Smrt v křišťálové kouli

Smrt v křišťálové kouli https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282370/bmid_smrt-v-kristalove-kouli-CfD-282370.jpg 4 124 18

Série detektivních případů jedenáctileté Flavie de Luce, svérázné vyšetřovatelky zločinů v britské vesnici Bishop's Lacey, pokračuje… Scéna dalšího příběhu se otevírá ve chvíli, kdy stará cikánská věštkyně Fenella uvidí v křišťálové kouli Flaviinu dávno tragicky zemřelou matku, která se prý chce vrátit domů. Fenella se utáboří na pozemcích rodinného sídla de Luceových. Nad ránem druhého dne ji však Flavia nachází bezvládnou v kaluži krve a nedlouho poté objeví mrtvolu vesnického chlapce, pověšenou na trojzubci sochy Poseidóna, která zdobí místní starou kašnu... Flavia i její starý známý inspektor Hewitt se znovu vrhají do pátrání – vynalézavá milovnice chemie však i tentokrát dokáže být neustále o krok napřed.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub

A Red Herring Without Mustard , 2011

misssicccka
14.04.2024 3 z 5

To, co se zdalo jako super ve triceti bez deti, uz se nemusi zdat super ve ctyriceti s detmi ;)
Je to bohuzel tak a me to mrzi, ale me treti setkani s Flavií bylo po deseti letech a uz nam to nefunguje.
Ale tesim se, co na to reknou jednou me deti.

soukroma
10.06.2023 3 z 5

Četla jsem již jeden z dalších dílů série na základě dospěláckých ohlasů, ale na mne je to opravdu už až moc stylem pro mládež: táhnoucí se, nudná, málo uvěřitelná, po všech stránkách.
11letá dívka vyrůstající dle svého, na upadajícím venkovském panství, bez matky, jen s otcem a s dvěma podivně záštiplnými o něco staršími sestrami, bez formálního vzdělávání, jen se svou chemickou laboratoří. Flavia je vylíčena na svůj věk až moc vyspělá, v každé situaci si ví rady včetně oblbování dospělých (a vypořádávající se s krvavými zraněními a mrtvolami lépe než běžný dospělý), jakoby vyrostla někde na ulici nebo ve slumu a odmalinka se musela o sebe komplet postarat.
Navíc není moc zřejmý historický kontext - začátek 50. let (ještě za Jeho Veličenstva) spíš v knize vypadá jako viktoriánská doba, i aut a dalších vymožeností již z konce století (třeba telefon, který jinak snad vzdělaný otec nesnášel) bylo povážlivě málo. Ne, víc už ne, nic pro mne.

zazvorka
13.01.2022 4 z 5

Spokojeně jsem zhltla další díl Flavie - mezi těmi, které jsem zatím měla možnost si přečíst, ho řadím na třetí místo, dvojka a pětka se mi líbily o malinko více. Ale pořád prima čtení, baví mě to. Co mi zůstává záhadou je vztah starších sester k Flavii, třeba se to vyjasní, až ke mně doputuje první díl. Rozhodně mne těší, že mám před sebou ještě tři knížky, nerada se budu se sérií loučit. Nevím, jaká je pravděpodobnost, že vyjdou i další díly, doufám, že prodejnost byla dobrá a dočkáme se.

JáŠárka
20.09.2021 4 z 5

Další povedená kniha v sérii. Mladá vyšetřovatelka Flavie má opět plné ruce práce s objasněním vraždy, pokusu o vraždu a nalezenou mrtvolou. A opět to provádí s humorem sobě vlastním.

Bubo19
20.02.2021 5 z 5

Tato série mě prostě baví. Flavie opět musí vyšetřovat vraždu, která se v Jelením mlází stala. Nechybí ani záhada z minulosti, hašteření se sestrami a její oblíbená chemie. K tomu ty úžasné popisy a přirovnání. Nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček.

"...špatný vtip, který koloval po okolí, jak už to špatné vtipy mají ve zvyku."
"Dieter byl tak trochu zamilovaný do mé sestry, ale jinak to byl docela slušný člověk."
"Po dalších asi tucet kroků byly zdi nevysvětlitelně mechově zelené a pak se odstín stejně nenadále změnil na nechutně hořčičně žlutou. Záměrem člověka, který ty barvy vybíral, nejspíš bylo zajistit, že pokud vám nebylo špatně, když jste do nemocnice přišli, rozhodně se vám špatně udělá, než odejděte."
"Pro lháře není nic horšího než zjistit, že mu lhal jiný lhář."

