Příběhy vašeho života

Příběhy vašeho života https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71133/bmid_pribehy-vaseho-zivota-KNX-71133.jpg 4 261 60

Už jste si někdy z vrcholku Babylonské věže razili cestu vzhůru nebeskou klenbou, tvrdou jako žula? Už jste někdy zastavovali krvácení člověka poraněného při útoku anděla? Už jste někdy vedli jednání s radiálně symetrickými mimozemšťany, kteří se dorozumívají ne jedním, ale hned dvěma velmi zvláštními jazyky? Že ne? Ted Chiang, jeden z nejlepších povídkářů, vám na tyto otázky odpoví ve své nové knize!... celý text

Povídky , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Plus

Stories of Your Life and others , 2002

Tamten
05.10.2023 3 z 5

Pár povídek je zábavných a čtivých a člověk je hned zhltne. Ale dost ji je utahaných, o ničem a těžko se dočítají.

evismaior
27.06.2023 4 z 5

(SPOILER) 85% - Osobně znát Teda Chianga musí být nesmírně inspirující, protože jeho vědomosti a inteligence skloubená s jeho fantazií dává vzniknout povídkám, které se jen tak nevidí. Sbírka Příběhy vašeho života mě sice zvolenými tématy nechytla úplně tak jako Výdech, ale pořád je to v rámci žánru něco ojedinělého.
Autor se dokáže chopit tradičních i moderních témat a rozvinout je do netušených rozměrů, což dokazuje hned v první povídce Babylonská věž, kde se nejenže dozvíme, co ve svém fantaskním pseudobiblickém světě připravil pro ty, jež se prokopají nebeskou klenbou, ale i to, jak by se žilo na takové mnoho mil vysoké rozestavěné věži - dokázal vytvořit celý společenský systém nosičů a stavitelů, z nichž ti ve vyšších patrech by nikdy věž neopustili a žily by tam celé komunity - za mě fascinující vize, kterou bych si uměla představit zfilmovanou.
V povídce Pochopit se zase snaží vžít do mysli člověka, jemuž byl po mozkové smrti podán experimentální lék, jenž mu jako vedlejší účinek obnovení mozkové činnosti umožnil používat i tu kapacitu mozku, o níž se ví, že ji lidé nevyužívají. Co všechno by takový člověk dokázal a k čemu by to mohl využít? A jak by se geniální matematici dokázali popasovat s nezpochybnitelným prokázáním toho, že matematika vlastně vůbec nefunguje (Dělení nulou)? Nebo jak by dle povídky Vývoj lidské vědy fungovala společnost, kde vědu tvoří jen geneticky upravení metalidé a běžní vědci už ji nikdy nebudou schopni pochopit? Nebo další téma - co když nevěříte v Boha, ale víte, že vaše manželka byla vzata na nebesa a vy po smrti chcete za každou cenu za ní (Peklo je nepřítomnost Boha)?
Ted Chiang se hodně věnuje lingvistice, což se projevuje například v povídce Dvaasedmdesát písmen, kde si ve fantazijním světě připomínajícím 19. století pohrává s myšlenkou oživování golemů unikátní kombinací písmen a rovněž s ideou preformace (všichni potomci jsou již obsaženi ve svých rodičích - může být ovšem taková linie generací nekonečná?).
A konečně je tu povídka Příběh tvého života, která mě k autorovi přivedla. Samozřejmě film Příchozí na mě udělal větší dojem, protože je vizuálně velkolepý (v povídce žádné kosmické lodě s pokřivenou gravitací nehledejte, stejně tak jako důvody mimozemské návštěvy a zápletku, která málem vede k válce), ale povídka mi celkem suchým způsobem více osvětlila vědecké myšlenky, na kterých je příběh založen - Fermatův princip, nelineární mimozemské myšlení schopné vnímat současně všechny časové roviny, které se promítá i do stylu jejich psaného jazyka a které umožní totéž každému, kdo se jazyku naučí - se všemi důsledky, jež z toho pro hlavní hrdinku vyplynou.
V závěrečné povídce Když se vám líbí, co vidíte: Dokument se autor ze všech možných úhlů reprezentovaných dotazovanými postavami snaží dobrat závěru, jestli by se všem nežilo lépe, kdybychom mohli vypnout náš smysl soudit ostatní podle jejich vnějšího vzhledu. V poznámkách k povídkám píše, že on sám by to prubnul. Já bych se k němu klidně přidala. Moc se těším na cokoli dalšího, co autor napíše.

