Poutník, čarodějnice a červ

Poutník, čarodějnice a červ https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415702/bmid_poutnik-carodejnice-a-cerv-0O9-415702.jpg 3 473 119

Příběhy z Alagaësie série

1. díl

Poutník a prokleté dítě. Kouzla a magie. A samozřejmě draci... Vítejte zpátky ve světě Alagaësie. Už je to rok, co Eragon opustil Alagaësii, aby vyhledal vhodný domov k založení nové generace Dračích jezdců. Teď se potýká s nekonečnou záplavou úkolů: výstavbou velké pevnosti, dohadováním s dodavateli zásob, hlídáním dračích vajec, jednáním s bojovnými urgaly a povýšenými elfy. Vytržení z každodenní rutiny však nabídne vidění Eldunarí, nečekaná návštěva a také vzrušující urgalská pověst, jež mnohé změní... Potěšte se jedinečnou fantazií Christophera Paoliniho v nové sbírce příběhů ze světa světoznámé série Odkaz Dračích jezdců. Kniha obsahuje tři nové příběhy z Alagaësie doplněné o historky z Eragonova života. Nechybí výňatek z pamětí čarodějnice a věštkyně Angely od samotné Angely Paoliniové... živoucí předlohy této nezapomenutelné postavy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Fork, the Witch, and the Worm: Eragon , 2018

Fifoulinek
15.02.2024 2 z 5

Knihu hodnotím průměrně a to především kvůli oblibě příběhu o dračích jezdcích. Nečekal jsem velké navazovaní na předešlou sérii, ale čekal jsem poutavější a zajímavější povídky. Popravdě žádná z povídek mě nenadchla a z knihy jsem rozpačitý. Doufám že se autor vrátí k předešlému stylu psaní a pokračování příběhu z Alagaësie se bude vyvíjet lepším směrem.

Neitiri
09.09.2023 3 z 5

Kvůli těmhle povídkám jsem si znovu přečetla celou sérii Odkazu dračích jezdců a upřímně řečeno mě trošku zklamaly. Možná jsem čekala něco jiného (třeba už vylíhnutá vejde, nové draky atd.), ale hlavně to bylo všechno takové nemastné neslané. Nejvíc ubíjející pro mě byla povídka o červu z Kulkurasu, i když měla přece jen nějaké morální ponaučení pro Eragona. Každopádně se mi ale zdá, že autor ještě s tímhle světem neskončil, už jen proto, že zrovna vydal novou knihu o Murthagovi.

Loire
03.07.2023 2 z 5

Tak mohu říct, že kniha nebyla špatná, ale nebyl to ten správný drive, jaký autor má. Čekala jsem, že se v knížce dozvím více z Eragonova nového světa, ale opak byl pravdou. Jako povídky špatné nebyli, ale nebylo to dle mého očekávání. Škoda, ale tak třeba další obsáhlejší knihy budou opět stejně dobré jako série Odkazu dračích jezdců.

TBRbezkonce
07.06.2023 4 z 5

Takové milé doplňkové povídky s malým ponaučením, které jsou spíše oddechové a pro zlepšení nálady.
Velké mínus je ale překlad, protože občas dochází k odlišnému překladu věcí, ale i např. draků atd.
A taky ta podobnost se Silmarillionem??? (A to nejen do stylistické míry, ale i třeba napodobovaní: Morgoth - Gorgoth ...)
Jako fakt?

Hor89
28.02.2023 1 z 5

Sbírka tří povídek ze světa Dračích jezdců. U knihy došlo ke změně překladatele a nakladatelství bohužel nemělo štastnou ruku při výběru - protože překlad je opravdu špatný - od spoustu chyb až po změny v zažité terminologii (Trn - Thorn). Příběhy samotné moc povedené nejsou - je na nich vidět že menší rozsah autorovi nesedl. A poslední povídka navíc ukazuje, že závěr Inheritance nebyl úplně domyšlený.

Kate3003
22.02.2023 2 z 5

Tato kniha pro mě byla trošku zklamání. Čekala jsem velkolepý návrat k Eragonově příběhu a jeho budování útočiště pro novou generaci Dračích jezdců a draků. Dostala jsem ovšem pouze útržek s Murthagova nynějšího života, kousek né zrovna zajímavého příběhu z života Angely a pak urgalskou pověst. To vše proložené Eragonovými povzdechy nad tím jak se potýká s každodenními starostmi. Kdyby se autor vyhnul potřebě propojit všechny příběhy tím, že je nějakým způsobem poslouchá nebo čte Eragon a vytvořil tři samostatné povídky, které by měli hlavu a patu udělal by asi lépe.
První část Poutník je opravdu kratičká a vlastně se toho stejně moc nedozvíme.
Druhá část čarodějnice ani v knize nemusela být, nebo mohlo jít o nějakou zajímavou ukázku z Angeliny minulosti, ale takhle jsme se vlastně zase nedozvěděli nic.
Poslední část červ už byla co se týče příběhu zajímavější. Poprvé se jednalo o ucelenou povídku, která měla hlavu a patu. A konečně to působilo jako když jsem se vrátila k sérii o Dračích jezdcích. Konec knihy zůstal otevřený takže jsem zvědavá jestli bude na tuto knihu nějak navázáno a snad tedy bude pojata lépe než tato.

