Priepasť

Priepasť https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386408/bmid_priepast-qDb-386408.jpg 3 541 174

Bývalý lezec trpiaci panickým strachom z výšok narazí na legendu o skalnej plošine v Tatrách, kde neznáma sila núti ľudí, ktorí tam zablúdia, skočiť do priepasti a zabiť sa. Nezvyčajné množstvo smrteľných nehôd v tejto oblasti mu nedá spávať. Rozbehne pátranie na vlastnú päsť, lenže skutočnosti, ktoré odhalí, sa vymykajú ľudskej predstavivosti a chápaniu. Za svoju zvedavosť kruto zaplatí – sám sa ocitne na hrane priepasti. Je stará legenda horských vodcov o nadprirodzenej sile zhadzujúcej ľudí do hlbín iba strašidelná fáma, alebo obsahuje zrnko pravdy?... celý text

JPBelmondo
19.03.2023 3 z 5

Asi takhle - lepší než Tma, ale na Trhlinu to nemá.

callahanh
11.03.2023 3 z 5

Opět se nedá upřít, že Karika si umí vybrat atraktivní a tajemné téma, které má potenciál a velký náboj. Zpracování je ale tentokráte trochu horší, protože, jak už tady bylo několikrát zmíněno, námět by vydal spíš na hutnou a atmosférickou povídku. V podobě novely je výsledek všelijaký a sráží ho především neustálé točení se v kruhu, protože hlavnímu hrdinovi se děje vesměs to samé, což je trochu ubíjející, především to ale ztrácí napětí a malinko rozptyluje čtenářovu pozornost. Osoba hlavního hrdiny je samostatnou kapitolou, protože jak už to tak u Kariky bývá, není úplně sympatická a dost často upadá do zbytečné sebelítosti, v tomto případě není moc důvěryhodná ani zvolená ichforma, protože hlavní hrdina má postupně propadat šílenství, jenže jeho zápisky jsou až podezřele normální, což je trochu kontraproduktivní. Výsledku ani nepomáhá lehce očekávaný konec, k němuž vlastně všechno spěje už od nějaké třetiny knihy. Propast tak opět zaujme vybraným tématem a poměrně klaustrofobní a hutnou atmosférou, na druhou stranu nesplní očekávání ohledně čtivosti a nějakého zásadního překvapení. Přes všechnu kritiku je ale dobře, že Jozef Karika podobné knihy vydává, protože je jich u nás (a na Slovensku) jako šafránu. 60 %

Jancas.s
02.03.2023 4 z 5

"Labyrint nemá začátek ani konec, nereálno se zakusuje do vlastního ocasu a plodí něco reálného. Bludné údolí se touží rozpínat, pohltit do svých záhybů co nejvíc lidí, co nejvíc myslí. Pokud jsi doposlouchal až sem, i tebe už chytilo, i ty už bloudíš a mnohé z toho, co považuješ za reálné, jsou jen divné obrazy před tvýma očima. Dříve nebo později zjistíš, že ti zbývá jediné.."

Příběh mě opět dokonale vtáhl a odmítl pustit. I když zde spařuju určité podobenství s jinými knihami, tak to byl skvělý zážitek.

memphisz
01.03.2023 3 z 5

Je to hodně podobné jako Tma. Samota v horách, postupné propadání šílenství, brutální zraňování hlavní postavy. Akorát místo slepoty, je zde strach z výšky a smrti. Bohužel místy to ale působí nastavovaně a zamyšlení se nad tím, co je realita a co "duch skoku" se dost opakuje.

michal7116
14.02.2023 3 z 5

Příběh je dobrý, zajímavý pohled do hlubin duše. Dojem z knihy mi kazí pouze roztahanost určitých pasáží, knize by slušelo zeštíhlení.

Marley_Kid
04.02.2023 3 z 5

/audiokniha/

Moja prvá kniha od Kariku a očakávania som mal pomerne vysoké - ale ostal som z niekoľkých dôvodov sklamaný. Čo môžem vyzdvihnúť, je zaujímavý námet (ako ostatne asi všetky autorove námety), zasadenie do existujúceho prostredia (minulý rok som v Slavkovskej doline bol a predstavivosť fungovala o to lepšie), a Kočišov prednes.

