Bretaňská pýcha

Bretaňská pýcha https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326095/bmid_bretanska-pycha-3xZ-326095.jpg 4 165 50

Případy komisaře Dupina série

Na břehu malebné řeky Belon, v oblasti, kde se pěstují světově proslulé ústřice, objeví svéhlavá stárnoucí herečka mrtvolu muže. Jen o něco později obdrží komisař Dupin zprávu z legendami opředených kopců Monts d’Arrée, z kraje pověstí o vílách a ďáblovi. Také tam byl nalezen mrtvý člověk, jehož identitu policie nezná. Když komisař zjistí, že stopy vedou k mafii, keltským bratrstvům a záhadným druidským kultům, začne tušit, že tohle bude jeho nejbizarnější případ...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Bretonischer Stolz , 2015

Emik87
19.02.2024 4 z 5

Dupin je čím dál sympatičtější (taky miluju kávu a nenávidím ústřice). V tomto případě je ale těch druidů, keltů a víl na můj vkus už kapku moc. Ale stále se jedná o skvělé čtení.

mirek7450
20.10.2023 5 z 5

Pokračuji cestou mých vzpomínek na Bretaň s komisařem Dupinem. Již mám připraveno páté pokračování... (Přečteno 9, 1, 2, 3, 4,...)

IvaKo
20.09.2023 5 z 5

Moje třetí kniha z této krimi série, kterou mám čím dál raději a určitě jí časem přečtu celou. Miluji Bretaň a tak mě moc baví a těší, jakým způsobem se autor věnuje bretaňským zajímavostem z nejrůznějších oblastí - od ústřic, přírody až po keltskou mytologii. Vždycky se dozvím něco nového. Tentokrát se mi navíc povedlo odhalit motiv vražd., takže naprostá spokojenost.

ANDY28
14.09.2023 4 z 5

Pane Bannalecu bravo, popisujete Bretaň tak úžasně! Tady mě Dupin zklamal, já bych je pustila.

janastok
08.07.2023 5 z 5

Miluji Dupina a miluji Bretaň.

Petra-Nela
06.06.2023 5 z 5

Knížka super, snad se v budoucnu vdam do Bretanska.

GYROTOURBILLON
18.04.2023 5 z 5

Ano, moje třetí setkání s autorem. Co dodat? Jen ty ústřice... já tedy stejně jako komisař, ne. Jinak nádherné vyobrazení oceánu, skalisek, zátočin... jasně pro milovníky krásy moře zde musí být ráj. Kniha nabízí i části informací o historii, lidech, tradicích, ale i o zločinu a mamonu.
Rozhodl jsem se přečíst všech 10 knih, samozřejmě s nějakým tím proložením něčím šťavnatějším, nikoli ústřicovým zápachem / vůní. A nebo sem tam nějakou tou biografií.

princesse
09.03.2023 4 z 5

Ani čtvrtý případ komisaře Dupina mě nezklamal. Určitě přečtu celou sérii. Fascinuje mě, že během "doslova" pár dnů vše vyřeší. I když je to někdy opravdu krkolomné, ale rozhodně hodně rychlé. Neskutečně mi leze na nervy prefekt, to je opravdu naprosto příšerná osoba! Každopádně mě opět dostávaly úžasné popisy městeček a všech míst na kterých se příběh odehrává a opět jsem se dívala na mapy a fotky. Nádhera. Ráda se prostřednictvím dalšího dílu opět přenesu na konec světa. Dopručuji.

rumova_kulicka
28.02.2023 3 z 5

V tomto díle jsme přičichli k chovu ústřic a druidům, což bylo opět zajímavé. Akorát jsem se tentokrát trochu ztrácela v postavách. No ale nemoct pít kafe? To jsem trpěla s komisařem...

Vojslava
16.02.2023 5 z 5

A ústřice jsou taky fajn! Tenhle díl jsem četla mimo pořadí (nemohla jsem ho sehnat), ale uspokojil stejně jako ostatní. Asi jsem v jeho rámci s komisařem Dupinem soucítila víc než obvykle (příběh případu se neskládá a žádné kafe?!?) a vychutnala jsem si ho až do konce - jako ústřici! Protože zvrat na posledních stránkách, to chceme (většinou) a krásné přátelské závěry taky! O krásách Bretaně a exkluzivitě tamější kuchyně ani nemluvě...

