Poslední poklona Sherlocka Holmese

Poslední poklona Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106347/posledni-poklona-sherlocka-holmese-106347.jpg 4 404 46

Povídková kniha Poslední poklona Sherlocka Holmese, jíž Conan Doyle svůj cyklus o Sherlocku Holmesovi a doktoru Watsonovi zvolna uzavíral a kterou má čtenář právě před sebou, vznikala v mnohem větším časovém rozpětí než Doylovy dřívější knihy povídek o témž hrdinovy. Mezi publikací nejstarší a poslední povídky knihy uplynulo čtyřiadvacet let. V poznámce k jednomu z předchozích dílů jsme řekli, že k podstatným rysům holmesovského cyklu, zformovaným v raných povídkách, přibylo později jen málo nového. Je tomu tak: v posledních povídkových knihách už Doyle opravdu nepřidal nic překvapivě nového k tomu, co v očích publika jednou provždy udělalo Holmese Holmesem a Watsona Watsonem. Pokračoval prostě jen pomalejším tempem v práci se zdarem započaté v mládí, v práci, kterou si jeho čtenáři oblíbili, na niž čekali a za niž mu byli vděčni. Chybějící moment novosti a překvapení však neznamená, že Doylovy pozdní povídky o Holmesovi jsou méně zdařilé. Stále přinášejí poutavou detektivní četbu a některé z nejlepších holmesovských povídek najdeme právě zde: Doyle je psal se zralostí autora poučeného dlouhou zkušeností; velmi dobře už z praxe znal slepé uličky detektivní literatury, ošidnost zápletek, které se zdají únosné jen na první pohled, i zdánlivě dokonalé logické konstrukce, které se tvrdošíjně vzpírají beletristickému zpracování. Ve většině případů se všem těmto úskalím vyhnul. Čteme-li dnes Doylovy holmesiády znovu, překvapuje kvalita a vyrovnanost celého cyklu, i když vznikal ve velkém časovém rozpětí. Starý pán pracoval s úctyhodným rozmyslem a suverenitou, měl harmonický, dobově racionální styl, pro nás dnes starosvětsky rozmarný. Vidíme také, jak mnoho efektů dnešních autorů předjímal. Čas jeho dílu nic neubral, navíc přibyla líbezná patina starých časů: kouzlo plynových luceren v mlhavých ulicích viktoriánského Londýna a vlaků, které jezdívaly vždy přesně; příjemná nekomplikovanost povah a roztomilá obřadnost společenského života; navždy ztracený poklid světa, ve kterém už dávno nežijeme. Přijměte tedy zase po řadě let pozvání k nové návštěvě tohoto světa: pánové Sherlock Holmes a doktor Watson znovu přicházejí. (www.pitaval.cz)... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Povídky

Vydáno: , Jota

His Last Bow , 1927

m_martina
16.06.2020 5 z 5

Povídky v této knize jsou opravdu poklonou tomuto velkému detektivovi. A také se dobře čtou.

PeterBahn
10.06.2020 4 z 5

Příjemné, oddychově - napínavé čtení. Potěšilo!

Broukodrak
10.05.2020 4 z 5

Skvělé povídky, lepší byla první část.
Nejvíce se mi líbila povídka Bruce - Partingtonovy dokumenty, ta byla opravdu zajímavá.
Umírajícího detektiva a lví hřívu znám z audioverze, tady je lví hříva mnohem propracovanější,
umírající detektiv je stejný.
Některé povídky byly slabší, ale líbilo se mi to.

Dédečko75
18.04.2020 5 z 5

Pokladna pane Holmsese

n.ezn.amy
31.03.2020 5 z 5

pro mě jako velkého fanouška Sherlocka Holmese nejde čekat ani jiné hodnocení, moc mě baví jeho případy a jejich vyřešení hlavně i popis tehdejší doby a reálií Londýna. Arthur Conan Doyle a Londýn bude pro mě vždy na prvním místě

Galadwen
28.02.2020 3 z 5

Povídky jsou podle mě poměrně značně rozdílné úrovně, zaměření i zajímavosti, byť v některých se motivy opakují. Paradoxně snad nejmíň se mi líbila špionážní a poměrně netypická titulní, jiné mne zaujaly více.

ladaol
11.10.2019 5 z 5

S.H. nikdy nezklame, ať jsem ho četla v mládí nebo nyní, stále je to výborná četba.

sarka45
11.09.2019 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha v podání pana Václava Knopa. Úžasný zážitek. Nádherný jazyk, zajímavé příběhy, skvělá interpretace. Posluchačská lahůdka :-).

