Koláč s kapkou jedu

Koláč s kapkou jedu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212449/mid_kolac-s-kapkou-jedu-212449.jpg 4 358 88

Největší vášní jedenáctileté Flavie de Luce, dcery britského aristokrata, je chemie – a brzy bude mít příležitost uplatnit své poznatky (zvláště o jedech) při vyšetřování zločinu.

Literatura světová Detektivky, krimi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Knižní klub

The Sweetness at the Bottom of the Pie , 2009

JAnD
17.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Jako jediný z rodiny jsem dočetl.
Kniha je prošpikována vtipnými hláškami a přirovnáními, hlavní hrdinka je poněkud netradiční, všude spousta chemie.
Filatelie, Anglie 50. let, vražda, chemie... výsledkem je reltaivně čitelná kniha, ale do dalších dílů nepůjdu.
Název je matoucí, nakonec za vraždou nestál otrávený koláč.

milary
16.03.2021 4 z 5

Já ji měla už jednou vypůjčenou, tu knížku. Tehdy mi uvízla pod prsty díky jednomu z mých oblíbených. Ale asi měl tenkrát můj čtenářský hlad, který mě v knihovně pravidelně přepadá :), zase jednou velké oči; nestihla jsem ji (až na pár počátečních stránek) přečíst. Zdálo se mi, že to zas taková škoda není. Znovu jsem se chytla na udičku díky komentáři JezinkyJ o kousek níže, a tentokrát to klaplo.

Ze začátku jsem byla trochu odtažitá, ani napodruhé mě malá chemička s jejím vyhroceným "kočkováním" se sestrami bezprostředně nepolapila. Ale záhy jsem zaregistrovala, jak štědře jazykově vybavený ten příběh je, jak nápaditá je zápletka, jak děj překvapivě "odsýpá". Líbily se mi živé a vtipné dialogy. A uspokojilo mě napětí i rozuzlení. A zamlouvaly se mi "vějičky" zmínek a odkazů (zdaleka ne jen co do oblasti chemie) jakoby mimoděk vpletené do příběhu. Hodně příjemné čtení.

iLuciferie
08.03.2021 2 z 5

Nechala jsem se zlákat krásnou obálkou a vysokým hodnocením, nicméně za mě nudné a nevěrohodné.

JezinkaJ
28.02.2021 4 z 5

Originální obálka.
Vlídný, i když detektivní, příběh. Výrazově bohatý a neotřelý jazyk. Roztomilá, vtipná mladá dáma Flavia. Samé plusy pro to, číst si v téhle, čím dál víc, nevlidné době.
PS. Čtenář se může dozvědět i něco z tajů chemie. :)

woodward
25.01.2021 5 z 5

Tahle série - přečetl jsem všech deset dílů včetně těch, co ještě nevyšly česky - je opravdu moc zvláštní. Vypráví o světě na začátku padesátých let dvacátého století, jenže autor si v podstatě vymyslel svůj vlastní svět, i když se tomu skutečnému velmi podobá. Mám na mysli třeba to, že hlavní hrdinka (a vypravěčka všech příběhů), Flavia De Luce je chytrá, samostatná, v některých směrech i vzdělaná holka - ale nechodí do školy, stejně jako její sestry (13 a 17 let). V celé sérii, která se odhrává převážně na anglickém venkově, není o škole v podstatě ani zmínka. Jen v sedmém díle (který ještě česky nevyšel) Flavii pošlou do kanadské internátní školy, kde kdysi studovala její matka, ale za několik měsíců je už zase zpátky a věnuje se dál svým zálibám - chemii, toxikologii a vyšetřování zločinů. Zpočátku mi tyhle "úlety od reality" šly na nervy, ale zvykl jsem si. Autor je velký vypravěč, Flavia je chytrá, vtipná, samostatná fajn holka, ty příběhy jsou napínavé, místy i tochu drsné (ale ne moc); je to skvělý čtení a rozhodně to nejsou knížky určené jenom dětem. Za celou sérii pět hvězd.

Bubo19
24.01.2021 5 z 5

Tato kniha mě zaujala na první pohled svým krásným obalem, a pak také tvrzením, že je napsaná ve stylu klasických anglických detektivek. Sherlocka Holmese, Hercula Poirota a spol čtu ráda, tak jsem si půjčila z této série rovnou první tři díly. Kniha je řazena do dětské literatury, ale má domněnka, že bude mít velká písmena a spoustu obrázků, vzala za své hned po prvním otevření. Dětská je vlastně jen hlavní hrdinka, jedenáctiletá inteligentní Flavie, jejímž největším koníčkem je chemie. Jinak se jedná o regulérní detektivku a podle mě velmi povedenou. Vyšetřování mělo spád. Líbilo se mi, jak autor vystihl charaktery hlavních postav, a jak si pohrál s jazykem. Bavily mě myšlenky a hlášky Flavie, a potěšila mě spousta odkazů na díla klasické literatury. Už se chystám na další díl.

