Princezná a Curdie

Princezná a Curdie https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324835/bmid_princezna-a-curdie-jLr-324835.jpg 4 3 2

Princezna a Curdie série

< 2. díl

Mladý baník Curdie, ktorý v kráľovských baniach doluje striebro a drahokamy, je povolaný do kráľovského mesta za tajomným poslaním. Stane sa svedkom zvláštnych udalostí, bude musieť urobiť nejedno vážne rozhodnutie a zažije stretnutie s nevýslovnou krásou a múdrosťou, čo mu dodá silu čeliť nebezpečenstvu, ľudskej zlobe i prenasledovaniu.... celý text

Pro děti a mládež , Pohádky

Vydáno: , Porta libri

The Princess and Curdie

Naias
28.02.2018 2 z 5

Je v poriadku, ak autor vloží do svojho diela morálne posolstvá, ale nepáči sa mi, keď ma tým kŕmi, ako keď gazdiná štope hus. Nehovoriac o tom, že niektoré múdra boli dosť diskutabilné, platné tak pre papierových hrdinov, ale nie pre ľudí z mäsa a kostí. Aspoňže v závere autor nestrčil čitateľovi ponaučenie pod nos, ale nechal ho, nech na to príde sám. Ani ten čierno-biely štýl plný postáv, ktoré sú múdre a šľachetné až prešľachtené, alebo nešľachetné a zväčša hlúpe, mi nesadol. Zato sa mi páčila skvostná ukážka, ako niektorí ľudia posudzujú tých, ktorých nepoznajú a nechápu, a ako pritom „logicky“ uvažujú: Je zlá. Prečo ste presvedčení, že je zlá? Lebo robí zlé veci. Ako viete, že robí zlé veci? No, lebo je zlá. Ale občas sa mi zdalo, že autor až tak dobre ľudskej povahe nerozumie. Ak mám vyjadriť celkový dojem, nudila som a to riadne.

igor6519
18.01.2017 5 z 5

Trochu viac fantasy - už to nie je rozprávka ako predchádzajúca kniha, ale blíži sa to k fantasy. Ale asi najviac prekvapil záver.

pohádky anglická literatura

George MacDonald