nicméně nebudu nic kritizovat, dalo se to číst.

eliska8413
17.11.2020 3 z 5

Na dnešní poměry útlá knížečka, ve které se řeší vraždy "po staru". Novinkou pro mě je, že se vražda nevyšetří za tři dny, ale trvá to téměř rok a stejně mi nakonec přijde, že je to takové ošulené. Velké mínus dávám za jména vrahů, protože aspoň s tím by si autor mohl dát práci a podívat se, jaká se dávají jména lidem v té zemi, odkud vrahy poslal.
Velkým nešvarem severských detektivek je přehršle postav a jejich až úzkostné pojmenování jménem a příjmením. V tom množství jsem se ztratila a byla trochu líná si je vypsat, protože stejně o charakteru postav se nedá vůbec mluvit.

Katela
27.10.2020 2 z 5

Bohužel, Vrazi bez tváře mě nedokázali moc přinutit, abych jejich tvář chtěla odhalit.

Příběh se vlekl, postavy ničím nezaujaly... Mezilidské vztahy, kterým jsem nedokázala uvěřit (nebo porozumět)... Detektivní zápletka lehce postrádající gradaci... Prostě to celkově dojem neudělalo.

ViolettaCh.
19.10.2020 3 z 5

Taková spíše klasická detektivka, která reflektuje švédské společenské poměry doby svého vzniku (vydána 1991) např. přistěhovalectví, které nebylo místními nikterak vítáno. Není zde však ještě patrný ten typický rys severské krimi - nápaditost způsobů spáchání zločinů i jejich brutalita. Pokud už autor zařadil i nějaké české postavy (negativní hrdinové), mohl si alespoň dát trochu více práce a zjistit, jaká jména jsou pro Čechy typická. Jména, která použil, bezpochyby nikdy žádný Čech neužíval. No, možná se na některé příběhy komisaře Wallandera ještě mrknu.

lencin
23.09.2020

Komisař Kurt Wallander vyšetřuje brutální vraždu starých manželů.
Realistické popisy prostředí a změny společenského klimatu v 90.letech 20. století.
(2012)

Palele
16.09.2020 4 z 5

Mám knihy Henninga Mankella moc ráda, protože jsou tak obyčejné a lidské, stejně jako hlavní postava komisař Wallander. Nemůžete ho nemít rádi, nemůžete ho nelitovat. Tady se navíc obrovsky povedl i seriál, vřele doporučuji.

Lukeronka
20.08.2020 2 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a bohužel mě vůbec nezaujala. Možná to bylo přednesem, utahaný stařecký chraptivý hlas, který jsem měla tendenci stále pobízet "tak šup šup".. příběh se vlekl, nedoposlouchala jsem.

CountNosferatu
04.06.2020 4 z 5

Moje první setkání (formou audioknihy) s Mankellem a nebylo to vůbec špatné. Byl jsem mile překvapen jak průběhem vyšetřování, tak i přednesem Jiřího Vyorálka. Líbilo se mi, že Mankell nedělá z komisaře Wallandera žádného superdetektiva s nadlidskými dedukčními schopnostmi. Místy trochu moc zabředává do líčení Wallanderových pocitů, ale jinak nemám co vytknout. Určitě postupně sjedu i další díly.

jprst
31.05.2020 4 z 5

V záplavě severských detektivek a thrillerů jsem se dosud s knihami tohoto autora míjel. Podle zdejšího hodnocení jsem také nic mimořádného neočekával, proto jsem byl příjemně překvapen. Nadprůměrná poctivá detektivka se vším, co má mít, plynulý postup vyšetřování, stupňující se napětí, sympatický (ale hlavně "člověčí") detektiv, rozhodně to za přečtení stálo.