Čo hodnotím neutrálne - zaujímavé spracovanie, kde dej celej knihy sa prakticky odohráva na jednom mieste, kde je hlavný hrdina sám, so svojimi myšlienkami a predstavami. Vravím, zaujímavé, ale v konečnom dôsledku to knihe skôr uškodilo. Hlavne preto, že myšlienky hlavného hrdinu sa tak často opakovali a vracali na začiatok, že som od polovice knihy dúfal, že sa to buď rýchlo vygraduje k nejakej finálnej myšlienke, ktorá bude stáť za to, alebo rýchlo skončí. Nestalo sa ani jedno.

Autor sa v niektorých vyjadreniach strašne často opakuje - keď som celé vety počul už niekoľkýkrát, akoby sa autor potreboval uistiť, že možno som blbý a možno som si ich nezapamätal (viz. "už idem, mamička; už idem, červený kvietok" a desiatka ďalších), bol som z toho nervózny. Zvlášť, keď pre nič zásadné neboli dobré. Prišlo mi to trochu ako keď sa začínajúci autori učia také tie pravidlá, že keď niečo zopakujem trikrát, dodáva to textu na dramatickosti. Akurát tu to nezafungovalo, možno keď to človek číta a nepočuje, je to iné, neviem. (A btw. Sprunggeist je strašné meno. Ja viem, že za to autor nemôže. Ale v texte bolo spomenuté toľkokrát že sa mi o ňom bude snívať.) Koniec knihy ma ani neohúril, ani neprekvapil, asi preferujem radšej také konce, kde sa mysteriózny jav viac či menej realisticky vysvetlí (napr. Fitzekove prekombinované a neuveriteľné závery mi sedia viac ako tento záver na štýl "a záhada ostane záhadou, existovala vôbec niekedy nejaká?", ktorý asi bude pre niekoho iného prínosom, akurát to nie je moja šálka kávy). Naopak sa mi páčila tá kapitola, v ktorej autor vysvetľoval reálny podklad toho javu a prečo sa to naozaj na niektorých miestach môže diať. Túto časť by som naopak vyzdvihol.

Celkový dojem z knihy mám priemerný až slabší, po ďalšej autorovej knihe asi nejakú dobu nesiahnem. Možno tomu dám ale ešte niekedy šancu, pretože jeho anotácie sú veľmi zaujímavé. Tak uvidíme. :)

castiglione
24.01.2023 3 z 5

Škoda, vééélká škoda.
Napsala bych to asi takhle:
Nápad, téma, zpracování hlavní linie děje - za jedna (jako ve škole).
Napětí se však vytrácelo... bohužel...Na můj vkus příliš, a hlavně zbytečně, zdlouhavé.
Já bych to trochu "osekala" :)
Pro mě - tři hvězdy.

Loohikarme
23.01.2023 4 z 5

Dojem z knihy trochu kazily sáhodlouhé popisy pocitů hlavního hrdiny, které neustále přerušovaly děj. Ale od okamžiku kdy se hrdinové dostaly na plošilu děj nabral na napínavosti a já knihu dočetla na jeden zátah. Za mně rozhodně stojí za přectení.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Na Trhlinu nebo Na smrt se sice Propast nechytá, ale lepší než Smršť mi přišla určitě. Napínavá jak kšandy, byly momenty, kdy jsem četla s otevřenou pusou. Jako vždy super čtení.

Monns
25.12.2022 2 z 5

Škoda, mohl to byt dobry nápad. Chvílemi jsem byla fakt napnuta, ale sáhodlouhé popisy a myšlenkové pochody, zkazily veškerý dojem a člověk se musí prokousávat dal a těší se, až bude konečně konec.

shecoola
29.10.2022 2 z 5

Asi nebudem vymýšľať nič nové, pretože v komentári nižšie od chodícírohožka bolo povedané všetko. Začiatok zaujme, od polovice knihy som už len preskakovala strany, aby som aspoň vedela, ako to skončilo. Čítala som Trhlinu a Strach, no Priepasť bola naozaj "krok vedľa". Jedno malé bezvýznamné plus, že škrtám ďalšie miesto na mape z možných turistických výletov.

chodícírohožka
26.10.2022 2 z 5

Na Kriku jsem se těšila, jeho knihy vypadají i "zní" zajímavě. Bohužel Propast mě zklamala. Zpočátku byla zajímavá, napínavá a děsivá, jenže potom se zajímavost vytratila a napětí a děsivosti začalo být tolik, že ztratily svůj účinek. Možná kdyby mi autor dal chvilku oddechnout, začala bych se po pár stránkách zase bát. Takhle mě to všechno akorát začínalo nudit, až jsem hlavního hrdinu nahlas prosila, aby konečně skočil.

