Vražda na Velký pátek

Vražda na Velký pátek https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42619/bmid_pripad-byvale-jeptisky-vrazda-na-ve-gWk-42619.jpg 4 218 74

Alberta Talleyová, matka dvojčat, byla brutálně zavražděna na Velký pátek roku 1950. Spolu s tělem objevila policie také spoustu krvavých otisků rozesetých po celém bytě. Otisky patřily jejím synům a ti také byli ze zločinu obviněni. Dávného případu se ujímá Christine Bennettová, přitažlivá mladá žena, která polovinu svého života strávila v klášteře. Nyní je čerstvě zproštěna svého slibu čistoty a stěhuje se do domu, který jí odkázala její teta. Christine je přesvědčena, že dvojčata jsou nevinná a chce je očistit… Ovšem jestli to nebyli oni, kdo jejich matku před čtyřiceti lety zavraždil, kdo to tedy byl? Podaří se jí odhalit, kdo spáchal tak odporný zločin právě v ten nejsvětější den? 2. vydání... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Motto

The Good Friday Murder , 1992

Luigi1
19.04.2023 4 z 5

Spojení jeptišky a detektivky se povedlo

PetraN17
29.12.2022 4 z 5

Toto je příklad detektivky, kterou čtete pro zklidnění. Je znát, že kniha je napsána před 30 lety a já tuto starší četbu v poslední době vítám :))

Leonora
16.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Nenávidím to. Já tu knížku FAKT NENÁVIDÍM. Je tak napínavá, že jsem kvůli ní byla vzhůru až do čtyř. O půl dvanácté jsem si dala limit do půlnoci. V jednu jsem přelistovala na konec, abych zjistila, jak to dopadne a mohla jít spát... a pak jsem přelistovala zpátky a dočetla to.
Čtivost na pět hvězdiček. Co mi trochu vadilo, byla trochu moc svižně rozjetá (na jeptišku) a na konci poněkud násilně utlumená romance. Fórek s výhledem na řeku se mi moc líbil, osud dvojčat vlastně taky. Přišlo mi, že se autorka trochu neobratně vyhýbala formulaci, která by podle mě nábožensky smýšlející osobu napadnout měla - že měli oba chlapci dohromady jen jednu duši.
Osud pachatele mě ohromně pobavil. Podle mě většina zločinců nakonec dojede na nějakou takovou náhodu, vlastní blbost nebo nějakou blbost obecně.
Zvažovala jsem pět hvězdiček, ale málo platné, pořád je to braková literatura. I když velmi dobrá. Jsem zvyklá na barvitější jazyk, a logicky by učitelka literatury a zejména poezie podle mě rozhodně květnatější slovník mít měla. Taky jsem se divila, že ji při vyšetřování nikdo neposlal vyloženě do háje, jak by se dalo předpokládat, protože probůh přece nemá žádnou úřední autoritu na to vrtat se v lejstrech a lidem v soukromí.
A pročpak vlastně slečna katolička svému příteli při dojemném sedánku na téma proč ho nevezme do postele vůbec nepoví o tom, že katolíci by měli čekat až do svatby, a místo toho mu valí do hlavy klíny o svém krušném mládí, které v podstatě pro ni má tu funkci důvodu pro odklad? Ona snad krom z kláštera vystoupila i z církve?
Bylo z toho znát, že autorka asi viděla reálný svět jen zpoza sporáku nebo co. Neví nic o světě, neví nic o katolících a hlavně neví nic o jeptiškách :-D Talent (psát čtivě) je zkrátka nutné podpořit studiem, aby z toho bylo hodnotné dílo.
Takže po odečtení těchhle nesrovnalostí je to na ****.

HadleysHope
04.09.2022 5 z 5

Jeptišky a krimi - naprosto geniální partie. Tohle mě vzalo. Brutální z duchovním podtextem. A vyvrcholení mě skoro šokovalo. Parádní příběh.

Aligator805
19.05.2022 4 z 5

Jednoduché a odpočinkové čtení. Velice příjemná detektivka s pěknou zápletkou.

Simi
14.04.2022 4 z 5

Milý výlet do minulosti s kriminální zápletkou. Málem jsem zapomněla na to, že vraždu lze vyřešit i bez smart technologií. Stačí k tomu mozek, pevná linka a laskavá ochota lidí pomáhat. Ta je naštěstí věčná. Vrah byl dopaden, ale páter Knox by nejspíš autorce vytkl to, že byl porušen jeden z jeho hříchů.

mcabr
10.12.2021 5 z 5

Opět pěkné čtení. Možná trochu jednoduché.

pavla67
04.12.2021 5 z 5

Tak jsem docetla prvni dil,pribeh se mi libil,nenarocna detektivka,jdu hned na dalsi dil,urcite se mi bude libit cela serie

soukroma
25.05.2021 4 z 5

Znám téměř celou sérii, ale teprve teď jsem se vrátila na samotný začátek. Jakkoli jsou tyhle detektivky až naivní (nejen proto, že 30 let od vzniku je znát - žádné mobily, počítače, internet, pěkně pevná linka a budky a auťákem za svědky) a Chris i Jack mi připadají jako účeloví světci, tak jsem si s překvapením tohle čtení užila. Nejen, že jsem se v kostce dozvěděla, co tak třicetiletou františkánku přimělo po 15 letech k odchodu z kláštera a i co v jejím životě předcházelo, ale docela se mi líbil i celý příběh. Odhalení viníka i akční rozuzlení už beru jako trochu "nutné zlo". Vlastně žádný happy end, zatím. Přesto za příjemné počtení klidně 85% udělím.

martina.tim
18.05.2021 4 z 5

Jednoduchá, odpočinková četba. Bavilo mě číst příběh bývalé jeptišky, jak se snaží začlenit do normálního a všedního dění městečka. Určitě se vrhnu na další díly.

