Princezna Pampeliška

Jak už napovídá název, jedná se o pohádku, ale úplně "čistá" pohádka to není. Autor ji vypráví ze svého pohledu jako něco, co zažil a ke konci nám sděluje, že takové princezny Pampelišky, hloupé Honzy, lidi z Kocourkova, pyšného prince, smutného otce a starostlivou matku přece najde ve svém okolí. V pohádce nepoužil ani jednu nadpřirozenou postavu. Mluví sice k dětem, ale vypráví "skutečný" příběh. Je o Pampelišce a Honzovi, kteří se společně vydají do světa poté, co Pampeliška uteče z domu, protože ji její otec - pan král chce provdat. Do světa se vypraví zjara a domů se vrací až na podzim, kdy pampelišky odkvétají a takový je nakonec i Pampeliščin osud - vítr ji odnese někam do nebe. I když je Honza silák, zjistí, že všechna jeho síla je teď Pampelišce málo platná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85810/princezna-pampeliska-85810.JPG 3.325
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno, Orbis

Kniha Princezna Pampeliška

03.05.2019

Ani nevím, jak jsem si na tuhle starou smutnou pohádku vzpomněla. Že by stáří? Princeznu Pampelišku jsem neměla ráda. Na mě to bylo moc depresivní. Holt už od mala jsem citlivka. Čteno jen jednou, a ani nemám ponětí, co se s knížkou stalo.

Atanone
14.07.2018

Taky jsem se jako malá nechala nachytat na "princeznu" v názvu a pak příběh probrečela. Přesto jsem ho tehdy vnímala jako krásný.
I dítě má své vnímání smrti a mě to vede k přemýšlení nad tím,do jaké míry máme a můžeme děti chránit před životem,jehož součástí je i smrt. Ale to jen tak k pohádkám-nepohádkám.

ivanaga
12.01.2016

Je to kniha, kterou si pamatuji z dětství. Je jiná, než ostatní pohádky. Knihu dostala moje máma ke svým 5.narozeninám od své maminky. Ta pak za 4 roky zemřela. Tak nevím, jestli to už tušila a kniha byla jakousi plánovanou předzvěstí. Jisté však je, že dříve byl život drsnější a ač se kniha jmenuje Princezna Pampeliška, není to pohádka, ale spíše smutná alegorie reality.
Jazyk mi připomíná výrazy naší babičky, děj je velice přímočarý a prostoduchý. Je to nepřenosný doklad doby. Dříve to byl pojem, každý tuto knihu znal a myslím, že byla i zfilmována. Vlastní kniha má příjemný vizuální styl, krásné ilustrace a velká písmena pro malé čtenáře. Je však neskonale smutná. Je to knížka o smrti a zlém světě pro děti. A ještě jedno mi zpětně došlo. Je ryze česká, napsaná z pozice utlačovaného prostého člověka. Skvěle vykreslené charakteristické rysy toho národa.

Cat.ka
09.01.2016odpad!

Tahle knížka se mi vůbec nelíbila hlavně ten konec.Nemám z toho dobrej pocit

reader.007
26.06.2015

Když pominu pitomou anotaci u vydání z roku 1957 která vyžvaní dopodrobna všechno, co je obsahem knihy, nezbývá mi než dodat, že jako pohádka to absolutně selhává. Navzdory postavám, které si lze oblíbit, nedojdou tyto zaslouženého štěstí ale hořkého konce. To by pro dětského čtenáře bylo poněkud zklamání a pochybuji, že by se pak dokázal povznést natolik, aby ocenil i několik nikoliv hloupých pasáží, byť drobet morbidních. Třeba:
"Mladí a šťastní lidé rádi zapomínají, co bylo předtím, a nemyslí na to, co bude potom. Jim stačí okamžení, ale potom bývá probuzení z vší té radosti tím žalostnější..."
A nebo:
"A věřte zkušenému: po mámě se člověku stýskat nepřestane, i kdyby byl už sebestarší a ta drahá zlatá máma byla léta a léta tam venku na hřbitově pod drnem zeleným... Važte si, děti, své mámy, dokud ji máte na živu!"
Dodatek: Moje dcera se knížky chopila zaujata půvabnými ilustracemi M. Fischerové - Kvěchové, proto si ji také nejprve prolistovala, aby si je prohlédla a protože tak zjistila, jak knížka dopadne, odložila ji nakonec nečtenou.

Jaroslav Kvapil
česká, 1868 - 1950