Princ se žlutou hvězdou

Princ se žlutou hvězdou https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220930/bmid_princ-se-zlutou-hvezdou-220930.jpg 5 42 8

Život a podivuhodná putování Petra Ginze… z Prahy přes Terezín a Birkenau do Vesmíru a dál Kniha přibližuje život a tvorbu nadaného pražského chlapce, který byl jako židovský míšenec v roce 1942 internován v terezínském ghettu a později, v necelých 17 letech, zavražděn v plynové komoře koncentračního tábora Birkenau. V Terezíně organizoval vydávání tajného časopisu Vedem. Jedna z jeho kreseb se proslavila, když ji s sebou do vesmíru (na palubě raketoplánu Columbia) vzal první izraelský kosmonaut. Kniha přibližuje Petrovu rodinu, dětství, život v protektorátní Praze i aktivity v Terezíně. Podrobně se věnuje organizaci výchovy chlapců na domově 1 v terezínském ghettu, vč. vývoje dětské samosprávy i každodenním reáliím života v ghettu. Autor vytvořil neuvěřitelně čtivý příběh, napínavý a navzdory tragickým reáliím prodchnutý nadějí a životem. Vzhledem k tomu, že jde o historickou biografii, je atraktivní vyprávění doplněno řadou autentických historických textů i obrazových materiálů, které dosud nebyly publikovány a které vycházejí poprvé díky spolupráci a přispění muzea Yad Vashem v Jeruzalémě, Židovského muzea v Praze a řady dalších institucí a osobností, včetně Petrovy sestry Chavy Pressbureger.... celý text

Ristridin
26.01.2024 5 z 5

Velmi dokumentárně zdařilá kniha o "židovském princi", který byl nadprůměrně inteligentní a schopný jako spisovatel, redaktor a výtvarník. Je velmi pravděpodobné, že by se z něj stala významná postava naší kulturní scény.
Místy je glorifikace Petra Ginze až přehnaná, v kontrastu s tolika dalšími obětmi holokaustu. Příběhů a ztracených postav bylo přece jenom mnoho.
Je ale třeba uznat, že PG byl ve své době a pro ty, které ovlivnil, výjimečný.
Kniha, která dá opět jiný (a originální) náhled na tolikrát opakované téma.

DuncanIdaho
23.03.2023 5 z 5

Zde není popisován boj proti bezpráví, nelidskosti a zlovůli v podobě, kterou si každý představí, když tento pojem uslyší. Je tu ale ve formě boje za přežití, a to na co nejvyšší možné úrovni. Je to snaha žít co možná nejnormálněji, a i toto je boj proti zlu. Boj, který říká, jsme ponížení, ale ne poražení, zadupáni. Knihu si určitě přečtěte.

zdenaR
07.03.2023 5 z 5

Tento druh knih se těžko hodnotí. Nelze je číst jako běžné knížky, není to román.
Kniha je velmi zdařile udělána, má silnou dokumentární hodnotu. Mnoho fotografií a ilustrací. Opravdu silný příběh velmi nadaného chlapce.
Velmi doporučuji k přečtení.

Čičolina
22.01.2023 2 z 5

Knihu jsem koupila hlavně kvůli ilustracím, které mě zaujaly. Četba samotná byla pro mě dost utrpení, nudil mě styl, četla jsem jen z povinnosti k Petrovi a každému, kdo prožil peklo holocaustu. Kdyby šlo o dramatizovanou četbu, hodnotím vysoko, protože jsou to i dost neznámé informace o životě v Terezíně. Každopádně autor poctivě probádal život tohoto nadaného chlapce.

Mojepočteníčko
07.02.2022 5 z 5

Petr Ginz. Obyčejný kluk? Možná. Sama jsem dlouho nechápala, co na něm bylo tak výjimečného. Přišla jsem na to až v průběhu čtení této knihy.
Fascinovalo mě, jakým způsobem Petr vnímal a reflektoval svou dobu. Jeho literární i výtvarné nadání. Zvídavost, organizační schopnosti i nadšení. Přišlo mi, že svět byl tehdy větší, prostornější, dobrodružnější. A děti k sobě chovaly vřelejší vztahy.
Zasáhly mě celostránkové rodinné fotografie. Zejména ty, na kterých je jako malý chlapec se svou mladší sestrou Evou. Usmívá se na nich a vůbec netuší, co ho čeká. Co mu život přinese. Ale já to věděla. A bylo mi z toho zle.
František Tichý odvedl obrovský kus práce. V jeho knize je navíc řada Petrových textů publikována zcela poprvé. Líčí nejen jeho životní příběh, ale popisuje i každodennost židovských dětí, žijících v protektorátní Praze a Terezíně.
Děkuji za skvělý, i když smutný čtenářský zážitek.
5⭐/5⭐

Metcheque
24.11.2020 5 z 5

Velmi zajímavý text, je neuvěřitelné, že tehdejší komise jej nedoporučila k vydání. Cena IBBY je zcela zasloužená. Další z knih, která ukazuje, jak neuvěřitelně zněla běžným Židům představa totálního vyhlazení a do poslední chvíle si nepřipouštěli tuto krajní variantu jejich osudu.

PaulaHortensie
05.11.2020 5 z 5

Nádherná výpověd chlapce jeho životem a skutky

valsoraj
10.11.2014 5 z 5

Františkovi Tichému a spol. se povedlo vytvořit velmi silný příběh, který nutí se zamýšlet a místy až žasnout nejen nad hloubkou a vyzrálostí myšlenek a ducha, ale i výtvarným a literárním talentem Petra Ginze, Hanuše Hachenburga a dalších, tehdy 13-16 letých, kluků. Přestože víme, že Petr skončí zanedlouho svoji pozemskou životní pouť, nepůsobí na čtenáře kniha depresivně. I díky časovému přesahu Petrova uvažování, se otázce, jak by prožíval tento pozitivní, přemýšlivý a nadaný mladý člověk svůj život dál, nevyhne asi nikdo.
Pokud si chcete zážitek z knihy prohloubit (sama o sobě je ale kniha hodně emotivní), doporučuji, kromě návštěvy Muzea ghetta - domov, kde chlapci bydleli a dalších terezínských míst, o nichž Petr vypráví ve svých Toulkách, na které přehledně navedou stránky vedem-terezin.cz i stránky terezinskastafeta.cz (např. hymna Škidovců mp3 ke stažení) a petrginz.cz.
Související knihy: Je mojí vlastí hradba ghett?, Deník mého bratra, Jakob Edelstein, Republika ŠKID.