Zázrak svaté Winifredy

Zázrak svaté Winifredy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407339/bmid_zazrak-svate-winifredy-Duo-407339.jpg 4 254 72

KDYŽ JE CENA ZA HŘÍCH PŘÍLIŠ VYSOKÁ… Píše se rok 1137 a převor benediktinského kláštera v Shrewsbury se pro opatství rozhodne získat ostatky svaté Winifredy, které spočívají v Gwytherinu, odlehlé vesničce ve velšských horách. K výpravě se přidává i bratr Cadfael, jenž má jakožto rodilý Velšan při vyjednáváních s místními tlumočit, ale po příjezdu do Gwytherinu zjišťuje, že nabídka benediktinů rozdělila jeho obyvatele na dva nesmiřitelné tábory. Prohnaného, moudrého a světaznalého Cadfaela tudíž ani v nejmenším nepřekvapí, když touha po relikviích zapříčiní smrt nejhlasitějšího odpůrce přesunu ostatků, velmože Rhisiarta. Někteří tvrdí, že ho tajuplným šípem proklála sama Winifreda, avšak Cadfael dobře ví, že luk svírala ruka smrtelníka, proto se odhodlaně pouští do vyšetřování. Při pátrání po vrahovi postupně odkrývá příběh lásky a spravedlnosti, ve kterém by cena za hřích mohla být vyšší, než by byl kdo ochoten zaplatit…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Mystery Press

A Morbid Taste for Bones , 1977

Corso
18.03.2024 3 z 5

"Ja ti Karle nevim...."
Vypocute ako audio, ale nejak extra nadseny som z toho pripadu-pribehu nebol. Postava brata Cadfaela je sympaticka, vyprava a dobrodruzstvo okolo kostialov svatej Winifredy usli, do toho vrazda odporcu dislokacie jej pozostatkov :) Len to patranie a vysetrovacie metody su, no proste na pomery stredoveku. Ak sa vinnik pod tiazou svedomia nerozhovoril sam, ani Cadfael by nic nevypatral. Je to uz skoro klasika historickych detektivok. A kedze mam kupenu aj druhu cast, dam jej sancu.
V podstate taka pohodovka napisana milou babickou :)

DodyF
02.01.2024 5 z 5

Moc pěkná detektivka ze středověkého prostředí.

katka134
04.09.2023 4 z 5

Pohodová historická detektivka se sympatickým bratrem Cadfaelem.

Korsika
16.08.2023 5 z 5

V této knize nenajdete žádné divoké honičky, litry krve ani psychicky narušené vrahy. Ve všech knihách od E. Peters se jedná jen o obyčejné vraždy řešené poklidným tempem 12.st., pokud jste ochotní respektovat toto tempo a ticho kláštera, stane se pro vás kniha milým potěšením. Navíc doplněným o inteligentní humor bratra Cadfaela a trochu těch ''božích'' zázraků.

stanislava9718
17.05.2023

Případy bratra Gadfaela, ty nemají chybu, zvláště, když jsou z mé oblíbené historie a Anglie a Walesu. Autorka věrně popsala prostředí a chování postav v této době 1. díl Zázrak svaté Winifredy. Vrah byl dopaden zvláštním souhrou okolností. Některé díly jsou i zfilmovány a jsou také audioknihy načtené oblíbeným Pavlem Soukupem.

momo01
13.04.2023 4 z 5

Historický detektivní příběh s nádechem tajemna a poklidným tempem. Cadfael je okouzlující postava - muž, který svým zdravým rozumem a skvělým pozorovacím talentem dokáže překonat i ty nejtěžší překážky. Je tak trochu superhrdina, ale já pro tyto lidské a spravedlivé "vyšetřovatele" mám slabost.

kolacky
02.03.2023 5 z 5

Cadfaela miluju od prvního příběhu a teď čtu celou sérii znovu, už poněkolikáté a pořád s radostí.

elizabeth_ba
28.02.2023 5 z 5

Konečně jsem se po několikerých zhlédnutích seriálu s Derekem Jacobim (mám na csfd zařazen mezi své oblíbené) odhodlala také k přečtení. A vůbec jsem nebyla zklamaná. Některé věci se mi objasnily až při četbě, neboť příběh měl i vedlejší linie, na něž se při vizuálním zpracování nedostalo. Dnes se chystám znovu podívat i na epizodu samotnou, abych si osvěžila výslovnost velšských jmen. Myslím, že se v ní vyskytne moje oblíbená Anna Friel, jen škoda, že i v seriálu se nejednalo o uvodní epizodu (tam je první až ta druhá ;-) "Jeden mrtvý navíc"). Trochu mě zarazilo, že na rozdíl od rovněž keltského Irska, ve Welsu ženy do společenského dění a rozhodování přímo nemohly zasahovat. Asi vliv zákonů anglo-saských, i když klanová společnost té staré irské rozhodně podobná byla. S knihou za mě tedy spokojenost. Dost možná je na čase přestat se bát četby, když mě dříve nadchl seriál nebo film.

elenai
17.02.2023 3 z 5

Prostředí příběhu se mi moc zamlouvalo, bratr Cadfael je opravdu sympaťák. Začátek a konečných asi čtyřicet stran se mi líbilo hodně. Prostředek byl dost rozvláčný a detektivní zápletka byla taky slabší. Postavy dostaly přidělené škatulky, že kterých po celou dobu nevystoupily, až na převora Roberta a bratra Columbana byly tedy docela černobílé. Ženské postavy pak tvořily typické klišé - překrásné, nezdolné, silné a dokonalé. Ale jelikož je to první díl, nevzdám to a v budoucnu zkusím ještě nějaký. Jen nechápu, proč nakladatel vydal první a pak až třináctý díl. A zaujal mě taky medailonek autorky, prý měla velmi pozitivní vztah k Česku a Praze a do angličtiny překládala naše slavné autory, třeba Hrabala. Což mi přijde cool. :) 65%

