Básníci a vražda

Básníci a vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22479/bmid_basnici-a-vrazda-z0E-22479.png 4 143 22

Příběhy soudce Ti série

Chronologicky desátá kniha příběhů soudce Ti. Za časů soudce Ti vyžadoval literární svět staré Číny od svých stoupenců intenzivní studium a téměř bezvýhradnou oddanost: studenti i akademici se uzavírali do samoty archivů a knihoven, aby nasávali moudrost svých předchůdců. Avšak i pod tak vznešenou pokličkou často vřely i méně skvostné příklady lidských emocí, někdy i vražda - jako je tomu v případě studenta Sunga a tanečnice Malé Fénix. Soudce Ti přijíždí na návštěvu okresu Ťin-chua, aby se zúčastnil podzimních slavností, a do klína mu spadnou tyto dva záhadné případy. Klíč k celé záhadě zřejmě tkví v pološílené dívce jménem Šafrán, která sídlí ve Svatyni černé lišky v pustině za městem. Oba případy zřejmě nějak souvisí s případem generála Mo, jenž byl před osmnácti lety popraven za vlastizradu. A všichni podezřelí patří k opravdové literární smetánce: akademik, dvorní básník, mnich a překrásná básnířka. A soudce Ti má pramálo času na vychutnávání slavnosti, protože na její závěr přichází s rozřešením celé záhady a na světlo světa vystoupí otřesné svědectví o tom, co může nastat, když se spolu snoubí básníci a vražda. 1. vydání knihy: Perseus r. 1995 ISBN: 80-85976-03-X... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Perseus

Poets and Murder , 1968

alabra
04.01.2024 5 z 5

V tomto díle liščí magie, básnictví a historie spiknutí na císařském dvoře doplněna ukázkou osobního života vyšších úředníků - nechtěla bych být osmá žena :).
S knihou se setkávám opakovaně, tentokrát v úžasné audioverzi.

Usire
20.12.2023 5 z 5

Originální, ale lehce přitažené za vlasy. Moc nechápu motivaci hlavních postav, protože to časem stejně muselo jednou prasknout. Vše zpracováno s nádechem filosofie a mystiky.

Marfiel
19.02.2023 5 z 5

Co napsat jiného, než že se jedná opět o pozoruhodný příběh. Propracované charaktery postav, stupňující se napětí, uvěřitelné finále a jako třešnicka na dortu působivě ztvárněné reálie staré Číny (dynastie Tchang).

alabra
21.01.2023 5 z 5

Opět skvělý styl vyprávění, děj se odvíjí pomalu, ale nezadržitelně, odkrývají se vášně, lásky a nenávisti, to protkáno filosofií, výchovou, životním stylem nesmírně chudých i bohatých obyvatel dávné historie. Už poněkolikáté dokonalé.

Ulala
14.08.2022 5 z 5

Opět skvělý příběh, tentokrát situovaný do světa básníků. Literární svět byl pro kulturu ve staré Číně velmi důležitý, od něho se totiž odvíjela kariéra všech úředníků. A právě na literárním klání, zorganizovaném pro pár přátel v rámci podzimních slavností řeší soudce Ti se svým přítelem Luoem, náčelníkem sousedního okresu, další případy vražd, které zasahují do doby zrady devátého prince.

Jaruš7
29.06.2022 3 z 5

Audiokniha.
Vysvětlení na konci knihy - společenské kulturní události byly zpestřením života a každý uchazeč o školní vzdělávání na vyšší úrovni musel ovládat krasopis štětcem. Básně byly předpokladem úrovně vzdělanosti a znalost těch kastou vyvolených byla společenskou samozřejmostí.

Tato smetánka kulturní společnosti nabubřelá svými afektovanými postoji má v historii své hříchy a potomci jejich zrad se touží pomstít.

Autor s jemu vlastním stylem, příběh o známé čínské poetce zasadil do tohoto detektivního případu.