"Světelný paprsek musí vědět, kde posléze skončí, ještě než se rozhodne pro dráhu, po které se vydá."

"Existence svobodné vůle znamená, že nemůžeme znát budoucnost. A to, že svobodná vůle existuje, víme, protože s ní máme přímou zkušenost. Volní rozhodnutí jsou neoddělitelnou součástí vědomí. Anebo ne? Co když tu osobu znalost budoucnosti změní? Co když to v ní vyvolá pocit naléhavosti, pocit povinnosti jednat přesně tak, jak ví, že jednat bude?"

karel.kral
15.01.2023 3 z 5

Každá povídka má opravdu výborný, neotřelý nápad. Ale provedení kulhá. Knížka není moc čtivá, místy jsem se musel překonávat, abych ji dočetl.

los
01.12.2022 4 z 5

novější Chiangův povídkový soubor Výdech mě sice zaujal víc, ale i Příběhy stojí za přečtení, každý čtenář si jistě najde svůj oblíbený námět = matematika, teologie, lingvistika, filozofie..., vše se prolíná tak samozřejmě a překvapivě; nápadité je zasazení příběhu s aktuálním problémem do dávné minulosti (genetika nebo třeba hypotéza o kulatosti Země), anebo naopak do budoucnosti (komunikace s neantropomorfní mimozemskou civilizací)

Chiang počítá s poučeným a přemýšlivým čtenářem, vyhýbá se dořečenosti a dovysvětlování, a za to jsem rád, protože mě nudí texty s "manuálem k použití"; i závěry nechává neohraničené a bez definitivních řešení, otevřené dalším hypotézám

items
16.11.2022 odpad!

Čítať to v čase vydania originálu s jointom v ruke, zrejme by som to považoval za zaujímavú knihu.
Aktuálne sa mi to javí ako pseudointelektuálna sr...a (ospravedlňujem sa za výraz).
Prečítal som 3 poviedky (Babylonská veža, Delenie nulou a Vývoj ľudskej vedy), viac naozaj nezvládam.
Ak patríte k ľuďom, ktorí hodnotia poviedky spôsobom ako je uvedený v Doslove slovenského vydania (cit.: "Babylonská veža je vtipná pointujúcim spôsobom ilustrujúcim márnosť našich snažení vo vzťahu k metafyzickosti..."), pokojne do toho.

Rezolut
07.11.2022 4 z 5

Štýl písania ma nezaujal, miestami až nudil. Štyri hviezdičky však dávam prevažne za posledný príbeh o kaliagnózii a za to, že Príbeh vášho života poslúžil ako námet pre môj azda najobľúbenejší film Arrival, ktorý jednoznačne odporúčam.

bernadeta9876
12.10.2022 4 z 5

Tak toto bola jedna z najoriginálnejších zbierok poviedok, ktoré som čítala! Ted Chiang v nej skĺbil fyziku, matematiku, filozofiu, náboženstvo, biológiu a to všetko tak, že to spolu ladí perfektne. Každá poviedka ma donútila zamyslieť sa a skladať klobúk pred prehľadom autora. Všetko spolu vytvára veľmi ľudské príbehy. Chápem to nadšenie každého a idem si zháňať autorovu ďalšiu knihu.

jarynek
18.05.2022 4 z 5

Mé nadšení z těchto povídek nebylo celkově tak velké jako u Výdechu, ale přesto se jedná o nadprůměrné kousky v rámci sci-fi žánru. Každá povídka je osobitý originál, ať už nápadem či stylem, přičemž i v těch nereálných částech jsou povídky založeny na nějak "ohlém" vědeckém základě. Oproti Výdechu jsem se v této knize bohužel setkal s kousky, které mi přišly zbytečně natahované a neudržely moji čtenářskou pozornost tak napjatou. I v těchto případech jsem však stále musel oceňovat autorovu imaginaci s jakou dokáže k tématu přistoupit. Opět jsme hodně ocenil závěr, kde autor pojednááv o vzniku jednotlivých povídek.