85098211
15.01.2019 5 z 5

Všechny povídky jsou zajímavé, některé i dost napínavé, jiné zase méně. Ale jsou čtivé a dobře napsané. Proto tedy, kdo si oblíbil Sherlocka Holmese i jeho přítele doktora Watsona, neměl by vynechat ani tuto knihu. Já ji určitě doporučuji ;-).

plqa
17.05.2018 5 z 5

Některé příběhy byly lepší než ostatní, ale všechny se mi líbily.

kapr
16.05.2017 4 z 5

Já bych dal maximálně tak čtyři a půl. Každou z povídek bych hodnotil samozřejmě jinak, zřejmě mezi 3,5, (možná dokonce 3) až do 5,0. Každopádně knížka stojí za přečtení, i když osobně dávám přednost před povídkami spíše románu, byť kratšímu. V každém případě můj oblíbený autor, proto bych od něj chtěl přečíst všechno co kdy napsal.
Ne všechny povídky v této knize jsou právě detektivní literaturou, přesto i ty co poněkud z tohoto schématu vybočují jsou dobré, a rozhodně potěší. [OA]

MartinaSladkova
12.01.2017 5 z 5

Do některých povídek jsem se nemohla začíst, některé jsem zhltla jedním dechem. Sherlock se stal mým oblíbeným detektivem.

bararich8
11.09.2016 5 z 5

Postřeh a bystrá mysl Sherlocka Holmese nikdy nezklamou stejně jako povídky o něm. Mrzí mě, že už mám dočteno všech 5 knih, protože Doyle mě vážně baví!

Lessana
02.05.2016 5 z 5

Zbierka menšieho počtu poviedok, no na kvalite sa nič nemení. Opäť perfektné!

anntine
25.04.2016 5 z 5

Jako vždycky to nejlepší čtení. Zvlášť se mi tentokrát líbila poslední povídka, kterou nevyprávěl Watson, díky tomu jsem z příběhu měla docela odlišný dojem, než ze všech ostatních.

qydko
18.02.2016 5 z 5

Sherlock nikdy nezklame.

MissBlack
24.08.2015 4 z 5

Opět velká spokojenost. Už pomalu ani nevím, co do komentářů psát, abych se neopakovala - prostě Sherlock Holmes, to mluví za vše :) Za mě určitě Umírající detektiv, Poslední poklona a špatná nebyla ani Lepenková krabice, taková správně shakespearovsky dramatická :D A vlastně i to Ďáblovo kopyto bylo zajímavé...

Ladys
18.04.2014 5 z 5

Už je to dávno, takže si moc nepamatuju, ale vim, že Sherlock soupeřil s německym špionem. A přestože si to nepamatuju, tak si vzpomínám, jak sem ty knížky hltal. Jak jsem byl naštvanej, když jsem neměl čas si číst. Proto 5/5

Finskej
07.02.2014 5 z 5

Těžkotonážní detektivní klasika, základ žánru. Jedna z pěti knih kanonického cyklu "Příběhy Sherlocka Holmese" (proto nemá cenu je pojímat odděleně) ve skvělém překladu Jana Zábrany a jeho spolupracovníků, Evy Kondrysové, Františka Gela, Františka Jungwirtha, Vladimíra Henzla a Zory Wolfové. Ze všech výborů do češtiny jednoznačně to nejlepší, co máme. (Celý cyklus v chronologickém pořadí je: Příběhy Sherlocka Holmese / Vzpomínky na Sherlocka Holmese / Návrat Sherlocka Holmese / Údolí strachu / Poslední poklona Sherlocka Holmese.)

MahulenaK
23.09.2013 5 z 5