Ketrin.TR
25.10.2022 4 z 5

S Karikou se díky této knížce setkávám podruhé, takže už jsem tak nějak věděla co mě čeká a nemine. A opět zase zabodoval; psychologický horor tentokráte zasadil do Slavkovské doliny ve Vysokých Tatrách, takže nás čeká spousta krásných, horských popisů. Jenže nejedeme na turistickou poznávačku, nýbrž se s hlavním hrdinou, pracovníkem infocentra, vydáváme do hor pátrat po hrůzné legendě, která se, jakjinak, ukáže pravdivou. A zrovna na takovém dost blbém místě - kamenné plošině třicet metrů nad zemí, ze které fakt nechceš spadnout. Začíná poměrně náročný psychosouboj realita versus hluboké dno vaší mysli, v čemž je autor mistr. Místy už to bylo teda i na mě trošku dlouhé a nebylo by na škodu ubrat té rozvláčnosti, ale jinak mě autor zase nezklamal a knížku jsem hltala dlouho do noci!

veronika5179
17.10.2022 3 z 5

Kariku mám v oblibě a většinou si jeho příběhy užiji od první do poslední stránky, ale tady to nějak nezafungovalo. Zajímavých bylo prvních cca 90 stran, pak přišel velmi rychle skok a hrdina se vydal do akce - většinou se toto u Karikových románů děje později. A pak už to bylo jen ve stylu: jsem to já/ nejsem to já, zdá se mi to/nezdá se mi to, žiju/ nežiju. Bylo toho už přespříliš a ta napínavá atmosféra se někam vytratila.

verden
21.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Nebola to moja prvá kniha od Kariku, takže som od začiatku tušila, ako sa dej bude vyvíjať, aj ako sa to nakoniec celé vyvŕbi. Dobre napísané, aj keď zbytočne rozvláčne, ale čo ma naozaj nepríjemne prekvapilo, bol trochu odfláknutý záver- akože naozaj, vyšetruje sa nešťastie v horách, jediný preživší nemôže opustiť republiku, ale polícia si neprehrá záznam z GoPro kamery?!

Monni
21.09.2022 3 z 5

Já vůbec nevím, co si o jeho knihách myslet. Na jednu stranu si říkám super, další knižka od autora a jakmile ji vezmu do ruly a začnu číst, tak mě pokaždé na*ere hlavní hrdina, který mi nikdy nesedne a příběhy mi někdy přijdou až zbytečně moc zdlouhavé. Tato kniha je jasný případ. Prostě mi to přišlo na kniho až moc násilně natažené. Za mě by to bylo fajn jen jako povídka. Každopádně rodiče jezdí hrozně rádi na Slovensko a pravidelně když jedou mám jim říkám na co si mají dávat pozor a s tátou se jen smějeme, protože má taky načtené knížky od autora :D

NymphMaeve
15.09.2022 4 z 5

Další kniha Jozefa Kariky, co se mi dostala do ruky. A stejně jako u těch předchozích ve mne dokázal tento příběh vyvolat dokonalou směsici emocí. Záhadná plošina v údolí, která nutí lidi dělat něco, co je odsoudí k smrti. Je to takový další level mého poznávání úhlů lidského pohledu a tenkého předělu mezi reálným a sny. Hlavní hrdina Adam mi byl blízký už jen z toho pohledu, že strach z výšek i panické záchvaty dobře znám. Rozuzlení a závěr opět dechberoucí, jak je již autorovou klasikou. Co mne zde však štvalo byly místy moc rozvleklé až zbytečné odstavce - člověk je napnutý k prasknutí a najednou čte popisy květin a okolí. Je to velmi povedená kniha s úžasným dějem a rozhodně se mi líbila víc než třeba Tma, ale zase nebyla tak úžasná jako Trhlina nebo Smršť.

ďula114
11.09.2022 5 z 5

tak to byla jízda!!! Karika je prostě mistr..jediný problém je, že každou knihou přidává další místo na mapě Slovenska, kam se začínám vážně bát!

8182
05.09.2022 2 z 5

Jediné, co mi na knížce přišlo pozitivní, byly horské reálie. Jinak se jedná o špatně napsaný hororový příběh s příchutí tajemna, který má patrně být strašidelný a napínavý. Ani jedno jsem v něm nenašla.

Acner80
01.09.2022 2 z 5

Tak tohle mě nebavilo. 150 stránek jsem si říkala, tak už prostě skoč... U Kariky mívám o hlavní hrdiny strach, tady mě hlavní hrdina sštval.