Případ Pelikán

Případ Pelikán https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47770/mid_pripad-pelikan-EPK-47770.jpg 4 297 42

Ve Washingtonu jsou v průběhu jedné noci zavražděni hned dva soudci Nejvyššího soudu. Mladou, atraktivní a vysoce inteligentní studentku práv Darby Shawovou případ zaujme a s nebývalou vervou se pustí do jeho objasňování. Prostuduje doklady o nepřeberném množství případů, které projednával nebo by v budoucnosti mohl projednávat Nejvyšší soud. Sepíše zprávu, která se dostane až na místa nejvyšší, kromě jiného do Bílého domu. Díky této své zpočátku nevinné domněnce se Darby ocitá v nebezpečí života a několikrát unikne smrti jen o vlásek. Vypravěčský um Johna Grishama vynesl tuto knihu okamžitě na jedno z předních míst bestsellerových žebříčků. Napínavý příběh Darby Shawové se v roce 1993 dočkal neméně úspěšného zfilmování (v hlavní roli s Julií Robertsovou).... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pelican Brief , 1992

Luigi1
25.10.2023 4 z 5

Začátek dobrý ale pak se to zbytečně protahuje

Merlin_CZ
20.08.2023 4 z 5

kdysi dávno jsem viděl film a i když Julie Roberts není zrovna moje oblíbená herečka, tak jsem ji tam proste při čtení pořád viděl :)
maličko bych ubral tou fascinaci nalakovanými nehty na nohách :)
ale jinak se to čte dobře :)

irca3386
25.04.2023 5 z 5

napínavé a šokující... a asi jen zlomek skutečnosti :(

MiJant
17.04.2023 4 z 5

Po prečítaní "Svišťa" príjemná malá zmena, dlhonohá študentka čo to ťahá s profákom a pekné gradovanie deja, v závere som pridával na otáčkach v čítaní dozvedieť sa rozuzlenia nitiek FBI, CIA, ropných magnátov, špicľov, zabijakov... dobrééé!!!

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Něco jako Dan Brown, chybí jen luštění šifer v uměleckých dílech a hodinky s Mikymauzem. Čekal jsem víc.

martin2819
12.05.2022 4 z 5

Výborné strhující

kokrokr
22.03.2022 3 z 5

Zajímavý příběh, který se táhne jak cezená nudle. Je to příliš zdlouhavé, pomalé, nemá to spád. Pokud by autor knihu trochu proškrtal a zrychlil tak děj, hned by to mělo větší švih a lepší atmosféru. Rozhodně jsem četl od Grishama řadu lepších románů. Tento je patrně díky výbornému filmu trochu nadhodnocen.

borsalino_csfd
02.01.2022 2 z 5

Trochu překombinované a je to škoda, námět nebyl vůbec špatný. Nu což, zkusím další knížku...

danny_21
28.06.2021 3 z 5

Další Grishamův román mě moc nenadchnul, celá ta pletichářská hra na schovávanou před asasíny, ututlání pár mordů v nejvyšších politických a výkonných kruzích kruzích Nejlepších států v Galaxii, kterou odhalí ( pořádně není vysvětleno jak a proč ) mladá studentka práv, mi přišla zdlouhavá a neatraktivní. Nad touto Darby se málem uvzdychá každý samec, přičemž ani netuší, jaký mistr převleků a miláček štestěny se v ní skrývá, protože ani nejlepší nájemný vrah si na ni nepřijde, kterého se autor zbaví tou nejpitomnější náhodou, jaká se dala vymyslet i s ohledem na to, jak kosil jednoho týpka za druhým. Postav jak zrnek máku, pachatel odhalen brzy a napětí pořádně nikde, takže lepší průměr je maximum, co jsem ochotný Pelikánovi dát - 55 %

KáťaM.
30.12.2020 3 z 5

V poslední době dávám přednost starším příběhům mého oblíbeného autora. Hlavní postavou Případu Pelikán byla studentka právnické fakulty Darby, která má vlastní domněnky, proč zemřeli dva soudci Nejvyššího soudu, její zpráva zahrnuje i Bílý dům, v příběhu vystupuje i samotný prezident, tím mi příběh trochu ubíral na realitě, ale číst o pletichách v nejvyšších amerických kruzích mě přesto moc bavilo. Byť jsem zvyklá, že u Grishama důležité postavy umírají, tady bylo mrtvol až příliš. Trochu skepticky se dívám i na nekonečně nadané studenty právnických fakult, je to časté Grishamovo téma a už mu nespolknu vše. Je třeba ale podotknout, že autor dokázal zase napsat čtivý příběh z odvětví práva, které mě tolik nebere (právo životního prostředí). Knížka byla dalším báječných právnickým thrillerem, ale já už mám na svého nejoblíbenějšího autora vyšší nároky, proto knížku řadím k lepšímu průměru a těším se, až zase potkám něco jako Předvolání, Odvolání nebo Firmu.

