Splátka růží

Splátka růží https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48590/bmid_splatka-ruzi-G2W-48590.jpg 5 102 15

Píše se r. 1142 a v shrewsburském klášteře se chystají k oslavám svátku místní patronky sv. Winifredy. Vražda, ke které dojde na klášterním pozemku v podivné souvislosti se zničením růžového keře, by mohla slavnost vážně ohrozit. Zejména, když následně dojde i k záhadnému zmizení bohaté vdovy a objeví se další mrtvý. Podezřelých má bratr Cadfael na výběr, zato času nemá právě nazbyt.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Rose Rent , 1986

capricorn__
24.09.2023 3 z 5

Moc se mi líbí nápad historické detektivky s poetickým stylem psaní - to byl ostatně důvod, proč jsem po knize sáhl. "Splátka růží" se mi pro tyto aspekty líbila, ale celkově mě příliš nenadchnula, vraha jsem poznal hned na začátku a rozuzlení pro mě tedy nebylo tolik zajímavé. Kvůli nízkému počtu stran jsem si k žádné postavě nevytvořil vztah a celkově se do příběhu tolik "neobul".

kolacky
15.03.2023 5 z 5

Aneb jak padouch kombinoval, až překombinoval. Opět působivý příběh.

alekis
25.11.2021 5 z 5

Opět jeden ze skvělých krimi příběhů bratra Cadfaela. Tento byl hodně spletitý a napínavý, neboť je zde ve velkém nebezpečí mladá vdova. A opět se potvrzuje stará pravda, a to konstatuji s velkou lítostí, že úplně nelze věřit nikomu a že touha po majetku je i pro lidi z podstaty slušné a poctivé, nesmírně silný podnět. Tak silný, že může vést i k vraždě.
Autorka nám, kromě již známých a oblíbených postav, tentokrát představuje, další obyvatele Shrewsbury, z nichž několik mladíků i mužů v nejlepších letech se domnívá, že hezká a schopná majitelka prosperujícího podniku by se měla znovu vdát a tím pádem se - spolu se svým podnikem - stát souputnicí jejich dalšího života.
A víme, ačkoliv na konci to není výslovně řečeno, ale samozřejmě naznačeno, že všechno dobře dopadlo - až na ty, kteří nepřežili, ale jinak by to nebyla detektivka, ale harlekýnka - a že ta zachráněná mladá žena našla charakterního a milujícího partnera...

Ulala
18.05.2021 4 z 5

Krásně poetické popisy přírody, života, lidí. Skoro se mi tam první vražda nehodila, ale je to detektivka. Autorčin styl psaní je velmi uklidňující, alespoň mně vyhovuje, zejména v období, kdy kolem mně všechno vybuchuje a blázní. Tuto sérií jsem si oblíbila a budu vyhledávat nová vydání.

akinomV
31.12.2020 5 z 5

Detektivka dle mého gusta - historické prostředí, Anglie, zajímavá zápletka a milý příběh. Taková malá jednohubka, ale potěší.

SBH
27.11.2020 4 z 5

Na plný počet tomu něco chybělo. Vraha jsem odhadla brzo, takže mi vyšetřování přišlo přímočaré a nepříliš zábavné. Moudré postřehy a úchvatné popisy činí z textu klenot. Ale ani bratr Cadfael, ani můj oblíbenec Hugh nedostali tolik prostoru, kolik by se mi líbilo. Navíc pořadí, v jakém Mystery Press sérii vydává, je přinejmenším podivné, takže si s obtížemi vybavuju předchozí osudy hrdinů a postavy kvůli tomu můžou působit odbytým dojmem.
Ale každopádně autorka vykreslila atmosféru počátku dvanáctého století věrně a živě, historické podrobnosti jsou dokonalé.

mikika
02.11.2020 4 z 5

na ten poetický styl vyprávění si člověk musí zvyknout, ale jak se tam dostane, už nemůže ven. krásné a uklidňující, i když tam umírají jak na běžícím pásu.

Modrina
16.10.2020 5 z 5

Pachatele jsem si tipla správně, ale to můj požitek z knihy nikterak nesnížilo. Moc pěkné.

jaroiva
16.08.2018 4 z 5

Zápletka i rozuzlení se mi líbily. Jen jsem si nějak nedokázala oblíbit žádného z mladých mužů, nikomu jsem nefandila, vlastně mi bylo jedno, kdo byl pachatel a kdo nakonec "vyhraje".
Cadfael se tentokrát podle mě málo zapojil do pátrání. Nebo ne tak zajímavě. Ale i tak se mi knížka líbí. Určitě mnohem víc než předešlý Havran z Předklášteří.

Vojslava
12.10.2017 5 z 5

Ráda jsem si zase tenhle příběh, který nepostrádá logiku i romantiku, přečetla. Přehledný, vlastně i poklidný, s atmosférou, i hlavního viník se dal vyluštit... na podzimní večery ideální společnost!

Eicherik
06.08.2017 4 z 5

Další detektivní příběh s bratrem Cadfaelem, tentokrát s mimořádně pěkným přebalem.

wooloong
01.08.2015 5 z 5

Trochu historie, špetka lásky a nějaká ta vraždička. Bratr Cadfael v nejlepší kondici.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

I mnich se může zamilovat a tí,m začíná náš příběh.

tenax
15.08.2013 5 z 5

Přestože bratr Cadfael v průběhu cyklu stárne, stále je ve formě a autorka zjevně taky.

Hřibče
20.06.2012 5 z 5

Výborná historická detektivka z anglického prostředí, vřele doporučuji! :)

Anglie vraždy 12. století vdovy historické detektivky růže Cadfael

Ellis Peters (p)