Příběhy Staré dámy

Příběhy Staré dámy https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166260/mid_pribehy-stare-damy-WUP-166260.jpg 5 123 35

Tato kniha by měla zaplnit dosud prázdné místo na českém trhu, na němž neexistuje žádná kniha, zabývající se historií nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France. Ten je přitom v posledních letech v Česku stále populárnější, nejen kvůli startům Romana Kreuzigera, ale i díky přímým přenosům, jež kromě Eurosportu začala loni vysílat i veřejnoprávní ČT4. Každoročně navíc vyrážejí tisíce českých fanoušků na Tour i osobně. V roce 2013 se uskuteční jubilejní 100. ročník Tour de France. Toto datum tedy nabízí ideální příležitost k vydání takové knihy. Už v letech 2009-2011 vycházely v MF Dnes krátké příběhy z historie Tour. Ta zůstává stále pro řadu Čechů neznámá, vždyť za komunistické éry byla profesionální cyklistika v Československu takříkajíc "na indexu" a informace o výsledcích a průběhu závodů vycházely jen velmi strohé. Zmíněný seriál MF Dnes se setkal s pozitivním ohlasem. Nyní tedy přicházíme s mnohem rozsáhlejším projektem, který by měl komplexněji zmapovat historii Tour. Na základě dobového tisku, knih, autobiografií a v novější historii i setkání s pamětníky bychom chtěli čtenářům přiblížit nejslavnější příběhy z dějin Tour de France, její hrdiny, záhady, podivné události i úsměvné historky. K tomu by měl dopomoci i reportážně-publicistický styl knihy, která nemá nabízet suchý přehled událostí, ale naopak z dobových materiálů zrekonstruovat živí děj, jenž dokáže čtenáře do sebe vtáhnout. Jádro knihy: - 50 slavných příběhů z historie Tour, doprovázených dobovými fotografiemi (u každé kapitoly by měl být navíc rámeček - jakési zrcadlo doby, se 2 až 5 zajímavými událostmi, které dotyčný rok ve světě přinesl) Další bonusy: - Příběh Gira a Vuelty - stručně o vzniku dalších dvou ze tří nejslavnějších cyklistických závodů světa - Česká stopa na Tour - osobní vyprávění osmi československých a českých cyklistů, tedy všech, kteří v minulosti Tour absolvovali - doprovázené fotografiemi z jejich archivu - bohaté statistické přehledy: vítězové Tour, majitelé trikotů, rekordy, zajímavosti... celý text

SirenKa
16.07.2023 5 z 5

Nádherně zpracovaná, čtivá kniha o historii jednoho světového fenoménu. Četla jsem mezi dvěma tour. Famózní příběh se spoustou zajímavostí, fotografií. Dát těch sto let takto dohromady musela být neskutečná práce, moc se to povedlo, dala by 6 hvězd klidně :-)

markulina711
04.07.2023 4 z 5

Namlsaná letošními jarními klasikami a závěrem Gira jsem se nemohla dočkat mé milované Tour de France a proto jsem po večerech znovu klimbala v této bichli, ve které si se zatajeným dechem nejradši čtu o těch prvních statečných, protože v dnešní době je cyklistika už úplně jiný sport. Vždycky když se snažím na kole přesáhnout svoji komfortní zónu, si vzpomenu na ně.

Podravka
06.11.2022 5 z 5

Příběh staré dámy je velice důstojná sonda do zevrubné historie jedné z nejúžasnějších sportovních akcí vůbec. Nemá smysl analyzovat, do jaké míry byla či stále je zahalena rouškou dopingu. Tohle nemá s knihou nic společného a přestože se i tomuto tématu bohatě věnuje, tak to dělá velmi šetrně a nikoliv skandalizujícím či bulvárním přístupem, jak je tomu u mnoha jiných knih na toto téma. Tomáš Macek je zřejmě největší český odborník na silniční cyklistiku a jeho články čtu s radostí již mnoho let. Proto jsem od této monografie nečekal nic jiného než precizně odvedenou novinářskou práci plnou vkusně podaných informací. A skutečně je tomu tak. Těším se, až se ponořím do jeho další bichle - Příběhy Corsa rosa - tedy historii Giro d’Italia.

arrek
24.02.2022 5 z 5

Mé hodnocení knihy se v podstatě shoduje s mým komentářem ke knize o Giru, kterou jsem přečetl již dříve.Skvěle sepsaná historie největšího cyklistického závodu.Výsledky, medailony jezdců, ohlasy účastníků i médií.Přes kontroverze okolo dopingu a různých nečistých zákulisních praktik ve mně převáží napínavé čtení o soubojích jezdců na trati, taktických tazích manažerů a úžasné atmosféře mezi diváky.Kniha vtáhne čtenáře do děje a u mě (spolu se sledováním TV přenosů) podporuje i chuť si některé slavné průsmyky projet na kole osobně.Tak ještě do třetice kniha o Vueltě.Snad autor nebude čekat na stý ročník, protože ten se pojede až v roce 2045.