Bedřich63
29.01.2023 4 z 5

Tak jsem opět tady na DK objevil novou autorku a novou sérii. Pro sebe jsem si spolu s knihami série Sestra Fidelma od Petera Tremayna utvořil vlastní kategorii "Naivní historická detektivka".
Nemyslím to nijak špatně a hanlivě. Prostě ta doba byla v určitém směru o hodně jednodušší než ta dnešní a lidé měli i tomu odpovídající myšlení, vzdělání, potřeby a starosti.
Pro mě hodně odpočinkové čtení. Paní spisovatelka píše krásně. Popisy osob, prostředí, vazeb, vztahů a akcí v této knize jsou dokonalé. Zápletka také zajímavá.
Takže pro mě nově objevená série a určitě budu chtít pokračovat.
Jen těch knih je na světě tolik, že mi v pořadníku stále přibývají nové a je jasné, že nikdy nestihnu přečíst ve svém životě všechny, které bych chtěl.

kuruteku
22.11.2022 4 z 5

Takové poklidné, středověké a britské (protože anglické a welšské). Asi jsem čekal trochu více akce nebo trochu více rozjímání, ale bylo to tak stredostavovsky vyvážené, že neurazilo. Vlastně ani nevím, jak moc jsem se těšil či byl zklamán. A vlastně asi budu pokračovat, i když to není ani Eco, ani Vondruška, ani Niedl a ani Češka. A jinou historickou detektivku moc neznám.

milary
12.11.2022 5 z 5

Kdysi jsem přečetla všechny díly a viděla celkem pěkný seriál. Ráda jsem se vrátila, tentokrát formou audioknihy. Četl ji "filmově" Pavel Soukup.

S odstupem času mi knížka nabídla kromě žánru historické detektivky (který miluju), pořád stejně báječné atmosféry, barvitého příběhu a řady živoucích postav i četné příležitosti k rozjímání nad neměnností. Toho, co chceme a toho, pomocí čeho se na to snažíme dosáhnout. A nic neposvětí mnišská kutna, ani jakékoliv jiné mimikry. Ani nezmaří. I když to tak vždycky a bezprostředně nemusí vypadat.

Mám ráda lidi, jako je bratr Cadfael Ellis Petersové. Pokorné NEvzory ctnosti s nohama na zemi a laskavým pochopením pro druhé.
Bezvadná knížka.

tereza1198
26.05.2022 4 z 5

Cadfael se podívá z anglického kláštera do rodné země. Nádherně popsané vztahy, krajina Walesu, boj o prestiž, kosti světice. Rychle a krásně se to čte. Už se těším na další díly.

Pááája
08.04.2022 5 z 5

Pěkná a krátká historická detektivka. Děj plyne pěkně pomalu kupředu, ale je zajímavý a rozhodně nenudí. Líbilo se mi prohlášení mnicha Gadfaela:
"Když je nám zle, jdeme tak daleko, jak se odvážíme, a s těmi, kdo nás mají rádi, se odvážíme velmi daleko, protože jsme si jisti odpuštěním."

Hanaa
08.04.2022 5 z 5

Snad někdo řekne, že se děj sune jen pomalu kupředu, ale přesně to mi vyhovovalo. Spisovatelka nám pěkně popsala prostředí i chování lidí v tehdejší době a vrah byl dopaden opravdu hodně zajímavým způsobem. Pohodové, pěkné čtení

harena
08.04.2022 4 z 5

Pohodová historická detektivka bez zběsilých honiček, pátrání po vrahovi probíhá s rozmyslem, a my se spolu s mnichem Gadfaelem pomalu dostáváme vrahovi na kobylku. Příjemné odpočinkové čtení, v sérii budu pokračovat.

PREBURDA
09.03.2022 5 z 5

Detektivní příběhy bratra Cadfaela, jsou nenáročně, čtivé historické příběhy. Autorka těchto příběhu nejen, umí prostým způsobem vykreslit děj, postavy, okolí a hlavně hlavní postavu bratra Cadfaela. Jednoduchým pozorováním a dedukcí řeší případ a někdy i velmi lišáckým způsobem, jako právě u tohoto prvního případu. I bez potoků krve jde napsat krásné detektvní příběhy.
Knihu jsem oprášila znovu po letech, a zařadila jsem ji do ČV.

alekis
07.11.2021 5 z 5

Uvědomila jsem si, že téměř vůbec neznám příběhy bratra Cadfaela v knižní podobě, četla jsem asi jen tři.
Takže jsem začala tam, kde se to má - na začátku, a způsob psaní autorky, popisované období, postavy, děj, celkem prostě všechno, je taková potěcha, že kromě jiných knížek, které čekají na dočtení, hodlám tak trochu bokem, jako vedlejšáky, číst i tuto sérii.
Historické detektivky, to je moje, a že jich je! Ó, jaká skvělá perspektiva! Zima bude dlouhá...
:-)

Trudi806
03.11.2021 4 z 5

V něčem trochu rozvleklý, popisy a úvahy a tak, ale pořád je to hodně dobrá oddychovka, vykreslení středověku báječný.

hapac
07.09.2021 5 z 5

Historická detektivka, která má své místo v mé knihovně a patří k těm, ke kterým se čas od času ráda vracím.