Příběhy z hor

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha je souborem tří baladických příběhů z horského prostředí švýcarského kraje Valais. 1) "Pronásledovaný Jan Lukáš" (1908) zaujme až starověkou tragikou ústředního hrdiny, kterého manželčina nevěra uvrhne do spářů šílenství. 2) Ve "Vládě zlého ducha" (1914, knižně 1917) jsme svědky dramatu celého venkovského společenství, do jehož poklidného života, uplývajícího s neměnnou pravidelností přírodních cyklů, pustošivě zasáhne příchod tajemného cizince, který je zosobněním temných, člověku nepřátelských sil. 3) V románu "Kdyby se slunce nevrátilo" (1937) se ze všech autorových děl nejvíce odráží krize přítomnosti. I do ztracené horské vísky doléhají prostřednictvím rozhlasu ozvuky španělské občanské války a na pozadí truchlivého proroctví jurodivého písmáka sledujeme reakce lidí tváří v tvář zdánlivě neodvratné katastrofě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113223/big_pribehy-z-hor-1mq-113223.jpg 3.611
Žánr:
Literatura světová, Novely, Povídky

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Jean-Luc persécuté, Règne de l’esprit malin, Si le soleil ne revenait pas


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Příběhy z hor

Kabuky
11.06.2022

Kvalitní četba

Kopretina
14.04.2022

Jako z jiného světa, dotknutí bolesti, strachu, neštěstí ve své syrovosti. Zaujalo.


pajaroh
23.07.2018

Ideální pro čtenáře starých vesnických příběhů. Příroda, střídání ročních období i mystika zasahují do života postav, které nejsou nikterak psychologicky přiblíženy. Také příroda a hory jsou popsány stroze a vystupují spíše jako temné síly v baladickém příběhu.

Ječmínek
16.06.2014

Mně se nejvíc líbila první novela Pronásledovaný Jan Lukáš, ovšem za přečtení stojí i další dvě.

puml
14.10.2012

Zajímavé, místy baladicky laděné příběhy z horského prostředí. Vynikající je především druhá novela-povídka Vláda zlého ducha, ve které se přichozí cizinec stává antikristem. Trochu mi to připomnělo Zemi snivců od Alfréda Kubina. Vyinikající vykreslení postav v horské vsnici odříznuté od okolí a vše pronikající hutná atmosféra blížícího se konce.

První a třetí novela mě příliš nenadchly, atmosféra dobrá, ale děj byl poněkud rozvláčnější. Doporučuji především si přečíst druhou novelu.