BlackBlade
14.02.2022 5 z 5

Výborný průřez historií Tour de France. Drsné začátky Tour (nekonečné etapy 500+ km, bez cizí pomoci, podvody atd.) velká jména historie až po téměř současnost (Armstrong, Contador, bratři Schleckové atd.)
Závěr výborně doplněn o české (československé) účastníky Tour a jejich historky, zkušenosti a postřehy.
Pro sportovní fanoušky či cyklisty nutnost a pro ostatní = dejte tomu šanci, dozvíte se spoustu zajímavých příběhů.

milary
09.12.2021 5 z 5

Poslouchala jsem v podání Pavla Soukupa a Vasila Fridricha. Četli způsobem perfektně odpovídajícím živému reportážnímu stylu celé téhle neuvěřitelně poutavé publicistické parády.

Úžasné jsou "dřevní" začátky Tour tak asi do třetiny knihy, nečekaně zajímavá je i druhá část, kde se příběhy účastníků prolínají jak s nevinnými počátky a pak obrovským rozmachem dopingu, tak strategiemi jednotlivých týmů (třeba týmová hierarchie a striktně dané role jednotlivců byly pro mě něčím naprosto nevídaným).
Třetí třetina nabere zběsilé tempo; nová a nová jména, závodníci z východního bloku, dopingové aféry vlekoucí se roky, pokročilá úroveň testování (i toho, jak je obejít), rivalita týmů, materiální vybavenost, angažmá jezdců i tréningová specifika na míru, kolotoč peněz i ambicí...

Byla jsem ráda za závěrečná vyprávění československých a českých cyklistů i našeho vynikajícího paralympionika Jiřího Ježka.
A také - a to byl perfektní nápad, za zajímavosti ze světa, které ten či onen rok přinesl a jimiž kapitoly končily.

Původně jsem si vypisovala jména, která jsem chtěla zmínit pro nějaký (jak jsem myslela), výjimečný příběh. Ale nejde to. Těch jmen by byla spousta. A dramat - překážek, proher, vítězství, zázraků, zklamání, vášně, odvahy, odolnosti, vůle, zbabělosti, podvodů i obětavosti a fair play - nepřeberně.

Vřele doporučuju. Poslech je úžasný. A kvůli fotkám si určitě knížku seženu i na papíře.

bamba
11.08.2021 5 z 5

Patrím k tým, čo žehlia pri Tour, ale kniha je úžasná od cyklistických a dopingových začiatkov. A to mám maximálne doma zaparkovaný jeden zaprášený rotoped.

raccoon81
01.03.2021 5 z 5

Tato kniha je skvost a mnohem více než jen sportovní příběh. Je samozřejmě především o Tour de France, ale má značný společenský přesah, v podstatě je to historie jednoho závodu na pozadí dějin 20. (a počátku 21.) století, jimiž se prolínají životní příběhy jednotlivých aktérů. Svým způsobem je to i taková stručná historie dopingu (a dalších podvodných technik) v cyklistice, potažmo ve sportu obecně, kdy ale člověk občas soucítí s těmi, které bychom leckdy mohli označit spíš za "záporáky" než kladné hrdiny. Možná budete stejně jako já při čtení přemýšlet o tom, co s většinou z nás udělá touha po penězích, prestiži nebo moci a jaká jsou pozitiva a negativa současné vysoce konzumní společnosti. Ať už ve vás ale čtení vyvolá cokoliv, v každém případě tuhle (v mnoha případech značně kontroverzní) jízdu po boku Bartaliho, Coppiho, Anquetila, Simpsona, Merckxe, Hinaulta, Fignona, Induraina, Armstronga, Pantaniho, Frooma a mnoha a mnoha dalších jednoznačně doporučuji.