Deia
06.03.2022 3 z 5

Poviedky veľmi nemusím, ale na tohto autora som bola veľmi zvedavá, tak som si povedala, že vyskúšam. A dopadlo to tak akurát.
V knihe nájdeme osem poviedok so sci-fi zameraním. Niektoré celkom dlhé, niektoré veľmi krátke (najkratšia má tri strany). Niektoré fascinujúce, niektoré ani nie. Ale všetky mali spoločné to, že sa mi čítali dobre.
Hneď prvá poviedka, Babylonská veža, sa mi nejak extra nepáčila – príbeh o stavaní veže, ktorá siaha niekam úplne do neba mi prišiel až príliš absurdný, také ja veľmi nemusím, aj keď myšlienku to asi malo peknú. Ale druhá poviedka, Pochop, to už bolo niečo iné, tá ma bavila hneď – je o človeku, ktorému experimentálna liečba neskutočne zvýši IQ. Veľmi kladný dojem vo mne zanechala aj poviedka Príbeh tvojho života, v ktorej sa vyskytuje mimozemská civilizácia a snaha jej porozumieť. Ale celkovo ma poviedky až tak nenadchli – niektoré mali námet, ktorý ma vážne zaujal (napríklad Peklo je neprítomnosť Boha), ale taký koniec, ktorý mi vôbec nesadol, niektoré sa mi nepáčili od začiatku (Sedemdesiatdva písmen). A tie, ktoré sa mi páčili, mi prišli, že tak nejak vyšumeli do stratena, že z toho námetu sa toho dalo vyťažiť viac. A tiež sa mi nepáčil pocit, že mnohému z toho, čo autor píše, nerozumiem :D. Myslím, že do ďalších autorových poviedok sa už púšťať nebudem, ale aj keď ma táto zbierka nenadchla, tak rozhodne mi mnohé námety prišli fascinujúce a som rada, že som si ju prečítala.

Marekh
15.02.2022 3 z 5

Kniha obsahuje 8 povídek. Některé povídky byly náročnější na četbu. V povídkách se vyskytují pojmy z fyziky, něco málo z náboženství a také z oblasti neurologie a dalších tématech. Jedna povídka je o komunikaci s mimozemšťany. Zajímavá povídka byla o zamyšlení se nad tím, že 1 + 1 se nerovná 2. V minulosti jsem nad tímto tématem přemýšlel. Jen tak jsem si pohrával s touto myšlenkou, aniž bych k něčemu dospěl. :) Závěrečná povídka pojednává o kráse. Je psána formou rozhovorů různých lidí.

Nejvíce se mi líbila povídka PEKLO JE NEPŘÍTOMNOST BOHA. Nejkratší povídkou je povídka s názvem VÝVOJ LIDSKÉ VĚDY.

Autora jsem v minulosti vůbec nezaregistroval. Asi už nebudu vyhledávat další knihy od tohoto autora. Nad některými povídkami je třeba se hodně zamyslet, z určitého úhlu pohledu pro náročnější čtenáře sci-fi.

sf1
03.02.2022 2 z 5

Velký kultovní prd. Co povídka, to originální nápad, ovšem zpracování čtenářsky odpudivé. Povídky jsou nesrozumitelné, bez pointy, plné plytkého žvanění, působící jako kdyby si autor hlavně honil vlastní ego.

