Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29363/mid_pribehy-z-olivoveho-ostrova-aneb-kd-qn7-29363.jpg 4 153 52

Autorka žije na Korfu přes deset let se svým řeckým manželem a dvěma dětmi. Její postřehy jsou prodchnuty láskou a obdivem k novému domovu, což jí umožňuje vnímat jak krásu a poezii celého ostrova či vlídnost a pohostinnost jeho obyvatel, tak i méně příjemné stránky zdejšího života. Ty však dokáže glosovat s laskavým humorem i s jistým pochopením....Jejím prostřednictvím se seznamujeme se „zákulisím\" našich prázdninových pobytů a zjišťujeme, že život mimo turistickou sezónu je stejně fascinující a zajímavý. Jako matka nás provází radostmi i strastmi řecké reality od porodnice, přes školku, různé dětské aktivity až po specifika školní výchovy, jako manželka radostmi i strastmi cizinky sem provdané, zejména pak vztahem s tchýní, jako občanka nás seznamuje s potížemi při kontaktu s řeckým zdravotnictvím, řemeslníky, obchodníky apod., jako průvodkyně českých turistů s klady i nešvary našinců na dovolených, a konečně jako člověk s neuvěřitelně kosmopolitní společností na Korfu a se spoustou osudů lidí doslova z celého světa.... celý text

Isew
17.09.2023 3 z 5

Zajímavé postřehy ze života na ostrově Korfu. Ostrov, který žije z turistického ruchu a mimo sezónu se jeho obyvatelé přihlásí na úřadu práce. Pohoda, střídaná pohodou a když by měl být nějaký Řek omezen na své pohodě, obrátí se na stát, od něhož očekává, že se o něj postará a bude zase pohoda. Naprosto jasně podané, proč je Řecko přeborníkem v bankrotu státu.

Chesterton
06.09.2023 2 z 5

[četba ČRo]
Ano. Jde o zákulisí prázdninových pobytů. Zároveň trochu prázdné, byť občas vtipné, tlachání. Zejména pro toho, kdo trochu řeckou mentalitu zná i s historickými kořeny. Chápu frustraci Evropanky. Nejde o oslavu života na Korfu protože každodennost je tam v mnohém asi docela 'drsná'.
Celkově dost povrchní ani audiopodoba není mimořádná . . . . .
2/3

Mrejča
05.09.2023 3 z 5

Četba na pokračování na ČRo. Příjemně se poslouchalo před spaním, člověku se u toho vybavovaly vzpomínky na dovolenou a zdály se pak hezké sny.

ivousekk
04.09.2023 4 z 5

Hlaska "to je proste Greek style" mluvi za vse :-D
Zajimavy a vtipny vhled do zivota a hlavne mysleni Reku. Na to musite mit pevne nervy nebo byt splachovaci. Ja bych to nedala. Ze mne by byl bud vrah nebo blazen.
aktualizace: 19.9. jsme se vraceli letecky z Corfu domu. boze, ty baby na prepazkach tam maji porad! dejte si obri casovou rezervu, jinak budete vystresovani, ze to nestihnete. my to stihli s odrenyma usima. strasny.

Axmannova
03.09.2023 4 z 5

Zajímavé postřehy ženy, která ostrov Korfu, jeho atmosféru i obyvatele zná z různých stran. Oceňuji, že spisovatelka nesklouzla k "mazání medu kolem huby", jak je vše jen úžasné. O krásách ostrova si přečtu v každém průvodci. Ale o komplikacích každodenního života se člověk může dočíst právě zde. Paní Smetanová popsala ostrov Korfu s jeho krásami i potížemi všeho druhu. A to se mi líbí. Poslechnuto jako audiokniha na Českém rozhlase v první polovině září 2023. https://budejovice.rozhlas.cz/pavla-smetanova-pribehy-z-olivoveho-ostrova-vtipne-a-trefne-postrehy-z-korfu-kde-9057938

MarketJay
07.04.2023 4 z 5

Taková příjemná, milá oddechovka. :) Barvitě a vtipně popsaná ostrovní mentalita a denní pořádky. Až se člověk zamysli, že se tady nemáme tak úplně špatně. Jen to azurové moře nám tu chybí. Příjemné čtení. Určitě doporučuji jako vsuvku mezi dějově náročné knihy.

Jessica007
03.12.2022 5 z 5

Knížku jsem si koupila už před docela dlouhou dobou. A až nyní jsem ji vyndala z knihovny, abych si ji přečetla. Není to nějaký thriller.. :) Ani není z války. Ani.. Prostě v zimě - a nyní se sněhem, tajícím.. Prostě v současnosti mám ještě více ráda takovéto knížky. Ledacos jsem se dozvěděla, zážitky jsou autentické, nechybí humor, ani kritika tamních poměrů tedy. U knížky jsem si odpočinula a přišla na jiné myšlenky. Líbila se mi.

