Případ Pelikán

Případ Pelikán https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47770/mid_pripad-pelikan-EPK-47770.jpg 4 297 42

Ve Washingtonu jsou v průběhu jedné noci zavražděni hned dva soudci Nejvyššího soudu. Mladou, atraktivní a vysoce inteligentní studentku práv Darby Shawovou případ zaujme a s nebývalou vervou se pustí do jeho objasňování. Prostuduje doklady o nepřeberném množství případů, které projednával nebo by v budoucnosti mohl projednávat Nejvyšší soud. Sepíše zprávu, která se dostane až na místa nejvyšší, kromě jiného do Bílého domu. Díky této své zpočátku nevinné domněnce se Darby ocitá v nebezpečí života a několikrát unikne smrti jen o vlásek. Vypravěčský um Johna Grishama vynesl tuto knihu okamžitě na jedno z předních míst bestsellerových žebříčků. Napínavý příběh Darby Shawové se v roce 1993 dočkal neméně úspěšného zfilmování (v hlavní roli s Julií Robertsovou).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Pelican Brief , 1992

chybinspirace
04.06.2018 5 z 5

Tady byl Grisham na vrcholu svého umu! Bohužel pozdější knihy už mají sestupnou tendenci...

Uroborus
12.03.2018 5 z 5

Čítal som slovenský preklad a Grisham bol v tých časoch, mojou topkou.

callahanh
17.11.2017 4 z 5

Případ Pelikán ukazuje, že Grisham je silnější v příbězích, kde jde o právnickou kauzu, hlavní hrdina je právník a děj se odehrává povětšinou v soudní síni. V tomto případě sice pracuje s atraktivní premisou, zajímavým nápadem a dění v tajných službách i nejvyšších patrech politiky popisuje hodně dobře, příběhu ale chybí napětí, je v něm vskutku mnoho postav a celkově je to psáno spíš jako beletrizovaný scénář, kdy se přeskakuje z jednoho místa na druhé, nijak složité dialogy střídají akci a hlavní hrdinové jsou charakterizováni jen v naprostém základu. U Darby třeba chybí motivace toho, proč se do zkoumání případu vůbec dala a jak přišla na onu kauzu. Grishamovi ale nelze upřít příjemná atmosféra dob, kdy byl internet v plenkách, všechno se ověřovalo telefonicky a obří kauzy na titulních stranách novin měly velkou váhu a šlo jim ještě z velké části věřit, svižné a čtivé tempo a cit pro nedlouhý rozsah, který je v tomto případě tak akorát. Chtěl jsem původně dát jen tři hvězdy, ale za poslední třetinu knihy, kdy se vše skládá dohromady, vyselektují se ty nejdůležitější postavy a příběh má ještě větší spád, nakonec přidávám hvězdu čtvrtou. 70 %

Kerberos
28.06.2017 4 z 5

Četla,zhlédla film a oboje dobré.

between
07.04.2017 4 z 5

Četl jsem jen anglickou zkrácenou verzi od Penguin Readers. Četlo se to dobře, jedině kdybych neznal film, tak bych se asi víc ztrácel v těch jménech.

knihamouder
28.02.2017 4 z 5

Čtivé dílo, plné napětí a akce.

Metroušek
15.02.2017 4 z 5

Skvělá knížka i film.

konicekbily
02.11.2016 4 z 5

Po rychlém začátku autor zpomalí a děj zbytečně protahuje

Veeris
09.09.2016 3 z 5

Tato kniha byla čtivá až tak něco za polovinou.. Těch jmen je tam opravdu zbytečně hodně, ještě jsou to samí chlapi, k tomu nezajímavé postavy - no hrůza si je nějak zapamatovat nejdřív.. Nicméně knihu jsem dočetla, neboť už znám styl autorova psaní a tak od něj vždy čekám nějakou akci, i když v tomto případě se to rozjelo až moc zadlouho.. Další 3 jeho knížky (Vylvolávač deště, Cela smrti, Advokát chudých) se mi však četly skvěle, takže Grishama neodepisuju, naopak..:))

ThomasRuhe
21.05.2016 4 z 5

Případ pelikán znám z filmu, ale chtěl jsem si přečíst i knižní předlohu. Je znát, že je Grisham vystudovaný právník, protože politicko-právní záležitosti má v malíčku a dokáže je popsat atraktivně, přehledně a srozumitelně.
V příběhu zabrousí až do nejvyššich pater politiky a práva (soudců a prezidentského úřadu).To vše zvládá dobře, jen v akčnějších částech jeho psaní trochu kolísá. Závěr knihy je také uvěřitelný, takže za mne 4/5.