hladko
20.01.2022 5 z 5

Je záhodno si čtenáře přidržet hned na začátku. A proto je tu první povídka s názvem Babylónská věž, kterou Ted Chiang okamžitě nabourává čtenářovo očekávání, se kterým do rukou bere knihu označovanou jako sbírku sci-fi povídek. Jen těžko lze totiž do škatulky vědecké fikce začlenit starozákonní téma o stavbě Babylónské věže, na jejíž vrchol jen samotná cesta zabere měsíce času. Právě překračování žánrových hranic je To, co dělá tuto literaturu přitažlivou.
Povídka o obětování života „božskému“ cíli se však nevyhýbá přemítání, zda-li je toto opravdu ona správná cesta, kterou od nás Bůh očekává. A ačkoliv téma v mnoha kontextech jasně definuje existenci Boha jako stvořitele, ten i se svým míněním zůstává po celou dobu ukryt kdesi za stěnou pevné nebeské klenby, kterou se lidská touha po poznání snaží prolomit, aby se tak dostala do Jeho bezprostřední přítomnosti.
Ale i povídky, které jednoznačně naplňují podmínky žánru science fiction, velmi pečlivě a vědecky zpracovávají neotřelá témata, která se však vždy silně dotýkají reality, kterou je snadné si představit v této době, nebo nejbližší budoucnosti. Přirozená uvěřitelnost a představitelnost smazávají žánrové hranice a nutí čtenáře zapomínat na to, že se jedná o smyšlený svět.
Mou zvídavou povahu obšťastnila i poslední kapitola – Poznámky o povídkách – která nechává nakouknout do kuchyně mistra tohoto žánru. Jak vlastně vzniká dokonalá sci-fi povídka? To co lze při čtení tušit, tedy že se nejedná o extatický gejzír nočního proudu vědomí, ale o hluboce a dlouhodobě zpracovávaná témata, jež do své finální kompozice mohou dozrávat třeba i roky, je právě v této kapitole potvrzováno.

HCkolabuje2
18.12.2021 4 z 5

Aktualizované: ako bolo napísané vo viacerých hodnoteniach, občas to vyzerá na intelektuálne cvičenia autora, napriek tomu to stojí za námahu a prečítanie.
Pôvodný text:
Prechvalene, priemerne poviedky
- Pochop =Nepodarena kópia Růže pro Algernon / Kvety pre Algernona (Flowers for Algernon. V modernom spracovaní omnoho slabšie a chladnejšie ako 60 ročný original
- slušne Babylonska veža, Príbeh tvojho zivota
- Delenie novou- riešenie vzájomného nepochopenia a partnerského odcudzenia cez matematické teoremy mi vôbec nesadlo. Akoby niekto písal citlivý manuál na obsluhu kuchynského robota...

witiko
20.11.2021 5 z 5

Vynikající, geniálně promyšlené a zručně napsané povídky. Autorova strategie spočívá v tom, že vytvoří určitý momentálně nereálný (ale teoreticky možný) rámec a začne prozkoumávat možnosti, které z něj vyplývají. Kupodivu ale všechno to, co z takto uměle vytvořených kontextů plyne, je až znepokojivě reálné. V tomto smyslu jde skutečně o "příběhy našeho života". Z každého nápadu dokáže vytěžit maximum a neopomine žádný dílčí aspekt, možnost nebo otázku. (V této své schopnosti mikroanalýzy mi občas připomíná Franze Kafku). Přitom ale vůbec nejde jen o jakási intelektuální cvičení nebo vědecko-technologické etudy, autor je současně i skvělý pozorovatel a psycholog. Často jde až na samotnou existenciální dřeň. Každá povídka využívá jiných literárních prostředků, má odlišnou strukturu, kompozici a vyprávěcí postup a tato forma se vždy prolíná s vlastním nápadem a tématem povídky natolik, že ji nejen umocňuje, ale tvoří i novou kvalitu a další podtexty. Příběh je vždy tak poutavý, že vtáhne do děje ještě předtím, než na uměle vytvořený kontext vůbec přistoupíte, a pak už v tom jedete až do konce. (Jedinou výjimkou je pro mě Dvaasedmdesát písmen, do které jsem se nedokázal začíst a přeskočil jsem ji). Naopak třeba povídka Peklo je nepřítomnost Boha je snad nejlepší literární text o podstatě náboženské víry, který jsem kdy četl – s laboratorně vyváženou tragikomičností ukazuje celé rozpětí mezi totální trýzní i absolutní blažeností, jež sebou toto hledání smyslu ve světě, který je nepochopitelný, nezbytně nese. Poslední povídka o technologii umožňující odstranit vnímání/odlišování krásy a ošklivosti zase natolik přesně vystihuje současné trendy politické hyperkorektnosti a diskuze s tím spojené, že se až reálně bojím, že se tak jednou doopravdy stane. Zkrátka jsem nadšen a těším se na druhou sbírku Výdech.