Palele
04.10.2020 5 z 5

Tohle je spolu s Firmou asi nejznámější kniha J.Grishama. Díky ní jsem si dlouho myslela, že studium práv musí být úžasné dobrodružství :)

lencin
27.09.2020

Pěkná oddechovka.
(2014)

Shanib
27.08.2020 4 z 5

K politickým thrillerům jsem se poprvé dostala u Philipa Shelbyho a bavilo mě to i s Grishamem, kterého jsem teď četla poprvé a určitě ne naposledy. Příběh mě bavil a od začátku do konce se pořád něco dělo. Myslím si však, že nám bylo v Bílém domě představeno příliš mnoho zbytečných postav v jejichž jménech jsem se občas ztrácela. Gray byl jinak velký sympaťák a Darby? Občas trochu přechytralá a jelikož z ní byli všichni tak moc paf, představovala jsem si ji jako takovou Cindy Crawford za mlada. Mimochodem podle knížky musí mít asi každý druhý Američan fetiš na nalakované prsty u nohou a na džínsy.

Lee7
13.01.2020 4 z 5

Skvělá

JíraKrál
28.12.2019 5 z 5

Velice čtivě zpracované. Výborný zamotaný příběh. Hodně postav, ale dalo se v tom vyznat. Některé situace asi nereálné až naivní, ale tak je to správně pro amerického čtenáře.

LutherKing
27.11.2019 2 z 5

Četl jsem od něj mnohem lepší věci.

Aymira
01.10.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Výborně se dala sledovat celá nit příběhu, aniž by někde zůstalo něco nepochopeno. Mladá žena bojující proti ropným magnátům. Chvílemi to znělo trochu jako pohádka o tom, jak nezkušená studentka uniká kulkám a bombám, zatímco nejhledanější zabiják světa je dopaden tou nejpitomější náhodou. Celkově velmi zajímavý pohled do zákulisí nejvyšší americké politiky.

trudoš
03.07.2019 4 z 5

Vždycky jsem měl Johna Grishama zaškatulkovaného jako autora jednoho druhu thrillerů z právnického prostředí. Ale s každou další knihou mě přesvědčuje, že ačkoliv je nejvíce věrný „pokleslému“ žánru, vždycky dokáže překvapit jinou koncepcí, námětem nebo zpracováním. A u Případu Pelikán tomu není jinak, přičemž v kontextu se současným klimatickým skepticismem působí jeho příběh málem až nadčasově. Nebo jinak - krásně ilustruje fakt, že žádné staré dobré časy neexistovaly. Bohatí si vždycky brali, co chtěli, nehledě na spálenou zem, kterou po sobě zanechali. Pročež dvojice obyčejných lidí, co nechtěně vzdorují systému a stávají se tak lovnou zvěří, to je vždycky voda na můj mlýn. Autor navíc dokáže být přesvědčivý v detailech, přičemž samotný zdroj všech trablů je pro svou obskurnost ještě uvěřitelnější. Ale má to i slabší místa - především rozsah, který je zapříčiněn množstvím zbytečného vysvětlování a pak absence finální konfrontace, již by si čtenář i hrdinové bezesporu zasloužili.

Liduka
20.04.2019 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale mě kniha zklamala. Bylo tam příliš mnoho postav a nedalo se v tom na začátku moc orientovat - kdo s kým a poti komu. MALÝ SPOILER: Navíc jsem si představovala, že kniha bude z větší části o pátrání Darby ve spisech, ale autor se jím zabýval asi na dvou stránkách a ani z nich nebylo jasné, jak se dobrala k jednomu z tísíců případů, který měl zrovna souvislost s vraždami. To její neustálé utíkání hrobníkovi z lopaty už mi lezlo na nervy a pak taky to, jak autor přešlapoval stále na jednom místě. Darby nechtěla nic říct Granthamovi a Garcia taky ne. Kdyby to oba udělali, tak mohla být knížka o třetinu kratší a ne tak zdlouhavá.

Eidalon
11.09.2018 4 z 5

Tato kniha nás opět zavádí do podstaty amerického soudnictví, které je pro mne stále velmi zvláštní, neboť v případech nejde o spravedlnost ale o to, kdo vyhraje v soudní síni=přesvědčí porotu svým umem, výřečností a spoustou triků, které manipulují případem, vyhrává silnější, movitější, spravedlnost jde jaksi stranou.

Velmi podobná alegorie s dnešním školním systémem u nás, nerozhoduje co žáci umějí, ale kdo se zúčastní nejvíce soutěží, mimoškolních aktivit, o spokojenosti rozhoduje, jak jsou spokojeni žáci, rodiče a provozovatel s chodem školy, a uniká všem, že s vaničkou vylili i dítě, neboť kvalitní výuka a hlavně znalosti a dovednosti dětí jsou podružné. Hlavně když škola zasupluje rodičovské povinnosti.

Ale zpět ke knize. Autor zde propojuje soudní systém a jeho mašinerii s vysokou politikou, za kterou není opět nic víc, než peníze a moc. Promyšlené kroky korporace jak obejít vše, aby se dostala ke svým ziskům s dlouhodobým plánováním, to je, z čeho až mrazí.

Na ploše jedné studie se rozbíhá děj, který si nebere servítky, knihu považuji za tu z lepších pana Grishama, ne omylem byla zfilmována a to vše v době, kdy slovo ekologie znamenala spíše sprostý výraz. V příběhu je nakonec vše rozklíčováno a spravedlnosti učiněno zadost, ale pro mne to má vše hlubší význam. Lidem, co se neštítí těžit a bohatnout na úkor jiných a celé planety Země bez ohledu na následky, by se měl rychle zatnout tipec. Opak je však dnešní realita.
Za mne 4 hvězdy.