Případ Ewy Morenové

Případ Ewy Morenové https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344268/bmid_pripad-ewy-morenove-tuk-344268.jpg 4 125 34

Inspektor Van Veeteren série

Okolí je šokované, poté co byl učitel Arnold Maager usvědčen z vraždy své žákyně. Podle všeho to vypadá, že dívka byla těhotná a otcem dítěte měl být právě Maager. O osmnáct let později se Maagerova dcera Mikaela na oslavě svých narozenin konečně dozví hroznou pravdu o vlastním otci. Zoufale hledá odpovědi, a tak se vydává do psychiatrického ústavu v Lejnici, kde byl Maager od soudního procesu uvězněný. Brzy nato však nevysvětlitelně zmizí. Inspektorka Eva Morenová z maardamské policie je konečně s přítelem na dovolené, ale když Mikaela zmizí, je do jejího případu brzo vtažena. Než se však stačí ve věci zorientovat, zmizí také samotný Maager…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Ewa Morenos fall , 2000

PPardinio
10.03.2024 3 z 5

PŘÍPAD EWY MORENOVÉ byla fajn jednohubka na jarní lenošení. Postavy autor vykreslil reálně, vyprávění mělo celkem spád a letní atmosféra děj tak nějak odlehčovala. Nemyslím si ale, že by šlo o nápaditou zápletku. Za mě jednoduchý příběh o pár postavách, kdy jeden z účastníků je vrah a ostatní jsou ovlivnění 16 let starou vraždou. Autor rozkresluje život zavražděné Winnie Maas a učitele Maagera. Nic víc, prostě průměr. Styl psaní naprosto OK.

KlariN
23.09.2023 4 z 5

Pohodová letní atmosféra prosvětluje tragický případ, jenž navždy fatálně poznamenal několik lidských životů, napříč generacemi. Nesser opět ukazuje policisty jako komplexní lidské bytosti plné pochyb i osobních selhání. Nadhled opět přítomen v ideálním poměru k temnotě. Má obliba k sérii pozvolna sílí. Rozhodně doporučuji.

kolacky
28.10.2022 5 z 5

Opět výborná kniha! Ewa řeší moc věcí najednou a má kolem sebe pacholky i vynikající lidi. Příběh je skvělý a závěr je překvapivý.

broskev28
21.06.2022

Už jsem zapomněla, jak skvěle se mi Nesserovy detektivky čtou. To byla paráda, jen tak klouzat po povrchu s inteligentní Ewou Morenovou, a potom zjistit, že tahle zdánlivě nanicovatá sondáž přináší zajímavá odhalení. Šestnáct let stará historie, která nebyla nikdy odhalena a rozhodně nebyla zapomenuta.
Komisař Van Veeteren se v knize sice jen mihne, ale Ewa Morenová - první svobodná žena světové historie - je zdatná následnice. A což teprve inspektor Baasteuwel!

"Proč jste šla k policii?" zeptal se jí, když si objednali. "Nejsem blb, ale prostě mi to nedá, a když potkám nového bratra v utrpení, musím se zeptat. Nebo sestru." Morenová měla na skladě zhruba sedm odpovědí, z nichž jednu vybrala.
"Říkala jsem si, že by mi to mohlo jít," řekla.
"Správná odpověď," řekl Baasteuwel. "Vy taky nebudete blbá."

hungryreader00
15.06.2022 2 z 5

Já nevím, ale mě to nějak nenadchlo. Dobře se to četlo až na chvíle kdy byla Ewa na dovolené. To se hrozně táhlo. Samotná zápletka mě zaujala, ale to vyšetřování už moc ne. Zkrátka mi tam chyběla nějaká větší gradace, napětí. Byla to moje první kniha od tohoto autora a určitě nad tím nelámu hůl. Dám mu ještě šanci snad s lepším výsledkem.

janastok
13.06.2022 5 z 5

Skvělá detektivka, jakož i celá série. Dobře vykreslené postavy, žádní superhrdinové, trochu minulosti a je to i vtipné!

Kalina
21.02.2022 5 z 5

Tak tento příběh jsem si opravdu užila. Děj má švih, skvělá zápletka. Doporučuji k přečtení.

zazvorka
12.09.2021 5 z 5

Parádní detektivka! Mistrně promyšlená zápletka se zajímavým vyústěním na samém konci příběhu. Napínavé - a přitom se zdánlivě nic moc neděje. Pro milovníky severské brutality možná nuda, tady si na své nepřijdou. Já jsem však zcela spokojená.

