Případ pohřešovaného markýze

První díl detektivní série, podle kterého vznikl původní film Netflixu. Když Enola Holmesová, mladší sestra Sherlocka a Mycrofta Holmesových, zjistí, že její matka zmizela, vydá se ji do Londýna hledat. Rozhodně ale není připravená na to, co ji tam čeká. Zaplete se do únosu mladého markýze, prchá před ničemnými vrahy a snaží se vyhýbat svým prohnaným starším bratrům – a přitom dává dohromady stopy, které by jí pomohly rozluštit matčino záhadné zmizení. Zvládne se v tom zmatku Enola zorientovat a najde svoji matku?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454853/big_pripad-pohresovaneho-markyze-v2C-454853.jpg 3.8134

Enola Holmesová 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Case of the Missing Marquess, 2006

Kniha Případ pohřešovaného markýze

sgjoli

U této knihy, resp. předpokládám, že i u celé série, je třeba počítat s tím, že je určena především velmi mladým čtenářům. Tomu je uzpůsoben nejen jednodušší jazyk, ale i zápletka. Což ale určitě z knihy nedělá špatný titul - jen jste-li třeba již dospělým čtenářem, je nutné jít do této knihy s tímto vědomím, abyste pak třeba nebyli zbytečně zklamaní. Osobně tento první díl série pokládám za milý počin, který se čte dobře, mělo to spád, hezky jsem si u toho odpočinula.
Jedná se o vyprávění z pohledu mladé dívky žijící ve stínu svých slavnějších, úspěšnějších a významnějších bratrů Sherlocka a Mycrofta. Ale i ona se vydává na své dobrodružství, pro lehce naivní (byť dost odvážnou) dívku 19. století možná dosti riskantní a nebezpečné. Nicméně to její odhodlání postavit se společenským konvencím mne tu bavilo. Enola je možná trochu lehkovážná, skutečně místy naivní, ale přesto nebojácná, chytrá holka, co si jde za svým, i když to tehdejší společnost považuje za pobuřující.
Je tu zobrazeno nejen postavení žen tehdejší společnosti, ale také stručně nastíněn život lidí žijících na okraji společnosti v kontrastu se životem dívky z vyšší společenské vrstvy. To mi tu přišlo jako zajímavé zpestření.
A jo, mně se to líbilo. Není to možná nijak průlomové čtivo, ale já se u toho bavila. A určitě zkusím další díl.
[P.S.: Kniha je hodnocena bez toho, že bych srovnávala s filmem, ten jsem neviděla.]

jan0504
18.12.2021

Sherlock Holmes pre mládež :-)
...ale dobre napísané.

kolacky
11.09.2021

Sice pro mládež, ale dobře podané. Druhý díl jsem si zamluvila v knihovně, ale proč nevydali i další? Typická naše vydavatelství, něco nakousnou a nechají být...

Knihořádky
22.07.2021

Filmovou adaptaci Enoly naprosto zbožňuji a trvalo mi dlouho, než jsem se odhodlala přečíst si i knihu. Od jiných čtenářů jsem slyšela, že knižní verze se hodně liší od té filmové, a proto jsem se bála, že se mi nebude líbit. Nakonec mne ale mile překvapila! Některé knižní pasáže byly sice slabší než ty filmové, ale přesto jsem si čtení moc užila. Kdybych se k Enole dostala tak před třemi lety, nečetla bych už nic jiného.

kate9326
27.05.2021

Jak už bylo zmíněno, kniha nekopíruje film, ale na čtivosti jí to neubírá...
přečteno za chvilku, fajn oddechovka

blackoutzuzi
07.05.2021

Tenhle příběh znám už z jeho filmového zpracování na Netflixu a ten se povedl po všech směrech! Ale kniha za mě byla velkým zklamáním..
Nečekala jsem, že se film a kniha budou ve svém obsahu natolik rozcházet. Film byl paradoxně mnohem víc propracovanější a to nejen, co se děje týče, ale taky jednotlivých postav a hloubkou jejich vztahů. Tohle je snad poprvé, kdy doporučuji pustit si film a vykašlat se na knížku.

Katie*
30.03.2021

Ke knize jsem, asi jako většina, došla díky filmu. Zajímalo mě totiž, jak moc se teda ta knižní předloha liší... A musím říct, že docela dost. Film si v podstatě vzal tu základní myšlenku a hlavní postavy a... vlastně celý příběh poměrně dost vylepšil. Enola mi ve filmu přišla bystřejší, drsnější a zábavnější než v knize. V knižní předloze mi taky chyběl ten hezký vztah, co Enola měla se svou maminkou. Pohřešovaného markýze jsem měla díky počtu stran a poměrně svižnému tempu příběhu přečteného za 2 dny, knihu ale hodnotím jako průměr se 3*. Moc mi toho totiž nedala a myslím si, že toho moc nedá ani cílovým čtenářům.

klaraj093
30.03.2021

Poměrně mě překvapilo, jak se kniha lišila od filmu..Ale nebylo to špatné..Nicméně film mi asi přišel v tomhle lepší, dějově.. Kniha se četla dobře,rychle.. I když byl děj jiný, tak mě bavila.