edita374
29.11.2022 5 z 5

Miluji komisaře Dupina a jeho autora. Mám celou sérii a právě vychází 10 díl. Zápletky, které nejsou zbytečně brutální a nahlédnutí i do osobních životů postav. Pokaždé zapomenu na starosti a dokonce se usmívám.

mosem
06.11.2022 4 z 5

Příběh, který není jen detektivní. Ale současně ukazuje autorovu znalost zdejšího kraje a zdejší historie. Ukazuje, že keltská tradice zde není ani zdaleka mrtvá, naopak znovu ožívá. Ukazuje, že lidové tradice, na které jsme tak pyšní ve svých krojích, písních a tancích není jen naší doménou, ale i ve světě, který je mnoho set kilometrů vzdálených je stále aktivní, propojuje nejen světy geografický vzdálené ale i lidi různých povolání a sociálního postavení. Příběh tak není jen detektivkou, ale nepochybně povede spoustu čtenářů k tomu, aby sáhli i po dalších knihách o Bretani a dozvěděli se nové skutečnosti, které s detektivním příběhem nemají nic společného, ale přitom nejsou o nic méně napínavé.

Eva193
08.09.2022 5 z 5

Opět skvělé čtení i když té Bretaňské přírody tam bylo tentokrát méně a příběh byl více o místních lidech. A samozřejmě zase jinak vystavěný příběh.

85098211
11.04.2022 5 z 5

Nevím přesně, jak se to stalo, ale knihy s komisařem Dupinem se mi líbí čím dál víc ;-). Vždycky je poslouchám jako audio v němčině a také načtení je naprosto excelentní! Proto je tedy dost dobře možné, že i z tohoto důvodu jsem si Dupina a jeho případy tak oblíbila? :-) Tentokrát jde o případy vražd, které - jak se později ukáže - úzce souvisejí s chovem ústřic v Belonu. A také se zde řeší opravdu zajímavé téma keltského původu bretaňské kultury a jejího propojení s kulturou skotskou. Případ začíná tím, když stará filmová diva, která zde tráví poslední léta svého života, objeví krátce před Velikonocemi na Belonu, kde se chovají světoznámé ústřice, mrtvolu muže. Ale než dorazí policie, mrtvola je pryč. A zdá se, že na onom místě nikdy žádný zavražděný snad ani neležel... Ale brzy nato je v legendárních kopcích Monts d’Arrée nalezený další mrtvý, jehož identita je zcela neznámá. Zároveň se v okolí mluví o rozsáhlých krádežích písku, které komisař Dupin zpočátku nebere příliš vážně, ačkoliv jeden z jeho zaměstnanců je v této věci velmi angažovaný a Dupin ho později dokonce musí krýt... To je ale pouze vedlejší zápletka knihy, jejímž hlavním tématem jsou ústřice a bretaňská pýcha, která čerpá ze starověké kultury, která spojuje Bretonce s mnoha dalšími národy a která má své duchovní kořeny ve stále živém druidském kultu...
Případ se během vyšetřování docela zkomplikuje, ale naštěstí pro Dupina je zde (mimo jiné) Nolwenn, sekretářka, která ho v jeho práci zdatně podporuje a která mi byla opravdu moc sympatická ;-). Kromě toho se mi moc líbí i toto klasické, poklidné vyšetřování, za které si autor plným právem zaslouží vysoké hodnocení - a já se budu brzy na další setkání s Dupinem zase moc těšit! :-)

Bedřich63
13.03.2022 4 z 5

Komisař Dupin se postupem času proměňuje. Už to není sólista, který řeší vše sám. V tomto díle má kolem sebe docela rozsáhlý tým, který navíc spolupracuje.
Káva už také není středobodem Dupinova žití, snad je to jen přechodně.
Bretaň opět vykreslena ve vší nádheře. Navíc opět nové informace, tentokrát to není jen o vynikajících jídlech a vínech. Ústřice, Keltové a druidové jsou nosným tématem tohoto dílu. A také samozřejmě vyšetřování vražd, pátraní po totožnosti mrtvých, podvody a krádeže.
No a něco málo se pomalu mění i v komisařově soukromém životě.
Já jsem si opět přišel na své, předchozí díly se mi ale líbily trochu víc, tak dnes jen 4*.

ddkk
01.03.2022 4 z 5

Tentokrát hodně zamotaný případ, který sahá z Bretaně až do Skotska. A nejen kvůli Keltům a druidům, ale taky kvůli super kvalitním ústřicím, o kterých se nám dostane podrobného poučení. A které Dupin opravdu, ale opravdu nedokáže pozřít. Anebo ano? Zvlášť, když jsou odedávna považovány za pochoutku:

"...Král Jindřich IV. vždycky snědl u slavnostní tabule nejdřív čtyři sta ústřic a teprve pak dal nosit další chody. Již staří Keltové si pochutnávali na ústřicích, které jedli ke své uisge beatha, vodě života, které se dnes říká whisky."