Belanna
27.05.2021 5 z 5

Napínavá, čtivá, místy vtipná, místy ponurá, skvělá zápletka, zajímavé rozuzlení ... zkrátka detektivka od Håkana Nessera.

ZuK1
30.10.2020 5 z 5

Další čtivý a vtipný Håkan Nesser, jeho knížky jsou pro mě sázkou na jistotu. Překvapují mě proto relativně nízká hodnocení autorových knih.

Pralinka1910
30.09.2020 4 z 5

Na většině detektivek mi vadí ponurost, která většinou smrt provází. O to více oceňuji styl tohoto seveřana, který je schopen napsat detektivku i s náznakem povznasejiciho humoru.

šipek
07.07.2020 4 z 5

Velice svižná detektivka. Inspektor Van Veeteren je tentokrát mimo děj a vystřídala ho workoholička Ewa Morenová. Zajímavá zápletka.

Kristulda
15.01.2020 4 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora, První byl Karambol, tato knížka byla o dost lepší. Hezká zapletka do konce sem netušila jak to bude, ale do ctení sem se chvilkama musela nutit, a chybí mi větší zameření na vysetřovatele a jejich životy, sice tu se řešil vztah Morenové ale jinak nic, v tom je to takové ploché. Ale to nic nemění na tom, že to byla docela hezká detektivka nebo spíš příběh.

jarin58
13.01.2020 4 z 5

Moje první od tohoto autora a jsem spokojen.Zase trochu jinak pojatá detektivka,spolu s humorem.Vcelku fajn.

000nugatovej
26.10.2019 4 z 5

Nesserovy detektivky mne baví. A to nejen kvůli příběhům (tenhle byl notně zamotaný), ale i kvůli tomu, jak jsou (s jemným humorem) napsány.

ivoiro
20.09.2019 4 z 5

Kniha příjemně odsýpala. Jsem zvědavý na další příběh této série.

ArwenAragorn
18.08.2019 5 z 5

Výborná detektivka, nenudila, má dobrou zápletku a opět jsem se bavila autorovým humorem, který je mi blízký. Inspektora Van Veeterena vystřídá neméně sympatická Ewa Morenová. Přestože jí zrovna začíná dovolená, začne pátrat po zmizelé dívce, se kterou zrovna jela ve vlaku a která jí o sobě dost řekla. Na pátrání po zmizelé dívce se nabalují další případy a nejasnosti. S vyřešením jsem si musela počkat až na poslední stránky a bylo uspokojivé.

Kromě případu řeší komisařka i svůj vztah s Mikaelem:
V jejich vztahu se zatím neobjevily žádné chyby, minimálně nic konkrétního, ale možná je tohle zároveň i to nejlepší, co se o nich dvou dalo říct. Že to nemá chybu.
Ani moje stará lednice nemá chybu, pomyslela si Morenová. A stejně s ní nechci mít děti.

sachista
20.07.2019 4 z 5

Je to tak trochu nemastná-neslaná detektivka. Nemohl jsem se do ní úplně začíst. Příběh s tajemstvím z minulosti je sice zajímavý, ale nabídnutý potenciál se úplně nevyužil. Rozuzlení mě úplně nenapadlo, díky čemuž dávám hvězdičku nahoru navíc. Asi budu muset vyzkoušet ještě nějaký jiný román od Hakana Nessera, abych si udělal komplexnější názor.

soukroma
19.05.2019 5 z 5

Velmi dobré vyšetřování spletitého pokračujícího starého případu, do něhož se nechtěně zaplete i Ewa, místo aby si užívala zasloužené dovolené. Poctivé odhalování nepěkných faktů a souvislostí zvládla i bez velkého komisaře; ten ovšem chyběl hlavně se svými bonmoty. Konec jako obvykle vlastně spíš depresivní a trochu otevřený. 90%

konicekbily
16.11.2018 4 z 5

Pěkně napsaná knížka mého oblíbeného autora. Není to thriller, podle mne to není ani čistá detektivka. Je to hezké vyprávění o dovolené policejní komisařky, která si ani o dovolené nedá pokoj od vyšetřování.