Krajinou mrtvých mužů

Krajinou mrtvých mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271749/bmid_krajinou-mrtvych-muzu-wTf-271749.jpg 4 78 22

Případy dr. Watsona série

V zákopech první světové války denně umírají tisíce mužů, jeden mrtvý navíc sotva koho překvapí. Až na to, že tohle tělo je plné bizarních ran, což neunikne pozornému zraku doktora Watsona, který dříve asistoval při vyšetřování samotnému Sherlocku Holmesovi. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků, jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. Něco tu nehraje! A to je teprve začátek. Brzy se objeví další těla a je na Watsonovi, aby vypátral zákeřného vraha ze zákopů. Komu má důvěřovat? Kdo je nepřítel? A dokáže útočníka zastavit dřív, než znovu udeří? Uprostřed krvavé řeže, během válečného běsnění, jež trhá svět na kusy, musí Watson vystoupit ze stínu svého učitele a sám se vyřešit tajemství, k němuž ho dovedou záhadná úmrtí. První kniha ze série s doktorem Watsonem.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Válečné

Vydáno: , Plus

Dead Man´s Land , 2012

trudoš
trudoš
11.02.2016 4 z 5

Povedený experiment ze světa Velkého detektiva, ke kterému jsem ke své chybě přistupoval s nepatrným despektem. Nakonec však musím Robertu Ryanovi přiznat originalitu nápadu i celkové zpracování. Faktem je, že se zápletkou si příliš neporadil, což ještě zdůrazňuje množstvím vedlejších dějových linií, jež jsou pro ústřední motiv vlastně nepodstatné. Bez nich mohlo mít vyprávění daleko výraznější spád, ovšem uznávám, že by tratila hrůzyplná atmosféra zákopové války. Jenže to už si měl autor rozhodnout na začátku, jestli chce psát detektivku nebo román z válečného prostředí. Symbióza obojího mu bohužel nefunguje zcela bez problémů.
Paradoxně mě však nejvíc mrzí příběhové využití samotného Sherlocka Holmese. Ten od poloviny hraje sice významné, ale stále druhé housle a zbytečně tak bere vůdčí pozici Johnu Watsonovi, který si do té doby vedl naprosto skvěle. Naopak, dokud vystupoval pouze jako doktorův vnitřní hlas, jenž ho mile šikanoval a poučoval, mělo to ten správně nostalgický šmrnc.

bejan
bejan
26.12.2015 4 z 5

Překvapivě dobrá detektivka, což čtenář zjistí až ve druhé půli knihy. Knihu ocení i ti, kteří neznají slavné případy Sherlocka Holmese. Pro některé může být rozjezd knihy pomalý, ale já si dopodrobna a věrně vylíčené reálie První světové války na Západní frontě užíval. Finále knihy je strhující a originální. Jedinou vadou knihy je zfušovaná korektura textu, která ubrala v mém hodnocení jednu hvězdičku.