Kontryhelka
25.03.2021 5 z 5

Příjemně napsaná detektivka a sympatická hlavní hrdinka. Pěkné a zajímavé rozuzlení.

pollyanna
14.03.2021 2 z 5

Odpočinková četba, nic víc se od této knihy nedá očekávat. Škoda, že vyprávění není napsáno trošku zajímavějším stylem, autorka popisuje i své vztahy tak nějak věcně, nezáživně, jsou tam zbytečné informace. Kromě toho je až s podivem, jak jí po 15 letech v klášteře všechno hned spadne do klína – vztah, úspěchy ve vyšetřování, aklimatizace v podstatě proběhne okamžitě... Stejně tak mi její popis kláštera moc nesedí, ani hodnoty, které po návratu jako katolička má, resp. proč ne, ale jejich vysvětlení není dostatečné. Chápu, že v roce 1990 ještě nějaké GDPR neznali, ale i tak bych čekala, že nedostane všechny informace na zlatém podnose, a to mnohdy jen na základě telefonátu. Ale v opačném případě by Christine nic „nevyšetřila“ a celá série by nemohla vzniknout. Ach, ta neschopná policie.

kapr
16.12.2020 4 z 5

Tato série mne prozatím nikdy nezklamala. Pravděpodobně je to i hlavní hrdinkou, která jako vychovaná v klášteře přeci jen nepřichází do kontaktu s mnou milovanou mafií, ruskou obzvláště, drogami, znásilněními a pod. Samozřejmě tam vždy bývá vražda, ale těch negativ, které mne odpuzují bývá jen přiměřeně.
Stručně moje oblíbená série.

Bramhr
07.12.2020 3 z 5

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a překvapivě mi snadno utíkala a do poslední chvíle jsem vraha netušila.

kofina
01.12.2020 3 z 5

Příběh na mě působil nějak stručně. Kniha nepostrádá spád, ale celé je to napsané tak jako nudně. Vše je popsané krátkými oznamovacími větami bez jakékoliv nápaditosti.
Příběh to byl nicméně zajímavý a nebýt čtenářské výzvy, asi bych se k němu nedostala.

TaLu
21.11.2020 3 z 5

Odpočinkový, nenáročný příběh amatérského vyšetřování dávné vraždy. Kniha se hodí do letošní výzvy. Příjemný čas trávený s knihou by si zasloužil vyšší hodnocení, ale nemohla jsem "odpustit" hlavní hrdince, že jí vše tak vycházelo. Všude otevřené dveře, všude ji poskytli potřebné informace. Takže nepravděpodobné i v době, která ještě neznala GDPR. Naproti tomu se mi moc líbil osobní příběh sympatické bývalé jeptišky.

Standa24
21.11.2020 4 z 5

Na knížku jsem narazil díky čtenářské výzvě. Je to taková klidná oddychová detektivka, ale závěr mi přišel překombinovaný.

Marbla2004
18.11.2020 4 z 5

Tuhle knížku jsem četla jen kvůli čtenářské výzvě, ale určitě toho nelituji. Příběh mě docela bavil, postavy taky, ale ke konci jsem se začala ztrácet ve všech jménech. Další díly číst nebudu, ale bylo to dobrý.

lenkaBajza
16.11.2020 3 z 5

Lepší než průměr:)
Námět byl super, s takovým jsem se ještě nesetkala a bavil mě. Co se týče zpracování...no, popsala bych to tak. Když si představíte bod A a trošku výš bod B, tak prostě děj pomalu plynul po přímce lehce vzhůru, až do bodu B:D Žádné extra napětí, prostě to postupovalo stejně až do konce.
Přišlo mi úsměvné, jak hlavní hrdinka okamžitě dostala všechny materiály, na které si vzpomněla. Policejní záznamy z vraždy? Stačí jeden telefonát, a máte je na stole. Názor lékařů? Ano, okamžitě vám, jako cizímu člověku, poskytnou všechny zdravotní záznamy:D Jo, je to více než úsměvné:D
Ale závěrem hodnotím kladně a doporučuji. Námět je prostě super a originální, ale četba je spíše odpočinková:)

Nelly
21.10.2020 3 z 5

Detektivka se zajímavým námětem (co se týče dvojčat), ale zpracování bylo velmi strohé, až suché, což byla škoda.

detektivní a krimi romány dvojčata krimi falešná obvinění jeptišky

Lee Harris (p)
americká, 1935