Příležitostné nápady

Příležitostné nápady https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436807/bmid_prilezitostne-napady-dV1-436807.jpg 4 101 28

Po dobu jednoho roku posílala redakce Guardianu Eleně Ferrante, autorce slavné tetralogie Geniální přítelkyně, různé náměty a otázky. Ona se nad nimi zamýšlela ve svých pravidelných týdenních sloupcích, aby nakonec vznikl tento výjimečný soubor, neopakovatelná literární hra, v níž Ferrante tvoří texty, které se tolik odlišují od jejích románů. Ale ani změna žánru nepotlačila její literární eleganci a pronikavost a jen podpořila celosvětové uznání, kterého se jí dostalo po vydání tetralogie Geniální přítelkyně. Prostřednictvím Příležitostných nápadů se čtenářům Eleny Ferrante dostává jedinečné šance nahlédnout do světa výjimečné autorky a pochopit její inspirativní mysl. Všech dvaapadesát sloupků je doprovázeno barevnými ilustracemi známé italské umělkyně Andrey Uciniové.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje
Vydáno: , Prostor

L’invenzione occasionale , 2019

lištička123
22.07.2020 5 z 5

Tuto autorku miluju, mám přečteno vše, co vyšlo vu nás i na Slovensku a touto sbírkou úvah, postřehů mě opět nezklamala.

Renava
19.06.2020 5 z 5

Kratučké, minimalistické úvahy, ktoré pôvodne nemali ambíciu stať sa samostatnou knihou. Priznanie o okolnostiach vzniku textov určených pre rubriku britského denníka ma vcelku pobavilo: „Zakaždým som chvatne ponorila vedro do ktoréhosi tmavého zákutia svojej mysle, vytiahla som odtiaľ nejakú vetu a s úzkosťou čakala, či budú nasledovať ďalšie“. Zvláštny prístup, ale evidentne sa osvedčil :-).
Možno z literárneho hľadiska nič svetoborné, zato pre fanúšikov Eleny Ferrante jedinečná príležitosť poodhaliť jej osobnosť, keďže bola dlhý čas pre verejnosť viacmenej inkognito a jednou veľkou neznámou.
Treba povedať, že samotné úvahy (na rôzne témy od spoločenských, cez politické až po osobné) sú príjemne svieže, veľmi osobné a hlavne - podčiarkujem – výstižné. Na malom formáte predviedla výrazný pozorovací talent, schopnosť pomenovať veci, vystihnúť moment – čiže v podstate to isté, čo vo svojich predchádzajúcich knihách, avšak u tejto literárnej formy akoby to vyniklo ešte o kúsok viac.
Miestami možno rovnako ako ja nadobudnete dojem, že vám hovorí z duše, že dáva tvar myšlienkam, ktoré občas len tak prefičia hlavou a bez odpovede sa spätne odrážajú do éteru, alebo naopak zotrvávajú usadené v podvedomí.
Tých, čo E.F. nečítali, zrejme kniha neosloví, pre jej prívržencov je to naopak must-read :-).

Ajli
08.05.2020 1 z 5

Strašně nudné, krátké texty. A přílišná posedlost feminismem mi také nevoní. Hvězdičku dávám za krásné ilustrace.

maki6607
01.05.2020 5 z 5

První přečtená kniha od Eleny. Je geniální. Ferrante jsem se dlouho vyhýbala. Nemám ráda boom, který se okolo řady nově vydaných knih vytváří. Ráda čekám a poté zhodnocuji. Příležitostné nápady jsem si koupila ze zvědavosti.
To, co jsem o Eleně za tuhle četbu zjistila, mě fascinuje. Píše poutavě, skvěle vyjádří myšlenku byť jen jednou větou a moje názory se bytostně shodují s jejími. Nebyla stránka, která by se nedotkla mé duše a nevedla mě k zamyšlení nad světem a mnou samou.
Sice nevím, kdo Elena Ferrante je ve skutečném životě, ale přesto jsem kus Eleny našla v sobě.

čika
24.03.2020 4 z 5

Zaujímavé, hoci osobne preferujem Elenine príbehy, tie veľké aj menšie. Veľmi sa mi páčili ilustrácie.

adorjas
06.01.2020 5 z 5

Pre neFerrantistov táto kniha nič nedá. Ale pre tých, ktorí jej diela žerú, bude táto kniha ďalším prírastkom do zbierky. Dokonca túto knihu oceníte aj ohľadom estetickej formy, pretože ku každej kratučkej úvahe nájdete aj krásne a vtipné ilustrácie od Andrey Ucini.

Zbierka je naozaj rôznorodým počinom- Elena pitvá svoj vzťah k rastlinám, prírode, ekológii, mužom, umeniu, miestu žien v literatúre a podobne. Opäť skvelá možnosť, ako nahliadnuť pod jej pokličku myslenia.

"To, čím sme boli na začiatku je iba nejasná farebná škvrna, na ktorú sa dívam z brehu toho, čím sme sa stali."
"Presvedčenia nie sú dobré či zlé, slúžia len na to, aby vniesli poriadok do chaosu našich úzkostí."
"Môžeme byť omnoho viac než tým, čím sme sa náhodou narodili."

Ďakujem aj prekladateľke Ivane Dobrakovovej.

booklovertina
04.01.2020 5 z 5

Ak máte radi tvorbu Eleny Ferrante, resp. ak aspoň čiastočne sledujete dianie v svetovej literatúre, určite ste zachytili, že pred časom dostala ponuku písať pravidelnú týždennú rubriku pre britský časopis Guardian. Články z rubriky neskôr vyšli aj knižne pod názvom Náhodné úvahy a ten o obsahu vypovedá dokonale. Skutočne ide o celkom náhodné témy, Ferrante reflektuje seba ako matku i dcéru, dotýka sa emancipácie žien, politických otázok či duševného zdravia (psychoanalýzy), no čitateľom približuje aj úvahy o literatúre, potrebe písania, predkladania, jazyku a národnosti. Prináša ženský pohľad na určité aspekty fungovania sveta, vzťahov, kultúry, života vo všeobecnosti.
Nie je to kniha pre všetkých, skôr by som ju odporučila čitateľom, ktorí Ferrante chcú spoznať aj z inej stránky, ako len spisovateľku, pre tých, ktorí ju chcú poznať ako človeka.

ElizabethB
22.12.2019 3 z 5

Nič extra, ale myšlienky zaujímavé.