Vzpomínky na Sherlocka Holmese

Vzpomínky na Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12723/bmid_vzpominky-na-sherlocka-holmese-KvA-12723.PNG 5 384 39

Zdá se to neuvěřitelné, ale před 104 lety, tedy pouhý jeden rok poté, co Doyle vydal první sbírku holmesovských povídek pro nás, se díky pohybu kalendáře paradoxně zastavil stále na 26 letech, pocítil potřebu svého hrdinu zničit, a nechal ho tedy zahynout v zápase s profesorem Moriartym, géniem to zločinu. Truchlící Watson sepisuje své vzpomínkové případy, stejně vzrušující a dokonale klasicky vystavěné jako ty předchozí. Netuší, a Doyle sám také ne, co je ještě čeká.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Books

The Memoirs of Sherlock Holmes , 1894

Lolila
12.03.2024 5 z 5

Ďalšie krátke poviedky so Sherlockom Holmesom a doktorom Watsonom. Viete, čo môžete od tohto autora očakávať..... Pohodové, oddychové čítanie:-)

Margherita_N
02.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Sherlock Holmes na vrcholu a na dočasném konci. Všechny příběhy opět vypráví jeho přítel dr. Watson ze svých vzpomínek. Soubor obsahuje povídky Stříbrný lysáček, Žlutá tvář, Makléřův úředník, Gloria Scottová, Musgraveský rituál, Reigateské panstvo, Mrzák, Domácí pacient, Řecký tlumočník, Námořní smlouva, Poslední případ. Všechny jsem samostatně okomentovala u autora v záložce Část díla. Některé jsou klidnější, některé akční, poznáváme Sherlockova bratra a jeho další záliby a zvyky, detektiv tu dělá i nečekané věci, třeba obdivuje květiny :) Na konci se utká s protivníkem sobě rovným, skončí to zdánlivě tragicky, ale jelikož následuje kniha Návrat Sherlocka Holmese, tak hrozné to asi nebude.

maryzka
21.10.2023 3 z 5

Taková poklidná kniha, kdy autor měl Holmese plné zuby tak ho v této knize nechal zemřít. Některé povídky jsou veselé, smutné, ale také se najde někdy dost rozvláčné.

Set123
09.04.2023

Takto... Buďme k sobě upřímní, žádná velká literatura to není. Doyle je autor zkratkovitý, nedůsledný, inkonzistentní, nestálý v závěrech, spěchající do cílů, kam by se dalo v klidu dojít. Povídky mají silně proměnlivou kvalitu, některé se podobají jako... jsou velikonoce, tak mi odpusťte, velikonoční vajíčka. Vejce může být pokryto různými ornamenty, ale zůstává vejcem.

To, co činí povídky zajímavými, je Holmes. Když pak k němu přidáte natolik fascinující postavy, jako je Moriarty, nebo Mycroft, vznikne vám fascinující podívaná. Proto bych vypíchl Řeckého tlumočníka a Poslední případ. Nebýt jich a jejich intelektuálních schopností, které je posouvají do sféry superhrdinů, nebyly by texty vůbec zajímavé, zemřel by.

Ale ono to tak není! Bratři Holmesové a profesor Moriarty jsou superhrdiny a pohled na ně je fascinující a zábavný. Ergo, povídky jsou fascinující a zábavné a já je mám rád, tu méně, tu více, ale mám. Jsem velice rád, že jsem se vrhl do systematického čtení (dvě mám za sebou, tři sbírky čekají) a upřímně si to užívám. Doufám, že vy také!

Mirek240
16.02.2023 4 z 5

Prijemne kratke povidky, bavil jsem se. Jen jak to neni prvni kniha o Holmesovi, kterou jsem cetl, tak se mi zealo, ze nektere povidky jsem uz cetl, alemve finale to byly jine. Jen velmi podobny napad, prostredi, jen konec byl jiny…

VeruMalfoy
12.11.2022 5 z 5

Knížku jsem četla několik měsíců, protože jsem vždy po jedné povídce knížku odložila a četla jinou. Nebylo to však tím, že by se mi knížka nelíbila. Naopak jsem si její čtení chtěla takto prodloužit. V každém příběhu ukázal Sherlock svůj intelekt. Doufám, že na takovéto sbírky povídek s tímto detektivem nerazím častěji.