PosPol
18.10.2022 3 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne…. Tři krátké příběhy, bez přečtení Eragona spousta věcí nebude dávat smysl. Těšila jsem se, že se něco dozvím o Angele, ale opět jen další záhady a nevysvětlené teze. Moc ráda bych četla další pokračování o Murtagovi a Trnovi, třeba se dočkáme :)

knihomolkarozi
16.10.2022 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky, protože příběhy mě skutečně zaujaly a bavily. Jen to občasné probliknutí zpět k Eragonovi a příšerný český překlad mi to poněkud kazili. Kniha by byla možná lepší, kdyby se ony příběhy autor nepokusil pospojovat tím stylem, že většinu z nich poslouchá nebo čte Eragon.
Takže překlad za 1/10 (Přeložit fork jako poutník a říkat Eragonovi Bromssone, když to mělo být přeloženo jako Bromův synu?) a mohlo to být delší. Třeba několik samostatných povídek z různých částí Alagaësie by podle mě udělalo Paoliniho fanouškům mnohem větší radost.

Eponka
21.06.2022 4 z 5

*hvězdy protože vas to akorat namlsalo a bylo to moc krátké. Bez serie Eragon to nejde ani moc pochopit. Určitě bych byla moc ráda za pokračování toho co se napsalo v poslední větě ️. Tak snad se dočkáme.

Teraesa
21.05.2022 5 z 5

Bolo veľmi príjemné opäť sa ponoriť do Eragonovho sveta, aj keď len na pár hodín. ️️ Návrat do detských čias. Magické.

Eillen
15.05.2022 3 z 5

Jako doplňkové čtení po dočtení původní série to není špatné. Bohužel uplynula už moc dlouhá doba od chvíle, kdy jsem spolu s Eragonem a Safirou cestovala jejich světem...
První dva příběhy dokázaly nemožné. Opět jsem měla ten kouzelný pocit. Bohužel poslední příběh mě nezaujal. Nebyl vůbec špatný, to ne. Jen na můj vkus až moc natahovaný.
Přesto nelituji, že jsem si knížku přečetla.

KájaKoxík
07.04.2022 2 z 5

No... Jedno odpoledne, které mne vrátilo do mých mladších let a totálního nadšení z Odkazu dračích jezdců, skončilo zklamáním. Dávám pouze 2 z 5.

V první části s názvem Poutník jsem se radovala, že se vrátila má oblíbená postava jen půl stránky. Jelikož se jedná o povídky, záhy se přeskakuje na jiné místo a čas.

Část o čarodějnici byla naprosto zbytečná. Záhada bez záhady, protože je mi vlastně jedno, proč nebo jak to vlastně bylo. Aspoň že ji nepsal Paolini.

Poslední část červ, je asi to co jsem od knihy čekala. Ucelenou povídku se začátkem prostředkem a koncem.

Násilné propojení jednotlivých povídek mi dokonce přijde ubohé. Šlo by z toho udělat mnohem víc. Přidat více příběhů jednotlivých ras a udělat z toho vyprávění za dlouhých večerů, to by bylo něco, co bych si ráda přečetla. Takto jsem si jen vzpomněla jak u každého z dílů Dračích jezdců se vše podstatné stalo na posledních 100 stranách a tady tomu nakonec není jinak.

Izumis
20.02.2022 3 z 5

Knihy série Odkaz Dračích jezdců byly jedny z prvních, které jsem kdy vědomě přečetla pro vlastní potěšení a učarovaly mě tak moc, že jsem od té doby číst nepřestala. Když jsem tuto knížku četla, naplnila mě pocitem nostalgie, jako bych se po nekonečně dlouhé době konečně vrátila domů.
Osobně nemůžu jakkoliv negativně komentovat nic, co se týče původní série, protože je to pro mě srdcová záležitost. Naštěstí tady ani není třeba; i když se jednalo o 3 krátké povídky, užívala jsem si každou minutu čtení.

1v8na
14.12.2021 3 z 5

Šlo o velmi příjemné čtení. Taková oddechovka a třešnička na dortu za celou sérií odkazu Dračích jezdců.
Kniha je složená ze tří povídek, které jsou právě Poutník, Čarodějnice a Červ. Nejvíc se mi líbila povídka Červ. Ilgra mi přišla velmi sympatická.
Nicméně bylo vidět, že příběh o Angele nepsal sám Paolini.
Jsem také velmi zvědavá jestli tahle kniha bude mít pokračování.

