Poutník, čarodějnice a červ

Poutník, čarodějnice a červ https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415702/bmid_poutnik-carodejnice-a-cerv-0O9-415702.jpg 3 473 119

Příběhy z Alagaësie série

1. díl

Poutník a prokleté dítě. Kouzla a magie. A samozřejmě draci... Vítejte zpátky ve světě Alagaësie. Už je to rok, co Eragon opustil Alagaësii, aby vyhledal vhodný domov k založení nové generace Dračích jezdců. Teď se potýká s nekonečnou záplavou úkolů: výstavbou velké pevnosti, dohadováním s dodavateli zásob, hlídáním dračích vajec, jednáním s bojovnými urgaly a povýšenými elfy. Vytržení z každodenní rutiny však nabídne vidění Eldunarí, nečekaná návštěva a také vzrušující urgalská pověst, jež mnohé změní... Potěšte se jedinečnou fantazií Christophera Paoliniho v nové sbírce příběhů ze světa světoznámé série Odkaz Dračích jezdců. Kniha obsahuje tři nové příběhy z Alagaësie doplněné o historky z Eragonova života. Nechybí výňatek z pamětí čarodějnice a věštkyně Angely od samotné Angely Paoliniové... živoucí předlohy této nezapomenutelné postavy.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Fork, the Witch, and the Worm: Eragon , 2018

maki232
03.05.2020 1 z 5

Docela nuda. O světě Alagaesie jsme se téměř nic nedozvěděli. Všechny části s Eragonem byly úplně o ničem. O Angelu s Elvou jsme se jen lehce otřeli, ale že bychom toho zrovna moc zjistili, se teda říct nedá. Murtagova kapitola (v knize je pouze 1) se mi celkem líbila, ale byl to jen takový úvod, který člověka navnadí, ale jeho příběh už dál nepokračuje. Největší prostor byl věnován jedné legendě urgalů. Ta legenda byla sice sama o sobě dobrá, ale já spíš očekávala, že se dozvím něco o svých oblíbených postavách, nebo jak to teď vypadá v Alagaesii. Kniha bohužel ani zdaleka nesplnila má očekávání :(

NudeRose
02.05.2020 1 z 5

Svět Alagaësie je zpět. Většina Paoliniho oddaných čtenářů nemohla dospat po zveřejnění zprávy, že se k příběhu dračích jezdců vrátí, a všichni netrpělivě očekávali něco velkolepého. Přeci jen od vydání poslední knihy uběhlo několik let a autorovi už dnes stěží může někdo vyčítat jeho mládí. Zřejmě i proto už očekávali vybroušený styl, hromadu detailů a odpovědí dosud nezodpovězených, na nichž mohl roky pracovat.
Paolini jakoby si ale neuvědomil, že jeho čtenáři už mezitím také dospěli a nebude jim stačit to, co kdysi. Nejen, že v knize neobjevíme ani více detailů, a dokonce ani očekávané odpovědi. Chybí překvapivě i ten styl, u nějž mám pocit, že je mnohem horší než býval kdysi. Zatímco u předchozí čtyřdílné série jsem doufala v kvalitní filmové zpracování a snad i pokračování v podobě páté knihy, u této nové se budu muset nutit k přečtení pokračování. Knížka byla jednoduše nudná, nepřinesla de facto nic nového a těch pár stran jsem četla mnohem déle než kdysi pětisetstránkového Eragona.

Pája20
13.04.2020 5 z 5

Co na to říct. Jako malý jsem našel v knihovně 3 knížky Eragon, Eldes a Brisinger už prvních pár stránek mě vtáhlo do úžasného světa Alagaësie plné kouzel různých ras a za mě jedné z nejdůležitějších ze všech Draků. Bylo pro mě zklamání když jsem shltal 3 díl s myšlenkou že to má pokračovat a 4. díl nikde ... noo já naštěstí čekal rok ale i tak jsem během toho roku několikrát vrátil k daným knížkám učil jsem se starověký jazyk elfů a další jazyky :D . A pak přišel 4 díl Inheritance a ono to dopadlo tak jak mělo a pak dlouho nic.
Ten konec mě prostě rozesmutnil zamiloval jsem si ty knížky a s nadějí jako spousta z nás jsem čekal až se něco objeví a objevila se tato malá knížka oproti ostatním je jednohubkou.

