Princ a bedár / Tajomný cudzinec a iné

Princ a bedár / Tajomný cudzinec a iné https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173521/princ-a-bedar-tajomny-cudzinec-a-ine-173521.jpg 4 6 1

V románe Princ a bedár sa Twain opäť vracia do anglickej histórie, tentoraz do šestnásteho storočia. Hrdinami knihy sú chlapci rovnakého veku a rovnakého zovňajšku. Tom Canty sa však narodil v londýnskych slumoch a Eduard Tudor je následník anglického trónu. Zväzok obsahuje (v zátvorkách prekladateľky a prekladatelia): Princ a bedár (Tatiana Ruppeldtová) Tajomný cudzinec (Rudolf Koštial) Miliónová bankovka (Jana Štefániková) Zjednodušený pravopis (Viktor Krupa) Cena života a smrti (Jana Štefániková) List na Zem (Viktor Krupa) Ukradnutý biely slon (Jana Štefániková) Z nedokončenej burlesky o spoločenských lexikonoch (Viktor Krupa) Muž, ktorý skorumpoval Hadleyburg (Jana Štefániková) Monológ kráľa Leopolda (Jana Štefániková, verše Jana Kantorová-Báliková) Úryvok z rozprávania kapitána Stormfielda o návšteve v nebi (Jana Štefániková) Osobné spomienky na Janu z Arku (Katarína Steskálová, verše Jana Kantorová-Báliková) Chronológia života a diela Marka Twaina, teda Samuela Longhorna Clemensa od Viktora Krupu Poznámky a vysvetlivky: k Princovi a bedárovi od Marka Twaina, k poviedkam a Jane z Arku prekladatelia a Anton Vantuch Anotáciu na prebale vypracoval Viktor Krupa.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Prince and the Pauper / The Complete Short Stories of Mark Twain / Letters from the Earth / Personal Recollections of Joan Arc

Denny45
22.11.2018 3 z 5

Princ a bedár
Bedár z temnej uličky londýnskeho mesta a princ, u ktorého si podávajú kľučky kadejakí učitelia sa náhodne stretnú za veľmi zvláštnych okolností. Obaja sa na seba podobajú a sú nespokojní so svojím životom. Stačí málo a v hlavách sa im zrodila naivná myšlienka. Čo keby si na krátku chvíľočku vymenili svoje roly? Veď sa predsa nemôže nič stať!
Z milej nevinnej knižočky o dvoch malých chlapcoch sa vykľula trpká a ostrá kritika celého ľudstva. Nešetrí humorom, ktorý vás síce nerozosmeje, ale donúti vás myslieť nad tým, ako krutý je niekedy tento svet.
Tajomný cudzinec
Milí čitatelia, ak sa v knihe vyskytne postava satana alebo jeho príbuzného, pripravte sa na spoveď človeka, pre ktorého život stratil zmysel. Nemyslím to v zlom, práve naopak. Opäť nie je dôležitý dej ale sila myšlienok.
"Chodíš vari so zaviazanými očami, keď si ešte nezbadal, že zdravý rozum a šťastie sú nezlučiteľné? Ani jeden duševne zdravý človek nemôže byť šťastný, lebo život je v jeho očiach skutočný a vidí, aká je to hrôza. Len blázni môžu byť šťastní, ba ani tí nie všetci..."
"...Poznám tvoj rod. Je to črieda oviec. Ovládajú ho menšiny, zriedkakedy alebo nikdy väčšiny. Potláča svoje pocity a presvedčenie, ide za hŕstkou krikľúňov. Tá krikľúnska hŕstka zavše má, zavše nemá pravdu, ale dav ide za ňou bez ohľadu na pravdu..."
Mne už len zostáva povzdychnúť si spolu s Tajomným cudzincom: "Zdá sa mi, že ťažko vyhovieť ľuďom."
Z nedokončenej burlesky o spoločenských lexikonoch
Škoda, že je to nedokončené. Na to, že je to dielo staré 110 rokov, srší sviežim a nenúteným humorom.
Osobné spomienky na Janu z Arku
Na tomtože pracoval autor skoro 20 rokov? Úprimne, očakával som viac, a po 100 stranách nudného čítania o absolútne nesympatickej dievčine som to zabalil.