Lothar.777
18.05.2022 4 z 5

Pohodový soubor povídek o SH, zakončený posledním případem. Btw. vodopád z Posledního případu, o kterém se autor zmiňuje, skutečně navštívíl, a tak se mu tam líbilo, že tam umístil děj. A ten vodopád opravdu stojí za to :-)

karolina5333
28.12.2021 3 z 5

Nemám chuť přečíst si další knihu o Holmesovi, ale mám velkou chuť se podívat na seriálové zpracování.
Za mě zkrátka kniha, která dává dokonalý základ pro moderní zpracování.

Pája961
12.12.2021 4 z 5

Skvělá kniha!

douchova11
05.10.2021 5 z 5

Klasika, která mě nikdy nezklame :-)

nicolettkaa
21.08.2021 3 z 5

Povídky to nejsou špatné, ale nic, co by výrazně utkvělo v paměti. Neurazí, nenadchne. Celkově hodnotím průměrem.

mia.com
21.07.2021 4 z 5

Další dobrodružství mého oblíbeného detektiva. Netřeba nic dodávat :).

martin_aston
17.07.2021 5 z 5

Opäť vynikajúce poviedky dvojice Sherlocka a doktora Watsona. Dobová atmosféra viktoriánskeho Anglicka dýcha z každej stránky knihy, k tomu skvelé zápletky a príbehy. V luxusnom prevedení od Snowmouse, krásne ilustrácie. Chvíľka smútku po poslednej poviedke, a potom hor sa do nových dobrodružstiev s knihou č. 5 :).
PS: nedá mi nespomenúť, ilustrácia na obálke nedokáže zatajiť inšpiráciu doktorom Moriartym zo seriálu Sherlock (rozumej, na obrázku je namaľovaný doktor Moriarty zo seriálu :)). Milý detail.

konicekbily
01.06.2021 5 z 5

Autorův skvělý styl s krátkými detektivními příběhy s "kronikářem" Watsonem a bystrým Holmesem, zasazenými do staré Anglie, kdy ještě jezdily drožky a země nebyla ozářena elektrickými světly, mne dokáží zaujmout i po tak dlouhé době od jejich napsání.

ozzak
04.04.2021 5 z 5

další skvěle detektivky klasika

Kontryhelka
07.02.2021 5 z 5

Opět výtečné čtení na dobrou noc. Tento druh knihy mně nikdy nezklame a mohu jí číst kdykoliv si vzpomenu. Je to taková zvláštní závislost na dobré literatuře.

Riccia
30.01.2021 5 z 5

Příjemné procházky starou Anglií ve společnosti geniálního detektiva a jeho věrného obdivovatele Watsona.

inachisio
30.08.2020 5 z 5

Dobře vymyšlené detektivní příběhy a hezky popsané charaktery postav patří k věcem, které si u Sherlocka vždycky vychutnávám nejvíc.

bl4in
19.08.2020 5 z 5

S úsměvem a klidným srdcem přidávám do svého seznamu doporučených knih. Oblíbená povídka: Námořní smlouva.

alekis
20.07.2020 4 z 5

Poměrně krátké příběhy, několik událostí ze života Velkého detektiva. Holmes je jeden z mých nejoblíbenějších "starých" detektivů, jeho dokonalý postřeh a schopnost skvělé dedukce bych si přála mít.
Neobvyklé vyšetřovací metody, věrný přítel Watson, telegramy, drožky, cestování vlakem... život bez mobilů a internetu... A stará dobrá Anglie s jejími kriminálními případy...
No, nečti to! :-)