POZOR SPOILER
Jsem moc rád že je v knížce zmíněn Murthag a že se možná asi vydá za Eragonem.Nebo zmínka o Angele a Elvě byl parádní a nevím jest li nám Paolin odhalí aspon větší část o Angele :D Stejně jako poučný příběh o Ilgril a Vermungovi příde mi to jako nepřítel mého nepřítele je můj přítel i když myšlenka je hlubší. A nejlepší pro mě byla poslední kapitola vím že od pádu Dračích jezdců se do 4 dílu vylíhli 3 draci Safira Trn a poslední Fírnen ale číst a prožít ty veselé kuuče elfů a prožít tu radost z nově vylíhnutého mláděte stálo za to :)
KONEC SPOILERU

za mě super a opravdu doufám v pokračování :)

Petra21
03.04.2020 3 z 5

Christopher zahrál na čtenářovu nostalgickou strunu. Návrat do Alagaësie skutečně zafungoval jako příjemná vzpomínka, bohužel však bez větší přidané hodnoty.

Tereyciiik
27.03.2020 4 z 5

Moc pěkné početní, ale bohužel krátke. Jinak bylo vše tak, jak jsme na to od Christophera zvyklí :-D těším se na další pokračování, které snad podle názvu bude. Ráda bych věděla, jak to dopadne s Murtaghem a mladou slečnou. Knihu doporučuji na pěkný večer.

Knizectvi
22.03.2020 5 z 5

Ano Ano Ano prosím. Návrat do milované Alagaesie se opravdu povedl. Něco co jsem moc chtěl, jenom jsem o tom nevěděl do té doby než to samo přišlo. To přesně byla tahle kniha. Ve třech krátkých ale skvělých příbězích se znova setkáme s Eragonem a Safirou ale i s dalšími postavami, dozvíme se co se dělo po posledním díle Odkazu dračích jezdců a také se podíváme do historie. Na dvou stech stránkách se ponoříme do nostalgie a v hlavě nám vyskakují staré známé postavy i příběhy, a z ničeho nic je konec ! Ale notaaaaak Chrisy my potřebujeme víc :) I přes svou útlost je knížka naprosto skvělá a to nejen svou nostalgií ale už klasicky stylem jakým je napsaná, svou poutavostí a napínavostí. Ano i tyto tři krátké povídky dokáží být napínavé. Co víc k tomuto říct další kousek legendárního příběhu od legendárního spisovatele. Tohle je naprostá povinnost pro každého kdo má rád Eragona.

Adush
21.03.2020 3 z 5

Mno.. Měla jsem od knihy příliš velká očekávání a nakonec přišlo zklamání. Příběhy jsou zajímavé, nejvíce ten o červovi, ale byly tam maličkosti, které mě rozčilovaly. 1. překlep (místo finiarel bylo giniarel) a hrubka (stihla jsem ji zapomenout).. 2. drak Thorn místo Trn (tedy ponechání originálního jména) a nakonec 3. skloňování oslovení v elfském jazyce (finiareli, ebrithile..)... Tohle mi docela vadilo, a i když to nebylo tak časté, celkový dojem to spíš pokazilo. Jsem ráda, že mohu mít tento doplněk v knihovně, ale kniha vůbec neodpověděla na mé otázky, naopak vytvořila spoustu nových.

Sarka14
03.03.2020 5 z 5

Jedinou slabinou téhle knížky je to, že za pár hodin není co číst. Jinak skvělé počtení. Návrat k Eragonovi byl úžasný.

