Princezniny deníky

Princezniny deníky https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/5846/princezniny-deniky-5846.jpg 4 494 66

Princezniny deníky série

Mia Thermopolisová je normální americká čtrnáctiletá dívka. Má stejné starosti jako ostatní děvčata v jejím věku — propadá z matiky, její matka chodí s jejím učitelem, je nešťastně zamilovaná, a pořád jí ne a ne narůst prsa. Jako by toho už tak nebylo dost, dozvídá se najednou zničehonic, že je princezna a dědička trůnu malého evropského knížectví. A teď jí teprve začínají problémy. Jak má tuto skutečnost utajit před svými kamarádkami, když jí do školy vozí limuzínou osobní ochranka a po vyučování musí brát hodiny princeznování u panovačné Grandmére? Proč nemůže být prostě zase jenom obyčejná Mia? K překvapení všech — a nejvíce jí samé — se ale ukáže, že Mia je pro roli princezny jako stvořená... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Dívčí romány

Vydáno: , Knižní klub

Princess diaries , 2000

Ronnie68
24.02.2024 4 z 5

Taková oddechová četba... Film Deník Princezny jsem viděla mockrát... ale tahle kniha je trochu jiná...

Emik87
14.02.2024 3 z 5

Přečetla jsem pouze tento první díl z celé série a nijak zvlášť mě neokouzlil. Proto jsem další ani nezačala číst. Kniha bych dala 60%.

jana-cisarova
02.02.2024 4 z 5

(SPOILER) První díl nás seznamuje se čtrnáctiletou dívkou Miou Thermopolisovou. Osudy americké dívky z Manhattanu, která se ze dne na den stane princeznou malého evropského knížectví Genovie, jsou popisovány v deseti dílech. Příběh byl také zfilmován a musím přiznat, že filmová verze se mi líbila víc než knižní podoba. Nejvíc se mi líbila představitelka princezny Mie, Anne Hathaway. Filmové zpracování se také dosti odklonilo od knižní předlohy.
Na samém začátku se čtrnáctiletá Mia potýká s problémy, které jí ničí radost ze života. Kromě kocoura Tlusťocha Louie má kamarádku Lilli, která je oproti ní velice přemoudřelá. Mia má komplexy ze své, na její věk nedostatečně vyvinuté postavy, závidí nejkrásnější dívce ze třídy Laně, která má toho všeho nadbytek, navíc chodí s nejpopulárnějším klukem ze školy, do kterého je Mia zamilovaná. Aby toho nebylo málo, propadá z matematiky. Matiku ji učí pan Gianini, který se právě seznámil s její matkou, a k její hrůze spolu začali chodit. Mia si myslí, že ji už nic horšího nemůže potkat. To se ale velice zmýlila.
Do New Yorku přilétá její otec, který s její matkou nikdy nebyl ženatý, ale Mia každoročně trávila prázdniny s ním u jeho matky, kterou místo „babičko“ oslovovala „Grandmére“. Mia se dozvídá, že její otec prodělal těžkou nemoc, po které zůstal neplodný. Teprve nyní poznává, že její otec je knížetem Genovie, a ona, která je jeho jediným potomkem, zdědí po jeho smrti knížecí titul a stane se vládkyní té malé evropské zemičky. Poznání, že už není obyčejná dívka, studentka střední školy, ale princezna, od které se očekává, že bude vládnout, ji úplně dorazí. K tomu všemu přijíždí Grandmére, aby se jí ujala a dávala jí hodiny princeznování. Jak se s tímto vším Mia vyrovná, o tom vypráví první díl desetidílného svazku.

Dortíkomilka
01.08.2023 5 z 5

Nejlepší díl z celé série. Některé další dily už nejsou takové. Doporučuji :)

zaru0878
10.07.2023 5 z 5

Škoda, že dost jiné oproti filmu.

Klarkare
17.10.2021 5 z 5

Sériu pokladám za jednu z obľúbených. Kniha je výborne napísaná, ja osobne sa do Miinej pozície viem úplne vžiť. Prečítala som si ju dva razy a asi si ju prečítam znovu.

Pavčule
23.05.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější série . Jsem prakticky stejně stará jako hlavní hrdinka , takže do tohodle jsem se svýho času fakt zbláznila . Máme stejnej ironickej humor a strašně se mi tam líbily ty odkazy na pop kulturu .

kvetinkovedny
27.04.2021 4 z 5

Tahle knížka je úžasná v každém věku. :D I když jsem z ní už dávno "vyrostla", pořád mě hrozně moc baví a ráda se k ní vracím. Meg Cabot ví, jak psát!

