Příběhy z válečných a poválečných Sudet - Mimoňští rodáci vzpomínají

Příběhy z válečných a poválečných Sudet - Mimoňští rodáci vzpomínají https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378122/mid_pribehy-z-valecnych-a-povalecnych-s-6ag-378122.jpg 4 8 5

Odsun, vyhnání, transfer či vystěhování nebo vyhoštění zůstávají i dnes označením pro nedobrovolný odchod statisíců německých obyvatel českého a moravského pohraničí po skončení druhé světové války. Z jejich pohledu šlo a ani nemohlo jít o nic jiného, než o nespravedlivé vyhnání. Jen nemnozí si připouštěli alespoň část viny za těžký osud, který je potkal. Vzpomínky shromážděné v této knize přinášejí pohledy těch, kteří byli přinuceni své domovy opustit. Znovu se tak potvrzuje, že hlavní viníci a mocní se vždy stačí včas uchýlit do bezpečí a odveta za jejich činy proto dopadne na ty, kteří se jimi nechali vést či svést.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Víkend

Crozz
29.10.2021 3 z 5

Příběhy zajímavé, ne však úplně čtivě napsáno.

Formicka93
23.03.2021 4 z 5

Kniha přibližuje toto bolestné místo naší historie.

hopla
08.03.2020 3 z 5

O tom, jak to tehdy bylo a co bylo s poválečným odsunem Němců spojeno, už toho bylo napsáno mnoho. Každý si tak může vybrat, jestli podpoří názor, že si za to Němci mohli sami a vše s tím spojené si zasloužili anebo v něm převládne pocit, že se to mělo tehdy odehrávat víc s důrazem na spravedlnost. On ten vyšší princip mravní se dá vztahovat i na tuto situaci...
Kniha má několik kapitol, které jsou sestavené tak, že gradují, od poměrně suchopárného líčení historie jednoho rodu k trochu odlehčeným vzpomínkám, stylizovaným do pohledu dětského pamětníka, až k nejsilnějšímu příspěvku - z kroniky rodu Lehmannových. Seznámení se s osudy této rodiny pak může v rozhodování se v oné otázce spravedlnosti významně napomoci...

kikiw
21.07.2019 5 z 5

Zajímavá kniha, obzvlášť, pokud jste místní. Mezilidské vztahy jsou i po tak dlouhé době stále ovlivňovány dávnou historií. Na knize si cením zejména různých pohledů rodáků, kteří se hlásili k levici, pravici nebo byli apolitičtí. Díky vysídlení a následnému pobytu několika armád je dodnes z Mimoňska - Ralska cítit jistou neutěšenost.

francouz
06.07.2019 4 z 5

Mám rád příběhy ze sudet, protože jak jsem se již zmínil, sám pocházím ze sudet, a vím, že zde neprobíhaly zrovna dýchanky po válce.
tato kniha je složena ze čtyř příbhů lidí, kteří zde žili před válkou, za války a hlavně po válce. Tak jako většina německo čských rodin, musela odejít, v tom lepším případě do Německa, prakticky jen z holým zadkem.
Ano, byla to krozná doba, kdy takzvaní partizáni, určovali co se bude dít. nebylo odvolání, což je krásně vidět hlavně v posledním příběhu, který se táhne přes nástup komunistů a rodina, která měla nějaký punc, měla prostě smůlu. byl to opravdu boj o každodenní přežití, kdy jste nevěděli co Vás čeká zítra, nebo jestli vůbec nějaké zítra bude.
na druhou stránku, až na poslední příběh, mě kniha úplně nepohltila, četl jsem již lepší, ale přece jenom je to příběh, na který nesmíme zapomenout.

druhá světová válka (1939–1945) 20. století Československo sudetští Němci Sudety poválečné odsuny Němců

Autoři knihy

Josef Lehmann