Zázrak svaté Winifredy

Jeden z případů středověkého detektiva, benediktinského mnicha Cadfaela, začíná v den, kdy Robert, převor kláštera v Shrewsbury, zatouží získat ostatky velšské mučednice Winifredy – vlastnictví předmětů tak posvátných prý opatství přinese slávu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43182/big_zazrak-svate-winifredy-Wbm-43182.jpeg 4.3199

Případy bratra Cadfaela 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

A Morbid Taste for Bones, 1977

Kniha Zázrak svaté Winifredy

alekis
07. listopadu

Uvědomila jsem si, že téměř vůbec neznám příběhy bratra Cadfaela v knižní podobě, četla jsem asi jen tři.
Takže jsem začala tam, kde se to má - na začátku, a způsob psaní autorky, popisované období, postavy, děj, celkem prostě všechno, je taková potěcha, že kromě jiných knížek, které čekají na dočtení, hodlám tak trochu bokem, jako vedlejšáky, číst i tuto sérii.
Historické detektivky, to je moje, a že jich je! Ó, jaká skvělá perspektiva! Zima bude dlouhá...
:-)

Trudi806
03. listopadu

V něčem trochu rozvleklý, popisy a úvahy a tak, ale pořád je to hodně dobrá oddychovka, vykreslení středověku báječný.

hapac

Historická detektivka, která má své místo v mé knihovně a patří k těm, ke kterým se čas od času ráda vracím.

Márinka

Vzhledem k tomu, že má dcera bydlí ve Walesu, velmi mne pobavil Zázrak svaté Winifredy. I když naše národy žily, a žijí, ve zcela jiných společenských podmínkách, vztahy Češi-Moraváci a Angličané-Velšané až tak rozdílné nejsou.

V čem tkví Cadfaelův úspěch? Především je čtivý. Na tom mají samozřejmě podíl i překladatelé. Na jedné straně je tento detektiv velmi pohodový, na druhé má bystrý úsudek, používá selský rozum a dokáže si poradit i bez “mordparty” a vymožeností současné kriminalistiky. Samozřejmě i on má svého “Watsona”, jímž je oficiální představitel spravedlnosti, šerif Hugh Beringar. V neposlední řadě si autorka skvěle poradila i s podílem popisů krajiny, které nejsou zdlouhavé, ale příjemné, obohacující a uklidňující.

Doporučuji zabalit do prázdninového kufru a pokud možno číst od prvního dílu.

Standa24

Na případy mnicha Cadfaela jsem narazil díky upoutávkám na Databázi, ale tento jeho první příběh mi přišel zdlouhavý a nudný.
PS: Přečteno v angličtině.

Marek82

Historické detektívky mám rád, od tohto diela však netreba čakať strhujúce napätie Červenákovho Steina a Barbariča. Ide o milý príbeh, ktorý na čitateľa láskavo žmurká, pričom aj pasáže so zločinom sú popísané tak nejako nenásilne. Dve tretiny knihy sa príbeh trocha ťahá, ale záver má vtip a pointu, hoci vraha som uhádol správne. Pokiaľ ide o historické vykreslenie, zdalo sa mi trocha idylické, na to, že šlo o naozaj ranný stredovek, ale celkovo dokresľuje pozitívne vyznenie knihy. Ten, kto nečaká Meno ruže, alebo spomínaného Červenáka, nebude sklamaný. Žiadne potoky krvi a prekombinovaní psychopati, len inšpiratívny príbeh o láske a žiarlivosti, či pýche a pokore.

Ulala
31.12.2020

Moje první autorčina kniha a nemohu říct nic hanlivého. Nenáročná, příjemná a už hledám některý z dalších dílů.

rencovav
19.12.2020

Já bych dala čtyři hvězdičky, ale když to porovnám třeba s předchozí audioknihou, prostě to nebylo tak dobré. Respektive dobré to bylo, hezky napsáno, hezky čteno, ale asi prostě už nejsem moc na detektivky a na ty historické tím spíš. Dřív jsem je docela ráda četla, Vondrušku například. Ale už mě to moc nebaví, i když pořád jsou to jedny z těch lepších detektivek (takové klidnější a jednodušší). Ani jsem nevěděla, že jméno Winifreda existuje, jen tak na okraj. Zápletka docela ušla, rozuzlení taky, byť z toho opravdu nemám žádný hlubší zážitek. Takže průměrné tři hvězdičky. :)