Případ doktora Karpety

Případ doktora Karpety https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21536/mid_pripad-doktora-karpety-Bki-21536.jpg 4 140 43

V pátek 17. května 1974 nasedl doktor Milan Karpeta, šedesátiletý obvodní lékař, do svého auta značky Škoda MB a odjel do práce na středisko ve Fialkové ulici. Asi v půl páté večer telefonoval své ženě, že se trochu zdrží, aby neměla obavy. Ale domů se nevrátil… Kolem jeho zmizení se rozprostřela řada záhad, výpovědi jeho manželky a dcery, jeho pacientů i přítelkyň se v mnohém rozcházely. Z této mozaiky vyrostla otázka: jaký vlastně byl doktor Karpeta? Člověk soustředěný jenom na sebe? Dokonalý manžel? Lékař lidumil? Lhostejný cynik? A kdo to vlastně byl? Případ doktora Karpety se zápletkou skoro detektivní se však nedá zjednodušit na pouhý detektivní příběh. Záhada jeho zmizení a záhada jeho osobnosti se rozrůstá v myšlenkově závažný a čtenářsky přitažlivý román.... celý text

luculi
02.11.2020 4 z 5

Kniha je čtivá, nenáročná a rozhodně má zajímavý námět. Ani ne tak celkový obsah, jako spíše to tajemství, které celou dobu pluje někde na pozadí a tak vytváří takové to správné tajemno. Otázkou zůstává, jestli příběh zapojit do reálného světa a hledat vysvětlení podle toho, nebo popustit uzdu fantazii a počítat i s tím méně možným výsledkem.

evelýny
16.10.2020 4 z 5

38 let starý příběh záhadného zmizení jednoho zvláštního týpka, doktora Milana Karpety.
Příběh, který rozezní struny čtenářovy fantazie, občas na úkor logiky.
Se svěžím zrakem a čistým srdcem zcela upřímně říkám: Chtěla bych potkat doktora Karpetu, abych konečně zjistila, kým vlastně byl - kým vlastně je.
Škoda té poslední pohlednice...
Ale čas je nejmagičtější veličinou na světě a třicetiletý limit již uplynul... :-)

P.S.: Milane, vrať se. Nemocnice Na Bulovce čeká...
P.P.S.: Moje fantazie podpořena, logiku tentokrát odkládám...

Parádní rozhlasové nastudování, doporučuji.

mi-380
25.09.2020 5 z 5

Tohle vyšetřování je naprosto originální. Obraz zmizelého postupně skládají všichni lidé, s kterými se v posledních třiceti letech setkával. Záhadný, úžasný a ztracený doktor Karpeta, který patří do party*, kam bych i já rád zapadl. Připomněl jsem si ho prostřednictvím rozhlasové hry natočené v roce 1986, která je nasměrovaná překvapivě nějak moc doleva, což jsem v knize při čtení nezaregistroval (nebo už si to nepamatuji, musím se podívat).
95 % (aktuálně 81 hodnotících s průměrem 85 %).

P.S. Spoiler:
*Elfové, Connor MacLeod, upíři, Elina Makropulos (na rozdíl od ní Milana Karpetu tento způsob života nenudí).

RADOST
21.09.2020 5 z 5

Tak to mě moc bavilo! Zřejmě daleko víc, než samotného doktora Karpetu. Možné? Nemožné? Ale kolik myšlenek nabízí inspirující námět. Je příjemné a zajímavé o tom popřemýšlet.

konicekbily
16.05.2020 4 z 5

Autorovi se povedlo, převážně formou monologů zúčastněných osob, představit myšlení a vyjadřování tehdejších členů společnosti tehdejšího normalizačního Československa. Jako pamětník tehdejší doby mohu posoudit, že způsob vyjadřování a i způsob života odpovídá tehdejší realitě. Kniha obsahuje i hodně myšlenek o životě jako takovém.

lucie9618
30.03.2020 3 z 5

Velmi čtivá kniha. Krásná čeština. Ovšem závěr knihy je již docela dost táhlý. Jak kniha od začátku je velmi poutavá tak se ke konci vše zlomí a již to postrádá ten temperament děje.
Stojí za přečtení.

