Příběhy z čarovné říše

Příběhy z čarovné říše https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42429/mid_pribehy-z-carovne-rise-cuq-42429.jpg 4 157 15

„Říše pohádek leží daleko a hluboko a je plná mnoha rozličných věcí: lze tu nalézt všelijaká zvířata a ptáky, bezbřehá moře a nespočetně hvězd, krásu, jež očarovává, a na každém kroku nebezpečí, radost i smutek.“ Píše J. R. R. Tolkien v úvodu svého eseje O pohádkách, ve kterém si klade základní otázky o původu a povaze tohoto žánru a jenž vypovídá o Tolkienově vztahu k němu a k fantazii vůbec. Podmanivé příběhy próz List od Nimrala a Kovář z Velké Lesné, obsažených spolu s esejem a dalšími texty v tomto svazku, jsou výstižnou ilustrací Tolkienova přesvědčení, že skutečně pohádky není možné omezovat jen na příběhy pro děti a nelze je zaměňovat se snovými příběhy či povídkami o zvířatech. Třetí z próz, Sedlák Jiljí z Oujezda, původně psaná pro pobavení Tolkienových dětí a nejspíše i vlastní potěšení, je vtipným příběhem z dávných dob o překvapivých událostech, jež následují poté, co na pole nepříliš odvážného, ale chytrého sedláka zabloudí nemotorný obr. Svazek doplňuje cyklu Příhody Toma Bombadila, strhující veselé i melancholické básně a písně, „které se zdají být dílem hobitů, zvláště pak Bilba a jeho přátel nebo jejich nejbližších potomků“, a dramatická báseň Návrat Beorhtnothe, syna Beorththelmova, jež popisuje drobnou epizodu následující po bitvě Angličanů s vikingy u Maladonu roku 991 a stejně jako verše souboru Příhody Toma Bombadila vychází v češtině poprvé.... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Mladá fronta

Poems and Stories , 1980

dr.horrible
17.11.2022 4 z 5

Tolkienove rozprávky samé o sebe sú štvor- až päťhviezdičkové (vrátane tu nezmyselne podhodnoteného Toma Bombadila), ale ako celok je tá kniha ideál prakticky len pre tolkienológov.
Postavenie Návratu Beorhtnothea za Príhody Toma Bombadila samozrejme má istú skrytú logiku, obe sú fiktívna poézia, akurát jedna z anglickej histórie a druhá zo Stredozeme.
To isté O pohádkach a List od Nimrala; obe pôvodne vyšli spoločne. Lenže tu to pôsobí skrátka tak, jak to je: 50 stránková úvaha (aj keď výborná), priamo uprostred detskej knihy.
Podľa mňa ten formát nebol zvolený šťastne. Respektíve bol, ale menšinovo.

Faila
17.07.2022 4 z 5

Velmi různorodé dílo, které představuje Tolkiena ve všech jeho literárních podobách. Básně, pohádky, eseje i temnější příběhy, každý si zde přijde na své.
Ze všech částí mě nejvíce dostal příběh o Nimralovi. Bylo to tak zvláštní a zcela odlišné od jiných Tolkienových děl, které znám. Temné, snové a prapodivné. Z této povídky ve mně ještě dlouho zůstával zvláštní pocit.

VeruMalfoy
06.01.2021 4 z 5

Pojednání o pohádkách mi přišlo zajímavé. Možná jen zbytečně zdlouhavé. Jinak jak pohádky, tak básničky mě moc bavily.

Vidlička
30.10.2020 4 z 5

Nimral mě naprosto roznimral a Kovářovi slintajíc závidím.

A eseje o pohádkách? Nedávno jsem se dívala na jeden díl Historie.cs taky na toto téma, a tam jsem se od odborníků dozvěděla, že pohádky původně nebyly určeny vůbec pro děti a jak to vůbec s pohádkami je. Páně Tolkienovy eseje mi toto hodně připomněly a celé mi to slily do jednoho uceleného celku (to je blbá kombinace slov "ucelený celek"....). Určitě doporučuju shlídnout. Navíc mi připomněl mě, když komentoval, které pohádky mu v dětství pily krev a proč... A vůbec - je to celý prostě zajímavý.

Lujza031
10.11.2019 2 z 5

Kniha je souborem básní, písní a povídek, ale i popisech a vysvětlení celé říše hobitů. Pěkná knížka, ale nijak mě nevtáhla. Četla jsem ji spíš, že mám spisovatele ráda.
Touto dočtenou knihou opět zahajuji své čtenářské příspěvky, jelikož jsem se dlouho neozvala.
Tato knížka byla jedna z mnoha knížek (pohádek), které jsem četla v nemocnici mému malému synkovi.

PapayaD
23.07.2019 5 z 5

Tolkien. Ten člověk musel být génius. Ano, na Pána prstenů, Hobita a Silmarillion to nemá, tím spíš, že je to jen jakási sbírka pohádek - ale je to krásné. Nemůžu dát méně než 5*.