Abes
16.01.2021

Kniha vypadá moc dobře, kvalitní gramáž, hromada fotografií - zajímavě rozvržených, s tímhle si dali opravdu záležet. Chapeau M. Macek.

jan7760
16.10.2020 5 z 5

Vynikajuca kniha zachytavajuca najdolezitejsie okamihy Starej damy. Jedine, co ma trochu mrzi, ze najlepsie roky, co sa tyka slovenskeho fanusika prisli prave vtedy, ked kniha konci, v roku 2012...

mispulin
23.08.2020 5 z 5

Pro fanouška cyklistiky nádherné vyprávění...

pavel1238
19.08.2020 5 z 5

Knížka, kterou stojí za to mít v knihovně, ve čtečce nemohou nikdy vyniknout ty skvělé fotografie. Vyprávění po jednotlivých letech je asi nejrozumnější volba. Pro fandy cyklisticky naprostá povinnost. Mám ale od stejného autora i vyprávění o Giru o to je snad ještě o kousek lepší. I tak ovšem paráda. Jen by to chtělo nějak přidat kapitoly z posledních let.

Martinmmm
09.06.2020 5 z 5

Parádna kniha..nádherné fotografie a ešte krajšie pribehy..a kopec spomienok na súboje na asfalte..od Induraina, cez Pantaniho a Ulricha..Armstronga, Contadora, Nibaliho, Wiginsa až k Froomovi a Saganovi

clomba
06.05.2020 5 z 5

Poutavé.

marhoul
16.03.2020 5 z 5

Parádní knížka! Vhodná i pro něžnější fanynky TdF, které u dlouhých přenosů hlasitě nefandí, ale spíše... žehlí.

zuzi.d
21.08.2019 5 z 5

Více než století dějin společnosti, sportu a cyklistiky na pozadí žlutého závodu. Překvapivě poutavě a v souvislostech napsáno. Nejsem sportovní nadšenec, ale tento závod jsem si v posledních letech oblíbila a kniha mě nezklamala.

Berg1
18.07.2019 4 z 5

Kniha o historii mého oblíbeného závodu, plná dobových fotografií a zajímavých životních příběhů. Reporty pana Macka čtu rád i z aktuálních ročníků TdF a tato kniha mě nezklamala.

Hynais
24.06.2019 5 z 5

Musím doplnit svůj původní komentář pod čarou. Nedávno jsem s celou svojí rodinou poslouchal audio-knihu při dlouhé cestě autem a všichni (manželka, syn, dcera i její přítel) byli nadšeni, protože netušili, jak vzrušující, fantastické a nevšední zážitky může "obyčejné ježdění na kole" přinášet...
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Vynikající, plastické, zábavné i poučné... Mám to i v audioformě a když se mnou osmnáctiletá dcera poslouchala kapitolu věnovanou organizovanému dopingu (Temná síla...), tak se jí udělalo fyzicky špatně.

Tomas@S
05.12.2018 5 z 5

Opravdu tlusta a tezka kniha (vaha) zpusobujici bolave ruce a otlaceniny :-) Byla vydana k prilezitosti 100-ho rocniku Tour. Predstavuje podrobne celou historii od uplnych zacatku az po rok 2013. Prochazi vsechny rocniky a seznamuje nas se vsemi vyznamnymi zavodniky a vitezi jednotlivych rocniku. Rozsahle se zabyva i dopingovymi skandaly a v zaveru zejmena celemu pribehu Armstronga. Je to trochu smutne cteni, zvlaste v kontextu jeho tehdejsi obrovske popularity a adorace. V knihovne jsem zrovna vcera videl asi 4 ruzne knihy venujici se hvezdne Armstrogove kariere napsane jeste pred vypuknutim skandalu. Takove knihy se uz vlastne nedaji ani cist, rozhodne ne bez hodne silne pachuti. Osobne si myslim, ze u tech profiku si asi temer vsichni necim vypomahaji, ale bez jejich talentu a obrovske driny by jim to bylo stejne k nicemu.

Navic je kniha doplnena predstavenim ceskoslovenskych a ceskych ucastniku Tour, kteri hodnoti svoji karieru a vyjadruji se i k dopingovym skandalum. Jenom upozornuju, ze mnozi z nich jsou nyni experty v prenosech z Tour na CT, coz je skvele.

Kniha je vytistena na kvalitnim kridovem papiru a obsahuje velke mnozstvi fotografii. Bohuzel trpi vazba, ktera se kvuli obtiznemu otevirani a velke vaze papiru zacne rychle uvolnovat a rozpadat.

květáček
04.12.2018 5 z 5

Výborná kniha, velmi čtivá a místy i zábavná. Dá se číst jako román. Obsahuje příběhy slavných cyklistů a vznik nejslavnějšího závodu.