Ajrad1981
24.11.2021 3 z 5

Knihu jsem si nevybrala sama, dostala jsem ji. Dlouho jsem se jí vyhýbala, měla jsem obavy, že nebudu vědět, která bije, když neznám Odkaz Dračích jezdců. Teď se mi akorát hodí do výzvy a jinou vhodnou knihu jsem neměla po ruce, tak jsem si řekla "Budiž".
Moje obavy byly celkem zbytečné, Odkaz Dračích jezdců evidentně není nutné znát, ale možná, kdybych ho četla, můj pohled na knihu by byl jiný.
Už na začátku mi tam něco přišlo málo originální, ale nevím co. S Dračími jezdci jsem se setkala už u Feista, i když to byli asi jiní Dračí jezdci, takže okopírovaný je nejspíš jen název, jinak to vypadá na jiný příběh. Pak ten pocit neoriginality začal pomalu ustupovat, nic dalšího ve mně pocit deja vu nevyvolalo.
Hodnotím zlatým středem. Míň hvězdiček by nebylo fér, a bych dala víc, muselo by mě to strhnout k tomu jít shánět Odkaz, a to se nestalo.

vlkodlaq
22.10.2021 4 z 5

Anotace říká: je to už rok, co Eragon opustil Alagaesii, nicméně z pohledu autora i čtenářů už to je sedm let a je to trochu znát.
Není to ani tak kniha jako spíš delší povídka, která nepřímo navazuje na Eragona, což mnohého může snad i rozlítit. Já jsem se rád na chvíli vrátil to toho světa, kde jsem před lety trávil čas tak rád.
Co bych knize snad vytkl, není ani tak nesourodost s původními čtyřmi knihami, jako spíš, že kniha byla krátká a konec poněkud utnutý.
Přesto všechno to bylo příjemné čtení.

vlkodlaq
26.09.2021 4 z 5

Eragon mě uchvátil v mých cca dvaceti letech, to jsem tehdy nastoupil do prvního zaměstnání a zrovna právě vyšel v češtině první díl. Příhodně, práce byla nudná a nezáživná a těšil jsem se domů k Eragonovi a pak se dlouho těšil na každý nový díl.
Poutník, čarodějnice a červ zde nejsou, jak vidím, příliš oblíbení, přesto se do knihy pouštím a jistě Paolinimu ledacos odpustím. Za Eragona si to zaslouží.

Jass
23.09.2021 2 z 5

Nešla jsem do toho s velkými očekáváními, ale stejně mě knížka zvládla zklamat... Paolinimu malý prostor očividně nesedí. Dozvěděli jsme se o světě něco, co jsme předtím nevěděli? Spíš ne... O některé postavě? Ani ne... Co byla pointa? To by si možná autor měl srovnat v hlavě... Zdá se mi, že se celkem ukazuje, že jednotlivé části vznikly samostatně a dohromady byly propojené uměle. A nakladatelství nevěnovalo editorské práci moc času, protože vědělo, že s Paoliniho jménem to bude každopádně úspěch...
Nejvíc se mi líbil asi Červ, který nám ukázal zase kousek z urgalské kultury, ale celkově to bylo trošku příliš mravokárné a natahované... Celkem jsem si ale oblíbila Ilgru, takže... Stejně tak se mi líbila holčička z první povídky, ale... bylo to prostě o ničem. Kousek o Angele se snažil být záhadný aniž by věděl, jak se taková věc dělá... V nakladatelství to měli Paolinimu otřískat o hlavu, protože rozhodně umí psát daleko líp. Tohle je materiál, za který by fanoušci byli šťastní, kdyby ho například sdílel na svém blogu (jako to dělá třeba Ilona Andrews), nebo tak něco, ale... tohle je prostě... ostuda. Obsah je téměř nula a ani napsané to není hezky, Paolini umí o moc líp... Těším se na Spát v moři hvězd, doufám, že si spravím chuť...
Podrobnější komentáře u jednotlivých povídek.

Safira55
21.09.2021 1 z 5

Ač nerada dávám takové hodnocení, kniha je hlubokým zklamáním. Jednak jsem byla překvapena co dělá Eragon v Alagaesiii a druhák je to o všem jinem než o pokračování dračích jezdců. Ráda bych se do Alagaesiie vrátila, bohužel touto knihou se to nepovede.

čtenář6363
01.08.2021 3 z 5

Ostatní knihy z této série byly lepší, tato kniha je psaná o všem jiném, ale ne o pokračování Eragona na jeho cestě Alagaësii. Některé části byly nudné. Nedá se říct, že by byla úplně špatná. Spíš střed :)