MorriconeTheGod
14.11.2017 3 z 5

Tolkien je ždímán a ždímán, neustále převydáván, aby z toho měl někdo soustavný příjem. Opět už tisíckrát vydané pohádky a k tomu přihozeno něco málo navíc, co se možná ještě neobjevilo, nebo alespoň neobjevilo dostatečně hodněkrát. Co na tom, že to byly tolkienovi poznatky, které si čmáral na hajzl papír...dneska má všechno na co ten chlap sáhl (tím spíš co napsal) cenu zlata. Čekám kdy vyjde kniha "Tolkienovy čarovné nákupní seznamy" nebo "Mistrovo daňové přiznání revidované samotným Gandalfem".

Jaruš7
05.11.2017 4 z 5

Mé vyznání
Čarovná říše, toť můj pohádkový sen,
jakoby navštívil mě, voňavý, jarní den,
z kouzla těch milých veršů, se dech i někdy tají,
vypráví o ní ti, jenž v srdci ji s láskou ukrývají.

knižátko
09.08.2017 5 z 5

Sedlák Jiljí z Oujezda a Kovář z Velké Lesné :)

KikinkaV
29.05.2017 2 z 5

"Příhody Toma Bombadila" měly něco do sebe, další kapitola s názvem "Návrat Beorhtnothe, syna Beorhthelmova" je zajímavá jen jako jazykolam... Z esejí si nevybavuji ani větu, četla jsem je myšlenkami mimo, což má svůj důvod... "List od Nimrala" a další už jsou potom celkem fajn...
Nemám ráda, když se knihy ničí, ale v tomto případě by nebylo od škody kapitoly "Návrat Beorhtnothe, syna Beorhthelmova" a "O pohádkách" prostě vytrhnout... Dobře... Tak netrhat... Ale stejně se nic nestane, když je i poctivý čtenář přeskočí...

Eigis
22.03.2015 3 z 5

Pan Tolkien je nejenom geniální autor, ale také osvědčená obchodní značka, takže se od něj vydává téměř cokoliv co napsal, ačkoliv takhle nesourodou směsku jsem četl poprvé. Kniha má šest částí:

1. Příhody Toma Bombadila jsou spíše poezie a hraní si ze slovy a mě vzhledem k tomu, že jsem byl natěšený na Středozemi a navíc nemusím poezii nic moc neřekly.

2. Návrat Beorhtnothe, syna Beorhthelmova je spíše seriózní vědecké zamyšlení a s beletrií také nemá nic moc společného.

3. O pohádkách platí více méně to samé co o dvojce, přičemž je zde navíc postoj autora k psaní pohádek a příběhů obecně.

4. List od Nimrala je první ze tří pohádek v této knize a je v něm nejvíc patrná autorova teze, že pohádky by měly vychovávat a vést k zamyšlení.

5. Sedlák Jiljí z Oujezda je jediná část tohoto zvazku, která se mi opravdu líbila a moc jsem se při ní bavil, především ,,statečný pec a strašlivý drak" neměli chybu.

6. Kovář z Velké Lesné mě opět moc neoslovil, chyběl mi tu nějaký výraznější ústřední motiv.

Sečteno a podtrženo líbil se mi jenom Jiljí, to ostatní mě moc nenadchlo a klidně bych se bez toho obešel. Na druhou stranu jsem po téhle knize sáhnul především ze zvědavosti a bez nějakého velkého očekávání, takže zklamaný nejsem.

Evik30
10.06.2014 3 z 5

Příběhy v básních měly něco do sebe. Tolkien je prostě PAN SPISOVATEL. I když už není mezi námi. :o(
Kniha se mi líbila. Některé příběhy více, jiné méně, ale knihu bych hodnotila tak na 75%.

matesatan
14.05.2014

dobrý to bylo ale je to v poctatě to samý jako list od nimrala a jiné povídky kde je navíc tulák rover

Bear Reader
27.12.2013 4 z 5

Klasický Tolkien, fantazie rozpálená do běla, krása.

Gerret
10.06.2012 4 z 5

Velice povedená kniha, která mi doplňuje sbírku Tolkienových knih (ve vydání od Mladé fronty). Nejlepší jsou v knize všechny povídky: List od Nimrala, Sedlák Jiljí z Oujezda a Kovář z Velké Lesné. Potom jsou velice povedené některé z 16ti básní, mě se třeba nejvíce líbily: Olifant, Kočka nebo Petr Klíč. Dále kniha obsahuje Esej O pohádkách, která je velice zajímavá a dobrá na zamyšlení. A nejméně se mi líbil Návrat Beorhtnothe syna Beorhthelmova, který je psaný formou dramatu a zase tak moc mě neoslovil. Hodnocení 70%.