ject9a
20.10.2021 2 z 5

Takže: buď nejsem naladěný na stejnou notu jako autor, anebo prostě nedosahuju jeho IQ. Povídky mají rozhodně velký potenciál svojí originalitou, ale sráží je přílišná komplexnost podání. Babylónská věž ještě šla, ale přiznejte se, kdo pochopil Dělení nulou? Dvaasedmdesát písmen mi připomnělo steampunk Chiny Mieville, a Peklo se zase slibně rozjelo (oficiální přítomnost andělů na Zemi!), ale ke konci ztratilo dech. No a Příběhy vašeho života - tak tedy film Příchozí se mi líbil tisíckrát více. No, díky kamarádovi jsem Teda Chianga zkusil, ale prostě nebude to můj šálek kávy.

Taj-ka
20.08.2021 5 z 5

většina povídek byla naprosto uchvacující, skvělé a rozmanité náměty a úžasná fantazie autora. moc jsem ocenila i závěrečné komentáře k jednotlivým námětům

Alena_S
17.08.2021 5 z 5

Autorovy nápady jsou naprosto a nevídaně úžasné. Proto ty hvězdičky.
Jen mě žádný z jeho světů nepřiměl říct "tak z tohohle příběhu se mi nechce ven."
Ještě na mě čeká druhá jeho sbírka, třeba to přijde.

Greenfingers
03.08.2021 5 z 5

Mé první setkání s autorem a musím přiznat, že jsem byl naprosto unešen. Všechny povídky jsou nápadité, vymykající se běžným standardům. Chiang v nich prokázal svou schopnost zkoumat věci z různých, často neobvyklých ůhlů pohledu, ale hlavně přiměl čtenáře k hlubšímu zamyšlení.
Doporučuji všem milovníkům kvalitní sci-fi.

DonPax
27.06.2021 5 z 5

Každá z povídek je zcela jiná než všechny ostatní a každá je jiným způsobem ohromující. Ve většině nejde o samotný děj příběhu, ale spíše o myšlenkové experimenty, které mě moc bavily. Například mě také příjemně překvapilo, jak citlivě je napsaný Příběh tvého života, a jak přesvědčivě a až samozřejmě působila povídka Peklo je nepřítomnost Boha. Jsem rád, že jsem na Chianga narazil, doufám, že si budu moct přečíst i Výdech.

petrarka72
09.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Dechberoucí. V poslední době mám na skvělé knížky štěstí, a to napříč žánry... Povídky Teda Chianga jsou výborné - a zhruba ve třetině každé z nich se mi zavařil mozek. :-) Autor aplikuje na známé náměty překvapivý úhel pohledu a dokáže ho domyslet do nejzazších důsledků. Vybírá si atraktivní východiska, ať už jde o příběhy nebo dilemata. Mýtus o babylonské věži - jehož zpracování doprovází úvaha, jak je to vlastně s nebeskou klenbou. Nalézání smyslu a souvislostí zcela a naprosto ve všem (což je ve skutečnosti doprovod některých psychóz značně komplikujících život) - a hledání jeho využitelnosti. Motiv golema oživovaného jménem - a ohledávání, co je život autentický a co umělý. Následky zjevení andělů, která připomínají přírodní katastrofu - a pátrání, co je podstatou víry. Popis dvou druhů poznávání - rozumového (lingvistické zkoumání řeči mimozemšťanů-heptapodů) a citového (narození a ztráta dítěte) - a jejich srovnávání z hlediska vnímání času. A tak dále... Pro mne bylo asi nejdůležitější téma svobody a manipulace, (ne)legitimita reálného upravování skutečnosti či vědomí a nedostatečnost racionality při morálním rozhodování. Navíc autor umí psát, povídku od povídky se liší styl vyprávění i způsob, jakým vás dostane. A že vás dostane vždycky, na to se spolehněte...