V28
07.02.2021 5 z 5

Hlavní vyšetřovatelka Flávie de Luce z Jeleního mlází s věrnou třírychlostní služebnicí Gladys, které stačí jen trochu oleje na správných místech, opět zasahují a znovu je to výborné. Čtivé, vtipné a chytré.

Guarnere
23.01.2021 4 z 5

Do poloviny se mi to četlo velice obtížně, úplně jsem ztratila orientaci v čase, ale patrně to bylo proto, že jsem neměla na čtení téměř čas a pauzy ve čtení byly mnohdy i několikadenní.
Autor se také dopustil poměrně zásadní chyby - a totiž když slečnu Mountjoyovou označil za neteř doktora Kissinga, ačkoli z prvního dílu víme, že jejím strýcem byl pan Twining, který se zřítil z univerzitní věže, což bohužel není jediná chyba, která se v tomto díle nachazí. Tyhle chyby mě spíš mrzí, protože jinak mám Flavii a Doggera velmi ráda a Jelení mlází jsem si skutečně oblíbila.
Ale i tak je tento díl za mě prozatím nejslabší.

Ridley
08.02.2020 5 z 5

Aaaaa opět má oblíbená Flavie....trošku odpočinkové čtení...mám ráda tohle 11leté děvče, které miluje chemii, fyziku a nějakou náhodou vždycky někde narazí na mrtvolu a snaží se tomu přijít na kloub...

akšuram37
16.10.2019 5 z 5

Flavie opět nezklamala :) doporučuji všem :) toto pro mě byla asi zatím nejlepší knížka z prvních třech dílů, poslední dva ještě nemám přečtené :)

qinska
11.07.2019 5 z 5

Flavie nenudí. A opět zajímavá témata...věštba, sekta, tajemné podzemí jejich domu a samozřejmě zločin, kterému je Flavie na stopě.

alibaba72
09.12.2018 5 z 5

Příběhy jedenáctileté Flavie mě opravdu baví, je to vtipné, čtivé, napínavé. Už mám doma další dva díly a co nejrychleji se do nich pustím.

GabrielleE
24.08.2018 5 z 5

Tenhle díl je zatím můj nejoblíbenější.

DennyYukiko
03.07.2018 4 z 5

Další krásný příběh, i když trochu utahaný a ukončený tak nějak moc rychle

Harry Potter
29.09.2017

Flavie de Luce je jako vždy ve skvělé formě. Tato jedenáctiletá dívka řeší už třetí případ vraždy, který se stal na poklidném ( i když trochu midsomerovském) anglickém venkově.
Oproti předchozím knížkám je zde věnován větší prostor Harriet - Flaviiné matce, která tragicky zahynula při horolezeckém neštěstí. Také se ukazuje, že všichni členové rodiny jsou ztrátou maminky a manželky nějakým způsobem poznamenání a Flavie si začíná uvědomovat, že jí maminka moc chybí.
Kniha určitě není jen pro mladší čtenáře, Flavie neuvažuje jako dítě, nechová se jako dítě. Je sarkastická a chladná. A u jejích kousavých poznámek jsem se nejednou pousmála =)

Vesmich
22.01.2017 5 z 5

Flavie je i ve třetí knize ve formě. Autor si s ní evidentně, na rozdíl od jejího otce, ví rady. Vesnice už také dobře ví, co je Flavia zač, a někteří spoluobčané si nepouštějí hubu na špacír jako dřív. Má to tedy při vyšetřování těžší, nicméně jejímu ostrovtipu nelze uniknout. V mém případě ani odolat.

Makii
18.10.2016 4 z 5

Další super příběh mé oblíbené hrdinky Flavie. Napínavá detektivka, i když tentokrát se snáze předvídatelným koncem. Rozuzlení přišlo dost náhle a byla to taková rychlovka. Ale jsem spokojená, kniha se mi moc líbila.

Dakarianna
16.10.2016 5 z 5

Autor i Flavie mě nezklamali! Knížka se čte jedním dechem, má (opět) geniální zápletku a není jí co vytknout. Doufám, že nebudeme muset na překlad dalšího dílu čekat tak dlouho jako na tento...

makke
11.10.2016 5 z 5

Flavie je skvělá, kniha je skvělá. Jen já jsem byla překvapená, když jsem po této knize pátrala v knihkupectví, že jsem ji nalezla v oddělení dětských knih.

Alan Bradley
kanadská, 1938
2013  87%Vražda není hra
2015  83%Koláč s kapkou jedu
2017  88%Oblékni se pro smrt
2016  89%Smrt v křišťálové kouli
2020  94%Mrtví ptáci nezpívají

Kniha Smrt v křišťálové kouli je v