Dítě noci

Dítě noci https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87845/pripady-detektiva-mu-87845.gif 4 37 5

"Literární předloha známého televizního seriálu Případy detektiva Murdocha pokračuje pátým svazkem. Detektiv Murdoch viděl bídu, hlad, nemoci, setkal se se zneužíváním slabých a bezbranných, zná sociální nespravedlnost, útisk, utrpení a bolest obyvatel těch méně výstavních částí viktoriánského Toronta sklonku 19. století, kde se odehrávají jeho případy. V tomto příběhu jím však otřese zločin z nejtěžších - vykořisťování dětí a jejich zneužívání v nelegálním pornografickém obchodu. Do tohoto otřesného světa je uveden mladou a ideály naplněnou Amy Sladeovou, učitelkou základní školy, kterou navštěvují hladové, unavené, nemocné děti s kůží plnou modřin, děti z nejchudších vrstev obyvatelstva. Když během výuky omdlí jedna z žákyň, třináctiletá Agnes Fisherová, objeví Amy později v její lavici obscénní fotografie dívenky s popiskem Po čem pan novomanžel doopravdy touží. Neváhá a odnese fotografie na policejní stanici. Šokovaný a rozhněvaný Murdoch se rozhodne stůj co stůj najít autora pornografických snímků a rozkrýt síť obchodníků s dětskou pornografií. Co se stane s ubohou Agnes? A kdo je mezi stovkami profesionálních i amatérských fotografů ve městě natolik zkorumpovaný a zvrácený, že dokáže něco takového provést dítěti? Čtenáři znovu poznávají temné stránky velkoměsta. Opět cítíme chlad špatně vytápěných tmavých místností a soucítíme s těmi, kdo se ocitli na okraji společnosti. Jenningsová v tomto díle vrhá světlo na dětskou pornografii, která existovala i v dobách, které mylně považujeme za „čas nevinnosti“."... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Jota

Night’s Child , 2001

Hermiona419
06.07.2020 5 z 5

Opět skvělá oddechovka!

Barbona
07.03.2017 5 z 5

Skvela kniha, cetla se sama :)

Heyhey
13.11.2014 3 z 5

Kniha se četla příjemně, ale rozuzlení přišlo najednou bez jakékoliv gradace. Takže něco tomu k pěti hvězdám chybělo.

Lanata
23.09.2013 4 z 5

Myslím, že to je povedená kniha. Děj pěkně vygraduje.

pet-kyval
28.07.2012 4 z 5

[027/12] Po dlouhé době jsem zase zabrousila do Kanady plné kriminálníků a opět strávila nějaký ten večer pod lampou se známými fiktivními přáteli. A ani tentokrát mě paní Jennings nezklamala a čtení jako takové nebylo v žádném případě utrpením.

Příběh, jako takový, mi přišel o něco slabší. Hlavně první polovina neobsahuje žádné převratné informace k hlavnímu případu a spíše se věnuje problematice Murdochova soukromého života a seznámení čtenáře s novými postavami, které budou nejspíše hrát nějakou roli i příště. Trošku mě zklamal i ten fakt, že patoložka byla podle všeho jen epizodní postavičkou, která vlastně v dalších knihách nehraje žádnou roli. O to víc mě překvapila změna, která nastala ve společnosti okolo kníratého detektiva.

Jak už jsem ale psala, detektivní sféra je posunuta tak nějak do ústraní. Pozornost se jí věnuje převážně, až ve druhé polovině. A celkové řešení je vlastně jen souhrou náhod, nikoli dedukce, poněvadž na tu má Murdoch příliš málo vodítek a informací. Na druhou stranu je ale zápletka zločinu jedním z těch témat, která dokáží zaujmout stále. V člověku se probudí jakýsi podprahový odpor, který se probudí pokaždé, když na podobnou otázku lidské zrůdnosti narazí. Tedy alespoň u těch, kteří se něčeho podobného dobrovolně neúčastní.