grizlinka
20.02.2020 4 z 5

Velmi zajímavý příběh, který určitým způsobem nutí k zamyšlení. Určitě doporučuji pro odpočinkové čtení. Musím však dodat, že mě také opravdu překvapil rok vydání, něco takového bych z doby tehdejšího režimu nečekala.

ajaworld
11.11.2019 4 z 5

Padlo mi to do ruky úplnou náhodou a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Čtivé, od první do poslední chvíle napínavé a stejně není zcela jasné, jak to dopadlo. Místy zajímavé filozofické úvahy. Jen mi nejde na rozum, že tohle mohlo ve své době vůbec vyjít (1982), kniha docela ironicky popisuje řadu tehdejších socialistických reálií.
Zkuste, nebudete litovat !

Jelitovna
20.08.2019 5 z 5

Dobře zpracovaná pohodička na léto. Škoda, že jsem knížku nečetla už tehdy, kdy se mi vloudila do knihovny, určitě bych si ji trochu víc užila, takhle už je pro mě téma opotřebované.

Nefer2007
20.07.2019 5 z 5

Případ doktora Karpety mám ráda už mnoho mnoho let...Je to krásně tajemný příběh o možné lidské nesmrtelnosti. Kniha se čte moc hezky.

Tyrkysová
04.07.2019 5 z 5

Případ doktora Karpety není jen tak obyčejným detektivním příběhem. Mísí se v něm prvky mysteriózní, filosofické, náboženské a současně je celý takovou menší hříčkou. Celým dějem totiž prolíná téma nesmrtelnosti, dobře stráveného života a vlivu člověka na chod dějin. Prostě rozhodně stojí za přečtení.

lulu0605
18.06.2019 4 z 5

Velice zajímavá zápletka, kniha se dobře četla, bylo tam pár míst, které mě nebavily. Ale dojem z knihy mi to nezkazilo. Konec bych uvítala více rozvinutý.

alnahu
23.05.2019 4 z 5

Zvláštní případ zmizení šedesátiletého doktora a výpovědi všech z rodiny a těch kteří ho znali -to vyšetřování nepomohlo .Případ mohl být uzavřen až po anonymní pohlednici z Ria de Janeira .Zajímavě napsaný příběh.

Zuzunda
14.05.2019 5 z 5

úžasný příběh, doporučuji :)

Jitty82
07.05.2019 4 z 5

Tajuplný příběh o nesmrtelnosti, který mi zpříjemnil zamračené odpoledne. Hlavní hrdina byl člověk mimořádných schopností a dovedností, který svým životem prochází s velkým nadhledem.

Leanne
04.04.2019 5 z 5

Tak tohle bylo nečekané setkání. Byla jsem v knihkupectví pro úplně jinou knihu a tahle mě zaujala svou obálkou (vydání z roku 2019). Obsah nezklamal, naopak jsem byla příjemně překvapená. Neoznačila bych ji ani za sci-fi, ani za thriller, prostě výborná kniha, která se četla sama. Knížka byla moc pěkně zpracovaná i jako rozhlasová hra.

harena
28.03.2019 5 z 5

Kniha mě moc mile překvapila. Trochu thriller, sci-fi nebo špionážní - můžeme si vybrat, protože kdo je lékař Karpeta se nedozvíme, je to jenom na nás. Kniha je velice pěkně a poutavě napsaná, strhující a překvapující. Bez přemýšlení 5* a doporučuji.

encyklopedie
24.02.2019 5 z 5

Případ doktora Karpety je prvním svazkem volného triptychu příběhů s tajemstvím.....
nebylo ode mne hodnoceno, už je .... staré krimi scifíčko, rozhodně stojí i po mnoha létech od vydání přečíst.... tohle neztratilo nic z atraktivnosti příběhu v době "temna"
parádních 100%
výborně zpracovaná rozhlasová hra...

Lucka Most
20.02.2019 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Zajímavě zpracováno téma nesmrtelnosti.

Kerberos
11.09.2018 4 z 5

Od autora už jsem četla jednu knihu - historickou,teď jsem očekávala detektivku,příběh byl zajímavý a překvapující tak trochu Věc Makropulos.