Amneris
28.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Líbil se mi popis řecké mentality i jednotlivé příběhy, které autorka v Řecku zažila. Některé byly opravdu vtipné a někdy člověk kroutil hlavou, čeho jsou Řekové schopní. Jediné co mě mrzelo, že jednotlivé kapitoly nešly časově po sobě, ale byly rozházené. Ale jinak šlo o milé povídání :-)

Belanna
21.09.2021 2 z 5

Když jsem si tuto knížku vybírala, myslela jsem že se tu budou opisovat krásy malebného ostrova Corfu, případně jeho historie. Autorka to spíše pojala jako jednu velkou stížnost na jeho obyvatele.

Hakate
01.08.2021 1 z 5

Část knihy jsem četla, ale jelikož mi až kost často přišlo, že autorka Corfu a jeho obyvatele spíše shazuje, přešla jsem do audia, kde se mi muj pocit bohužel potvrdil. Corfu i jeho obyvatele mám ráda.

Marghita
23.06.2021 5 z 5

Mně se knížka moc líbila. Líbilo se mi, jak autorka vtipně popisuje odlišnou mentalitu Řeků. Nikdo se tam příliš nepředře, a tak na ostrově nefunguje všechno tak, jak je třeba zvykem u nás. Knihu jsem četla v létě, když jsem byla těhotná a byla koronavirovová pandemie, takže ten rok jsme na dovolenou nejeli. S touto knihou jsem se alespoň imaginárně přenesla do Řecka. Abych si zážitek z čtení ještě umocnila, hledala jsem si na mapách a obrázcích místa zmíněná v knize. A po přečtení knihy...jako bych tam byla.

Ita
15.04.2021 1 z 5

Nuda...
Kdybych si to nevybrala do čtenářské výzvy, byla by tato kniha pro mě ztrátou času.

SilviiM
10.02.2021 4 z 5

Příjemná knížka psaná z krásného ostrova. Velmi se mi líbila.

Medvědářka
13.11.2020 4 z 5

Příjemné nahlédnutí na Korfu a mentalitu tamních lidí očima přistěhovalce. Zajímavé postřehy ze země a o lidech, kteří tam žijí. Bylo to hezké, místy úsměvné a občas velmi zajímavé vyprávění.

Zuzvil
27.05.2020 3 z 5

Po této knížce bych nesáhla kdyby nebylo knižní výzvy. Knížka je rozdělena do ročních období a autorka (Češka) popisuje svoje slasti i strasti života na ostrově Korfu. Forma je velmi příjemná, kapitoly krátké, často úsměvné (možná i občas vtipné), ale ihned po přečtení velmi rychle vše zapomenuto. Je to přesně ten druh pohodové, oddechové a nenáročné literatury, která je občas taky potřeba. No a koho zajímá mentalita a způsob života Řeků, tak si myslím, že můžu doporučit.

attila1
24.04.2020 3 z 5

Krátké příběhy o Korfu. Odpočinkové čtení.

katka.oo
01.03.2020 4 z 5

Příjemné povídání o životě na Korfu z pohledu přivdané cizinky ... krátké kapitolky ... každá o něčem jiném … mě se knížka líbila.

ujira
07.01.2020 4 z 5

S laskavým humorem, žádné strhující čtení, ale něco jako dopisy, Protože autorku znám, jedna hvězda navíc.

mol378
28.12.2019 1 z 5

Jednodušší vyprávěnky zajímavé popisem Korfu, místních zvyklostí a tamního způsobu života. Psané poněkud neobratně, četba na jedno odpoledne či delší cestu vlakem. Určitě neurazí.

soukroma
18.09.2019 3 z 5

Jako ze života: jak se skutečně žije (aspoň před deseti lety) na smaragdovém ostrově, který turistům připadá jako ráj. Většinou autorka popisuje své peripetie jakožto matky dvou malých dětí, s místním manželem, se spoustou kamarádek (valnou většinou rovněž cizinek) a s letní prací péče o turisty. O ostrově se z této knihy moc nedozvíme, k tomu napsala později průvodce. Ale s mentalitou tamních obyvatel se seznámíme dokonale a (aspoň mne) řada věcí hodně překvapila. A také mě překvapilo, jak tam pořád pršelo, lilo, fučelo, voda se valila horem a spodem (i v domě)...

místopisy Korfu české cestopisy

Pavla Smetanová