Pribina

Pribina https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154765/bmid_pribina-154765.JPG 5 1 2

Historický román o prvom slovenskom vladárovi. Ukazuje Pribinu v novom svetle, s dôrazom nie na jeho zásluhy v šírení kresťanstva, ale na jeho činy v mocenskom zápase o záchranu ním spravovaného kniežatstva. Okrem iného ukazuje, koľko rozporov v sebe obsahovalo 9. storočie, v ktorom k nám prichádzalo kresťanstvo.

LordByron
LordByron
12.02.2024

Prvá knižka čo som o Pribinovi čítal. Chcel som sa dostať do toho sveta a myslenia ľudí vtedy, ale veľmi mi to nesadlo. Zvolania ako,, za západnú civilizáciu "od frankov mi prišli absurdné a nedobové.
Veľmi mi nedávala zmysel ani Pribinova stratégia odmietať cisárove návrhy na spoločnú výpravu.
Viem si predstaviť, že mal naozaj viacej žien a na dvore nejakého toho Avara, ale nezdá sa mi ani to že by krestania toľko namietali proti stavbe kostola.
A celkovo väčšina knihy človeka príliš nechytila.

Ivan53
Ivan53
27.06.2023 5 z 5

Narozdiel od iných románov o Pribinovi (Milan Igor Chovan, Pavol Stancel), v tomto sa opisuje i Pribinov boj proti Obrom (Avarom), a až následne boj s Moravanmi. Opis bojov na úrovni. Po vyhnaní z Nitravy sa dej bližšie nevenuje činom Pribinu, a veľmi rýchlo iba opisuje pridelenie mu územia. Teda kniha sa venuje Pribinovi do jeho vyhnania (potom taký rýchly koniec, skôr opis skutočností). Ale to je pochopiteľné, lebo ďalší Pribinov osud sa netýkal dnešného územia Slovenska. Veľmi pekné, nie priamočiare, čo sa deju týka. A správne je v opise uvedené, že kniha ukazuje, koľko rozporov v sebe obsahovalo 9. storočie: niekoľkokrát sú rozpory (dnes možno riecť paradoxy) tejto doby veľmi výrazné (príklady uvádzať nebudem, pokazil by som zážitok z deja). Omnoho tenšia kniha ako Pribina meč a kríž, no rozhodne stojí zato prečítať si, lebo spisovateľ pristúpil k tejto postave našich dejín inak, než pán Chovan.

Pribina

František Cecko-Kubernát