reb
29.03.2016 2 z 5

Bohužel nemůžu jinak než za dvě hvězdy.
Vadily mi neskutečně ploché hlavní postavy (kromě toho, že hlavní hrdinka měla dlouhé nohy, byla dokonalá a chytrá a všichni chlapi z ní byli paf, jsem se o ní, jejích myšlenkových pochodech a motivaci nedozvěděla takřka nic, takže mi byl její osud naprosto ukradený) i pro mě zbytečně velké množství postav vedlejších, které autor občas zmiňoval jménem, občas příjmením, takže se mi v nich špatně orientovalo.
Zápletku podle mě ani není možné nazvat detektivní, protože jediný podezřelý byl odhalen už v půlce knihy. Hlavní neznámou z celé knihy tedy zůstala pouze otázka, zda hrdinka Darby přežije (přitom se dalo očekávat, že asi ano - a i kdyby ne, bylo by mi to úplně fuk).
Abych nebyla nespravedlivá - četlo se to celkem dobře a děj svižně odsýpal a docela mě bavil - proto ty dvě hvězdy. Hlubší zážitek by ale čtenář hledal marně.

MartinL
23.10.2015 4 z 5

Klasický Grisham, není co víc dodávat.

LuckaH2
29.01.2015 4 z 5

Film jsem nikdy neviděla. Tohle byla má druhá kniha od Grishama,po Advokátovi chudých - ta se mi líbila víc, i když byla na jiné téma. Asi jsem od knihy čekala víc. Některé pasáže mě nebavily vůbec, vadilo mi, že všichni umírali (už jsem to přestala počítat), chvílemi jsem se ztrácela v postavách (ředitel CIA nebo FBI nebo novinář nebo...). Ale jako celek se mi kniha líbila, takhle by měly končit všechny skandály. Hlavně ke konci mě to vtáhlo do děje více

Silverdiamond
15.12.2014 5 z 5

...'doporučuji všem!...'kniha rozhodně barvitější než film, 'ale tak už to bývá... 'skvělý příběh s neuvěřitelně mrazivou zápletkou vtáhne do děje každého... 'rozhodně jedno z nejlepších Grishamových děl...'

mgeisselreiter
03.12.2014 3 z 5

Řekl bych typická americká komerce, podobně jako u filmového průmyslu. Dobře a relativně čtivě napsané, nechybí samozřejmě napětí atd. Ovšem čtenář je dost uměle v napětí dlouze udržován tím, že autor nechce odhalit fakta. Ale hlavně to má díry, není jich moc, ale jsou velké a to mi hodně vadí. Bohužel ani překlad není valný, jeden příklad za všechny: "budu mít uši otevřené".
Váhal jsem, zda dát 4*, ale vzhledem k výše uvedenému (prostě je to americká komerční akčňárna, kde nějaké ty chyby v ději se neřeší) nechávám při 70% 3* (i když v jedné části jsem to chvlíli viděl i na 85%).

Zorro89
11.08.2014 5 z 5

Příběh z právnicko-politického prostředí se mi velmi líbil. Nejhorší je, že tomu tak mnohdy bývá, největší politické špičky jsou součástí špinavého obchodu a organizovaného zločinu, kterému nesmí stát nic v cestě. Peníze jsou přednější než zachování přírody. Chamtivci se s pár miliony nespokojí a chtějí více a více, jdou přes mrtvoly, devastují vegetaci. Darby Shawová perfektně prokličkovala a mystifikovala zabijáky, kteří jí šli po krku kvůli zprávě, která odhalila spojení ropného mafiána s politickými funkcionáři v bílém domě, za účelem prosazení stavby vrtů v Luisianě na místě mokřad a vzácných pelikánů. Společně s Grayem Granthamem rozluštili celou kauzu a vydali v deníku Post. Pěkné čtení. Příběh byl zfilmován, v hl. roli J. Roberts.

helmiczka
25.05.2014 4 z 5

Zatiaľ najlepšie, čo som od autora čítal.

kirkous
13.04.2014 3 z 5

Napínavé a čtivé. Zápletka by mohla v někom podpořit paranoiu, ale to už k tomuto žánru asi patří. Četl jsem v anglické verzi typu Penguin readers. přepokládám, že v tomto případě mi asi žádné speciální výrazové prostředky, na které budou vzpomínat literární historikové, neutekly.

Mako123123
12.02.2014 5 z 5

Druhá kniha, ktorú som od tohto autora, čítal- druhý krát dávam plné hodnotenie... Nieje nič, čo by som tomuto dielu vytkol... fakt kvalita :) 5/5

elcapitano
10.05.2013 4 z 5

Další Grishamovka z právnického prostředí. Parádní čtení.