Hanca11
22.04.2021 5 z 5

Nejlepší kniha

marti7729
17.04.2021 5 z 5

Od puberty miluju filmy o princezně Mie a i dnes a to je mi uz 30, ale knihu jsem furt odkladala a asi bych ji už nikdy nepřečetl, protože tohle je něco co se vymyká me běžné četbě, ale sešlo se mi špatné období s vyčerpáním a tato kniha me rozecetla. Potřebovala jsem zkratka něco jednoduchého co mi pomůže nemyslet na každodenní shon. Krásné ctiva, krátká knížka pro všechny mladé holky. Je krásné si po letech připomenou jaký byl život a jaký problémy nás trápily v 14-15letech. Další díly už číst určitě nebudu, ale moc doporučuji mladsi věkové kategorii, jednou je půjčím svým dcerkam :)

vysokaa
05.04.2021 3 z 5

První přečtená kniha v angličtině a to byl hlavní důvod, proč jsem knihu četla. Kniha není špatná, četla se pěkně.

Adelhyskova
14.04.2020 4 z 5

Tak tahle knížka se mi opravdu líbla. Přečetla jsem si ji kvůli filmu ( miluji snad všechny filmy s Anne Hathway) od kterého se sice dost lišila, ale to mi zas tak moc nevadilo. To že je psaná formou deníku mi možná vyhovovalo více, než kdyby to bylo psané klasicky. Rozhodně se pustím i do dalších dílů

CampHalfBlood
19.02.2020 3 z 5

Další kniha, kterou jsem si chtěla přečíst kvůli filmu. Miluji Anne Hathaway, která roli podle mě ztvárnila dokonale. Byla jsem překvapena, že je kniha psaná formou deníkových zápisků, přestože jsem to mohla tušit. Nemám ráda, když zde nejsou rozhovory a vývoj postav a vhled jen jedné osoby. I přesto kniha byla oddechová a dobře se mi četla, ale k dalším dílům se už asi nedostanu :)

Taralcielle
30.08.2019 4 z 5

Celá série princezniných deníků patří k oddechové literatuře pro náctileté. I při čtení v pozdějším věku (30) jsem se ale pobavila. Místy mi tedy Mia hodně lezla na nervy, v mnoha ohledech jsem jí nechápala. Ve spoustě věcí jsem jí však zase až moc dobře rozuměla. Pobavila mě obzvlášť postava babičky, genovijské královny, která je decentní dámou, ale umí to i pěkně rozjet, dělá spoustu naschválů a je velmi tvrdohlavá. Líbí se mi i tlusťoch Louie.

iskrizka
25.03.2019 4 z 5

Aj po rokoch patrí Denník princeznej k jednej z najlepších tínedžerských sérií, aké som čítala. Štýl Meg Cabotovej je chytľavý, ľahko čitateľný.

superleontynka
17.01.2019 2 z 5

Předpokládám, že od této knihy nikdo nic světoborného nečeká. Je to prostě oddechovka, po které šáhnete, když se nudíte. Pokud jste si zamilovali knihy od Jenny Han nebo Selekci, tato kniha pro vás bude ráj.
Já upřímně Selekci nemusím a Všem klukům které jsem milovala jsem chtěla prohodit oknem. Princezniny deníky nejsou o moc lepší. Ano, opět to začíná ohraně - neoblíbená dívka, problémy ve škole, její máma je rozvedená... Hm... a co se nestane? Podle názvu asi poznáte.
Na další dílu se vrhnu s větší dávkou skeptiky.

kattyzhor
29.10.2018 2 z 5

Fajn oddechovka na odreagování, psaná stylem deníku, ale film se mi líbil více.

Gweny
24.09.2018 3 z 5

Kniha, kterou jsem četla ještě před tím, než jsem viděla film a doslova mně v té době nadchla. Dnes už se raději podívám na film.

leuska
05.05.2018 2 z 5

Milá oddechovka, ale pro mě nic světoborného. Další díly si odpustím :-) .

Nomia
17.03.2018 3 z 5

Cabotová je prostě čtivá a na nic si nehraje, je to čistokrevné čtení pro mladé holky, žádné nabubřelé fráze, žádné hluboké filozofování, prostý dívčí deník, spousta vztahů a notná dávka humoru. Originalita série spočívá hlavně v nápadu s princeznováním.

Později kvalita u jednotlivých dílů trochu haprovala, ale i přes to hodnotím celou sérii pozitivně. Autorka zvládla vytvořit sympatický soubor postav a to včetně hlavní hrdinky Mii, která je sice možná až příliš nejistá trémistka, ale i tak si ji oblíbíte.

Vzpomínám si, že i já jsem někdy ve dvanácti/třinácti letech Princezniny deníky naprosto hltala a Michael Moscovitz byl mého srdce šampión. Myslím, že ani po letech sérii neztrácí své kouzlo a vsadím se, že i mladší generace si dokáže naprosto zamilovat nejen Princeznu Miu, ale nesnesitelnou Grandmère nebo praštěnou aktivistku Lilly a další skvělé postavy.

Meg Cabot
americká, 1967