Kačaba79
18.02.2020 5 z 5

Krásné nahlédnutí , ale moc krátké

Jadla
14.02.2020 4 z 5

Ach ouvej. Bylo toho málo. Takové drobounké střípky a člověk by chtěl víc a větší!
Bylo moc milé si zase počíst o "starých známých", byť jen takhle epizodicky.

Rowana
14.02.2020 4 z 5

Příjemný návrat do světa Alagaesie, Eragona a Safiry. Ve třech povídkách jsem se znovu setkala s dobrými známými. A minimálně ve dvou případech to setkání bylo radostné. Jedna z povídek mě tolik nezaujala, ale věřím, že i ta si své příznivce najde. A zase se jim třeba nebude tolik líbit jiná.

e-fox_slow

Nebylo to špatné, ale...
Těšila jsem se na návrat do Alagaësie ke svým oblíbeným postavám, a ten se tak úplně nekonal. Začátek teda vypadal slibně, znovu číst o Eragonovi, Safiře a dalších, bylo to, jak píše autor v doslovu, jako vrátit se po dlouhé cestě domů. Nicméně kniha se nakonec více věnovalo povídce Červ, která s Alagësií, jak ji známe, až tak moc společného nemá. Sama povídka nebyla špatná, ale pro někoho, kde se těšil na rozvíjení příběhů a osudů známých postav, byla trošku zklamáním.
Nakonec hodnotím knihu čtyřmi hvězdičkami, což je ode mě na Paoliniho málo, ale zároveň tím nechci říct, že knížka nestojí za přečtení. Jen to vyjadřuje moje zklamaná očekávání, za což autor koneckonců nemůže...
Ještě bych chtěla vyzdvihnout hrozně elegantní číslování stránek (to mě vážně fascinovalo a knížce to dodávalo zvláštní šarm) a taky fakt, že Paolini je jeden z mála autorů (možná jediný), u kterého mě baví číst i poděkování ;)

Atekram
12.02.2020 2 z 5

Mám radost z návratu do tohoto světa, ale zklamalo mě několik věcí. Především překlad, který nemůžu naznat jinak než zločin. Editor odvedl hodně mizernou práci, neshodují se některá (celkem zásadní) jména nebo jejich pravopis, reálie ani důležité pojmy...
Kniha obsahuje jen 3 "povídky". Hlavně první mě velice potěšila, protože se konečně trochu věnuje Murtaghovi. Je ale strašně krátká a v podstatě končí ve chvíli, kdy to začne být zajímavé. Celé je to jako by neucelené, mohlo toho být víc. Kniha mi tedy přijde jako takové oťuknutí čtenářů a zkoušení jestli přivítají pokračování.
Já ho určitě přivítám rovnou, tak sem s ním! :)

BraveRenard
08.02.2020 4 z 5

Byl jsem velice mile překvapen že vyšla další kniha ze světa Eragona ale dost mě zklamala už to že má jen 224 stránek jsem rád že nám autor oznámil jak se dál vyvíjel příběh Eragona a Safiry ale i Murtagha s Trnem (v této knize thorn ale nechápu proč jeho jméno bylo necháno anglicky nwm proč když v ostatních knihách to byl Trn) ale vadilo mi že Murtaghovi bylo dáno málo prostoru a kniha jen nakousla jeho dějovou linka. Povídka o čarodějnici mě moc nebavila, naštěstí nebyla moc dlouhá a o červovi mě přišlo že byla většina knihy a navíc kniha končila tak trochu Cliffhangerem ale jinak mě kniha celkem dost bavila a rád si přečtu pokračování jestli bude.