Na konci se ukáže, že ústřice jsou výborným lékem na žaludek tolik Dupinem zkoušený nesčetnými šálky café...

Opět příjemné čtení, které doporučuji.

alzbeta4340
20.01.2022 3 z 5

Cítila jsem handicap z toho, že jsem před "pýchou" četla jen jeden díl. Myslím, že mají pravdu komentáře, které zdůrazňují, že na komisaře Dupina si čtenář musí zvyknout a k oblibě těchto detektivek je třeba se pročíst. Tak uvidím příště.

konicekbily
10.12.2021 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Hledám slovo, kterým bych ji charakterizoval. Vyvážená! Autor nás provází pěkným příběhem - detektivkou s moc hezkou zápletkou, na závěr dopodrobna vysvětlenou - a jakoby mimochodem nás provádí po přírodním prostředí Bretaně, s tím co Bretaň dala světu, dopodrobna nás seznámí s ústřicemi (taková malá informační příručka o nich) a také trochu o soukromé životě hlavních postav.

mi-380
27.08.2021 4 z 5

Komisař Dupin, epizoda 4 – další dokonalá reklama na Bretaň, dokonce vše podstatné pro lidstvo má prý původ v Bretani. Odborníci na Járu Cimrmana by to jistě vyvrátili bod po bodu.
Druidové, propojení posledních šesti keltských komunit, jejich bohatá historie a navíc ústřice, další bretaňská pýcha, to vše vede svérázného komisaře k překvapivému finále.
Příjemný a pohodový návrat mezi „své“.
85 % (aktuálně 90 hodnocení, průměr 86 %).

Během uplynulých týdnů Riwal testoval znalosti svých kolegů pomocí kvizových otázek; o poledních přestávkách se za tím účelem shromažďovali všichni zaměstnanci komisařství. První monumentální stavba v lidských dějinách? Nikoli, nebyly to egyptské pyramidy, jak by se někdo mohl domnívat, nýbrž pětasedmdesát metrů dlouhá kamenná hrobka v Bretani: Cairn de Barnenez. Kdy vznikla? 4500 let před Kristem. Takže o 2 000 let dřív než zmíněné pyramidy!...

I na Dupina to udělalo dojem. Věděl už, že pro Bretaňce je minulost stejně reálná jako přítomnost a události, k nimž došlo například před pěti sty miliony let, mají stejnou platnost jako to, co se děje dnes. Bylo by nanejvýš nespravedlivé a egocentrické považovat současnost, která je pouze náhodně zvoleným bodem v nepřetržitém kontinuu času, za významnější než ostatní doby, a to jen proto, že se v ní nacházíme my.

„Keltské bratrstvo, mezi Shelter Houses a Abris du Marin existuje úzké spojení.“ Tohle bylo jedno z velkých témat bretaňských lekcí jeho sekretářky v poslední době: Interceltisme, propojení různých evropských oblastí, v nichž dnes žijí miliony potomků Keltů, a ti se teď konečně mohou opět sblížit! Skotsko, Irsko, Wales, Cornwall, ostrov Man a Bretaň. „Šest keltských národů“, jak se samy označovaly. Miliony nositelů tři tisíce let staré, velké a hrdé civilizace! Říše, která v době svého největšího rozmachu, ve 3. století před Kristem, zahrnovala téměř celou Evropu (Bretaň byla keltská již od 8. století před Kristem!). Rozprostírala se od britských ostrovů přes Galii až do Španělska a Portugalska, po celé délce atlantského pobřeží, na východě zahrnovala dnešní Česko, Slovensko, Polsko, Srbsko a Chorvatsko.

Szilvia1
15.07.2021 5 z 5

Čtvrtý případ komisaře Dupina už byl víc akčnější,líbí se mi také paní Nolwennová,i celý komisařuv tým,jak spolu dokážou všechno domluvit.Knížka je místy i zábavná,ale je napínavá.Ještě mám pár knih z této série nepřečtených,ale doufám,že i další díly budou tak napínavé,jak tenhle díl.