Přijď zpět (anebo radši ne)

Přijď zpět (anebo radši ne) https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17362/prijd-zpet-anebo-radsi-ne-17362.jpg 4 11 4

V pěti satirách a jedné tragické novelce se autor pokouší sestupovat do skrytých záhad čehosi, čemu říkáme česká povaha. Současnost se tu v rozporuplných humorných sekvencí prolíná s neoddělitelnou minulostí, obraz v zrcadle je tragikomický, ale i prostě veselý a smutný zároveň. Smích potlačuje slzy a palčivou hořkost přemáhá víra v obrodnou moc naší schopnosti se smát. Sledujeme tu charakteristické proměny české povahy v zahraničí, ale hlavně doma a ve větru, jenž pohazuje kulturními korouhvičkami režisérů, umělců, redaktorek. profesorek a dam zahleděných nostalgickými vzpomínkami do odešlého světa, lidí, kteří všichni v podstatě usilují ve svých nenaplněných životech o jakysi slavný návrat zpět, umělecký come-back, v němž však prožívají při realizaci svých pošetilých snů trapná fiaska.... celý text

Pavelpi
11.07.2019 3 z 5

Je to asi dobré,ale není to moje parketa,ale některé povídky se daly číst dobře.A tak celkově průměr.

Rade
31.07.2015 4 z 5

Nenadál je "svůj" a dost dobrý... Pro mě jednoznačně nejlepší povídka Sluneční dialogy, o stárnoucím muži, který se spřátelí s mladším chlapcem a vypráví mu drásavý příběh svého mladí o vztahu k židovské matce v období holokaustu a pozdních výčitkách svědomí. Hodně působivé. Tahle povídka za 5*.

milan.krimsky
11.09.2014 5 z 5

Jeden příběh se zcela ztotožňuje s Vieweghovými účastníky zájezdu. Sám Nenadál zde popisuje postavy před revolucí v době totality a Viewegh popisuje ve svém románě postavy zájezdu po revoluci

jindulka
18.09.2012