RyonMathrin
21.01.2020 3 z 5

Pouze 3 hvězdy. Jako samostatná sbírka povídek neobstojí (bez předchozího přečtení Eragona se nechytnete). Jako ukázka světa Alagaesie taky ne. Jedině jako pokračování Eragonova příběhu. A v tom případě je to hodně krátké pokračování... takových několik střípků veliké mozaiky. Ale hezkých střípků, to tedy ano. Spíš to vnímám jako předehru a chci věřit, že se autor do svého světa vrátí na delší dobu.
Murtagh dobrý, čarodějnice slabší, urgalové zprvu průměr, konec mne ale velmi příjemně překvapil.
Pište, pane Paolini, o dracích toho není nikdy dost :-).

Kongy
20.01.2020 3 z 5

Série Dračích jezdců jsem přečetl už dřív a velice mě bavila, takže jsem se těšil na další pokračování. Je sice pravda, že tato kniha obsahuje tři samostatné povídky, ale opět se setkáte s postavami Dračích jezdců a navrátíte se zpět do Alagaesie. Očekával jsem však trošku více z nového sídla Dračích jezdců ale i tak bylo hezké se opět shledat s Eragonem a Safirou. Zároveň si autor nechal otevřené dveře v ději, takže doufám že pokračovaní bude následovat.

Vendelie
17.01.2020 3 z 5

Odkaz Dračích jezdců byl super, tento doplněk už byl pouze taková suchá jednohubka, čekala jsem víc. Nejvíce se mi líbila část červ. Ovšem pokud vyjde opět něco ze světa dračích jezdců, tak si to ráda přečtu :)

Ilirea25
06.01.2020 3 z 5

Příběhy Poutník a Čarodějnice mě bavily. Sice velmi krátké, nic neříkající dodatkové příběhy, ale bylo fajn se sice na kratičký moment vrátit do Alagaesie. Zato červ mě opravdu nebavil a mrzelo mě, že právě on má největší prostor v knize.

Market116
05.01.2020 5 z 5

Moc ráda jsem znovu navštívila Eragona se Safirou, byť jen na chvilku...takový kratičký, přesto krásný návrat, který mile potěšil
I tak si velmi přeji, aby vznikla další série, protože celý tento kouzelný svět je úžasný a má ještě hodně co nabídnout...proto doufám, že nás Christopher nenechá dlouho čekat a vydá už plnohodnotný díl, který si určitě nenechám ujít.

Kee
04.01.2020

Tentokrát se zdržím hvězdiček...
Paoliniho svět mám velmi ráda, protože je jedním z mnoha světů, ve kterých jsem vyrůstala a ráda se k nim vracím. Líbí se mi, s jakou láskou o něj pečuje a jak jej dál rozvíjí. Na knihu jsem se moc těšila, protože Alagaësie skrývá daleko větší potenciál, než "jednu úspěšnou tetralogii". Přijde mi však, že si Paolini zvykl na formát několika set stránek a menší prostor nedokáže zcela využít. Ono je to mnohdy těžší než psát opus, ale jde to velmi efektivně.

Nápady jsou skvělé, povídkový styl by mi nevadil jako mezikrok k další větší sáze. Jen kdyby to nebylo takové nedopečené, utnuté v půli jako nedopsaná věta bez tečky. Rámec Eragona budujícího nové sídlo Dračích Jezdců, který se setkává s dalšími postavami či odhaluje krátké příběhy je pěkný, ale z větší části nevyužitý. Jediný dokončený příběh se týká urgalské pověsti o Červu z Kulkarasu (mimochodem, velmi elegantně napsaný). Ostatní nalákají, navnadí, a pak se vypaří (tak jako tajemný Poutník v hostinci, Čarodějka se svými rukopisy, dokonce i samotný Eragon). Velká škoda... opravdu velká.

Vím, že tato knížka pravděpodobně nebude stát osamoceně, ale i jednotlivé díly většího celku si zaslouží svou plnohodnotnou a hlavně pevnou půdu pod nohama. Krátké příběhy dokáží na čtenáře zapůsobit se stejnou (ne-li větší) úderností jako ty obsáhlé.

Každopádně: hodlá-li se Paolini do Eragonova světa navrátit, rozhodně se k této výpravě plánuji připojit. :-)