Luciefever
30.05.2022 3 z 5

Možná nebyl tenhle detektivní příběh největším van Gulikovým klenotem, ale jeho podrobná a věrná znalost života čínské společnosti za dynastie Ťiang mě vždy pošle o mnoho století nazpět a já se s potěšením nechávám zas a znova okouzlit nejen charakterem soudce Ti, ale také podmanivou atmosférou v ulicích, v soukromých rezidencích i veřejných domech .. Poetika, kterou vnímám na každé stránce, mi zkrátka zalézá pod kůži a já si to užívám. :)

mischa.007
24.06.2021 4 z 5

Z celé série o soudci Ti mě tato kniha bavila asi nejméně. Možná to bylo absencí tradičních pomocníků pana soudce, možná i zápletkou, která mě nezaujala tolik, jako jiné příběhy v této série. Z mého pohledu to sice nebylo ideální, ale stále je to pěkná a čtivá knížka.

haki34
06.12.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Exotické prostředí, opuštěný chrám s liškou, liščí dívka Šafrán, básníci a akademici - prostředí stvořené pro temná tajemství...Soudce Ti tentokrát případ zvládl i bez svých pomocníků..a skvěle, jako vždy..i když básnířka vytáhla ve finále eso z rukávu ;)
z detaihlů vyzdvihnu skvělý byrokratický systém - když soudce pátrá v soudních materiálech, není problém nacházet rodiny dle jména, příslušnosti k cechům, platbě příspěvků, daní...vše pečlivě zapsáno a seřazeno v příslušných svitcích...

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.
Názov v slovenčine je pravdepodobne nesprávny (Básnik a vražda), správny by mal byť český (Básnici a vražda).

HelenBarbora
01.06.2020 2 z 5

Celou dobu mě děj moc bavil, ale konec mě zklamal. Kdyby autor záhadu ukončil teorií soudce Ti, bylo by to lepší.

mosem
08.11.2018 3 z 5

I když detektivky se soudcem Ti mám moc rád, v této schází barvitost a půvab, který příběhům dodávají soudcovi pomocníci. V některých fázích příběhu jsem měl pocit, že jeho pronikavý intelekt a intuice jsou nahrazeny jasnovideckými schopnostmi. Hezké čtení, i když od van Gulika se zpravidla dočkám něčeho víc.

kyssling
10.11.2017 3 z 5

Příběh pěkně odsýpal a celkově solidní krimi. Ten závěr je, ale takový překombinovaný. Víc než tři hvězdy NEMOHU dát.

Jogínka
30.01.2017 2 z 5

Čekala jsem trochu víc sofistikovanou zápletku. Nakonec mě nejvíc zaujaly poznámky za příběhem o skutečných reáliích ve staré Číně.

amigo17
18.03.2016 3 z 5

Neviem síce presne, čo som od sudcu Ti čakal (moja prvotina), ale nebolo to to, čoho som sa dočkal. Mám ich ešte 7 "na sklade", tak dúfam, že to buď bude lepšie alebo tomu prídem na chuť =)

hanapek
21.01.2014 5 z 5

Přečetla jsem všechny van Guliky a vždy jedním dechem

honajz
15.12.2013 3 z 5

Tenhle příběh mne nějak neuchvátil. Možná proto, že chybí tradiční členění kapitol, tradiční řešení tří případů (zde tedy jsou vlastně také tři, dokonce snad čtyři případy, ale tak nějak vágně nahozené), a celé se to soustředí spíš na popis oslav a ceremonií u dvora. Což o to, popisy jsou opět plastické, s mnoha úchvatnými detaily, ale přece jen příběh podle mne tentokrát poněkud klopýtá a nezaujme natolik, aby udržel po celou dobu četby.

wooloong
23.09.2013 5 z 5

Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.

Ivan F
30.08.2013 4 z 5

Jeden zo slabších prípadov sudcu Ti, avšak aj tak sa jedná o vysoký štandard.