"Jsou věci, které je třeba vědět. A pak jsou věci, které není třeba vědět."
"Malé hodiny s těmi kyvadlovými tiše nesouhlasily."
"Pracovala ve zdejší knihovně jako hlavní knihovnice v době, kdy Noe byl ještě plavčík."

V28
24.01.2021 5 z 5

První seznámení s geniální náctiletou vyšetřovatelkou Flávií de Luce a mohu napsat, že to bylo skvělé. Čtivá, napínavá, poučná a hodně vtipná detektivka bez litrů krve a hrůz zato s jazykem ostrým jak čerstvě nabroušená břitva. Hodně jsem se bavil, hlavně u hlášek a přirovnání jsem se smál snad každou druhou stránku a věřím, že s dalším dílem to bude podobné.

Guarnere
03.01.2021 5 z 5

Flavie, vykazující jisté známky geniality a svým způsobem i šílenosti (což jde ruku v ruce), opravdu není jen tak obyčejné jedenáctileté děvče. Kniha je napínavá do posledních stránek a díky notné dávce černého humoru i zábavná, plná neotřelých přirovnání (Z boku byla k domu jako kravské lejno na železničním vagonu přilepená škvárobetonová moderní přístavba...). Všechny postavy jsou nadmíru zajímavé a dokonale uvěřitelné.
Pro děti to z jazykového hlediska (a co si budeme, ani z toho dějového) dle mého názoru ještě není, spíš pro mládež a dospělé, takže se nemusíte bát, že by kniha byla nějakým dětinským vyprávěním...

kakalo
13.11.2020 5 z 5

Skvělá detektivka pro děti! V nějakých částech mi běhal mráz po zádech.
Dávám 5 hvězdiček a těším se na další díly!

MarMarMar007
04.11.2020

První kniha od doposud neznámého Alana Bradleyho,
První seznámení s šílenou Flavií de Luce,
První návštěva velkolepého Jeleního mlází,

a jsem za to vděčná

rozina351
04.08.2020 5 z 5

Báječná padesátková nerdka Flavie de Luce, její zákeřné sestry, mimózní tatík a matka zmizelá za krajně podezřelých okolností, anglický venkov par excellence, čaje o páté a květinové vzory a starobylé, chátrající staroanglické sídlo tvoří stylové pozadí svěží detektivky. Knížka jistě potěší, pobaví a nerdíky všech věkových kategorií i poučí.

PanTydlitát
23.06.2020 5 z 5

Flavii by bez okolku meli najmout do vysetrovaci cety. Divim se, ze ji to inspektor nenavrhl.
Pokud je nejaka kniha, u ktere mate oci neustale kulate jako dva galeony, je to prave tahle. Pristup, jakym Flavia pristupuje k lidem, je hodny tohoto: OMG. OMG v dobrem smyslu. OMG v tom nejlepsim smyslu!
Kniha me naprosto uchvatila. U nelterych pasazi se mi hrdlo sviralo strachy - nebo napetim, u jinych jsem se zasmala. Davam 5/5.

Elka252
24.05.2020 5 z 5

Pěkná kniha od které se člověk neumí odtrhnout! Nechybí napětí, zrada, skvěle vypracované charaktery postav a mnoho dalšího. Pokud hledáte knihu kde se nikdy nepřestane bát tak je tady. Moc hezká kniha a dodnes mám v hlavě hlášku „prsty měl tlusté jako klobásy" :-)

MarMarMar007
08.04.2020

Na autorovi si nejvíce cením toho, jak fantasticky umí popsat charaktery postav, především tedy té hlavní. Hlavní hrdinka působí fantasticky šíleně a zárovň lidsky a pochopitelně. Než jsem začala číst, trochu jsem se bála, že to bude prostě morbidní detektivka, která nebude popisovat nic jiného než bezvládná bílá těla mizící v kalužích krve. Stačilo půl minuty a byla jsem natolik zaneprázdněna četbou, že jsem si na ten počáteční pocit už ani nevzpomněla. Díky, byla to boží kniha (i když nemám ráda chemii...)

Aprilek
23.03.2020 5 z 5

Za začátku jsem si říkala, že to není úplně můj žánr, ale pak jsem se začetla a nemohla odtrhnout!

katy87
12.02.2020 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné, líbila se mi moc vykreslená postava hlavní hrdinky, akorát tomu příběhu něco chybělo, přemýšlím, co? Napínavost, moment překvapení? Dám určitě šanci dalším dílům.

bidesh
06.01.2020 5 z 5

Flavia je přesně ten typ dítěte, u kterého nevíte, jestli mu nařezat nebo ho pochválit.

JIVaJaH
26.10.2019 3 z 5

V knihovně zaujala obálka knížky, kvůli ní jsem ji i vzala domů. Název byl také slibný. Příběh mě moc nezaujal.

Pavlnka
01.10.2019 5 z 5

Tak to mě opravdu překvapilo. Pěkná knížka, dobře se čte a fakt zajímavá.

EvaApple
28.08.2019 4 z 5

Příjemný styl psaní, kniha nejen pro mládežníky