čef
06.05.2020 4 z 5

Severští detektivové jsou věčně opilí včetně Wallandera, Hola nebo Mii Měsíční paprsek. Mají také proč. Život policajta v superkorektním, zeleném a multikulti světě (i nějaký ten český Cikán se zde občas nachomýtne), není jistě žádný med. Nakonec však díky své neúnavnosti a tvrdohlavosti svoje milé pachatele dostanou. Tento příběh je tedy také dosti poučný a i když zde ke konci trochu ztrácel drive, nakonec musím uznat jeho nepopíratelnou kvalitu.

Simi
18.04.2020 5 z 5

(Audio) Skvělá detektivka bez psychopatů. Složité pátrání v případu dvojité surové vraždy starého švédského selského páru. Perfektně načtená. Knížka je už z roku 1991, takže to, co je pro vyšetřovatele z malého města nové a šokující, pro nás nyní je už běžné. Přistěhovalectví lidí z východu, byl zřejmě ve Švédsku hodně bolavý problém. Mimochodem, mezi záporáky jsou i Češi. Hned pokračuji v poslouchání dalšího dílu.

pavels36
07.03.2020 5 z 5

První díl je vždy těžké vytvořit,vymyslet a napsat. Každopádně já tento díl oproti ostatním považuji za hodně dobrý vstup do série. Nebudete se nikterak nudit.. Má to hlavu a patu,napětí i děj. Doporučuji a dávám plný počet. Autor si to rozhodně zaslouží!

Katulinka69
17.10.2019 1 z 5

Nějak mě nezaujala

kofola33
31.07.2019 4 z 5

O Wallanderovi jsem toho precetla uz vice a teprve ted se mi dostal do ruky 1.dil. Musim rict, ze to bylo trosku slabsi oproti jinym dilum, nudne to nebylo, jen trochu rozvlacne a nemelo to moc "štávu", nicmene i me prekvapila pristehovalecka problematika uz v 90-tych letech. A co me hodne pobavilo, ta "typicky ceska jmena" :-D. Dobra detektivka.

Gibis
26.05.2019 4 z 5

Jako mnohé přede mnou i mě překvapilo, že Švédsko řešilo problémy s migrací už v devadesátých letech, což je v dnešní době velkým tématem i u nás. Možná jsem se občas trochu ztrácela ve všech těch skandinávských jménech, ale to je asi můj problém. Detektivka to byla dobrá a Wallanderovy myšlenkové pochody, zejména ty v jeho vztahu k ženám, mě často slušně pobavily :)

Jaruš7
15.05.2019 4 z 5

Audiokniha co se dobře poslouchá, závěr mi rozhodil hodnocení, takže tak.
Doba otevřenosti musí mít následky.
Příběh jakoby se stal, možná, že v nějaké podobě ano. Je to už pár desítek let, zločinné důvody jsou dodnes stejné, jen technika vyšetřovatelů je vylepšená, i když nebýt lidského faktoru, tak by se musela najít cesta bezdůvodného důvodu k důvodu zločinnému.
Nedá mi to, snad kdyby autor vzal na vědomí národnostní jmennou zvyklost, tak by nebylo hodnocení v modrém.

Jenny055
23.03.2019 3 z 5

Počúvala som audioknihu, ale kniha ma nenadchla.

trekina
25.02.2019 3 z 5

I já měla trochu problém se závěrem a určitě ne kvůli národnosti vrahů:-). Takže se shodnu s rekonem, že to, co mě zaujalo byla problematika migrace, nacionalismu, šovinismu, které už tehdy (tedy dávno před začátkem migrační krize) vyvolávaly těžko zvladatelné sociální napětí.

veronika0269
29.01.2019 4 z 5

Moc hezky se to četlo. Je to chytře napsané, žádné zbytečné vyžívání se v násilí, které je u současných autorů standart. Těším se na další knihu.

rekon
22.01.2019 2 z 5

První případ komisaře Wallandera mě moc nezaujal, i když už v té době řešil problematiku migrace. Děj se táhl a závěr byl takový nijaký.