Zázrak svaté Winifredy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jeden z případů středověkého detektiva, benediktinského mnicha Cadfaela, začíná v den, kdy Robert, převor kláštera v Shrewsbury, zatouží získat ostatky velšské mučednice Winifredy – vlastnictví předmětů tak posvátných prý opatství přinese slávu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43182/big_zazrak-svate-winifredy-Wbm-43182.jpeg 4.3233
Série:

Případy bratra Cadfaela 1.


Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

A Morbid Taste for Bones, 1977


více info...
Nahrávám...

Komentáře (68)

Kniha Zázrak svaté Winifredy

stanislava9718
17. května

Případy bratra Gadfaela, ty nemají chybu, zvláště, když jsou z mé oblíbené historie a Anglie a Walesu. Autorka věrně popsala prostředí a chování postav v této době - díl Zázrak svaté Winifredy. Vrah byl dopaden zvláštním souhrou okolností. Některé díly jsou i zfilmovány a jsou také audioknihy načtené oblíbeným Pavlem Soukupem.

momo01
13. dubna

Historický detektivní příběh s nádechem tajemna a poklidným tempem. Cadfael je okouzlující postava - muž, který svým zdravým rozumem a skvělým pozorovacím talentem dokáže překonat i ty nejtěžší překážky. Je tak trochu superhrdina, ale já pro tyto lidské a spravedlivé "vyšetřovatele" mám slabost.


kolacky
02. března

Cadfaela miluju od prvního příběhu a teď čtu celou sérii znovu, už poněkolikáté a pořád s radostí.

elizabeth_ba
28. února

Konečně jsem se po několikerých zhlédnutích seriálu s Derekem Jacobim (mám na csfd zařazen mezi své oblíbené) odhodlala také k přečtení. A vůbec jsem nebyla zklamaná. Některé věci se mi objasnily až při četbě, neboť příběh měl i vedlejší linie, na něž se při vizuálním zpracování nedostalo. Dnes se chystám znovu podívat i na epizodu samotnou, abych si osvěžila výslovnost velšských jmen. Myslím, že se v ní vyskytne moje oblíbená Anna Friel, jen škoda, že i v seriálu se nejednalo o uvodní epizodu (tam je první až ta druhá ;-) "Jeden mrtvý navíc"). Trochu mě zarazilo, že na rozdíl od rovněž keltského Irska, ve Welsu ženy do společenského dění a rozhodování přímo nemohly zasahovat. Asi vliv zákonů anglo-saských, i když klanová společnost té staré irské rozhodně podobná byla. S knihou za mě tedy spokojenost. Dost možná je na čase přestat se bát četby, když mě dříve nadchl seriál nebo film.

elenai
17. února

Prostředí příběhu se mi moc zamlouvalo, bratr Cadfael je opravdu sympaťák. Začátek a konečných asi čtyřicet stran se mi líbilo hodně. Prostředek byl dost rozvláčný a detektivní zápletka byla taky slabší. Postavy dostaly přidělené škatulky, že kterých po celou dobu nevystoupily, až na převora Roberta a bratra Columbana byly tedy docela černobílé. Ženské postavy pak tvořily typické klišé - překrásné, nezdolné, silné a dokonalé. Ale jelikož je to první díl, nevzdám to a v budoucnu zkusím ještě nějaký. Jen nechápu, proč nakladatel vydal první a pak až třináctý díl. A zaujal mě taky medailonek autorky, prý měla velmi pozitivní vztah k Česku a Praze a do angličtiny překládala naše slavné autory, třeba Hrabala. Což mi přijde cool. :) 65%

Bedřich63
29. ledna

Tak jsem opět tady na DK objevil novou autorku a novou sérii. Pro sebe jsem si spolu s knihami série Sestra Fidelma od Petera Tremayna utvořil vlastní kategorii "Naivní historická detektivka".
Nemyslím to nijak špatně a hanlivě. Prostě ta doba byla v určitém směru o hodně jednodušší než ta dnešní a lidé měli i tomu odpovídající myšlení, vzdělání, potřeby a starosti.
Pro mě hodně odpočinkové čtení. Paní spisovatelka píše krásně. Popisy osob, prostředí, vazeb, vztahů a akcí v této knize jsou dokonalé. Zápletka také zajímavá.
Takže pro mě nově objevená série a určitě budu chtít pokračovat.
Jen těch knih je na světě tolik, že mi v pořadníku stále přibývají nové a je jasné, že nikdy nestihnu přečíst ve svém životě všechny, které bych chtěl.

kuruteku
22.11.2022

Takové poklidné, středověké a britské (protože anglické a welšské). Asi jsem čekal trochu více akce nebo trochu více rozjímání, ale bylo to tak stredostavovsky vyvážené, že neurazilo. Vlastně ani nevím, jak moc jsem se těšil či byl zklamán. A vlastně asi budu pokračovat, i když to není ani Eco, ani Vondruška, ani Niedl a ani Češka. A jinou historickou detektivku moc neznám.

milary
12.11.2022

Kdysi jsem přečetla všechny díly a viděla celkem pěkný seriál. Ráda jsem se vrátila, tentokrát formou audioknihy. Četl ji "filmově" Pavel Soukup.

S odstupem času mi knížka nabídla kromě žánru historické detektivky (který miluju), pořád stejně báječné atmosféry, barvitého příběhu a řady živoucích postav i četné příležitosti k rozjímání nad neměnností. Toho, co chceme a toho, pomocí čeho se na to snažíme dosáhnout. A nic neposvětí mnišská kutna, ani jakékoliv jiné mimikry. Ani nezmaří. I když to tak vždycky a bezprostředně nemusí vypadat.

Mám ráda lidi, jako je bratr Cadfael Ellis Petersové. Pokorné NEvzory ctnosti s nohama na zemi a laskavým pochopením pro druhé.
Bezvadná knížka.

1